nauczanie zintegrowane

Transkrypt

nauczanie zintegrowane
Materiały opracowane w ramach projektu „Prawa człowieka – perspektywa globalna.
Scenariusze zajęć dla dzieci i młodzieży” dofinansowanego przez Ministerstwo
Edukacji Narodowej
Rozwój i prawo do rozwoju
Opracowanie scenariusza: Marcin Wojtalik
Konsultacje metodyczne: Joanna Góral – Wojtalik
Jak być dobrą czarodziejką?
Scenariusz zajęć dla klas nauczania zintegrowanego
Czas: 45 minut
Główne zagadnienia zajęć
– prawo do rozwoju
– dysproporcje w możliwościach życiowych ludzi mieszkających w krajach bogatych
i biednych
Cele zajęćPo zakończeniu zajęć uczeń powinien:
– wyjaśniać czym jest prawo do rozwoju
– określać możliwości życiowe ludzi w krajach biednych i bogatych
– przedstawiać najważniejsze potrzeby dzieci niezależne od tego, w jakim kraju żyją
Metody i techniki pracy
– głośne czytanie
– obrazowanie za pomocą rysunku
– odgrywanie ról
Kluczowe pojęcia
– prawo do rozwoju (nienaruszalne prawo człowieka, na mocy którego każda osoba
i wszystkie ludy są uprawnione do uczestnictwa w, przyczyniania się do i korzystania
z rozwoju gospodarczego, społecznego, kulturalnego i politycznego, w którym
wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności mogą być w pełni realizowane)
– prawa człowieka
– kraje bogate, kraje ubogie
Środki dydaktyczne
– książka z bajką o Kopciuszku
– kartki i kredki dla każdego ucznia
– krótki podłużny przedmiot imitujący czarodziejską różdżkę
Literatura:
– Amartya Sen, Rozwój i wolność, Zysk i S-ka, Poznań 2002
– Marek Marczyński, Od prawa do rozwoju do pomocy rozwojowej, w: Globalna Północ- Globalne Południe, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Warszawa 2007
– Deklaracja Prawa do Rozwoju, ONZ 1986
– Deklaracja i Program Działań Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka
w Wiedniu, 1993
Copyright Polska Akcja Humanitarna
Rozwój i prawo do rozwoju
Przebieg zajęć
Czas
Co trzeba zrobić?
Materiały
Uwagi
15 min.
Zapytaj uczniów, czy pamiętają baśń o Kopciuszku. Przypomnij epizod,
w którym dobra czarodziejka spełniła marzenie Kopciuszka o sukience i karecie,
dzięki którym mogła wybrać się na bal.
Rozdaj kartki i kredki. Poproś dzieci, aby narysowały Kopciuszka i czarodziejkę
w chwili, gdy ta spełnia marzenie Kopciuszka.
Książka z baśnią
o Kopciuszku
Możesz przynieść
na lekcję książkę
z baśnią o Kopciuszku
i w odpowiednim
momencie przeczytać
na głos fragment tej
baśni.
Kartki i kredki
dla każdego
dziecka
Omawiając kilka prac uczniów, podkreśl, że szczęśliwy był nie tylko
Kopciuszek. Czarodziejka też miała satysfakcję, że mogła zrobić coś dobrego
dla dziewczynki. Zwróć uwagę na to, że dzięki wyczarowanym przedmiotom,
Kopciuszek zdobył nowe możliwości życiowe. Przedmioty te umożliwiły mu
pójście na bal i odmienienie swojego życia.
Przedstaw uczniom temat lekcji. Wytłumacz, że będziecie rozmawiać o tym, co
można zrobić, aby wszyscy ludzie na świecie mogli robić to, o czym marzą. Podkreśl,
że gdy mówimy „wszyscy ludzie”, myślimy nie tylko o sobie i najbliższych, ale też
o ludziach w odległych krajach, również w Ameryce Południowej, Afryce i Azji.
Zapowiedz, że będziecie bawić się w dobrą czarodziejkę. Aby dobrze pomagać,
każda czarodziejka powinna wiedzieć, o czym marzą dzieci. Dlatego uczniowie
powinni przygotować się na uważne słuchanie, gdy za chwilę będziesz czytać na
głos historię pewnego dziecka.
5 min.
Powiedz, że opowieść ta dzieje się w jednym z biednych krajów. Wyjaśnij,
że w wielu krajach na świecie ludziom żyje się trudniej niż w Polsce, bo są
biedniejsi i nie mają tylu możliwości życiowych.
Przeczytaj na głos historię dziecka z jednego z krajów Południa. Zwróć uwagę
na to, jakich możliwości brakuje temu dziecku. Podkreśl, że każde dziecko na
świecie ma prawo do rozwoju i chciałoby realizować swoje marzenia.
Poproś o zgłoszenie się 5-6 ochotników. Gdy ochotnicy już się zgłoszą,
powiedz, że będą czarodziejami.
20 min.
Podziel uczniów na grupy, przydzielając pozostałych uczniów do ochotników.
Zadaniem każdej grupy jest naradzenie się, jakie przedmioty powinna
wyczarować czarodziejka, by spełnić marzenia dziecka. Zadaniem ucznia, który
będzie odgrywał rolę czarodziejki, jest słuchanie, co radzą pozostali członkowie
grupy. Potem czarodziej będzie zamieniał wybrane przedmioty dostępne
w klasie na nowe, wyczarowane.
Zapowiedz uczniom, że czarodziej będzie wygłaszał następującą kwestię:
„Zamieniam ... (nazwa przedmiotu znajdującego się w klasie) w ... (nazwa
wyczarowanego przedmiotu). Dzięki temu będziesz mógł/mogła... (jakie nowe
możliwości będzie miało dziecko)”.
Historia dziecka W tej części wyjaśniasz
– Materiał
pojęcia „kraje biedne”
pomocniczy nr 1 i „kraje bogate”.
Zaznaczasz, że Polska
jest jednym z krajów
bogatych, większość
ludzi na świecie jest
biedniejsza niż Polacy.
Czarodziejska
różdżka
Możesz wręczyć
przedstawicielowi
każdej grupy ściągawkę
o treści: „Zamieniam
... (nazwa przedmiotu
znajdującego się
w klasie) w ... (nazwa
wyczarowanego
przedmiotu). Dzięki
temu będziesz mógł/
mogła... (jakie nowe
możliwości będzie miało
dziecko)”.
Wręcz czarodziejską różdżkę uczniowi, który będzie jako pierwszy odgrywał rolę
czarodziejki.
Czarodziejki z poszczególnych grup kolejno spełniają marzenia dziecka,
dotykając różnych przedmiotów i przemieniając je w rzeczy potrzebne dziecku,
którego historię wcześniej wysłuchali.
Podsumowując, wyjaśnij, że każde dziecko zasługuje na to, żeby realizować
swoje marzenia. To prawo nazywamy prawem do rozwoju. Niektóre dzieci
mogą same realizować swoje zamysły, jednak niektóre dzieci nie mają
takich możliwości. Dlatego nawet w zwyczajnym życiu potrzebne są dobre
czarodziejki, które sprawią, że wszyscy będą mogli samodzielnie wybierać, co
będą robić w przyszłości.
5 min.
Napisz na środku tablicy „Prawo do rozwoju” i wyjaśnij uczniom, na czym ono
polega.
Rozwój i prawo do rozwoju
W tej części podajesz
informację, czym jest
prawo do rozwoju.
Podkreśl, że prawa
człowieka przysługują
każdemu, niezależnie od
tego, kim jest i gdzie się
urodził.
Copyright Polska Akcja Humanitarna
Materiały pomocnicze dla nauczyciela
Materiał pomocniczy nr 1
Alima ma osiem lat. Jest wesołą dziewczynką, chociaż wiele spraw nie układa się tak, jakby chciała.
Starszy brat Alimy chodzi do szkoły. Codziennie musi wstać wcześnie rano, aby dotrzeć na czas, gdyż droga jest długa i męcząca. Budynek szkoły to jedno pomieszczenie, w którym muszą zmieścić się wszystkie dzieci. Jest bardzo
ciasno i trudno skupić się na tym, co mówi nauczyciel.
Alima chciałaby być kiedyś dziennikarką. Wie, że musi się pilnie uczyć, aby to marzenie kiedyś się spełniło. Jednak
rodziców Alimy nie stać na to, aby wysłać ją do szkoły. Dlatego dziewczynka nie może się uczyć, chociaż bardzo by
chciała. Do szkoły potrzebny jest mundurek i buty, bez których nawet nie ma co się pokazywać.
Jednak rodziców Alimy nie stać na taki wydatek. Są ubogimi rolnikami, uprawiają pole i hodują krowy. Mają zbyt
mało pieniędzy, gdyż z roku na rok trudniej im sprzedać mleko na targu w pobliskim mieście. Mleko w proszku
sprowadzane z Europy jest o wiele tańsze, więc ludzie coraz rzadziej kupują mleko od rodziców Alimy.
Rodzina uprawia owoce i warzywa w ogródku koło domu i dzięki temu ma najważniejsze produkty do jedzenia.
Niestety plony w ogródku są coraz mniejsze, bo jest coraz mniej wody. Kiedyś starczało jej dla wszystkich, lecz
teraz klimat się zmienia.
Alima pomaga mamie w pracach domowych. Wraz z siostrą chodzą po wodę do studni, bo przecież w domu nie
mają własnego kranu. Studnia znajduje się daleko, więc po drodze dziewczynki rozmawiają i żartują. Trudniej jest
w drodze powrotnej, gdy niosą pełne pojemniki z wodą.
Alima lubi też chodzić z mamą po drewno na opał, chociaż to także ciężka praca. Jednak gdyby mogła wybierać,
Alima wolałaby robić w tym czasie coś innego. Kiedyś chciałaby się wybrać do kina. Chciałaby zobaczyć, jak żyją
ludzie w innych krajach. Alima ma nadzieję, że kiedyś wybierze się na dłuższą wycieczkę.
Copyright Polska Akcja Humanitarna
Rozwój i prawo do rozwoju

Podobne dokumenty