Scenariusz apelu z okazji Światowego Dnia Zdrowia

Transkrypt

Scenariusz apelu z okazji Światowego Dnia Zdrowia
Scenariusz imprezy z okazji Światowego Dnia Zdrowia
Prowadząca: Anna Godos, Klaudia Grudkowska
Data: 21.04.2009r.
Temat: Przerwa na zdrowie
Czas trwania: 45 minut
Miejsce: świetlica szkolna
Uczniowie: na różnych etapach edukacyjnych, osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnością
intelektualną; podzielone na dwie grupy
Cele ogólne:
· Przybliżenie uczniom w jaki sposób mogą dbać o swoje zdrowie (profilaktyka).
· Podniesienie samooceny uczniów biorących udział w konkursach i zadaniach.
· Aktywizacja społeczna i kulturalna uczniów poprzez udział lub w szkolnym występ
Teatrzyku Integracyjnego.
Cele szczegółowe – Po skończonej imprezie uczniowie:
- potrafią wymienić przynajmniej jedno działanie prozdrowotne (…aby zdrowym być).
- umieją przełamać własny strach i nieśmiałość w sytuacji wystąpienia publicznego podczas
udziału w konkursach, zadaniach lub w czasie występu (uczniowie - aktorzy)
- potrafią zachować się kulturalnie oglądając przedstawienie teatralne i reagować adekwatnie
do sytuacji (np.: bić brawo)
Metody pracy
- słowna (rozmowa, rymowanki)
- oglądowa (obserwacja)
- praktycznego działania ( udział w powtarzaniu i uzupełnianiu rymowanek, oglądanie,
smakowanie, dotykanie zgromadzonych produktów)
- elementy dramy (odgrywanie scenek ilustrujących tekst - z nauczycielem, występy aktorów)
Formy pracy
- indywidualna
- zbiorowa
Przebieg I części imprezy
1. Przywitanie wszystkich obecnych
2. Przedstawienie tematu i celu spotkania:
W miesiącu kwietniu obchodzony jest Światowy Dnień Zdrowia. W naszej szkole
nazwałyśmy go - Przerwa na Zdrowie… Proponujemy wam dzisiaj: Zróbmy przerwę od
tego co niezdrowe… DZIŚ… nie pijemy COLI, dziś nie jemy CHIPSÓW, ani FRYTEK.
Abyśmy mogli być zdrowi musimy sami sobie w tym pomagać. Chcecie wiedzieć jak?
To naprawdę jest proste. Powtórzcie za mną:
„Zdrowo się odżywiam
Jem owoce i warzywa.”
Zaproszenie do konkursów.
3. Konkurs na reklamę:
Na stole wyłożone są różne zdrowe produkty spożywcze. Uczniowie – ochotnicy
przedstawiają reklamę wybranego produktu (- zjadają go ze smakiem i wychwalają).
Nauczyciel daje przykład: „Piję mleko bo jest zdrowie, niech się każdy o tym dowie” i
demonstruje picie mleka.
4. Konkurs (obróbki warzyw i owoców) marchwiowo-jabłkowy
Wybranie jury, które będzie obserwowało prace uczniów.
Przygotowane są trzy dyscypliny:
Krojenie jabłek- Uczniowie Szkoły Podstawowej mają za zadanie pokroić jabłko na kawałki
- Uczniowie Gimnazjum oskrobią marchewkę
- Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do pracy sporządzą sok w sokowirówce.
Oceniana jest dokładność, czystość i zaangażowanie uczniów.
Piosenka: Marchewkowe Pole
W międzyczasie ogłoszony będzie następny konkurs.
5. Konkurs dzieci aktywnych
Kolejna scenka dotyczy ruchu. Prowadzący wybiera kilku uczniów, którzy pomogą mu
rymować i pokazywać wybrane elementy rymowanego tekstu.
„Ruch to zdrowie, każdy mądry ci to powie
Ćwicz razem z nami, zgubisz zbędne kilogramy
Podnieś rękę, machnij nóżką, będziesz zgrabną dziewuszką
Graj często w piłkę, poświęć czas biegom
A będziesz zdrowy, drogi kolego.”
6. Uczniowie zapoznają się także z materiałami opatrunkowymi pod okiem Pielęgniarki
szkolnej. Prezentacja z 2 ochotnikami w jaki sposób zakłada się plaster opatrunkowy na
skaleczony palec. (Palec ubrudzony czerwoną farbą).
Podziękowanie, wręczenie laurek pani Pielęgniarce.
Rozwiązanie Konkursu marchwiowo-jabłkowego
Degustacja produktów zapewniających zdrowie takich jak różnego rodzaju soki, jogurty,
warzywa i owoce. Każdy uczeń może poczęstować się marchewką lub jabłkiem.
Piosenka „Witaminki”
Przygotowanie miejsca do występu „Chory Kotek” (Stanisław Jachowicz)
6. Zakończenie
Podziękowanie Pielęgniarce Szkolnej za jej pracę w Szkole. Podziękowanie Dyrekcji,
nauczycielom i uczniom za udział w imprezie. Życzenia by zdrowie zawsze nam dopisywało.
Wspólne powtórzenie hasła imprezy:
„Zdrowo się odżywiam
Jem owoce i warzywa.”
Na zakończenie I części imprezy uczniowie zostaną poczęstowani jabłkiem i marchewką –
owocami krajowymi.
Przebieg II części imprezy
1. Przywitanie wszystkich obecnych
2. Przedstawienie tematu i celu spotkania:
W miesiącu kwietniu obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W naszej szkole
nazwałyśmy go - Przerwa na Zdrowie… Proponujemy wam dzisiaj: Zróbmy przerwę od
tego co niezdrowe… DZIŚ… nie pijemy COLI, dziś nie jemy CHIPSÓW, ani FRYTEK.
Abyśmy mogli być zdrowi musimy sami sobie w tym pomagać. Chcecie wiedzieć jak?
To naprawdę jest proste. Powtórzcie za mną:
„Zdrowo się odżywiam
Jem owoce i warzywa.”
Degustacja marchwi i jabłek przygotowanych przez (sprawnych ruchowo) starszych kolegów.
Zachęcenie do wysłuchania koncertu wykonywanego przez najmłodszych uczniów (osoby na
niepełnosprawne ruchowo).
Występ muzyczny uczniów najmłodszych klas …
Poczęstunek - soki owocowe
Piosenka: Marchewkowe Pole
Występ aktorów Teatrzyku Integracyjnego - „Chory Kotek”
Zakończenie
Podziękowanie Dyrekcji, nauczycielom i uczniom za udział w imprezie. Życzenia by zdrowie
zawsze nam dopisywało.
Uwagi:
Metody i formy pracy zostały dostosowane do możliwości uczniów. Celowo zostały wybrane
jabłka i marchew jako warzywa i owoce zapewniające zdrowie, ponieważ są uczniom znane,
łatwo dostępne i występują w naszym klimacie. Rymowanki zostały napisane w sposób
prosty, by uczniowie mogli je zrozumieć i powtarzać.

Podobne dokumenty