wf - obszar1

Transkrypt

wf - obszar1
Scenariusz nr.I aktywnych zajęć wychowania przedszkolnego
TEMAT: Tor przeszkód z elementami ćwiczeń ogólnorozwojowych.
Wiek: 5-latki
Cel główny:
- zachęcanie do podejmowania różnorodnej aktywności ruchowej.
Cele operacyjne: dziecko
- wie jakie korzyści przynosi podejmowanie wysiłku fizycznego;
- rozwijanie sprawności motorycznej w zakresie szybkości, zwinności i zręczności;
- z radością podejmuje zadania proponowane przez nauczyciela;
- szybko reaguje na sygnały słowne i dźwiękowe.
Metoda: czynna, oglądowa, słowna
Forma: grupowa, indywidualna
Pomoce: szarfy, drabinka gimnastyczna, równoważnia niska, materace, piłka
gimnastyczna, kosz, pachołki.
Przebieg zajęcia:
Zbiórka na linii. Powitanie. Rozdanie po jednej szarfie dla dziecka.
1. Część wstępna:
A) „Wiewiórki do dziupli” – zabawa orientacyjno – porządkowa.
Ułożone szarfy to dziuple wiewiórek. W każdej dziupli jedna wiewiórka
(dziecko). Na sygnał „Wiewiórki z dziupli” – dzieci biegają swobodnie z
dala od dziupli. Na hasło: „Wiewiórki do dziupli, lis idzie” – każda
wiewiórka szuka najbliższej dziupli, do której wskakuje. Za każdym razem
gdy rozpoczynamy nowe rozbieganie wiewiórek zabieramy po 3-4 szarfy.
Osoby, które nie znajdą wolnej dziupli odpadają z gry. Ostatnia trójka
dzieci, pozostających w zabawie wygrywa.
B) Rozgrzewka. Marsz po obwodzie koła z szarfą trzymaną w obu dłoniach.
Na sygnał „hop” :
- skłon tułowia w przód, 8 powtórzeń;
- przysiad , 6 powtórzeń;
- „wiatraczek”: -krążenia tułowia, 6 powtórzeń;
- szarfa położona na podłodze, przeskoki obunóż przez szarfę, 6
powtórzeń;
- szarfa położona na podłodze, krążenia naprzemienne w tył, 10
powtórzeń.
- przełożenie szarfy oburącz z dołu do góry, 2 powtórzenia;
- przełożenie szarfy oburącz z góry do dołu, 2 powtórzenia.
2. Tor przeszkód – część właściwa.
- slalom między pachołkami – doskonalenie szybkości;
- przejście po równoważni niskiej z ramionami odwiedzionymi w bok –
doskonalenie równowagi;
- przewrót przodem na materacu - rozwijanie zwinności;
- przeskoki przez drabinkę rozłożoną na podłodze – rozwijanie skoczności;
- rzut oburącz piłką gimnastyczną do kosza z określonej odległości, 3 rzuty,
doskonalenie rzutu.
3. Część końcowa.
Marsz w kole z szarfą trzymana oburącz. Na hasło: ”wznos” powolne
wznoszenie wyprostowanych ramion nad głowę i równoczesny wdech
powietrza nosem. Na komendę : „opust” powolne opuszczanie ramion
przodem w dół. Idąc dalej w marszu po kole wrzucanie szarf do kosza.
Zbiórka. Pożegnanie. Ustawienie w pary i rozejście się do Sali.