Scenariusz zajęć porwadzony metodą Reginy Przyborowskiej

Transkrypt

Scenariusz zajęć porwadzony metodą Reginy Przyborowskiej
SCENAIUSZ ZAJĘC OTWARTYCH W GRUPIE DZIECI 5-LETNICH
( 14 listopada2013r.)
TEMAT ZAJĘĆ: Gimnastyka z muzyką Rytmy wg Reginy Przyborowskiej – Wynimko
Zabawa z pałeczkami i szarfami związanymi.
Cele:
- doskonalenie zwinności i zręczności;
- pobudzenie wszystkich grup mięśniowych;
- ćwiczenie umiejętności władania własnym ciałem;
- doskonalenie płynności ruchów, giętkości ciała, koordynacji ruchowo – słuchowej,
rozluźnienie mięśni, zapobieganie płaskostopiu,
Dziecko potrafi:
- wykonywać ruchy poprzez naśladownictwo;
- panować nad własnym ciałem;
- uruchamiać podczas zabawy wszystkie grupy mięśniowe;
- łączyć ruch z muzyką;
- przyjmować aktywną postawę podczas zajęć;
- współtworzyć radosną atmosferę w toku ćwiczeń;
Pomoce : drewniane pałeczki o długości około15-20cm i około 2cm grubości- po dwie sztuki
dla każdego ćwiczącego, szarfy kolorowe po jednej dla każdego ćwiczącego, płyta Cd
Gimnastyka z muzyką ,,Rytmy”
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Pląs powitalny- dzieci stoją i śpiewają na melodię ,,Siekiera, motyka”
,,Dziś zajęcia fajna sprawa,
dla nas wszystkich to zabawa,
ręce w górę, w przód i w bok,
skłon do przodu, przysiad hop!
Głowa, ramiona,
kolana, pięty /3 razy
Głowa, ramiona,
kolana, pięty,
oczy, uszy, usta, nos
(śpiewamy i pokazujemy coraz szybciej)
2. Maszerujemy po sali w dowolnych kierunkach, bierzemy po dwie pałeczki
i dalej maszerujemy.
3. Stojąc w lekkim rozkroku uderzamy pałeczkami przed sobą, na zmianę z lewej i prawej
strony ciała, nad głową i za plecami.
4. Stojąc w lekkim rozkroku uderzamy pałeczkami o podłogę przed sobą, za zmianę z lewej i
prawej strony ciała, obiema pałeczkami jednocześnie lub naprzemiennie.
5. Toczymy pałeczki po podłodze stopami lub rękami w różnych kierunkach.
6. Przeskakujemy przez pałeczki dowolnie ułożone na podłodze, wykonujemy skoki obunóż
do przodu, do tyłu.
7. Siadamy na podłodze, toczymy pałeczki stopami lub dłońmi w różnych kierunkach.
8. Odkładamy pałeczki, bierzemy po jednej szarfie, biegamy po Sali z szarfami. Bawimy się
dowolnie tak, jak podpowiada muzyka.
9. Z szarf robimy lekko związany supeł, rzucamy szarfy do góry, chwytamy je lewą ręką.
10. Tańczymy dowolnie z szarfami w parach, w jednym miejscu lub wykorzystujemy całą
powierzchnię Sali zgodnie z rytmem muzyki.
11. Ustawiamy się w kole. Tańczymy wg pomysłów nauczyciela: do środka, na zewnątrz, w
lewo, w prawo, wokół siebie.
12. Z szarf tworzymy ,,Przyrządy do malowania, rysowania. Malujemy na podłodze, na
ścianach, w powietrzu. Malujemy elementy krajobrazu: drzewa, kwiaty, domy.
13. Zakończenie rytmiczny marsz, maszerujemy po całej sali, kłaniamy się sobie wzajemnie,
podziękowanie za wspólną zabawę; dziękujemy ciałem, oczami, uśmiechem, ukłonemodkładamy szarfy.
Zabawa relaksacyjna na pożegnanie z chustą animacyjną -,,Wspólna kołderka”.
Dziewczynki wchodzą pod chustę i odpoczywają. Chłopcy falują chustą w rytm muzyki,
potem następuje zamiana miejsc.
Uczenie dobrego zachowania, podziękowania za wspólną zabawę.
Zajęcia prowadziła nauczyciel mianowany – mgr Wioletta Schweitzer

Podobne dokumenty