scenariusz zajęcia integracyjnego z rodzicami w grupie 3

Transkrypt

scenariusz zajęcia integracyjnego z rodzicami w grupie 3
SCENARIUSZ ZAJĘCIA INTEGRACYJNEGO Z RODZICAMI
W GRUPIE 3-4 LATKÓW
Scenariusz opracowały: Jadwiga Kuchciak, Grażyna Raczko
Zajęcie przeprowadziła: Jadwiga Kuchciak
Miejsce: Miejskie Przedszkole Publiczne Nr 5 im. Jana Brzechwy w Bolesławcu
Liczba dzieci: 29
Temat: Pobawmy się razem z rodzicami.
Cele ogólne:
• Wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch oraz kontakt emocjonalny
i fizyczny,
• Budzenie zamiłowania do ruchu przy muzyce,
• Wytwarzanie pogodnego i radosnego nastroju,
• Dzielenie przestrzeni z innymi ludźmi, umiejętność współpracy
z partnerem,
• Nawiązanie kontaktów między rodzicami, zachęcenie do wspólnej zabawy
z dzieckiem.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
• Poruszać się przy muzyce,
• Brać udział w zabawach ruchowych i ćwiczeniach w sali,
z przestrzeganiem określonych reguł,
• Współdziałać z partnerem,
• Przyjąć właściwą postawę podczas określonych ćwiczeń i zabaw,
• Nawiązać bliższy kontakt z rodzicami podczas wspólnej zabawy.
Metody:
Słowne - objaśnienia, recytowanie wierszyków,
Oglądowe – pokaz, obserwacja,
Czynne – ruch podczas zabawi ćwiczeń, samodzielne doświadczenia dzieci,
rysowanie kredkami.
Aktywizujące – ruch rozwijający Weroniki Sherborne, KLANZA, pedagogika
zabawy, ćwiczenia relaksacyjne, zabawy paluszkowe.
Formy:
- indywidualna,
- zespołowa,
- z całą grupą .
Środki dydaktyczne:
Dekoracja tablicy przedstawiającej las, zwierzęta leśne, ptaki, słońce, chmurki,
trawę, napis – Pobawmy się razem z rodzicami, wypisane ćwiczenia i zabawy,
gazety, chusty animacyjne, piłeczki, tamburyno, magnetofon, płyty CD – MIX
tańców, kołysanki , TUNAK – taniec indyjski, kolorowe sztywne kartki A 4,
nożyczki, pisaki, kredki, wełna.
Przebieg:
1. Powitanie uczestników spotkania.
Dzieci i rodzice stoją w kole i śpiewają:
Wszyscy są witam Was,
zaczynamy, bo już czas.
Jestem ja , jesteś Ty,
Raz, dwa, trzy.
2. Dzieci i rodzice w parach.
Rodzice z dziećmi dotykają się różnymi częściami ciała. Najpierw według
propozycji prowadzącej nauczycielki, potem według pomysłów własnych.
Ćwiczeniom towarzyszy muzyka. Przed każdym ćwiczeniem jest muzyka.
- Partnerzy siadają tyłem do siebie „poznają” wzajemnie swoje plecy.
Następnie odpychają się plecami na przemian (raz jedna, raz druga
osoba),
- Huśtawka. Partnerzy, trzymając się za ręce wykonują przysiad. Raz kuca
jedna osoba, a raz druga.
- Kołysanka. Rodzice wykonują siad prosty, a dzieci siadają na nogi
rodziców. Rękoma rodzice obejmują dzieci. Przy muzyce kołysanki
kołyszą się utulając dzieci „do snu”. Następnie jest zmiana dzieci siadają
w rozkroku, a przed nimi rodzice. Teraz dzieci kołyszą rodziców.
- Mostek. Rodzic wykonuje mostek, a dziecko przechodzi pod mostkiem.
3. Ćwiczenia relaksacyjne w formie masażu. Dwoje dzieci siedzi skrzyżnie
w rzędzie – rysowanie palcami na plecach.
„Dwa Michały”
Tańcowały dwa Michały,
Jeden duży, drugi mały.
Jak ten duży zaczął krążyć,
To ten mały nie mógł zdążyć.
Tańcowały dwa Michały,
Jeden duży, drugi mały.
Tak tańcują dookoła,
Aż im pot się leje z czoła.
Tu płynie rzeczka, (masujemy wzdłuż kręgosłupa)
Tędy przeszła pani na szpileczkach, (kroczymy palcami po plecach)
Tu stąpały słonie, (kroczymy po plecach dłońmi)
I biegały konie, (stukamy po plecach piąstkami)
Tu przebiegła szczypaweczka, (szybko kroczymy palcami po plecach)
Zaświeciły dwa słoneczka, (rysujemy na plecach dwa koła)
Spadł drobniutki deszczyk, (stukamy po plecach opuszkami palców)
Tutaj przeszedł dreszczyk, (łaskoczemy po szyi)
4. Zabawa pt. „Ptaszki”.
Ptaszki biegają po sali przy muzyce. Tworzą gniazdka. Pary kręcą się w koło.
Raz w jedna stronę, a raz w drugą. Zatrzymują się i huśtają pisklę,
a następnie wypuszczają w świat.
5. Zabawa muzyczno – ruchowe pt. „Deszczyk”.
Dzieci inscenizują rytmicznym ruchem muzykę (deszcz – naśladowanie
rękami nad głową, spadających kropli, wiatr – naśladowanie kołyszących
się drzew, błyskawica - klaśnięcie, grzmot – tupnięcie, rysowanie
w powietrzu tęczy).
6. „Taniec na gazetach” – dowolna interpretacja szybkiej muzyki, tańczona
na ograniczonej powierzchni gazety zmniejszanej podczas przerw
w muzyce. Dzieci tańczą w parach – rodzice, dzieci.
6. Zabawa paluszkowa pt. „Wiewiórka”.
Dzieci pokazują palcami jednej dłoni.
Wiewióreczka mała
Kamyczek spotkała.
(dłoń zwrócona do siebie, wystawiony palec 1, 5)
(pokaz palca małego)
Wiewióreczka mała,
Patyczek spotkała.
(pokaz palca serdecznego)
Wiewióreczka mała,
Robaczka spotkała.
Wiewióreczka mała,
Szyszkę spotkała
Wiewióreczka mała,
Orzeszka spotkała .
(pokaz palca środkowego)
(pokaz palca wskazującego)
(pokaz kciuka)
Kamyczek poklepała,
Patyczek podrapała,
Robaczka uściskała,
Szyszkę pogłaskała,
A orzeszka zabrać chciała.
7. Zabawy z chustą animacyjną.
- fala (dzieci wraz z rodzicami trzymają chustę oburącz i robią fale chustą,
od najmniejszej do największej).
- bilard (na chuście leży piłeczka, zadaniem uczestników zabawy
jest trafienie do dziury toczącą się piłeczką).
- karuzela (trzymając chustę oburącz wszyscy bawią się przy zabawie
tradycyjnej pt. „Karuzela”. Śpiewają słowa piosenki: Hej chłopcy,
dziewczęta, dalej śpieszmy się …….)
8. Zabawa pt. „Taniec z wężami” – animacja muzyki TUNAK „muzyka
indyjska”. Wykorzystanie „papierowych węży” wykonanych przez rodziców
i dzieci przed zabawą.’
9. Zakończenie.
Marsz w kole – recytowanie wiersza Wandy Grodzińskiej pt. „Marsz”.
Hej, idziemy naprzód żwawo,
nóżką lewą, nóżką prawą,
tupu, tupu, buch, buch, buch,
a kto z nami ten jest zuch.
10. Podziękowanie wszystkim za wspólną zabawę i zaproszenie uczestników
do słodkiego poczęstunku.

Podobne dokumenty