KONSPEKT LEKCJI TAŃCA TOWARZYSKIEGO

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI TAŃCA TOWARZYSKIEGO
KONSPEKT LEKCJI TAŃCA TOWARZYSKIEGO
Temat: Nauka kroku podstawowego Cha-Cha
Klasa: III GIMNAZJUM
Miejsce: Mała sala gimnastyczna
Liczba ćwiczących: 18 osób
Data: 24.03.2014
Prowadzący: mgr Agnieszka Subik
CEL LEKCJI: Rozwój koordynacji ruchowej, wyrabianie umiejętności łączenia ruchu z
muzyką.
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE:
UMIEJĘTNOŚCI: Nauka kroków podstawowych tańca cha - cha
MOTORYCZNOŚĆ: Płynność, precyzja i koordynacja ruchowa .
WIADOMOŚCI: Taniec jako forma rekreacji ruchowej.
POSTAWY: Współpraca w grupie, w parach.
METODY REALIZACJI ZADAŃ: - naśladowcza ścisła, - powtórzeniowa
METODY PRZEKAZYWANIA WIADOMOŚCI: - pokaz z objaśnieniem, - wykonywanie
zadań ruchowych
Tok lekcji
Zadania szczegółowe
Uwagi organizacyjnometodyczne
Zorganizowanie 1. Zbiórka .
grupy
2. Powitanie.
Ustawienie w dwuszeregu
3. Sprawdzenie obecności.
Motywacja do
1. Podanie tematu zajęć i sposobu realizacji.
zajęć w lekcji
2. Rola tańca w naszym życiu.
Kształtowanie
umiejętności
I.Rozgrzewka
1. Swobodny marsz w rytm muzyki.
2. Marsz z zaznaczeniem akcentu na palce,
ramiona splecione za tułowiem.
3. Marsz na palcach, ramiona w górę.
4. Marsz na piętach, ramiona w bok.
5. Marsz w półprzysiadzie, ramiona w dół
w skos.
6. J.w. w przysiadzie, ramiona skrzyżowane
na klatce piersiowej.
7. Marsz, ramiona splecione za tułowiem :
na raz –wznos nogi ugiętej w kolanie, dwa
–wyprost nogi, trzy –ugięcie, cztery –krok
do przodu.
8. J.w. : na raz –wznos nogi ugiętej w
kolanie, dwa –odwiedzenie w bok, trzy –w
przód, cztery –krok do przodu..
9. Podskoki z wysokim unoszeniem kolana.
10. Skiping A, ramiona w bok.
11. Skiping C, ramiona w tył w skos.
12. Marsz w miejscu.
13. Lekki rozkrok, ramiona w bok –
Rozgrzewka w rozsypce,
aby każdy swobodnie się
czuł.
naprzemianstronne dotykanie łokciem do
kolana.
14. J.w. ale dotykanie dłonią stopy.
15. J.w. ale za tułowiem.
16. Lekki rozkrok, prawe ramię w łuku nad
głową, lewe na biodrze –skłony w lewo z
pogłębianiem, zmiana rąk.
17. Dowolne ruchy w rytm muzyki.
II. Nauka tańca
1. Krok podstawowy
2. Obrót partnerki pod ręką partnera
3. Figura „New York”
4. Figura „Hand to Hand”
Ustawienie w parach.
Układ podstawowy
wykonywany do muzyki.
Nauczyciel zwraca uwagę na
prawidłową technikę kroku i
estetykę ruchu.
Ćwiczenia
uspakajające.
Ćwiczenia oddechowe i relaksujące
W marszu po obwodzie koła
Zakończenie
lekcji.
1. Omówienie lekcji.
2. Wyróżnienie najlepiej ćwiczących par.
3. Zadanie domowe- przećwiczenie
poznanych figur z pomocą internetu
(youtube.com)
4. Pożegnanie.
KONSPEKT LEKCJI BADMINTONA
Temat: Gra w badmintona
Klasa: IV, V szkoła podstawowa
Miejsce: Sala gimnastyczna
Liczba ćwiczących: 18 osób
Data: 25.03.2014
Prowadzący: mgr Agnieszka Subik
CEL LEKCJI: Rozwój koordynacji ruchowej, wyrabianie umiejętności łączenia ruchu z
muzyką.
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE:
UMIEJĘTNOŚCI: Odbicia lotki rakietką w parach
MOTORYCZNOŚĆ: Rozwijanie szybkości i czasu reakcji
WIADOMOŚCI: Poznanie nowej formy dyscypliny sportowej i gry rekreacyjnej.
POSTAWY: Zasady fair play, zdrowe współzawodnictwo, współpraca w zespole.
METODY REALIZACJI ZADAŃ: - naśladowcza ścisła, - powtórzeniowa
METODY PRZEKAZYWANIA WIADOMOŚCI: - pokaz z objaśnieniem, - wykonywanie
zadań ruchowych
Tok lekcji
Zadania szczegółowe
1. Zbiórka .
2. Powitanie.
3. Sprawdzenie obecności.
Motywacja do zajęć w 1. Podanie tematu zajęć i sposobu
lekcji
realizacji.
2. Nowa dyscyplina sportu jako rekreacja
Kształtowanie
1) Ćwiczenia oswajające z rakietką.
umiejętności
Stawiamy pionowo rakietkę uchwytem na
palcu wskazującym - balansując nią
staramy się nie dopuścić do jej upadku.
2) Podrzucamy rakietkę i chwytamy ją
drugą ręką.
3) Ćwiczenia oswajające z rakietką i lotką.
Każdy uczeń zabiera lotkę. Prowadzimy
lotkę rakietką po parkiecie ósemką między
nogami.
4) Kładziemy lotkę na rakietce.
Maszerujemy (następnie biegniemy) w
różnych kierunkach, starając się nie
dopuścić do upadku lotki.
5) Lekkim podrzutem przekładamy lotkę z
jednej strony rakietki na drugą. To samo
ćwiczenie wykonujemy słabszą ręką.
6) Podbijamy lotkę rakietką. Stopniowo
staramy się podczas podbijania zmieniać
stronę odbijającą rakietki. Powtarzamy
ćwiczenie słabszą ręką.
7)Podbijamy i „gasimy" lotkę
(amortyzujemy upadającą lotkę bez odbicia
Zorganizowanie
grupy
Uwagi
organizacyjnometodyczne
Ustawienie w
dwuszeregu
Każdy otrzymuje
lotkę i rakietkę
od naciągu).
8) Nauka uderzeń. Podrzucamy lotkę w
górę i staramy się odbić ją forhand'em jak
najwyżej i najdalej.
9) Ustawiamy się w parach. Odbijamy
lotkę między sobą jak najdłużej, stopniowo
zwiększając odległość.
10) Ustawiamy się po obu stronach siatki.
Kolejno uczniowie wykonują uderzenia
forhand'owe przez siatkę. Partner czeka, aż
lotka spadnie na ziemię, obserwując tor
lotu i powtarza ćwiczenie.
11) Wykonujemy odbicia przez siatkę po
dobiegnięciu do lotki.
12) Gra uproszczona: uczniowie starają
się rozegrać partię w badmintona wg
uproszczonych przepisów (bez przepisu o
serwie).
Nauczyciel pokazuje i
objaśnia prawidłowe
wykonanie uderzenia
forhand
Ćwiczenia
uspakajające.
Ćwiczenia oddechowe –przedmuchiwanie
lotki po parkiecie
W dowolnych
kierunkach
Zakończenie lekcji.
1. Omówienie lekcji.
2. Wyróżnienie najlepiej ćwiczących par.
3. Zachęcanie do grania w czasie wolnym.
4. Pożegnanie.
Dobierają się w pary
Zaznaczamy boiska.

Podobne dokumenty