Scenariusz lekcji chemii w klasie II LO.

Transkrypt

Scenariusz lekcji chemii w klasie II LO.
Aleksandra Dąbrowska
Scenariusz lekcji chemii w klasie II LO.
Temat lekcji: Właściwości fizykochemiczne białek.
Cele ogólne lekcji: Zapoznanie uczniów z właściwościami fizycznymi i chemicznymi
białek na przykładzie albuminy.
Cele szczegółowe: - stosowanie poprawnej terminologii chemicznej
- umiejętność posługiwania się sprzętem laboratoryjnym
- umiejętność współpracy w grupach
- umiejętność wyciągania wniosków na podstawie obserwacji
Pomoce dydaktyczne: odczynniki i sprzęt laboratoryjny
Metody i formy pracy: lekcja problemowa z zastosowaniem eksperymentu
uczniowskiego, praca w grupach.
Przebieg lekcji:
1. Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji na temat budowy białek, ich
podziału oraz wiązań i oddziaływań w nich występujących.
2. Podzielenie uczniów na trzy zespoły oraz przypomnienie o zasadach pracy
laboratoryjnej i przepisach BHP obowiązujących podczas pracy.
3. Przedstawienie problemu: „Jakie właściwości fizykochemiczne ma albumina?”
i przydzielenie grupom zadań laboratoryjnych.
4. Wykonywanie eksperymentów:
Doświadczenie I grupy: Badanie rozpuszczalności albuminy w
wodzie oraz zachowania się otrzymanego roztworu po dodaniu
roztworu NaCl.
Przebieg doświadczenia: Uczniowie, po rozbiciu jajka oddzielają
białko od żółtka, następnie do białka dodają wody. otrzymany roztwór
należy dobrze wymieszać. Do mieszaniny dodają roztwór NaCl i
ponownie mieszają.
Obserwacje: Wodny roztwór albuminy jest mętny, a po dodaniu
roztworu NaCl zmętnienie znika, a białko wypływa na powierzchnię.
Wniosek: Albumina jest rozpuszczalna w wodzie, tworzy roztwór
koloidalny. Po dodaniu roztworu NaCl białko wydziela się z roztworu.
Doświadczenie II grupy: Badanie zachowania się albuminy w
obecności kwasów, alkoholu, temperatury i soli metali ciężkich.
Przebieg doświadczenia: Uczniowie dzielą białko na pięć części: do
pierwszej dodają rozcieńczony roztwór kwasu siarkowego(VI), do
drugiej – denaturatu, do trzeciej – roztwór CuSO4 , do czwartej –
roztwór FeCl3, a piątą probówkę ogrzewają w płomieniu palnika.
Obserwacje: Zawartość wszystkich probówek się ścina.
Wniosek: Po dodaniu do albuminy kwasów, alkoholu, soli metali
ciężkich oraz ogrzaniu białko się ścina czyli ulega zniszczeniu.
Doświadczenie III grupy: Przeprowadzenie reakcji białka z
zasadowym roztworem Cu(OH)2 i stężonym HNO3.
Przebieg doświadczenia: Uczniowie dzielą białko na dwie części. W
osobnej probówce otrzymują Cu(OH)2 poprzez zmieszanie roztworów
NaOH i CuSO4. Do probówki z otrzymanym roztworem Cu(OH)2 dodają
białko i intensywnie mieszają. Do drugiej probówki z białkiem dodają
bardzo ostrożnie pipetą stężony roztwór HNO3.
Obserwacje: W probówce pierwszej powstał klarowny roztwór o
ciemnogranatowym zabarwieniu, natomiast w drugiej probówce białko
się ścięło, a w niektórych miejscach zmieniło barwę na żółtą.
Wniosek: Były to reakcje charakterystyczne na wykrywanie w białku
wiązań peptydowych i pierścieni aromatycznych.
5. Przedstawienie wyników doświadczeń, obserwacji i wniosków przez
przedstawicieli poszczególnych grup reszcie klasy.
6. Podsumowanie zajęć:
- zdefiniowanie efektu wysolenia, denaturacji białka oraz reakcji
ksantoproteinowej i biuretowej.
- omówienie wpływu niektórych czynników na białko ludzkie
- ocena pracy uczniów
7. Uporządkowanie sprzętu i odczynników laboratoryjnych.
8. Praca domowa – opisz proces trawienia białka oraz zastosowanie hydrolizatu
białkowego.

Podobne dokumenty