Konspekt zajęcia umysłowego z obszaru Edukacji Prozdrowotnej

Transkrypt

Konspekt zajęcia umysłowego z obszaru Edukacji Prozdrowotnej
KONSPEKT ZAJĘCIA UMYSŁOWEGO
Z OBSZARU EDUKACJI PROZDROWOTNEJ
Data 07.02.2014
Grupa dzieci: 5 – cio latki
Prowadząca mgr Ewa Retajczyk
Temat: „Jemy zdrowo i kolorowo”
Cele ogólne:
-kształtowanie nawyków spożywania owoców, warzyw i nabiału i ograniczanie spożywania
słodyczy;
-pogłębianie wiadomości na temat zdrowego odżywiania;
-ocenianie zachowań służących i zagrażających zdrowiu.
Cele operacyjne – dziecko:
-potrafi z uwagą wysłuchać tekstu literackiego;
-segreguje żywność na zdrową i niezdrową;
-podejmuje próby samodzielnego tworzenia jadłospisu;
-zna wartości odżywcze niektórych produktów.
Metody: słowna, oglądowa czynna
Formy pracy: indywidualna ,grupowa
Środki dydaktyczne: piramida żywieniowa, papierowe tacki, woreczki, dwa kosze z
żywnością, dwa brystole, farby,
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Wysłuchanie wiersza S. Karaszewskiego pt. ,,Dla każdego coś zdrowego” oraz omówienie
jego treści zwracając szczególną uwagę na produkty zdrowe i niezdrowe.
,,Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny, to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem, zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny, połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata, w witaminy jest bogata!
Oprócz klusek i kotleta niech się z jarzyn składa dieta!
Jedz surówki i sałatki, będziesz za to piękny, gładki!
Gotowane lub duszone zawsze zdrowsze niż smażone!
Mleko, jogurt, ser, maślanka – to jest twoja wyliczanka.
Chude mięso, drób i ryba to najlepsze białko chyba!
Sok warzywny, owocowy, kolorowy jest i zdrowy!
Kto je tłusto i obficie ten sam sobie skraca życie!
Bób, fasola, groszek, soja – to potrawa będzie twoja.
Sosy lepsze są niż tłuszcze, niech się w tłuszczu nic nie pluszcze!
Zostaw smalec, dolej olej, niech na olej będzie kolej!
Dobra także jest oliwa, bo dla zdrowia sprawiedliwa!”
2.,,Piramida żywienia” – pokaz, omówienie, wskazanie wartości odżywczych niektórych
produktów.
3.Zabawa dydaktyczna: ,,Jak żyć zdrowo – prawda czy fałsz”. Nauczyciel czyta hasła, jeśli
dzieci się z tym zgadzają – klaszczą w ręce i mówią: ,,tak, to prawda!”; jeśli się nie zgadzają
– tupią nogami mówiąc: ,,nie, to nieprawda!”.
-należy jeść dużo owoców i warzyw;
-myjemy owoce i warzywa przed jedzeniem;
-spożywamy posiłki brudnymi rękami;
-jedzenie należy spożywać w spokoju;
-brak witamin sprzyja zdrowiu;
-myjemy ręce przed jedzeniem;
-posiłki należy jeść powoli i dokładnie rozgryzać spożywane potrawy;
-słodycze należy jeść w małych ilościach;
-warzywa i owoce nie zawierają żadnych witamin;
-nie należy jeść dużo przed snem;
-myjemy zęby raz w roku;
-pożywienie należy połykać w całości;
-wystarczy jeden posiłek dziennie;
-owoce i warzywa to bogate źródło witamin;
-należy codziennie pić mleko i jeść nabiał;
-słodycze dbają o ładny i zdrowy wygląd naszych zębów;
-warzywa, owoce i produkty mleczne niszczą nasze zdrowie;
-hamburgery są bardzo zdrowe;
-coca – cola niszczy zęby mleczne dzieci.
4.Zabawa ruchowa: ,,Zanieś śniadanie”.
Dzieci podzielone na dwie grupy: jedna to ,,kelnerzy”, którzy trzymają ,,tace ze śniadaniem”
(papierowa tacka jednorazowa z woreczkiem) i stoją obok siebie szeregiem – płotkiem.
naprzeciwko każdego ,,kelnera” siedzi po turecku w odległości 2 – 3 metrów jedno – gość.
na sygnał ,,kelnerzy” idą w stronę ,,gości” i wręczają im ,,tacę ze śniadaniem”, po czym
wracają na swoje miejsca i siadają. Zmiana ról.
5.Pogadanka z intendentem – układanie jadłospisu na jeden dzień żywieniowy.
6.Układanie jadłospisu w postaci plakatów – podział dzieci na pięć grup. Każda grupa tworzy
jadłospis w postaci plakatu z wykorzystaniem ilustracji (można wykorzystać do wycinania
reklamy z supermarketów) na jeden posiłek: śniadanie, drugie śniadanie, obiad,
podwieczorek, kolacja, z uwzględnieniem zdrowych i niezbędnych dla zdrowia produktów.
Prezentacja prac przed grupą.
7.Podział produktów na zdrowe i niezdrowe – dzieci wkładają do koszyczków z napisami:
,,zdrowa żywność” i ,,niezdrowa żywność” produkty, które znajdują się na środku dywanu
(można wykorzystać ilustracje). Wybierając produkt dziecko argumentuje, dlaczego ma się
znaleźć w danym koszyczku.
8.Taniec przy muzyce z papierowymi tackami i woreczkami – w parach trzymając tacki w
jednej ręce a kolegę za drugą rękę; z tackami na głowach, na zgiętym łokciu pilnując, aby
tacka z woreczkiem nie spadła.

Podobne dokumenty