Moja postawa dzisiaj scenariusz

Transkrypt

Moja postawa dzisiaj scenariusz
Scenariusz zajęć edukacyjnych na temat
Pierwotnej Profilaktyki Wrodzonych Wad Cewy Nerwowej
Temat: Moja postawa dzisiaj – Twoje zdrowie jutro
Czas trwania zajęć: 2 godziny lekcyjne (90 minut, najlepiej w formie zajęć zblokowanych)
Cel główny:
• uświadomienie uczniom, że dbałość o zdrowie prokreacyjne jest
podstawowym czynnikiem wpływającym w przyszłości na zdrowie ich dzieci.
Cele szczegółowe:
Po zajęciach uczeń:
• rozumie znaczenie terminów: zdrowie prokreacyjne, prozdrowotny styl życia
• zna przebieg rozwoju prenatalnego człowieka
• uświadamia sobie, że dbałość o zdrowie prokreacyjne jest jednym z czynników
sprzyjających posiadaniu zdrowego potomstwa
• wymienia czynniki wpływające na rozwój dziecka w okresie
wewnątrzmacicznym
• proponuje sposoby działań i stylu życia zapewniające prawidłowy przebieg
ciąży
• wie na czym polega prozdrowotny styl życia
• zna rolę kwasu foliowego w metabolizmie człowieka
• uświadamia sobie, jakie znaczenie dla rozwoju cewy nerwowej zarodka ma
kwas foliowy
• zna źródła kwasu foliowego
• analizuje i przetwarza informacje
• jest przekonany, że stosowanie kwasu foliowego jest właściwą profilaktyką
wrodzonych wad cewy nerwowej
Metody:
•
•
•
•
•
•
Indywidualne wypowiedzi uczniów, tzw. rundka
Praca w małych grupach równym frontem
Praca w małych grupach różnym frontem – linia czasu
Mini-wykład
Praca w grupach – wykonanie plakatu
Ewaluacja – niedokończone zdania
Formy pracy uczniów:
• indywidualna
• zespołowa
Środki dydaktyczne:
• szary papier pakowy
• komplety kolorowych grubych mazaków (po jednym komplecie dla 4 – 5
osobowego zespołu uczniów)
• magnesy do tablicy lub blu-tack
• małe karteczki samoprzylepne
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 1 z 25
•
•
•
•
•
używane przez uczniów podręczniki do nauki biologii (omówienie przebiegu
rozwoju prenatalnego człowieka)
rozsypanka – załącznik 1
zdjęcia (foliogramy) poszczególnych etapów rozwoju prenatalnego – załącznik
3
foliogramy do mini-wykładu – załącznik 4, 5 i 6
materiały informacyjne dla uczniów– załącznik 8
Bibliografia:
• „Zapobieganie wrodzonym wadom cewy nerwowej”, red. Z. J. Brzeziński,
Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 1998
• „Już teraz mogę zadbać o zdrowie swego przyszłego dziecka”, Program
edukacyjny dla młodzieży w wieku 16 – 24 lat. Materiały dla prowadzących
zajęcia edukacyjne, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 1999
• Solomon, Berg, Martin, Villee „Biologia”, MULTICO Oficyna Wydawnicza,
Warszawa 1998
• Obowiązujące, zatwierdzone przez MEN podręczniki biologii
Zgodność z podstawą programową kształcenia ogólnego (Rozporządzenie MENiS z dnia
26 lutego 2002r, Dz.U. z 2002, Nr 51, poz. 458 z późniejszymi zmianami):
Biologia – zakres podstawowy:
C-1, 2; Z-1; T-1.6); O-2
Edukacja prozdrowotna:
C-1; Z-1; T-1, 5, 8; O-1, 4
Wychowanie do życia w rodzinie:
C-4; Z-5; T-18; O-4
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 2 z 25
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
Czynności
nauczyciela
Nauczyciel prosi
uczniów o odpowiedź na
pytanie „Czy w
przyszłości chcecie
(zamierzacie) zostać
rodzicami?”
Nauczyciel pyta uczniów
o wnioski, jakie im się
nasuwają po
wysłuchaniu wszystkich
wypowiedzi, a następnie
krótko podsumowuje
wypowiedzi uczniów:
„Większość z Was w
przyszłości chce zostać
rodzicami
Nauczyciel prosi, aby
uczniowie podzielili się
na 4 – 5 osobowe
zespoły, w których
zastanowią się i
odpowiedzą na pytanie
„Jakie cechy (postawy)
charakteryzują (powinny
charakteryzować)
dobrych rodziców?”
Czynności uczniów
Materiały i środki
dydaktyczne
Uczniowie siedzą w
kręgu, kolejno
odpowiadają na pytanie.
Wypowiedzi rozpoczyna
ochotnik, następnie
zaprasza do wypowiedzi
osobę ze swojej prawej
lub lewej strony.
Uczniowie odpowiadają
kolejno, aż tzw. rundka
dotrze do osoby, która ją
rozpoczęła.
Chętni uczniowie
podsumowują swoje
wypowiedzi, dzielą się
refleksjami, a następnie
słuchają komentarza
nauczyciela.
Pomieszczenie, w
którym uczniowie mogą
siedzieć w wygodnym
kręgu, niezbyt stłoczeni,
tak, aby dobrze się
wzajemnie widzieli i
słyszeli.
Uczniowie dzielą się na
zespoły. Sposób doboru
uczniów do zespołów
dowolny (np. odliczanie
w kręgu, jedynki tworzą
pierwszy zespół, dwójki
drugi itd.). Uczniowie
mogę się także
samodzielnie dobrać w
zespołach. Ten drugi
sposób jest
bezpieczniejszy,
ponieważ kryterium
doboru stanowią
wzajemne relacje
pomiędzy uczniami. W
tak dobranym zespole
jest wyższy poziom
bezpieczeństwa, który
sprzyja wykonaniu
zadania.
Uczniowie rozmawiają z
sobą w ramach zespołu, a
następnie wypisują na
arkuszach szarego
papieru cechy dobrych
rodziców.
Komplet kolorowych
grubych mazaków, ¼
arkusza szarego papieru
pakowego dla każdego
zespołu:
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Przewidywane
odpowiedzi
uczniów
Czas
trwania
„Tak, zamierzam kiedyś
mieć dzieci.”
„Nie wiem.”
„Nie zastanawiałam/em
się jeszcze nad tym.”
„Chyba nie.”
5 min.
Refleksje uczniów
dotyczą faktu, że
wszyscy lub prawie
wszyscy kiedyś w
przyszłości chcą być
rodzicami.
2 min.
Wśród cech dobrych
rodziców podawanych
przez uczniów zwykle
pojawiają się:
• odpowiedzialność
• opiekuńczość
• troskliwość
• postawa zrozumienia
• wyrozumiałość
• zdolność przewidywania
• miłość
• akceptacja
• tolerancja
Jeśli te cechy nie pojawią
się w pracach uczniów,
nauczyciel może w
rozmowie naprowadzić
uczniów na ten trop, lub
sam dodaje pominięte
cechy do listy uczniów.
Strona 3 z 25
5 min.
Nauczyciel prosi
uczniów o omówienie
wyników pracy
poszczególnych
zespołów.
Po wysłuchaniu
omówień pracy
wszystkich zespołów
nauczyciel prosi uczniów
o wzajemne porównanie
wypisanych cech
dobrych rodziców i
wypisanie na tablicy
uwspólnionej listy.
Nauczyciel prosi o
wskazanie (podkreślenie)
tych cech (postaw), które
powinny cechować
przyszłych dobrych
rodziców – „Które z
wypisanych przez Was
cech (postaw) powinny
cechować już teraz ludzi
w waszym wieku, którzy
w przyszłości pragną
zostać dobrymi
rodzicami?”
„Które z wypisanych
postaw mogą już teraz
pomóc w zadbaniu o
zdrowie dziecka, jeśli w
przyszłości podejmiecie
decyzję o jego
poczęciu?”
Nauczyciel
podsumowuje rozmowę
uczniów i wprowadza
termin zdrowie
prokreacyjne.
Liderzy zespołów
(wytypowane przez
zespół osoby)
umieszczają swój plakat
w wyznaczonym przez
nauczyciela miejscu
(tablica, ściana, listwy do
przypinania prac
uczniów), a następnie
odczytują i ewentualnie
komentują pracę zespołu.
Uczniowie porównują
swoje prace i tworzą
wspólną listę, którą
wybrana osoba (np.
dyżurny, osoba, która
lubi pisać na tablicy)
zapisuje na tablicy
Uczniowie się naradzają,
odpowiadają na
postawione przez
nauczyciela pytanie,
podkreślają te cechy,
które ich zdaniem są
odpowiedzią na pytanie.
Miejsce w klasie do
wywieszenia plakatów
(np. tablica), magnesy
lub blu-tack.
Plakaty wszystkich
zespołów powinny być
dobrze i w
porównywalny sposób
wyeksponowane.
5 min.
Tablica, kreda
2 min.
Tablica, kreda
Uczniowie słuchają
wyjaśnienia nauczyciela
Uczniowie powinni
podkreślić cechy:
Odpowiedzialność,
zdolność do
przewidywania.
Jeśli uczniowie mieliby
kłopot ze wskazaniem
tych cech, nauczyciel
powinien w rozmowie
umiejętnie pokierować
rozmową. Istotnym
kryterium wyróżniania
cech powinna być troska
o zdrowie przyszłych
rodziców, w
szczególności przyszłej
matki, niezależnie od
tego, kiedy podejmie
decyzję o posiadaniu
potomstwa.
Faza realizacyjna
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 4 z 25
1 min.
1 min.
Nauczyciel rozdaje
zespołom uczniów (lub
uczniowie losują)
materiały (rozsypanka
dotycząca przebiegu
rozwoju prenatalnego
człowieka) i prosi
uczniów o zastanowienie
się kiedy (w którym
dniu, tygodniu lub
miesiącu ciąży) zachodzą
opisane procesy.
Na tablicy rysuje linię
czasu (załącznik 1).
Podczas wykonywania
tego zadania nauczyciel
może pozwolić uczniom
na korzystanie z
podręczników biologii.
Nauczyciel wspólnie z
uczniami sprawdza
poprawność wykonania
zadania.
Nauczyciel uzupełnia
linię czasu o zdjęcia
kolejnych etapów
rozwoju prenatalnego
człowieka. (załącznik 3).
Nauczyciel prosi
uczniów o podanie
znanych im czynników
szkodliwych dla
przyszłej matki i
rozwijającego się
dziecka.
Nauczyciel prosi
uczniów o przepisanie do
zeszytów listy
czynników, a następnie
dopisanie do każdego z
Uczniowie w zespołach
wykonują zadanie,
zastanawiają się nad
przebiegiem rozwoju
prenatalnego człowieka.
Następnie przy pomocy
blu-tacku przyklejają w
odpowiednich miejscach
otrzymane (wylosowane)
elementy rozsypanki
Rozsypanka dla uczniów
(np. po 3 opisy etapów
rozwoju prenatalnego dla
każdego zespołu),
narysowana na tablicy
linia czasu. (załącznik 1)
Prawidłowo uzupełniona
linia czasu – załącznik 2
Uczniowie korygują
ewentualne błędy
1 min.
Uczniowie analizują
wygląd zarodka i płodu
w poszczególnych
etapach rozwoju.
Zdjęcia przedstawiające
zarodek i płód w
poszczególnych etapach
rozwoju.
Uczniowie w formie
burzy mózgów
wymieniają czynniki
wpływające szkodliwie
na rozwój dziecka, jedna
osoba zapisuje je, jeden
pod drugim, na tablicy
Tablica, kreda
Uczniowie przepisują z
tablicy listę szkodliwych
dla zarodka i płodu
czynników, a następnie
dopisują propozycje
Opracowała Grażyna Skirmuntt
5 min.
1 min.
Przykładowe czynniki
wymieniane przez
uczniów:
„sposób odżywiania w
czasie ciąży”
„Za mała lub za duża
kaloryczność posiłków”
„Używki takie jak kawa,
mocna herbata, Cocacola”
„Palenie papierosów”,
„Narkotyki i środki
psychoaktywne”
„Leki”
„Choroby matki lub
kontakt z zarazkami –
różyczka, STI,
toksoplazmoza,
cytomegalia, HIV”
„Brak witamin”
„Kwas foliowy”
Jeśli uczniowie nie
wymienią kwasu
foliowego wówczas
nauczyciel uzupełnia ich
wypowiedzi.
Przykładowe odpowiedzi
uczniów:
„Prawidłowy pod
względem ilości i jakości
sposób odżywiania się.”
Strona 5 z 25
5 min.
5 min.
nich sposobu
zapobiegania
(profilaktyki) jego
wpływowi na rozwój
dziecka oraz dopisanie
innych rad (zaleceń)
dotyczących stylu życia
przyszłej matki - „W jaki
sposób powinna się
zachowywać przyszła
matka, aby zapewnić
zdrowie swojemu
nienarodzonemu (lub
jeszcze nie poczętemu)
dziecku?
Na czym polega
prozdrowotny styl
życia?”
zachowań
prozdrowotnych.
Chętni (lub wskazani
przez nauczyciela)
uczniowie odczytują
swoje propozycje
prozdrowotnych
zachowań przyszłej
matki.
Nauczyciel prosi
uczniów o zastanowienie
się, a następnie
zaznaczenie na linii
czasu, okresu rozwoju, w
którym rozwijające się
dziecko jest najbardziej
narażone na działanie
szkodliwych czynników.
Nauczyciel komentuje i
uzupełnia odpowiedzi
uczniów: zarodek
najbardziej jest
narażony na wpływ
czynników szkodliwych
w okresie powstawania
i kształtowania się
narządów. Okres ten
kończy się w 11 – 12
tygodniu rozwoju. Do
tego momentu istnieje
możliwość powstawania
wad wrodzonych.
Nauczyciel wyjaśnia w
formie mini-wykładu, że
dla rozwijającego się
dziecka szczególnie
ważny jest etap
Uczniowie w grupach
opracowują odpowiedź
na pytanie nauczyciela.
Uzupełniona linia czasu
Uczniowie słuchają
komentarza nauczyciela.
Linia czasu z
zaznaczonym okresem,
w którym zarodek jest
szczególnie podatny na
działanie czynników
szkodliwych.
1 min.
Uczniowie słuchają
mini-wykładu
Foliogramy załączniki 4, 5 i 6
5 min.
Opracowała Grażyna Skirmuntt
„Unikanie używek.”
„Nie przebywanie w
towarzystwie osób
palących i w
zadymionych
pomieszczeniach.”
„Nie przyjmowanie
żadnych leków bez
konsultacji z lekarzem.”
„Nie używanie
narkotyków.”
„Szczepienia ochronne
dziewcząt na różyczkę.”
„Unikanie przebywania
w towarzystwie osób
chorych np. na grypę”
„Suplementacja diety w
kwas foliowy”
„Unikanie stresu.”
„Spokojny, regularny
tryb życia.”
„Właściwa proporcja
pomiędzy pracą a
odpoczynkiem”
„Regularna,
odpowiednia dla kobiet
w ciąży aktywność
fizyczna.”
„Regularne wizyty u
lekarza i wykonywanie
zaleconych badań
kontrolnych.”
„Pierwszy trymestr
ciąży”
„Do trzeciego miesiąca
ciąży”
Strona 6 z 25
1 min.
formowania się cewy
nerwowej, a następnie
krótko omawia ten
proces (załącznik 4). Dla
prawidłowego jej
rozwoju konieczny jest
kwas foliowy, którego
niedobory mogą
prowadzić do
powstawania
pierwotnych wad cewy
nerwowej
(załącznik 5 i 6).
Nauczyciel pyta
uczniów: „Jak się Wam
wydaje, co czują rodzice,
gdy rodzi im się chore
dziecko np. z
przepukliną oponowordzeniową? Co Wy
byście czuli w takiej
sytuacji?”
Nauczyciel
podsumowuje
wypowiedzi uczniów:
Zwykle rodzice w tak
trudnej sytuacji zadają
sobie i innym pytanie
„Dlaczego tak się
stało?”. Kobiety zadają
sobie pytania „Czy to
moja wina? Co zrobiłam
w czasie ciąży źle?”
Nauczyciel w formie
mini wykładu omawia
rolę kwasu foliowego w
przebiegu rozwoju cewy
nerwowej.
Tezy mini-wykładu:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Uczniowie w formie
burzy mózgów dzielą się
swoimi przemyśleniami.
W wypowiedziach
uczniów można się
spodziewać
następujących odczuć:
„złość”,
„bezradność”,
„żal”,
„gniew”,
„żal do losu”,
„poczucie braku sensu
życia”,
„poczucie rezygnacji”
„strach o przyszłość
dziecka”,
„lęk przed kłopotami
związanymi z
wychowywaniem
chorego,
niepełnosprawnego
dziecka”,
„poczucie winy”,
„chęć walki o zdrowie
dziecka”
Uczniowie słuchają
komentarza nauczyciela
5 min.
1 min.
Uczniowie słuchają
mini-wykładu.
Materiały dla
nauczyciela –
załącznik 7
5 min.
Uczniowie w zespołach
projektują i wykonują
plakat
¼ arkusza szarego
papieru pakowego i
komplet kolorowych
20 min.
Co to jest kwas
foliowy?
Rola kwasu
foliowego w
metabolizmie
Źródła kwasu
foliowego.
Zapotrzebowanie
na kwas foliowy.
Przyczyny i
skutki niedoboru
kwasu foliowego.
Rola kwasu
foliowego w
zapobieganiu
wadom cewy
nerwowej.
Nauczyciel prosi zespoły
uczniów o
zaprojektowanie i
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 7 z 25
wykonanie plakatu, który
zachęcałby przyszłe
młode matki (16 – 24
lata) do
suplementowania diety w
kwas foliowy zanim
zajdą w ciążę.
Nauczyciel prosi
uczniów o
zaprezentowanie i
przedstawienie (krótkie
omówienie) idei zawartej
na plakacie.
mazaków dla każdego
zespołu uczniów,
komplet materiałów
dotyczących roli kwasu
foliowego w
zapobieganiu
powstawaniu
pierwotnych wad cewy
nerwowej – załącznik 8
Liderzy zespołów
prezentują i omawiają
wykonaną przez zespół
pracę.
Wykonane plakaty mogą
zostać ocenione według
stosowanych przez
nauczyciela lub
umówionych wspólnie z
uczniami kryteriów. Na
ocenę powinny mieć
wpływ:
• Kompozycja i
przejrzystość
(czytelność,
wyrazistość)
plakatu.
• Zawartość
merytoryczna
dotycząca roli kwasu
foliowego w
profilaktyce
pierwotnych wad
cewy nerwowej.
• Tytuł plakatu
• Hasła reklamowe
zachęcające do
używania kwasu
foliowego przez
kobiety w okresie
rozrodczym
• Język, styl, dowcip
adresowany do
odbiorców – grupa
rówieśnicza
• Innowacyjność i
oryginalność
pomysłu i wykonania
plakatu.
10 min.
Faza podsumowująca
Nauczyciel rozdaje
uczniom małe
samoprzylepne karteczki
i prosi o dokończenie
zapisanych na tablicy
zdań:
Uczniowie dopisują na
karteczkach dokończenie
podanych przez
nauczyciela zdań.
2 min.
Na dzisiejszych zajęciach
nauczyłem/am się …
Po dzisiejszych zajęciach
zapamiętam …
Na zajęciach
dowiedziałem/am się …
W czasie zajęć zdziwiło
(zaskoczyło) mnie …
Wykorzystam usłyszane
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 8 z 25
dziś informacje …
Źródłem kwasu foliowego
jest …
Kwas foliowy wpływa na …
Nauczyciel kończy
zajęcia, podaje uczniom
adresy stron www. i
literaturę, w której
uczniowie mogą znaleźć
dodatkowe informacje na
temat roli kwasu
foliowego.
(załącznik 9).
Uczniowie wychodząc z
klasy po zajęciach
przyklejają karteczki ze
swoimi dokończeniami
zdań w odpowiednich
miejscach np. pod
właściwym zdaniem
zapisanym na tablicy
2 min.
Po zajęciach nauczyciel dokonuje ewaluacji zajęć - zbiera karteczki od uczniów i je analizuje.
Wykonane przez uczniów plakaty powinny zostać wyeksponowanie na terenie szkoły np. na gazetkach na
korytarzach szkolnych lub w pracowni biologicznej.
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 9 z 25
Załącznik 1
Rozsypanka – rozwój prenatalny człowieka
Na tablicy należy narysować długą linię, na niej oznaczyć podane niżej wartości czasu
rozwoju prenatalnego dziecka liczone od momentu zapłodnienia. Opisy najlepiej jest umieścić
nad linią, tak aby pod nią uczniowie mogli przyklejać kartki z opisem danego etapu rozwoju.
Kolejność oznaczeń na linii czasu:
Zapłodnienie
24 godziny
3 dni
7 dni
2,5 tygodnia
3,5 tygodnia
4 tygodnie
2 miesiące
3 miesiące
4 miesiące
Trzeci trymestr
266 dni od zapłodnienia
Opisy do rozdania (wylosowania) poszczególnym zespołom uczniów:
Opisy należy pociąć, jeśli mamy w klasie np. 4 zespoły zadaniowe uczniów, to każdy z nich
losuje po 3 paski z opisami. Jeśli liczba zespołów uczniów jest większa lub mniejsza to
nauczyciel powinien zdecydować o sposobie rozdzielenia pracy pomiędzy zespoły.
Plemnik wnika do komórki jajowej, jądra komórkowe plemnika i komórki jajowej zlewają
się, komórka jajowa ulega aktywacji.
Dwukomórkowe stadium zygoty.
Morula dociera do macicy.
Blastocysta zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy.
Formuje się struna grzbietowa i płytka nerwowa; różnicuje się tkanka, z której powstanie
serce; w ścianach pęcherzyka żółtkowego oraz w kosmówce tworzą się komórki krwi.
Formuje się cewa nerwowa; widoczne są pęcherze oczne i pęcherzyki uszne; formuje się
zawiązek gardzieli i zawiązek wątroby; rozpoczyna się rozwój tarczycy i układu
oddechowego; rurki tworzące serce zlewają się i zaginają – rozpoczyna się akcja serca;
powstają naczynia krwionośne.
Przednia część cewy nerwowej poszerza się; formują się trzy pierwotne części mózgowia
Różnicują się mięśnie; zarodek jest zdolny do poruszania się; narządy płciowe są
rozróżnialne jako jądra lub jajniki. Rozpoczyna się kostnienie szkieletu; różnicuje się kora
mózgowa; rozwijają się główne naczynia krwionośne.
Płeć płodu można określić na podstawie obserwacji; struna grzbietowa zanika; rozwijają się
gruczoły limfatyczne
Twarz przybiera „ludzki” wyraz; różnicują się płaty mózgu; oczy, uszy i nos wyglądają już
„normalnie”
Pojawia się lanugo, które później zanika; rozpoczyna się mielinizacja włókien nerwowych;
następuje szybki wzrost ciała
Poród
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 10 z 25
Załącznik 2
Rozsypanka - materiały dla nauczycieli
Czas od
zapłodnienia
Etap rozwoju
Początek
linii czasu
24 godziny
3 dni
7 dni
2,5 tygodnia
Plemnik wnika do komórki jajowej, jądra komórkowe plemnika i komórki jajowej zlewają
się, komórka jajowa ulega aktywacji.
Dwukomórkowe stadium zygoty.
Morula dociera do macicy.
Blastocysta zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy.
Formuje się struna grzbietowa i płytka nerwowa; różnicuje się tkanka, z której powstanie
serce; w ścianach pęcherzyka żółtkowego oraz w kosmówce tworzą się komórki krwi.
3,5 tygodnia Formuje się cewa nerwowa; widoczne są pęcherze oczne i pęcherzyki uszne; formuje się
zawiązek gardzieli i zawiązek wątroby; rozpoczyna się rozwój tarczycy i układu
oddechowego; rurki tworzące serce zlewają się i zaginają – rozpoczyna się akcja serca;
powstają naczynia krwionośne.
4 tygodnie
Przednia część cewy nerwowej poszerza się; formują się trzy pierwotne części mózgowia
2 miesiące
Różnicują się mięśnie; zarodek jest zdolny do poruszania się; narządy płciowe są
rozróżnialne jako jądra lub jajniki. Rozpoczyna się kostnienie szkieletu; różnicuje się kora
mózgowa; rozwijają się główne naczynia krwionośne.
3 miesiące
Płeć płodu można określić na podstawie obserwacji; struna grzbietowa zanika; rozwijają się
gruczoły limfatyczne
4 miesiące
Twarz przybiera „ludzki” wyraz; różnicują się płaty mózgu; oczy, uszy i nos wyglądają już
„normalnie”
Trzeci
Pojawia się lanugo, które później zanika; rozpoczyna się mielinizacja włókien nerwowych;
trymestr
następuje szybki wzrost ciała
266 dni od
Poród
poczęcia
(źródło: Solomon, Berg, Martin, Villee „Biologia”, MULTICO Oficyna Wydawnicza,
Warszawa 1998, str. 1079)
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 11 z 25
Załącznik 3
Zdjęcia rozwijającego się dziecka w poszczególnych fazach rozwoju
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 12 z 25
(źródło: Atlas „Człowiek od początku”, Wydawnictwo WAM, Kraków 1994)
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 13 z 25
Załącznik 4
Foliogram
Wczesne etapy rozwoju układu nerwowego człowieka
(źródło: Solomon, Berg, Martin, Villee „Biologia”, MULTICO Oficyna Wydawnicza,
Warszawa 1998, 1072 ryc. 49-10)
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 14 z 25
Załącznik 5
Foliogram
Schemat powstawania wad cewy nerwowej
(źródło: „Zapobieganie wrodzonym wadom cewy nerwowej”, red. Z.J.Brzeziński, Instytut
Matki i Dziecka, Warszawa 1998, str. 9, ryc.1)
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 15 z 25
Załącznik 6
(źródło: „Zapobieganie wrodzonym wadom cewy nerwowej”, red. Z.J.Brzeziński, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 1998, str. 37 ryc. 6, str. 40 ryc. 9)
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 16 z 25
Załącznik 7
Materiały dla nauczycieli
Profilaktyka pierwotnych wad cewy nerwowej
Wady cewy nerwowej to wady uwarunkowane wieloczynnikowo (genetycznie + wpływ
środowiska), które są przyczyną 34% zgonów niemowląt w Polsce (2001 rok). Wady te
występują w Polsce stosunkowo często (1,2-2,0 na 1000 urodzeń).
Dzięki postępowi medycyny, poprawie opieki zdrowotnej oraz warunków życia, poziomu
wykształcenia, a także świadomości ludzi, można obecnie zapobiegać wielu zaburzeniom i
wadom rozwojowym. Wrodzone wady cewy nerwowej są jednymi z wad, których można
uniknąć poprzez pierwotną profilaktykę.
Ze względu na małą skuteczność leczenia chirurgicznego wad cewy nerwowej tylko 40%
dzieci z wadami przeżywa ponad 7 lat (jeśli te dzieci pozostają przy życiu, to jakość tego
życia jest bardzo niska) i większość jest obarczona trwałym kalectwem.
Profilaktyka pierwotna jest nieinwazyjna, przyjazna dla pacjenta, a także znacznie tańsza niż
profilaktyka wtórna. Spożywanie kwasu foliowego w małej dawce przez kobiety w wieku
rozrodczym przed poczęciem dziecka i w pierwszych 12 tygodniach ciąży znacznie (nawet do
72-75%) redukuje możliwość wystąpienia wad cewy nerwowej u potomstwa, dlatego bardzo
ważne jest uświadamianie kobietom w wieku rozrodczym konieczności zażywania kwasu
foliowego w ilości profilaktycznej 0,4 mg dziennie.
W związku z powyższym w wielu krajach realizowane są od wielu lat programy pierwotnej
profilaktyki wad cewy nerwowej. W Polsce działania takie podjęto w 1997 roku. W 1999
roku Ministerstwo Zdrowia zainicjowało program „Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy
Nerwowej” koordynowany przez Instytut Matki i Dziecka i Państwową Inspekcję Sanitarną.
W całym kraju specjaliści oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia aktywnie wdrażają ten
program we współpracy z zakładami opieki zdrowotnej i szkołami, realizując założenia
Narodowego Programu Zdrowia na lata 1996-2005. Działania związane z profilaktyką
wrodzonych wad cewy nerwowej są zapisane w celu operacyjnym Nr 2 „Poprawa sposobu
żywienia ludności", zadaniu Nr 8 „Upowszechnić podawanie kwasu foliowego kobietom w
wieku rozrodczym w celu zapobiegania wadom cewy nerwowej u noworodków".
(źródło: www.gis.gov.pl)
KWAS FOLIOWY 1
CO TO JEST KWAS FOLIOWY?
Kwas foliowy (Acidum folicum -chemicznie: kwas pteroiloglutaminowy) należy do
rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B i jest macierzystym związkiem grupy folianów
występujących w produktach spożywczych. Organizm ludzki nie syntetyzuje kwasu
foliowego. Syntetyczny kwas foliowy staje się aktywny biologicznie w wyniku reakcji
enzymatycznych w przewodzie pokarmowym.
Główną funkcją biologiczną kwasu foliowego jest udział w budowie kwasu
dezoksyrybonukleinowego (DNA), tworzącego matrycę genetyczną programującą budowę
i czynności wszystkich komórek ciała. Warunkuje prawidłowy podział komórek, syntezę
białek, przemiany aminokwasów, w tym przemianę homocysteiny do metioniny oraz
przemianę kwasów tłuszczowych w mózgu.
1
Brzeziński J.Z. (red): Zapobieganie wrodzonym wadom cewy nerwowej. Program
Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej. Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 1998.
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 17 z 25
ŹRÓDŁA
Najbogatszym źródłem folianów w pożywieniu są ciemnozielone warzywa liściaste, pełne
ziarna zbóż, nasiona roślin strączkowych i wątroba (tab. 3).
Dobrymi źródłami kwasu foliowego są też warzywa i owoce bogate w witaminę C
(pomarańcze, brukselka, kalafior) oraz karotenowe (pietruszka, szpinak, cykoria, sałata,
pomidor).
Polecane bogate źródła kwasu foliowego to: pieczywo, warzywa i owoce, czyli produkty
stanowiące podstawę i część środkową tzw. piramidy zdrowego żywienia (ryc. 2).
ZAPOTRZEBOWANIE, PRZYCZYNY I SKUTKI NIEDOBORU
Zalecane w Polsce normy spożycia kwasu foliowego u kobiet zależą od ich aktywności
fizycznej i wynoszą od 0,27 do 0,30 mg dziennie, a u kobiet ciężarnych do 0,45 mg.
Rzeczywiste spożycie kwasu foliowego przez kobiety w Polsce jest o wiele niższe niż
zalecane normy.
Tabela 3. Zawartość folianów w produktach żywnościowych*
Produkty bardzo bogate w kwas foliowy (ponad 0,1 mg w 100 mg produktu): Świeże,
surowe lub krótko gotowane (10 -20 min) warzywa: brukselka, szparagi, szpinak, kapusta
włoska, gotowana fasola.
Płatki śniadaniowe (wzbogacane kwasem foliowym).
Wątroba2
Produkty bogate w kwas foliowy (0,05- 0,1 mg w 100 mg produktu):
Świeże, surowe lub krótko gotowane (10 -20 min) warzywa: brokuły, kapusta, zielona
fasolka, kalafior, zielony groszek, kiełki fasoli, gotowane ziarna soi, sałata, pasternak.
Nerki, drożdże.
Produkty o umiarkowanej zawartości kwasu foliowego (0,015 -0,05 mg w 100 mg
produktu):
Ziemniaki, większość (nie wymienionych) świeżych i gotowanych warzyw, większość
owoców, większość orzechów.
Chleb, ryż brązowy, makaron z mąki pełnoziarnistej, płatki owsiane, otręby.
Ser, jogurt, mleko, jaja, łosoś, wołowina.
Produkty o małej zawartości kwasu foliowego (mniej niż 0,015 mg w 100 mg produktu):
Ryż biały, makaron, napoje alkoholowe, cukier, ciasta, nie wymienione wcześniej mięsa
i ryby.
Większość płatków śniadaniowych (nie wzbogacanych kwasem foliowym)
* Źródło: Mulreany I., Arnold-Dean W.: Polic acid education pack. Health Education
Authority, London 1998.
Niedobory kwasu foliowego mogą być spowodowane różnymi przyczynami np.:
− -niskim spożyciem produktów bogatych w foliany,
− -niską bioaktywnością folianów w diecie i znacznymi ich stratami spowodowanymi procesami kulinarnymi (gotowanie w wodzie, smażenie, zbyt
długie przechowywanie w nieodpowiednich warunkach),
− -przyspieszeniem rozkładu folianów w ciąży,
2
Nie zaleca się spożywania wątroby w czasie ciąży. Jest ona wprawdzie dobrym źródłem
kwasu foliowego, ale zawiera dużą dawkę witaminy A (która może działać tera- togennie na
płód) oraz inne produkty toksyczne powstające w wyniku różnych procesów przemiany
materii.
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 18 z 25
− -wpływem leków: fenytoiny (lek przeciwpadaczkowy), barbituratów, aspiryny,
doustnych środków antykoncepcyjnych,
− -używaniem alkoholu (spożycie alkoholu, poza piwem, pogarsza wchłanianie,
transport i gromadzenie folianów w wątrobie).
Badania Instytutu Żywności i Żywienia z lat 1970- 1987 wykazały ryzyko klinicznego
i subklinicznego niedoboru kwasu foliowego u 70% dzieci, młodzieży i osób w wieku
podeszłym oraz u 46% kobiet w ciąży. Nawet nieznaczne, nie dające objawów klinicznych
niedobory kwasu foliowego powodują poważne konsekwencje zdrowotne:
• U kobiet w wieku rozrodczym są przyczyną:
− -wrodzonych wad rozwojowych zarodka i płodu, w tym wad cewy nerwowej,
− -samoistnych poronień,
− -uszkodzeń łożyska.
• U ludzi w każdym wieku powodują:
− -nasilenie rozwoju procesów miażdżycowych i choroby niedokrwiennej serca,
− -podatność komórek na zmiany nowotworowe,
− -zaburzenia psychiczne o charakterze depresyjnym,
− -występowanie niedokrwistości makrocytarnej (złośliwej).
ROLA KWASU FOLIOWEGO
W ZAPOBIEGANIU WADOM CEWY NERWOWEJ
WADY CEWY NERWOWEJ3
Wady cewy nerwowej (WCN) powstają na skutek nieprawidłowego procesu zamykania się
cewy nerwowej, który trwa do 28 dnia rozwoju ludzkiego zarodka (patrz str. 20). Okres
zamykania się cewy nerwowej jest okresem krytycznym i niezwykle wrażliwym na działanie
substancji teratogennych. Jeżeli zaburzenie dotyczy głowowego odcinka cewy, dochodzi do
bezmózgowia i przepukliny oponowo-mózgowej.
Bezmózgowie - to brak większości tkanki mózgu oraz tylnych kości tworzących
mózgoczaszkę. Może to być przyczyną poronienia. Dzieci z bezmózgowiem nie posiadają
półkul mózgu, mają jedynie podstawne części mózgowia. Wykazują głębokie zaburzenia
neurologiczne i umierają po kilku godzinach lub kilku dniach życia. Ten okres przeżycia jest
możliwy dzięki utrzymywaniu podstawowych funkcji biologicznych organizmu przez ośrodki
pnia mózgu.
Przepuklina oponowo-mózgowa - to przemieszczenie tkanki mózgowej przez ubytek
w pokrywie kostnej czaszki. Wokoło 80% przypadków przepukliny oponowo-mózgowe
spotyka się w okolicy tylnej potylicznej, znacznie rzadziej w okolicy przedniej, czołowonosowej, najrzadziej zaś w okolicy szczytowej, ciemieniowej. Zmiany są najczęściej
widoczne od urodzenia. Są pokryte skórą zdrową lub ścieńczałą.
Zaburzenia rozwoju dotyczące dolnego odcinka cewy nerwowej prowadzą do powstania
przepukliny rdzenia kręgowego. Zmiany kliniczne dotyczą przemieszczenia tkanki rdzenia
kręgowego przez ubytek w obrębie kręgosłupa. Wada ta może pojawić się w każdym odcinku
kręgosłupa, ale najczęściej dotyczy okolicy lędźwiowej. Zaburzenie prawidłowego rozwoju
kręgosłupa sprawia, że rdzeń kręgowy uwypukla się poza chroniący go kanał kręgowy.
Prowadzi to do zaniku funkcji neurologicznych poniżej miejsca uszkodzenia. Do
współistniejących nieprawidłowości należą (patrz ryc. l):
• brak kontroli oddawania moczu z następowymi, nawracającymi zakażeniami
dróg moczowych;
• zaburzenia czynności jelit prowadzące do ciężkich przewlekłych zaparć;
3
Opracowano na podstawie: Łodziński K.: Dysrafia. W: Chirurgia wieku dziecię- cego (red.
Poradowska W.). PZWL, Warszawa 1992.
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 19 z 25
•
często występująca koślawość lub/i szpotawość stóp, a także inne
nieprawidłowości ortopedyczne (poniżej miejsca uszkodzenia kręgosłupa);
• często opóźnienie umysłowe i drgawki w przypadkach, kiedy występuje
wodogłowie.
Wady cewy nerwowej są jedną z przyczyn wczesnej umieralności niemowląt. Dzieci nimi
dotknięte wymagają zabiegu chirurgicznego, często już w pierwszej dobie życia dziecka.
W znacznym odsetku powodują wyraźne kalectwo - niedowłady mięśni, porażenie zwieraczy
pęcherza, odbytu. Dzieci po operacji przepuklin oponowo-mózgowych i oponowordzeniowych wymagają stałej kontroli neurologicznej, ortopedycznej, okulistycznej,
urologicznej, psychologicznej i rehabilitacyjnej .
W populacji polskiej WCN występuje z częstością 1,2 -2,0 na 1000 urodzeń. Stwierdza
się je także wokoło 5% przypadków poronień samoistnych. Polska należy do krajów o
największym współczynniku zgonów z powodu rozszczepu kręgosłupa oraz wodogłowia.
Ryzyko wystąpienia WCN wzrasta w rodzinach, w których uprzednio urodziło się dziecko
z tą wadą.
MECHANIZM DZIAŁANIA KWASU FOLIOWEGO W ZAPOBIEGANIU WADOM
CEWY NERWOWEJ
Istnieje wiele dowodów, że podawanie doustne kwasu foliowego w okresie
przedkoncepcyjnym iw pierwszym okresie ciąży zapobiega WCN. Nie znany jest jednak
mechanizm jego działania. Według jednej z teorii -najprostszej - kwas foliowy podany
w postaci preparatu doustnego ulega wchłonięciu w przewodzie pokarmowym, następnie
ulega przemianie do aktywnych metabolitów, które wyrównują istniejący niedobór folianów
w organizmie. Według innej teorii istnieje bliżej niezidentyfikowany blok metaboliczny,
który może „przełamać” zwiększona dawka kwasu foliowego. Wyniki badań z ostatnich lat
wskazują na mechanizm genetyczno-enzymatyczny.
ZASADY PODAWANIA KWASU FOLIOWEGO W ZAPOBIEGANIU WADOM
CEWY NERWOWEJ
Zgodnie ze „Stanowiskiem Zespołu Ekspertów w sprawie zapobiegania wadom wrodzonym
cewy nerwowej”, powołanego przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w 1997 roku:
1. Wszystkie kobiety w wieku rozrodczym (15-441at), które mogą zajść w ciążę, powinny
spożywać co najmniej 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, nie przekraczając dawki 1 mg
dziennie (aby nie utrudniać rozpoznania ewentualnego niedoboru witaminy B12.
2. Kobiety, które uprzednio urodziły dzieci dotknięte wadą cewy nerwowej, są obciążone
większym ryzykiem urodzenia kolejnego dziecka z taką wadą, powinny więc spożywać
codziennie znacznie większą dawkę kwasu foliowego - 4 mg. Powinny mieć także
zapewnioną możliwość porady genetycznej przed kolejną ciążą.
3. Informacja o możliwości profilaktyki pierwotnej wad cewy nerwowej powinna być
rozpowszechniona wśród pracowników opieki zdrowotnej i edukacji: lekarzy,
pielęgniarek, położnych, nauczycieli, a także szerokich rzesz społeczeństwa poprzez
kampanię edukacyjną w środkach masowego przekazu.
4. Ogólnokrajowy program profilaktyki pierwotnej wad cewy nerwowej przewiduje też
odpowiednie wzbogacenie kwasem foliowym niektórych produktów spożywczych.
Kwas foliowy może być przyjmowany w postaci izolowanej w tabletkach lub preparatach
multiwitaminowych (tab. 4). Dawka kwasu foliowego powinna być dobrana indywidualnie
u kobiet przyjmujących leki przeciw- padaczkowe.
W 1999 roku wprowadzono w Polsce preparat Folik (Polfa, Grodzisk), zawierający
0,4 mg kwasu foliowego (Acidum folicum), dostępny w aptekach bez recepty.
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 20 z 25
(źródło: „Już teraz mogę zadbać o zdrowie swego przyszłego dziecka”, Program edukacyjny
dla młodzieży w wieku 16 – 24 lat. Materiały dla prowadzących zajęcia edukacyjne, Instytut
Matki i Dziecka, Warszawa 1999, str. 31 – 35)
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 21 z 25
Załącznik 8
Materiały dla uczniów
Co to jest kwas foliowy?
Kwas foliowy (nazywany także folanem, folacyną lub kwasem pteroiloglutaminowyrn) to
witamina z grupy B (B9). Jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Występuje w naturze w
postaci folianów. Nasz organizm nie potrafi go wytwarzać (jak np.: witaminy D3) i musi być
on dostarczony z pożywienia bądź preparatów farmakologicznych. Kwas foliowy bierze
udział w syntezie kwasów nukleinowych – materiału genetycznego komórek i dlatego jest
niezbędny w procesie wzrostu i rozmnażania. Jego obecność jest konieczna do powstawania
w szpiku czerwonych krwinek, rozwoju i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Usprawnia pracę układu pokarmowego.
Gdzie można znaleźć kwas foliowy?
Produkty bogate w kwas foliowy:
•
drożdże piwne
•
pomarańcze, banany
•
fasola, soczewica, soja
•
zielone liściaste warzywa, zwłaszcza szpinak, sałata, natka pietruszki
•
szparagi, brukselka, brokuły, groszek
•
rzepa, buraki
•
ryż, jęczmień, pszenica i zarodki pszenicy
•
żółtka jaj,
•
wątróbka
•
orzeszki ziemne
•
sery
Czy sama dieta wystarczy?
Ułożenie racjonalnej, zdrowej diety pokrywającej całe zapotrzebowanie naszego organizmu
na kwas foliowy jest w zasadzie niemożliwe. Dzieje się tak z kilku powodów:
•
kwas foliowy jest niezwykle „wrażliwą” witaminą, produkty tracą go podczas obróbki
termicznej (gotowania, smażenia), a nawet pod wpływem światła słonecznego (50-70%).
•
niektóre bogate w kwas foliowy produkty nie są polecane w zdrowej diecie; zbyt
kaloryczne i bogate w nasycone kwasy tłuszczowe (żółtko, sery, wątroba).
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 22 z 25
•
organizm nie przyswaja naturalnych folianów. Najpierw musi je rozłożyć do formy
przyswajalnej przez jelita, czyli do kwasu foliowego. W trakcie tej przeróbki tracimy
niemal połowę folianów.
Dlatego powinniśmy sięgać po syntetyczne preparaty kwasu foliowego, które są przyswajalne
w 100%.
Dlaczego potrzebujesz kwasu foliowego?
Prawidłowy poziom kwasu foliowego w organizmie jest ważny zwłaszcza dla przyszłych
matek i ich nienarodzonych dzieci. Ginekolodzy zalecają zażywanie kwasu foliowego swoim
pacjentkom planującym ciążę przede wszystkim z uwagi na jego znaczenie w profilaktyce
wad cewy nerwowej u płodu (m.in.: bezmózgowia, rozszczepu kręgosłupa, przepuklin
oponowo-rdzeniowych). Wady te powstają w pierwszych 4 tygodniach płodowego życia,
kiedy kobieta nie wie, że doszło do poczęcia. Poza tym jest stosowany w późniejszym
okresie ciąży w leczeniu niedokrwistości (anemii) ciężarnych.
Ile kwasu foliowego potrzebujesz?
Każda kobieta, która planuje ciążę powinna przyjmować profilaktyczną dawkę kwasu
foliowego tj. 0,4 mg/dziennie. Jeśli nawet nie planujesz ciąży (blisko połowa poczęć w Polsce
jest nieplanowana), a współżyjesz, także powinnaś przyjmować kwas foliowy (w dawce 0,4
mg). Jeśli jesteś w ciąży dawkę uzgodnij ze swoim ginekologiem. Zwykle do końca
pierwszego trymestru przyjmuje się kwas foliowy w dawce 0,4 - 1 mg/dziennie. Niekiedy
zaleca się go także w drugim i trzecim trymestrze w ramach profilaktyki anemii. W rodzinach
z obciążonym wywiadem, takich, w których urodziły się już dzieci z wadami cewy nerwowej
- zaleca się zwiększenie dawki folanu do 4 mg/dziennie. Większa dawka kwasu foliowego
potrzebna jest także przyszłej mamie przyjmującej leki przeciwpadaczkowe lub chorej na
cukrzycę.
Nie tylko dla przyszłej mamy
O kwasie foliowym zwykło się mówić w kontekście planowania ciąży. To błąd, bo ta
wyjątkowa witamina, pomaga zapobiegać m.in.:
•
niedokrwistości
•
miażdżycy
•
zawałowi serca
•
innym chorobom układu krążenia
•
niektórym nowotworom (m.in.: rakowi okrężnicy, gardła, jamy ustnej, piersi)
Bezpieczna dawka 0,4 mg dziennie jest zalecana każdemu, także mężczyznom.
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 23 z 25
Kwas foliowy bierze udział w powstawaniu „hormonów szczęścia” (substancji
neurostymulacyjnych) serotoniny i no adrenaliny. Pierwsza – uspakaja, relaksuje, pomaga
spokojnie zasnąć, wprawia w dobry nastrój, druga – napędza do działania, aktywizuje
organizm. Pomaga zachować równowagę psychiczną i zapobiegać depresji. Na niedobór
kwasu foliowego (poza wymienionymi wyżej) są narażone osoby palące papierosy, stosujące
doustną antykoncepcję hormonalną oraz często opalające się (także w solarium).
Jakie mogą być skutki i objawy niedoboru kwasu foliowego?
Poza wymienionymi wyżej zaburzeniami rozwoju płodowego, u dorosłych i dzieci niedobór
kwasu foliowego może powodować:
•
anemię megaloblastyczną (objawy: uczucie przemęczenia, kłopoty z koncentracją)
zaburzenia psychofizyczne (lęki, stany depresyjne, uczucie niepokoju, bezsenność,
kłopoty z pamięcią i koncentracją)
•
zaburzenia w obrębie układu pokarmowego (nudności, biegunka, brak apetytu,
niedożywienia na skutek złego wchłaniania)
•
bóle głowy
•
„kołatania” serca
•
zahamowanie wzrostu u dzieci.
(źródło: www.acifolik.pl)
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 24 z 25
Załącznik 9
Gdzie szukać informacji na temat kwasu foliowego?
•
„Zapobieganie wrodzonym wadom cewy nerwowej”, red. Z.J.Brzeziński, Instytut Matki
i Dziecka, Warszawa 1998
•
www.gis.gov.pl
•
www.acifolik.pl
•
www.mediweb.pl
•
www.folik.pl
•
www.wikipedia.pl
•
http://kobiety.kwasfoliowy.pl/
•
http://podsercem.webpark.pl/folic/folic.htm
Opracowała Grażyna Skirmuntt
Strona 25 z 25

Podobne dokumenty