1 Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie 4

Transkrypt

1 Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie 4
Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie 4 - 5 latków .
02.10.2014r.
Katarzyna Pancewicz
Temat: Zabawy przy dźwiękach o różnym natężeniu (cicho – głośno).
Problem muzyczny: dźwięki o różnym natężeniu (cicho – głośno).
Cele:
- zapoznanie dzieci z melodią i utworami o różnym natężeniu (głośno-cicho),
- uwrażliwienie dzieci na dźwięki o różnym natężeniu (głośno-cicho),
- utrwalenie znaczenia pojęć: cicho – głośno,
- zapoznanie dzieci z nowymi zabawami ruchowymi;
Formy wychowania muzycznego:
1) Śpiew, mowa, piosenka.
2) Ruch z muzyką.
3) Słuchanie muzyki.
Środki dydaktyczne:
- płyty CD: z melodią cicho – głośno, utworem „Jesień – Cztery pory roku” Vivaldi’ego,
„Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego, z „Piosenką z ogonkiem” Miś i Margolcia;
- tamburyno, koła, odtwarzacz CD;
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel dźwiękiem tamburyna sygnalizuje dzieciom rozpoczynające się zajęcia.
2. Powitanie , piosenka „Wszyscy są, Witam Was” – śpiewanie głośno i cicho.
3. Zabawa „Echo rytmiczne” - Nauczyciel tupie, uderza dłońmi o kolana, bądź klaszcze
proste tematy rytmiczne, dzieci powtarzają je na zasadzie echa.
4. Zabawa przy melodii głośno – cicho. Jeśli dzieci słyszą głośną melodię, wówczas
podskakują jak piłeczki na całych stopach. Jeśli dzieci słyszą cichą melodię –
przeskakują z nogi na nogę na paluszkach.
1
5. Zabawa „Wiewiórki do dziupli” przy utworze „Jesień – Cztery pory roku”
Vivaldi’ego. Na dywanie położone są koła – to dziuple dla wiewiórek.
W każdej dziupli jest jedna wiewiórka (dziecko). Jeśli słyszą głośną muzykę –
biegają swobodnie z dala od dziupli i zbierają orzeszki do koszyczków. Gdy słyszą
muzykę cichą – każda wiewiórka wskakuje do najbliższej dziupli i wysypuje tam
swoje zbiory.
6. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem utworu „Taniec łabędzi”. Dzieci naśladują
ruchem swojego ciała łabędzie. Jeśli muzyka jest głośna
– dzieci tańczą, nauczyciel ścisza muzykę – „łabędzie” zasypiają.
7. Przypomnienie „Piosenki z ogonkiem” . Dzieci śpiewają zwrotki i refren na przemian
głośno i cicho.
8. Pożegnanie, iskierka przyjaźni – pani wypowiada zdanie: „Iskierkę puszczam w krąg,
niechaj wróci do mych rąk” i ściska rękę dziecka stojącego z prawej strony. Dzieci
kolejno ściskają swoje dłonie, aż „iskierka” wróci do nauczycielki.
9. Nauczyciel dźwiękiem tamburyna sygnalizuje dzieciom zakończenie zajęć.
2