Konspekt lekcji: Zachowania sprzyjające i zagra ające zdrowiu

Transkrypt

Konspekt lekcji: Zachowania sprzyjające i zagra ające zdrowiu
Konspekt lekcji: Zachowania sprzyjające i zagrażające zdrowiu
Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
dla klasy IA (chłopcy) - 13 uczniów
Temat: Zachowania sprzyjające i zagrażające zdrowiu
1. Cele lekcji:
Uczeń:
1) zna pojęcia zdrowie, zdrowy styl życia;
2) zna czynniki wpływające na zdrowie człowieka;
3) podaje przykłady czynników sprzyjających i zagrażających zdrowiu;
4) potrafi dokonać analizy swojego aktualnego stylu życia;
5) potrafi zaplanować zmiany w swoim stylu życia wpływające korzystnie na zdrowie;
6) jest przekonany o wpływie własnego stylu życia na swoje zdrowie.
2. Formy pracy: grupowa.
3. Metody i formy w pracy: praca indywidualna i grupowa, miniwykład, burza mózgów.
4. Środki dydaktyczne: prezentacja, rzutnik, komputer, kartki, długopisy, karteczki
samoprzylepne.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wstęp nauczyciela dotyczący zdrowia.
„Często słyszymy, że zdrowie jest największym skarbem człowieka. Co kryje się pod pojęciem
zdrowia? Co Wam kojarzy się z tym słowem i jak Wy je rozumiecie?”.
2. Burza mózgów - uczniowie podają swoje propozycje pojęcia „zdrowie” (kilka przykładów).
3. Porównanie wypowiedzi uczniów z definicją zdrowia według Światowej Organizacji Zdrowia.
(zał. 1)
4. Prezentacja nauczyciela na temat aspektów zdrowia.
„W definicji zdrowia zawarte są takie pojęcia jak zdrowie fizyczne, psychiczne, społeczne.
Jak należy je rozumieć?”- nauczyciel wyjaśnia krótko znaczenie tych pojęć. (zał. 1)
5. Praca indywidualna - uczniowie podają czynniki sprzyjające i zagrażające zdrowiu (każdy
uczeń zapisuje na samoprzylepnej karteczce po jednym czynniku sprzyjającym oraz jednym
zagrażającym zdrowiu). Nauczyciel prezentuje treść karteczek.
6. Prezentacja nauczyciela na temat czynników sprzyjających i zagrażających zdrowiu.
„Każdy z nas chce żyć długo zdrowo i szczęśliwie. Jak to osiągnąć? Okazuje się, że bardzo
wiele zależy od nas samych. Na zdrowie ma wpływ wiele czynników”. (zał. 2)
7. Ćwiczenie „Mój aktualny styl życia”. Chętni uczniowie prezentują swój aktualny styl życia.
8. Miniwykład nauczyciela dotyczący omówienia wykonanego ćwiczenia.
„Istnieją różne style życia - niektóre sprzyjają zachowaniu zdrowia, inne zagrażają.
Współczesna wiedza o człowieku pozwala ustalić potencjalną długość życia na 100 - 120 lat.
9. Miniwykład nauczyciela dotyczący skutków niezdrowego stylu życia - problem otyłości i wad
postawy.
10. Miniwykład nauczyciela na temat wskazówek w jaki sposób prowadzić zdrowy styl życia.
„ Aby osiągnąć sukces w prowadzeniu zdrowego stylu życia, należy spośród wielu zachowań
prozdrowotnych wybrać kilka najważniejszych celów i zadań i konsekwentnie je realizować
(akcent na aktywność fizyczną). (zał. 3)
11. Podsumowanie - nauczyciel prezentuje zasady zdrowego stylu życia.
ZDROWIE to nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności, lecz stan dobrego samopoczucia
fizycznego, psychicznego i społecznego.
Załącznik 1
ASPEKTY ZDROWIA
ZDROWIE FIZYCZNE
Prawidłowe funkcjonowanie organizmu, wszystkich jego układów i narządów.
ZDROWIE PSYCHICZNE
Zdrowie umysłowe i emocjonalne (jasne logiczne myślenie, rozpoznawanie i wyrażanie uczuć,
radzenie sobie ze stresem, lekami).
ZDROWIE SPOŁECZNE
Zdolność do utrzymywania prawidłowych relacji z innymi ludźmi oraz pełnienia ról społecznych.
ZDROWIE DUCHOWE
Związane z wierzeniami i praktykami religijnymi lub przestrzeganiem własnych zasad, zachowań
i sposobów utrzymywania wewnętrznego spokoju.
KOŁO CZYNNIKÓW ZDROWIA wg Lalonde
Czynniki zdrowia:
10% - opieka medyczna
16% - czynniki genetyczne
21% - środowisko
53% - styl życia
Załącznik nr 2
STYL ŻYCIA to zachowania zdrowotne, postawy, działania i ogólna filozofia życia. Zależy
on od wielu czynników:
−
środowiska
−
norm społecznych i kulturowych
−
warunków, w których żyje człowiek i społeczność, do której należy
−
osobistych przekonań i wartości
ZDROWY STYL ŻYCIA to świadome zachowania sprzyjające poprawie utrzymaniu i ochronie
zdrowia.
Zachowania sprzyjające zdrowiu
aktywność fizyczna
racjonalne odżywianie
utrzymywanie czystości ciała i otoczenia
zachowanie bezpieczeństwa
radzenie sobie w sytuacjach trudnych
radzenie sobie ze stresem
Zachowania zagrażające zdrowiu
palenie tytoniu
zaniechanie spożycia alkoholu
używanie narkotyków
brak higieny ciała
bierny tryb życia
nieprawidłowe odżywianie się
Załącznik nr 3
Jak prowadzić ZDROWY STYL ŻYCIA?
Aby prowadzić zdrowy styl życia, należy wybrać sobie konkretne cele i konsekwentnie
je realizować. Największe powodzenie można osiągnąć, realizując następujące zadania.
1. Właściwe odżywianie się: przestrzeganie bilansu energetycznego, spożywanie dużych ilości
jarzyn i owoców, ograniczenie spożycia tłuszczów.
2. Systematyczna aktywność fizyczna: stosowanie zasady 3 x 30 x 130 (co najmniej trzy razy
w tygodniu ćwiczyć przez 30 minut przy wysokości tętna 130), systematyczne hartowanie się
3. Umiejętne ograniczanie skutków stresu: życzliwość dla innych, systematyczność
w realizowaniu zaplanowanych zadań.
4. Wyeliminowanie uzależnień: rozwijanie u siebie „dzielności życiowej”, realizowanie własnej
strategii nie ulegania nałogom (papierosy, alkohol, narkotyki).
Sergiusz Salski