Poznaj Afrykę

Transkrypt

Poznaj Afrykę
KONSPEKT WARSZTATÓW POŚWIĘCONYCH
AFRYCE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Opracował: Paweł Średziński, portal Afryka.org
Temat: Poznaj Afrykę!
CELE OGÓLNE:
•Zdobywanie i poszerzanie wiedzy na temat Afryki oraz jej mieszkańców, tradycji i kultury.
•Wykorzystywanie zdobytej na warsztatach wiedzy w praktyce.
•Kształtowanie postaw sprzyjających dialogowi międzykulturowemu.
•Zdobycie i utrwalenie słownictwa używanego do określania Afryki i jej mieszkańców.
•Poznawanie różnych źródeł informacji.
CELE OPERACYJNE:
Uczestnik warsztatu:
⇒ wie, ża Afryka jest kontynentem i ile jest krajów afrykańskich
⇒ wie jak ubierają się i mieszkają współcześni Afrykańczycy
⇒ wie jakimi językami posługują się mieszkańcy Afryki
⇒ wie jak wygląda codzienne życie mieszkańców Afryki
⇒ posiada podstawową wiedzę dotyczącą Afryki, a także afrykańskiej kultury i tradycji,
⇒ potrafi nazywać mieszkańców Afryki
⇒ umie wymienić najbardziej charakterstyczne instrumenty muzyczne Afryki
⇒ umie wskazać elementy, które łączyły kulturę i tradycję afrykańską oraz kulturę i tradycję
Polski
⇒ potrafi wyjaśnić pojęcia Afrykańczyk / Afrykanin / Afrykanka oraz afrykański
⇒ rozumie na czym polega pokrewieństwo Afrykańczyków, Afroamerykanów i AfroEuropejczyków
⇒ potrafi wymienić podstawowe dania podawane do stołu w Afryce
⇒ potrafi pokazać na mapie trzy największe kraje Afryki, trzy największe miasta Afryki i
trzy najbardziej zaludnione kraje Afryki
str. 1
METODY:
podające: pogadanka, opis, praca z mapą, wykład informacyjny; eksponujące: pokaz łączony
z przeżyciem; praktyczne: ćwiczenia, burza mózgów.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
mapa fizyczna świata, mapa fizyczna Afryki, mapa polityczna Afryki, prezentacja
multimedialna, nagrania audio i video
FORMY PRACY:
zbiorowa, indywidualna zróżnicowana, grupowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
− Uczestnicy warsztatu otrzymują polecenie przypomnienia sobie, co wiedzą o Afryce.
− Prowadzący pyta uczestników z czym kojarzy im się Afryka.
− Prowadzący opisuje, pokazując na mapie fizycznej Afryki, jakie warunki naturalne panują
na kontynencie afrykańskim, wyjaśniając czym różni się życie w rejonie Sahary i w strefie
lasów równikowych.
− Uczestnicy na podstawie informacji przekazanych przez prowadzącego i korzystając z
mapy fizycznej Afryki pokazują, gdzie ich zdaniem panują najlepsze, a gdzie najtrudniejsze
warunki do życia ludzi.
− Prowadzący rozdaje mapki Afryki (zadanie 1). Uczestnicy wspólnie z prowadzącym
zaznaczają na mapkach trzy największe kraje Afryki, najludniejszy kraj Afryki, największe
miasto Afryki, najdłuższą rzekę Afryki i najwyższy szczyt Afryki.
− Prowadzący pyta uczestników, jak ich zdaniem wygląda dom mieszkańca Afryki. W
ramach odpowiedzi uczestnicy, na rozdanych przez prowadzącego kartkach, rysują domy
mieszkańców Afryki według swoich wyobrażeń (zadanie 2).
− Każdy z uczestników prezentuje swój rysunek innym i opowiada, dlaczego tak jego
zdaniem wygląda dom mieszkańca Afryki. Następnie prowadzący pokazuje im kilka
rodzajów domów jakie można zobaczyć w Afryce. W formie opowiadania prezentuje też
zdjęcia wsi i miast współczesnej Afryki.
− Prowadzący pyta jak uczestnicy nazywają mieszkańców Afryki. Zapisuje określania
używane przez uczestników na tablicy, a następnie tłumaczy im jak powinniśmy ich nazywać.
W ten sposób uczniowie poznają pojęcia Afrykańczyk / Afrykanin / Afrykanka.
− Prowadzący pyta czy poza Afryką mieszkają też osoby, które pochodzą z Afryki.
− Prowadzący zadaje pytanie o religie, jakie zdaniem uczestników wyznają mieszkańcy
Afryki.
str. 2
− Prowadzący wypisuje na tablicy odpowiedzi uczestników na pytania dotyczące religii w
Afryce. Następnie opowiada uczestnikom o religiach w Afryce.
− Prowadzący kontynuuje swoje opowiadanie na temat kultury i tradycji Afryki, podczas
którego zadaje pytania aktywizujące uczestników, które dotyczą:
a) rodziny
b) podobieństw oraz różnic pomiędzy afrykańską i polską rodziną
c) świąt
d) życia codziennego mieszkańców Afryki
− Prowadzący pyta jakie instrumenty kojarzą się uczestnikom z Afryką i zapisuje odpowiedzi
na tablicy. Następnie rozdaje kartki z rysunkami / zdjęciami trzech instrumentów i włącza
nagrania audio, z przykładową muzyką i wyświetla na ekranie zdjęcia / klipy z występami
afrykańskich muzyków. Uczestnicy poznają kolejno trzy rodzaje instrumentów
charakterystycznych dla Afryki: djembe, balafon i kora. Zapisują przy rysunkach ich nazwy
(zadanie 3).
− Uczestnicy zapoznają się z powitaniami w kilku językach, którymi mówią mieszkańcy
Afryki i zapisują je na specjalnych kartkach, które rozdaje im prowadzący (zadanie 4).
− Prowadzący przedstawia jak wyglądają posiłki mieszkańców Afryki. Pokaz klipu. Dzięki
klipowi uczniowie zapoznają się ze sposobem przygotowania fufu w Ghanie. Po klipie pokaz
slajdów.
− Prowadzący rozdaje krzyżówki, które uczestnicy powinni rozwiązać na podstawie
wiadomości zdobytych w trakcie warsztatu (zadanie 5). Prowadzący wpisuje na tablicy
rozwiązania krzyżówki. Podczas wpisywania następuje podsumowanie warsztatów.
str. 3

Podobne dokumenty