912 dni getta warszawskiego - Żydowski Instytut Historyczny

Transkrypt

912 dni getta warszawskiego - Żydowski Instytut Historyczny
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Scenariusze lekcji muzealnych
912 dni getta warszawskiego
projekt lekcji muzealnej w Żydowskim Instytucie Historycznym
przeznaczonej dla uczniów gimnazjum i liceum jako lekcja historii
czas trwania: 90 min.
Cele główne:
• pokazanie historii getta warszawskiego;
Cele operacyjne:
• uczeń zna pojęcia: getto, gwiazda Dawida, Zagłada, obozy zagłady,
powstanie w getcie warszawskim;
• uczeń potrafi scharakteryzować zjawiska występujące w getcie, takie
jak: głód, bezdomność, masowa śmierć, izolacja, szmugiel, opór
cywilny i zbrojny;
• uczeń zna podstawowe fakty z dziejów Żydów warszawskich w czasie
wojny: powstanie getta, wielka akcja, powstanie w getcie;
• uczeń wie, kim byli: Adam Czerniaków, Janusz Korczak, Emanuel
Ringelblum, Mordechaj Anielewicz;
• uczeń umie interpretować tekst wspomnieniowy oraz materiał filmowy;
Metody:
• rozmowa nauczająca
• analiza tekstów źródłowych – wspomnień z getta warszawskiego
• analiza filmu „912 dni getta warszawskiego”
Materiały:
• krótkie fragmenty wspomnień z getta warszawskiego wraz z pytaniami
pomocniczymi1
• film „912 dni getta warszawskiego”
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa wprowadzająca o getcie
P: Co to jest getto?
1
Patrz aneks.
912 dni getta warszawskiego
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Scenariusze lekcji muzealnych
U: Dzielnica zamknięta. W czasie II wojny światowej Niemcy tworzyli
zamknięte dzielnice dla Żydów.
P: Kogo tam zamykano? Kto to jest Żyd?
U: Wyznawca judaizmu; osoba narodowości żydowskiej;
P: Naziści stosowali kryterium rasy, według nich Żydem była osoba, której 4
lub 3 dziadkowie należeli do gminy żydowskiej; stworzyli też kategorie półŻydów i ćwierć-Żydów. W getcie warszawskim znalazły się poza Żydami
religijnymi i narodowymi Polacy, którzy nie czuli żadnego związku z religią,
kulturą, narodowością żydowską.
P: Jak wielu ludzi było w getcie? (W Polsce mieszkało przed wojną 32 mln
ludzi, 3 mln Żydów)
[uczniowie wymieniają różne liczby]
P: Przed wojną w Warszawie mieszkało ok. 300 tys. Żydów, ale przesiedlono
do niej Żydów z terenów wcielonych do Rzeszy – Śląska, Poznańskiego,
częściowo z Łodzi; z małych miasteczek blisko Warszawy; w końcu z Niemiec
i krajów zachodnich. Wiosną 1941 r. w getcie warszawskim przebywało 460
tys. ludzi. Gęstość zaludnienia wynosiła 9 osób na izbę.
Getto w Warszawie zostało zamknięte 15 listopada 1940 r. Istniało do maja
1943 r. – do upadku powstania w getcie.
2. Analiza tekstu źródłowego
Teraz rozdam wam karteczki z krótkimi tekstami wspomnień osób, które były
w getcie. Pod tekstami macie pytania – spróbujcie na nie odpowiedzieć.
[tekstów jest 15 – można podzielić klasę na 3 grupy i każdej dać po 5
fragmentów]
3. Projekcja filmu
Prosimy o uważne obejrzenie filmu „912 dni getta warszawskiego”. Teksty
rozdane i analizowane wcześniej będą odczytane w narracji filmu. Prosimy o
uzupełnienie odpowiedzi na pytania.
4. Prezentacja
Uczniowie odczytują po kolei teksty (niekoniecznie wszystkie – prowadzący
wybiera, które są niezbędne) oraz tłumaczą, o co w nich chodzi.
Rekonstruujemy w ten sposób historię getta w Warszawie.
5. Zakończenie
912 dni getta warszawskiego
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Scenariusze lekcji muzealnych
Na zakończenie prowadzący może powiedzieć coś więcej o powstaniu w getcie
(w filmie jest niewiele), o ukrywaniu się po tzw. aryjskiej stronie,
statystykach ocalonych, współczesnej społeczności Żydów w Warszawie.
ANEKS
1 grudnia 1939
Rano, godzina 8-ma przyniesiono mi opaski z herbem Dawida.
Otrzymałem w ten sposób nowe odznaczenie. Poleciłem w Gminie
zamówić stempel do odbijania herbu.
[Adam Czerniaków, Dziennik]
* Kim jest z zawodu autor tej notatki?
* Co to są opaski z herbem Dawida?
* Dlaczego Czerniaków polecił zamówić stempel?
20 października 1940
Z dzielnicami chaos. Pogłoska, że [ulica] Wronia, a nie Żelazna ma
być granicą [getta], że Sienna zagrożona. Ludzie latają jak błędni.
[Adam Czerniaków, Dziennik]
* Kto ustalał granice getta?
* Jakie konsenwencje dla mieszkańców ulicy Siennej miało włączenie Siennej do
getta?
* Dlaczego panował chaos w czasie ustalania granic?
15 listopada 1940
Dziś oficjalnie założono żydowskie getto. Żydom zakazano
poruszać się poza granicami wyznaczonymi przez konkretne ulice.
912 dni getta warszawskiego
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Scenariusze lekcji muzealnych
[...] Rozpoczęto już pracę przy budowie muru granicznego, który
ma mieć dwa i pół metra wysokości.
[Mary Berg, Dziennik z getta warszawskiego]
* Czego nie wolno było zrobić mieszkańcom getta?
* Jak czuli się mieszkańcy getta za murem?
5 stycznia 1941
31 grudnia zastrzelono na rogu Niskiej i Zamenhofa Żydówkę,
która usiłowała przedostać się przez granicę getta. A jednak
setkom ludzi udaje się przejść na tamtą stronę; zakupują tam
produkty.
[Emanuel Ringelblum, Kronika getta warszawskiego]
* Co groziło za nielegalne opuszczenie getta?
* Po co ludzie wychodzili z getta?
Napływ przesiedleńców do Warszawy z tłomoczkami reszty swego
dobytku zamyka jedną a otwiera drugą kartę dziejów martyrologii.
Już sam widok tych nieszczęśliwych dziesiątków tysięcy
zmaltretowanych ludzi, głodujących, od szeregu dni nie obmytych
i niewyspanych, ze strachem i gorączką w oczach, o spieczonych
wargach, wywoływał dreszcz przerażenia i niemy protest.
[Henryk Bryskier, pamiętnik]
* Co przeżyli przesiedleńcy przed dotarciem do getta warszawskiego?
* Gdzie przesiedleńcy mogli zamieszkać w getcie?
22 listopada 1941
912 dni getta warszawskiego
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Scenariusze lekcji muzealnych
Głód przybiera coraz potworniejszą postać. Ceny jedzenia ciągle
rosną.
Niełatwo jest przejść ulicą z jakąś paczką w ręku. Kiedy głodny
człowiek zobaczy kogoś z pakunkiem wyglądającym na jedzenie,
idzie za nim i w odpowiednim momencie wyrywa paczkę, otwiera i
zaczyna zaspokajać swój głód. Jeśli paczka nie zawiera jedzenia –
wyrzuca ją. Nie, to nie są złodzieje, to są po prostu ludzie, którzy
oszaleli z głodu.
[Mary Berg, Dziennik z getta warszawskiego]
* O czym myśli człowiek głodujący?
* Czy wielu ludzi głodowało w getcie? Dlaczego?
22 listopada 1941
Na ulicach coraz częstszym widokiem są zamarznięte ciała
ludzkie. Na Lesznie przed budynkiem Sądów wiele matek siedzi z
dziećmi owiniętymi w szmaty, z których wystają małe, odmrożone
nóżki. Czasami matka tuli dziecko, które zamarzło na śmierć, i
stara się ogrzać maleńkie, martwe ciałko. Czasami zaś dziecko
przytula się do matki próbując ją obudzić – myśląc, że ta zasnęła
– podczas, gdy faktycznie ona nie żyje.
[Mary Berg, Dziennik z getta warszawskiego]
* Jak wyglądały ulice getta?
* Dlaczego ludzie umierali na ulicach?
* Czy można było im pomóc?
Na samym chodniku, na śniegu siedzą maleństwa w łachmanach,
z zapadniętymi twarzyczkami trupków. Często braknie łacha na
nakrycie głowy. Rodzice tych dzieci umarli z głodu, chorób,
tyfusu, zostali zabici przez bomby w czasie działań wojennych,
912 dni getta warszawskiego
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Scenariusze lekcji muzealnych
zastrzeleni, gdy chcieli z aryjskiej strony przynieść trochę kartofli
dla swych maluchów. Inni rodzice giną w obozach i więzieniach.
[Rachela Kleiner, pamiętnik]
* Jak wiele było sierot w getcie?
* Co się działo z dziećmi, które nie miały rodziców?
* Czy można było im pomóc?
Getto produkuje. W najstraszniejszych warunkach, w izbach
mrocznych, w lochach ponurych, siedzą zgięci w kabłąk, na
zydlach, na ławach, nad stołami, maszynami, warsztatami. Szyją
odzież i bieliznę, buty i czapki, materace i kołdry, wyrabiają
zabawki, lalki, -szych, muchołapki, grzebienie, agrafki, zatrzaski,
postoły słomiane, samodziały, szczotki. Produkują. Środki
produkcji najbardziej archaiczne, koło rozwoju technicznego cofa
się wstecz.
[Jan Mawult, pamiętnik]
*
*
*
*
Jakie rzeczy produkowano w getcie?
Kto był odbiorcą tych produktów?
W jaki sposób te towary trafiały do odbiorców?
Dlaczego sposoby produkcji były archaiczne?
29 października 1941
Dziś byłam z Romkiem na premierze w Teatrze „Femina”. Była to
komedia muzyczna o obecnym życiu w getcie zatytułowana:
„Miłość szuka mieszkania”. Pokazano młode małżeństwo
poszukujące miejsca do życia.
[Mary Berg, Dziennik z getta warszawskiego]
* Kto w getcie chodził do teatru?
* Jakie sztuki grano w getcie?
* Czy z problemów życia w getcie można było się śmiać?
912 dni getta warszawskiego
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Scenariusze lekcji muzealnych
Grabów, 21 stycznia 1942
Przekazujemy Wam wiadomość o straszliwych rzeczach, które się
wydarzyły w poblizu naszego miasteczka, a które do ostatnich dni
były okryte tajemnicą, mianowicie: cztery tygodnie upłynęły już od
chwili, gdy zabrano wszystkich, bez wyjątku Żydów z Koła –
mężczyzn, kobiety i dzieci. Wywieziono ich wszystkich autami nie
wiadomo dokąd. Potem to samo było w Dąbiu, Kłodawie, Izbicy i
innych miasteczkach powiatu. W tym tygodniu zjawili się u nas
zbiegowie, którzy stamtąd uciekli. Mówią oni, że wszystkich – oby
to was nie spotkało – tam się zabija, truje gazem i grzebie po 5060 w jednym dole.
[List Jakuba Szulmana z Grabowa do rodziny w getcie warszawskim]
* Jakie wydarzenie zaniepokoiło mieszkańców Grabowa?
* O czym Jakub Szulman informuje rodzinę w Warszawie?
* Jaki ma cel Jakub Szulman wysyłając tę informację?
1 czerwca 1942
Jesteśmy, Bogu dzięki, zdrowi, lecz nie możemy sobie poradzić,
nie wiemy, co mamy uczynić . Musicie o tym wiedzieć, w ogóle
trzeba o tym wiedzieć, że wuj zamierza w najbliższym czasie
urządzić u was wesele, a mieszkanie ma już przygotowane w
pobliżu, bardzo blisko Was.
Zróbcie wszystko, żeby się nie znaleźć z błogosławionej pamięci
Szlojme Welwelem. Siedzieć w ukryciu – to najlepsze lekarstwo na
tę chorobę.
[anonimowy szyfrowany list z Włodawy do getta warszawskiego]
* Co oznaczają szyfrowane słowa „wuj”, „wesele”, „mieszkanie”, „lekarstwo”,
„choroba”?
* Przed czym ostrzega autor listu?
912 dni getta warszawskiego
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Scenariusze lekcji muzealnych
* Dlaczego autor używał szyfru?
22 lipca 1942
Oświadczono nam, że z pewnymi wyjątkami mają Żydzi bez
różnicy wieku i płci, być wysiedleni na wschód. Dziś do godz. 4 po
południu ma być dostarczonych 6000 ludzi. I tak będzie
(najmniej) codziennie.
23 lipca 1942
Żądają ode mnie, bym własnymi rękami zabijał dzieci mego
narodu. Nie pozostaje mi nic innego, jak umrzeć.
[Adam Czerniaków, Dziennik]
* Co oznacza „wysiedlenie na wschód”?
* Kto miał dostarczać 6000 ludzi dziennie na wysiedlenie?
* Dlaczego Czerniaków uważał, że nie pozostaje mu nic innego, jak umrzeć?
5 sierpnia 1942
Zasygnalizowano nam, że prowadzą [na Umschlagplatz] szkołę
pielęgniarską, apteki, sierociniec Korczaka, internat na Śliskiej i
Twardej i wiele innych. Zaproponowałem Korczakowi, aby udał się
ze mną do Gminy w celu skłonienia jej do podjęcia interwencji.
Odmówił, nie chciał opuścić dzieci nawet na minutę. Rozpoczęło
się ładowanie do wagonów.
[Nachum Remba, wspomnienia]
* Kim był Korczak?
* Co to jest Umschlagplatz [czyt. umszlagplac – niem. plac przeładunkowy]?
* Co się stało z dziećmi z sierocińca po załadowaniu do wagonów
styczeń 1943
912 dni getta warszawskiego
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Scenariusze lekcji muzealnych
Słyszysz niemiecki Boże,
jak modlą się Żydzi w dzikich domach
trzymając w ręku łom czy żerdź.
Prosimy cię, Boże, o walkę krwawą,
błagamy cię o gwałtowną śmierć.
Niech oczy nasze przed skonaniem
nie widzą, jak się wloką szyny,
ale dłoniom daj celność, Panie...
[Władysław Szlengel, Kontratak]
* Czego nie chcą Żydzi w getcie?
* Dlaczego pragną „walki krwawej”, „gwałtownej śmierci”?
* Czy liczą na to, że przeżyją wojnę?
19 kwietnia 1943
Wyszliśmy z naszych kryjówek i strzelaliśmy do wroga z pistoletów
i karabinów. Strumienie niemieckiej krwi zalały ulice getta.
[Cywia Lubetkin, Zagłada i powstanie]
* Do kogo strzelali powstańcy?
* Co „wrogowie” chcieli zrobić?
* Czy to się udało?
912 dni getta warszawskiego

Podobne dokumenty