Droga i dorastanie. Najlepsze przyjaciółki
Transkrypt
Droga i dorastanie. Najlepsze przyjaciółki
Autorka: Agata Pietras Scenariusz lekcji do filmu Najlepsze przyjaciółki w reżyserii Oliviera Ringera Temat zajęć: Droga i dorastanie Zagadnienia edukacyjne: • Droga i dorastanie – motyw podróży w filmie. • Samodzielność, wolność i odpowiedzialność – czym są i jak się ich uczyć? • Jak rozmawiać z rodzicami? • Wyzwania związane z niepełnosprawnością. Czas realizacji: jedna godzina lekcyjna Grupa wiekowa: Szkoła podstawowa. Klasy 4-6. Cele operacyjne: po zajęciach uczeń będzie: • rozumiał motyw podróży, jako nawiązanie do dorastania; • wiedział czym są: samodzielność, wolność, odpowiedzialność; • wiedział jak rozmawiać z rodzicami; • wiedział jakie wyzwania wiąże z sobą niepełnosprawność. Formy i metody pracy: • kontrowersyjne zdania, • scenki, • dopasowywanie cech, • tworzenie definicji, • wymiana doświadczeń. Pomoce dydaktyczne: arkusze z hasłami, • pocięta tabela z załącznika nr 1 i nr 2, • rysunek drogi z załacznika nr 3, • Słownik języka polskiego. Przebieg zajęć: Czas 8 min 10 min 10 min 10 min 7 min Opis zadania Nauczyciel dzieli klasę na 4-5 osobowe grupy. Każda z grup otrzymuje arkusz z wypisanym na środku kontrowersyjnym zdaniem (zał. 1). Zadaniem każdej z grup jest napisanie czy zgadza się czy też nie z przedstawioną tezą i dlaczego. Nauczyciel pyta w jaki sposób Cathy i Margaux (bohaterki filmu) udowodniły, że zdania te nie są prawdziwe. Uczniowie w grupach otrzymują arkusze z narysowaną drogą (zał. 3) oraz kilka haseł (zał. 2) dotyczących bohaterek filmu. Ich zadaniem jest dopasowanie cech do konkretnej bohaterki przed wykluciem kaczuszki i na końcu drogi (czyli po dotarciu do ptasiego raju). Następnie, wg tego schematu, dopisują cechy, które im przychodzą do głowy. Nauczyciel pyta dzieci, czy w przypadku Cathy i Margaux ucieczka była jedynym wyjściem. Jak dziewczynki mogłyby przekonać rodziców do innego rozwiązania niż oddanie kaczki na fermę? Dzieci proponują rozwiązania. Następnie pracują w parach, ich zadaniem jest przygotowanie scenki, w której proponują rodzicom wybrane przez siebie rozwiązanie. Nauczyciel zapisuje na tablicy 3 hasła: samodzielność, wolność, odpowiedzialność. Dzieci mówią jak rozumieją każde z tych słów. Nauczyciel odczytuje definicje wszystkich 3 słów ze słownika języka polskiego. Zadaje dzieciom pytanie: Jak sądzicie, który z bohaterów filmu charakteryzował się danymi cechami? Krótka dyskusja: Cathy i Margoux staly się najlepszymi przyjaciółkami. Margoux przez swoją niepełnosprawność wymagała więcej uwagi od Cathy, nie mogła ona myśleć tylko o sobie, ale musiały znajdować rozwiązania, którym mogła podołać również Margaux. Z jakimi problemami zmagała się Margaux? W jaki sposób Cathy jej pomagała? Czy macie w swoim otoczeniu kogoś niepełnosprawnego? Jak możemy sprawić, aby czuł się dobrze (i nie czuł się „inny”) w naszym towarzystwie? Potrzebne materiały Arkusze z hasłami oraz pocięta tabela z zdaniami Arkusze (można wzór nanieść na większy arkusz) oraz pocięta tabela z hasłami (dla każdej z grup), zał. 2 i 3 Słownik j. polskiego Załącznik 1 Dzieci nie mają prawa same podejmować decyzji. Dzieci i ryby głosu nie mają. Dorosły wie zawsze lepiej niż dziecko. Dzieci nic nie rozumieją. Dzieci są bezmyślne. Załącznik 2 Ograniczana przez swoją niepełnosprawność Wie, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych Odpowiedzialna za żywą istotę Samotna Niezadowolona z prezentu od taty Świadoma odpowiedzialności za powierzone zwierzę Załącznik 3 Scenariusz dzięki uprzejmości Multikino