Szukam przyjaciela - scenariusz zajęć

Transkrypt

Szukam przyjaciela - scenariusz zajęć
Opracowała:
Hanna Łobza
nauczyciel-bibliotekarz SP 34 w Poznaniu
Scenariusz zajęć literackich z elementami biblioterapii w klasach 0-III
Cykl zajęć : Dobrze jest mieć przyjaciela
Temat : Szukam przyjaciela
Cele ogólne:
-
kształtowanie postaw społecznych oraz utrwalanie norm etycznych
Cele szczegółowe:
-
uczeń czuje się w klasie swobodnie, nie rani innych
potrafi współpracować w grupie
potrafi odróżnić zachowanie pozytywne od negatywnego
wie, że trzeba wychodzić naprzeciw innym ludziom, gdy potrzebują pomocy
Miejsce zajęć: czytelnia
Pomoce:
Kartki papieru, pisaki, paski papieru, schemat tabelki, gotowy wzór kwiatka, gotowe wzory
drzewek, tekst opowiadania M. Musierowicz pt. „Kredki”,
Przebieg zajęć:
1.Ćwiczenia integrujące :
„Dzień dobry” w różnych językach – prowadzący rozdaje kartoniki z przywitaniem w różnych
językach, uczestnicy siedząc w kręgu pozdrawiają się kolejno i wymieniają swoje imię,
jednocześnie na migi pokazują co lubią robić najbardziej. Grupa odgaduje.
2. Słoneczko definicyjne – próba definicji słowa „ przyjaźń”
Na paskach papieru każdy wypisuje skojarzenie ze słowem przyjaźń, jeżeli słowa powtarzają się
dokładamy je do siebie – najdłuższe paski wskazują słowa kluczowe
3.Odczytanie tekstu opowiadania pt. „Kredki”.
Dzieci otrzymują gotowe tabelki, w skrócie wpisują cechy charakteru i wygląd zewn. bohaterów
/zał./
4.Liderzy grup przedstawiają obserwacje swoich kolegów.
Dyskusja nad postępowaniem dzieci – zachowanie Jarka i Wioletki dzieci odczytują jako pozytywne,
Paulinki i Sebastiana – negatywne. Podkreślenie wyższości takich wartości jak uczynność,
uprzejmość, odwaga i sprawiedliwość nad wyglądem zewnętrznym (wynikającym ze stanu
majątkowego), egoizmem i zarozumialstwem.
5.Drzewo przyjaźni.
Dzieci otrzymują kartki z narysowanym drzewem. Na drzewie rysują jabłka, w które wpisują cechę
jaką chciałyby, aby miał ich przyjaciel( może być pierwsza litera, jeżeli dziecko nie umie jeszcze
pisać). Mogą całość pięknie pokolorować i pod drzewem umieścić jabłka, które spadły z drzewa,
z niechcianymi cechami – wystawa drzewek.
Inne propozycje ćwiczeń ( w zależności od wieku dzieci)
Napisz imię swojego przyjaciela i do każdej litery jego imienia dopisz jego zalety
Mądrość
Asertywność
Refleks
Elegancja
Koleżeństwo
Kwiatek podobieństw – szukam przyjaciela
Uczestnicy otrzymują schemat kwiatka /np. pięciopłatkowego/, w każdy płatek wpisują jakie cechy cenią u
przyjaciela najbardziej. Kolejno każdy odczytuje swoje preferencje, pozostali uważnie słuchają, przy
każdym płatku zapisują, kto ceni takie same wartości jak on. Osoba, z którą mam najwięcej podobieństw ma
szanse zostać moim przyjacielem.
W załączeniu:
1.Tabelka
2.Kwiatek podobieństw
3.Drzewo przyjaźni
Imię
Wygląd zewnętrzny
Zachowanie
Wygląd zewnętrzny
Zachowanie
Paulinka
Jarek
Sebastian
Wioletka
Imię
Paulinka
Jarek
Sebastian
Wioletka