pobierz

Transkrypt

pobierz
SCENARIUSZ LEKCJI TAŃCA
Temat: Doskonalenie kroku podstawowego do walca wiedeńskiego.
Miejsce - salka gimnastyczna
Czas - 45 minut
Klasa - III LO
Przybory - płyta z muzyką, sprzęt nagłaśniający i odtwarzacz płyt CD
Prowadzący - Jacek chmiel
Cel ogólny:
- Zapoznanie uczniów z tańcami standardowymi
- Rozwijanie poczucia rytmu i wrażliwości muzycznej
Cele szczegółowe lekcji:
1. Utrwalenie kroku podstawowego walca wiedeńskiego
2. Współpraca w parze
3. Kształtowanie umiejętności prawidłowej i szybkiej oceny sytuacji
Psychomotoryczność:
- wyrobienie poczucia świadomego ruchu
- wyrobienie umiejętności świadomego rozluźniania i napinania mięśni ciała
- rozwinięcie koordynacji ruchowej i poczucia rytmu oraz orientacji przestrzennej
- wdrażanie do samokontroli prawidłowej sylwetki
- rozwinięcie płynności i estetyki ruchu
Umiejętności:
- rozwinięcie koordynacji wzrokowo - ruchowej
- potrafi orientować się w kierunkach i w przestrzeni w tańcu
- zwiększenie szybkości reakcji
Postawy:
- potrafi współdziałać w parze
- świadomie rozwija swoje uzdolnienia i zainteresowania
- wie jak zachowywać się w zmieniających się sytuacjach
Metody realizacji zadań:
- bezpośredniej celowości ruchu
- naśladowcza - ścisła
- zadaniowa- ścisła
Formy organizacyjne pracy z uczniami:
- podział uczniów na pary
- prowadzenie zajęć frontalna i indywidualna
Metody nauczania ruchu:
- analityczna
- syntetyczna
- mieszana
- wpływu osobistego
- wpływu społecznego
Tok lekcji
Treść zadań
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Czynności
1.Zbiórka w szeregu
organizacyjno 2.Powitanie klasy
porządkowe.
Czas
Przebieg lekcji
Uwagi
organizacyjno metodyczne
4min. Zorganizowanie
grupy
3.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć
Odnotowanie
nieobecnych lub
niećwiczących
uczniów.
4.Podanie tematu lekcji oraz głównych zadań lekcji
CZĘŚĆ GŁÓWNA
3. Rozgrzewka pobudzenie
organizmu do
aktywności
A
1. Rozgrzewka przy muzyce prowadzona przez
uczennice
10
min.
Metoda
naśladowcza ścisła
25
min
Nauczyciel
pokazuje krok
podstawowy
- kroki podstawowe do Zumby - połączenie
elementów tańca i aerobiku.
CZĘŚĆ GŁÓWNA B
4. Kształtowanie
koordynacji
ruchowej i
poczucia rytmu
oraz orientacji
przestrzennej
Uczniowie wykonują krok podstawowy walca w
przód i w tył.
Uczniowie dobierają się w pary:
Doskonalenie kroku podstawowego w obrotach w
prawo
Pozycja wyjściowa:
Uczniowie
ustawieni w
szachownicę
Krok 1
T; pn w przód do linii tańca
T-a: ln w tył plecami do linii tańca
Krok 2
T: ln w bok, plecami do środka sali
T-a: pn w bok, twarzą do środka sali
Krok 3
Metoda
zadaniowa ścisła
T: dosuwa pn do lewej, plecami
ukośnie do środka sali
T-a: dosuwa ln do prawej, twarzą
ukośnie do środka sali
Krok 4
T: ln w bok i nieco w tył, plecami do
linii tańca
T-a: pn w przód twarzą do linii tańca
Krok 5
T: pn w bok, twarzą ukośnie do
środka sali
T-a: ln w bok plecami ukośnie do
środka sali
Krok 6
T: dosuwa ln do prawej
T-a: dosuwa pn do lewej
Doskonalenie kroku podstawowego w obrotach w
lewo
Pozycja wyjściowa:
Krok 1
T: ln w przód
T-a: pn w tył
Krok 2
T: pn w bok plecami do ściany
T-a: ln w bok twarzą do ściany
Nauczyciel
poprawia błędy i
zwraca uwagę na
dokładność
wykonywania
ćwiczeń.
Krok 3
T: krzyżuje ln przed prawą plecami do linii tańca
T-a: dosuwa pn do lewej twarzą do linii tańca
Krok 4
T: pn w tył plecami ukośnie do środka sali
T-a: ln w przód twarzą ukośnie do środka sali
Krok 5
T: ln w bok twarzą do linii tańca
T-a: pn w bok plecami do linii tańca
Krok 6
T: dosuwa pn do lewej
T-a: krzyżuje ln przed prawą
Boczne kroki balansowe
Pozycja wyjściowa
Podstawa zasadnicza(boczny krok balansowy w
prawo)
Krok 1
T: pn w bok
T-a: ln w bok
Krok 2 i 3
T: ociera ln o prawą utrzymując ciężar ciała w lewej
Krok balansowy w lewo analogicznie w przeciwnym
kierunku.
Proponowane połączenia:
Tańczymy dowolną ilość obrotów w prawo.
Boczny krok balansowy w prawo, w lewo i w prawo.
Dowolna ilość obrotów w lewo.
Boczny krok w lewo, w prawo i w lewo
CZĘŚĆ KOŃCOWA
5.Uspokojenie
1. Stretching: rozciąganie mięśni
organizmu
- mięśni rąk
- mięśni nóg
- całego ciała
Objaśnienia symboli:
T - tancerz
T-a - tancerka
ln - lewa noga
pn - prawa noga
5min Metoda
naśladowcza ścisła
1min. Podsumowanie i
omówienie
realizacji zadań
lekcji .

Podobne dokumenty