Nauczanie wielopoziomowe

Transkrypt

Nauczanie wielopoziomowe
Opracowała:
Eulalia Kalkowska
N-l nauczania zintegrowanego
NAUCZANIE WIELOPOZIOMOWE
- SCENARIUSZE ZAJĘĆ O KRAKOWIE
Klasa – III
Termin realizacji - marzec
Czas realizacji – 2 dni
SCENARIUSZ 1
Temat dnia: Kraków – miasto smoka
Cele ogólne:
• budzenie zainteresowania przeszłością naszej ojczyzny i legendami o niej,
• kształtowanie nawyku poprawnego wypowiadania się w mowie i piśmie,
• doskonalenie techniki liczenia w zakresie 1000,
• wyrabianie pomysłowości i pobudzanie wyobraźni twórczej,
• kształcenie sprawności manualnej i ruchowej,
• wyrabianie umiejętności współpracy w grupie.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• potrafi odszyfrować hasło ukryte w łamigłówkach, zagadkach,
• potrafi wskazać na mapie Kraków i określić jego położenie,
• umie korzystać z encyklopedii,
• słucha z uwagą czytanego tekstu,
• zna legendę o smoku wawelskim,
• odróżnia fikcję od rzeczywistości,
• wyodrębnia kolejne wydarzenia w tekście,
• potrafi ocenić bohatera legendy,
• uzupełnia zdania podanym słownictwem,
• czyta tekst z podziałem na role,
• wykazuje pomysłowość i twórczą wyobraźnię w wykonywaniu kukiełek i rekwizytów do
przedstawienia teatralnego,
• wykazuje inicjatywę i samodzielność w przygotowywaniu inscenizacji,
• poprawnie dodaje i odejmuje sposobem pisemnym w zakresie 1000,
• potrafi zredagować zaproszenie dla kolegów,
• umie bawić się przy muzyce i przeżywać radość podczas zabawy,
• sprawnie wykonuje ćwiczeni gimnastyczne,
• zgodnie współdziała w grupie.
Metody:
• oparte na słowie: rozmowa, praca z tekstem, czytanie z podziałem na role, rozwiązywanie
zagadek i łamigłówek, wygłaszanie fragmentów tekstów z pamięci,
• oparte na przeżyciach: aktywne słuchanie prowadzące do uogólniania, formułowania
wniosków, wyobraźni przestrzennej i twórczego działania,
• oparte na działaniu: praca teatralna – wykonanie kukiełek i rekwizytów, inscenizacja
legendy, uzupełnianie Kart pracy,
• oparte na oglądzie: prezentacja, pokaz, obserwacja.
Formy:
• zbiorowa - jednolita,
• indywidualna - jednolita
• indywidualna - zróżnicowana wg 3 poziomów,
• grupowa - zróżnicowana,
• ruch z muzyką, zabawa.
Środki dydaktyczne:
• Karty pracy indywidualnej dla 3 poziomów,
• tekst legendy pt. „Krakus zwycięża smoka”,
• mapa fizyczna Polski,
• encyklopedia, słowniki,
• materiały i przybory do wykonania kukiełek, rekwizytów i dekoracji,
• rekwizyty do zabaw: patyczki, piłka, pacynka smoka, koperty, karteczkami z zadaniami,
sprzęt sportowy,
• kaseta z nagraniem piosenki „Jedzie pociąg”.
Literatura:
Zgrychowa I., Zabawy na słońce i na deszcz;
Badegruber B., Nauczanie otwarte w 28 krokach;
Życie Szkoły, 1986 nr 6;
Wychowanie w przedszkolu 1997 nr 8.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie: zabawa ruchowa przy piosence „Jedzie pociąg”.
2. Praca indywidualna w 3 poziomach nawiązująca do tematu dnia (Karta pracy, zad.1):
I poziom – Uzupełnianie „pociągu ortograficznego”;
II poziom – Rozwiązanie zagadki;
III poziom - Szukanie nazwy miasta w ukrytej w zdaniu.
3. Praca zbiorowa:
- wskazanie miasta Krakowa na mapie Polski,
- określenie położenia,
- odszukanie i odczytanie informacji o Krakowie w encyklopedii.
4. Wzorcowe czytanie przez nauczyciela legendy o smoku wawelskim pt. „Krakus zwycięża
smoka”.
5. Sprawdzenie zrozumienia treści legendy.
6.
Krąg głośnego czytania - czytanie legendy z podziałem na role przez dobrze czytających
uczniów.
7. Zabawa ruchowa: „Owieczka”.
Do zabawy przygotowujemy: kijki długości ok. 0,5m i niewielką piłkę.
Opis zabawy. Dzieci tworzą koło – ogrodzenie, każde wygrzebuje przed sobą mały dołek
lub kładzie małą obręcz. W środku koła stoi „pasterz”, który popycha kijem piłkęowieczkę, usiłując wtoczyć ją do któregoś dołka lub obręczy. Dzieci stojące w kole
odpędzają „piłkę-owieczkę” od swoich dołków. Jeśli piłka wpadnie do dołka, następuje
zmiana. „Pasterz, któremu udało się trzy razy umieścić piłkę w dołku zostaje „królem
pasterzy”.
8. Praca indywidualna z tekstem (Karta pracy, zad. 2):
I poziom – Wyodrębnienie wydarzeń w legendzie i nadanie im tytułów;
II poziom – Kończenie zdań uzasadniających stosunek Krakusa do ludu;
III poziom – Uzupełnianie tekstu z lukami o Krakowie.
9.
Krąg prezentacji: Kilkoro dzieci odczytuje swoje prace.
Wspólna korekta i ocena zadania.
10. Zabawa połączona z ćwiczeniami gimnastycznymi: „Wyprawa po skarby ze Smoczej
Jamy”.
Opis zabawy: Klasę dzielimy na drużyny. Układamy lub wyrysowujemy chodniczek do
gry. Na końcu chodniczka znajduje się Smocza Jama, której strzeże groźny smok (uczeń
przebrany za smoka lub trzymający pacynkę smoka). Na trasie umieszczone są koperty z
karteczkami informującymi o innych przeszkodach, które należy pokonać. W tej grze
smok jest arbitrem, który może uznać, czy zadanie, które otrzymał zawodnik, zostało
wykonane dobrze, czy źle. Smok ocenia według jednej reguły: za dobrze wykonane
zadanie zawodnik przesuwa się o 2 pola do przodu, za źle wykonane – cofa się o 2 pola.
Przykłady przeszkód:
 Czołgaj się przez tunel, czyli pod rzędem krzeseł;
 Przejdź po wąskiej kładce ułożonej z odwróconych ławeczek gimnastycznych;
 Odbierz „magiczną kulę” krasnalom bawiącym się nią (dwoje dzieci rzuca do siebie
piłkę tak, by zawodnik nie mógł jej złapać);
 Zaśpiewaj smokowi piosenkę – kołysankę, tak, by zasnął choć na chwilę;
 Rozśmiesz smoka zabawnymi minami, itp.
Nagrodą może być wcześniej wykonany przez smoka rysunek skarbów ze Smoczej Jamy,
lub też wysłuchanie bajki, itp.
START:
SMOCZA
JAMA
11. Praca grupowa: Wykonanie kukiełek i dekoracji potrzebnych do inscenizacji legendy
„Krakus zwycięża smoka”.
Podział klasy na 5 grup, przydział zadań i ról (bohaterami mogą być zarówno
indywidualni uczniowie, jak też całe grupy).
Przykładowy podział zadań:
Grupa
I
II
III
IV
V
Zadania praktyczne
Bohater-aktor
Dekoracja scenki
Kukły kobiet i mężczyzn
Kukła – Krakus
Smok
Baran i Kopiec Krakusa
Narrator (autor)
Lud
Krakus
Smok
Kierujący kukłami
12. Inscenizacja legendy.
13. Samoocena, wyciągnięcie wniosków.
Nagrodzenie grupy, której najlepiej udało się wywiązać ze swojej roli.
14. Zbiorowe zredagowanie zaproszenia i umieszczenie na gazetce ściennej w holu.
„Przyjdźcie całą klasą i obejrzyjcie inscenizację legendy pt. „Krakus zwycięża smoka”.
KIEDY:
W tym tygodniu na długiej przerwie!
GDZIE:
W sali numer 24!
WSTĘP:
Bezpłatny!
ZAPRASZA:
Klasa III b!
15.
Praca indywidualna: Liczenie sposobem pisemnym w zakresie 1000 (Karta pracy, zad.3):
- Obliczanie odległości między miastami na podstawie danych podanych na mapce.
16. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania – zebranie Kart pracy.
17. Zadanie domowe:
- Znajdź ilustrację przedstawiającą fragment Krakowa. Poszukaj informacje na ten
temat i napisz na odwrocie.
18. Krąg podsumowań: Dzieci kończą zdanie:
Dzisiaj najbardziej podobało mi się .........................
ZAŁĄCZNIKI
Zał.1 Karty pracy:
Poziom I – najwyższy
1. Uzupełnij brakujące litery w wagonikach oraz w tabelce, a dowiesz się dokąd jedzie
„ortograficzny pociąg”.
L_blin
R
Gda_sk
Tcze_
dź
u
ó
ch
w
W
Ó
Łó_
_ełm
K
K
Rzesz_w A
ń
2. Wyodrębnij kolejne wydarzenia w legendzie „Krakus zwycięża smoka” i nadaj im
tytuły.
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
3. Na mapie podane są długości linii kolejowych między różnymi miastami Polski.
a) Na podstawie danych oblicz:
-
Ile jest kilometrów z Poznania do Krakowa przez
Warszawę? .................................................................................................................
...................
-
O ile więcej jest kilometrów z Warszawy do Poznania niż z Warszawy do
Łodzi? .........................................................................................................................
...........
-
Która trasa z Wrocławia do Warszawy jest krótsza: przez Poznań, czy przez
Katowice? .................................................................................................................
b)
Ułóż samodzielnie dwa inne pytania związane z mapką. Zapisz działania i
oblicz. ........................................................................................................................
.....................................................................................................................................
.............
....................................................................................................................................
Poziom II – średni
1. Rozwiąż zagadkę i zapisz hasło:
Pierwsza sylaba – rzeka niesie ją wiosną jako mrozów skutki.
A sylaba druga – to ta sama co jest w środku pełnej maku „makówki”.
ROZWIĄZANIE: ..........................................
2. Dokończ zdania oceniające bohatera legendy:
-
Krakus był dobry, ponieważ........................................................................................
-
Krakus był mądry i sprytny, bo ..................................................................................
-
Krakus był dzielny, bo ...............................................................................................
-
Krakus był bohaterski, ponieważ ...............................................................................
3. Na mapie podane są długości linii kolejowych między różnymi miastami Polski.
a) Na podstawie danych oblicz:
-
Ile jest kilometrów z Gdańska do Poznania przez
Bydgoszcz? .................................................................................................................
...................
-
Ile jest kilometrów z Warszawy do Wrocławia przez
Łódź? ..........................................................................................................................
..........
-
Która trasa z Warszawy do Rzeszowa jest krótsza: przez Lublin, czy przez
Kraków? .................................................................................................................
b) Ułóż samodzielnie inne pytanie związane z mapką. Zapisz działanie i
oblicz. ........................................................................................................................
.....................................................................................................................................
.............
Proponowane słownictwo do zad.2:
- Krakus był dobry, ponieważ żal mu było prostego ludu.
- Krakus był mądry i sprytny, bo chytrością pokonał gada.
- Krakus był dzielny, bo wszyscy bali się smoka, a on nie.
- Krakus był bohaterski, ponieważ tylko jemu udało się smoka zgładzić.
Poziom III – najniższy
1. Znajdź ukrytą w zdaniu nazwę miasta i zapisz.
Mały Tadzik raków wcale się nie boi.
ROZWIĄZANIE .......................................
2. Uzupełnij tekst brakującymi wyrazami:
Kraków to jedno z ................................... miast polskich, dawna ............................
Polski. Leży nad rzeką .............................. . Legenda głosi, że .................................
nazwa miasta pochodzi od imienia księcia .................................., który pokonał
straszliwego ................................., żyjącego w jaskini pod ..................................... .
3. Na mapie podane są długości linii kolejowych między różnymi miastami Polski.
Na podstawie danych oblicz:
-
Ile jest kilometrów z Poznania do Lublina przez
Warszawę? .................................................................................................................
...................
-
Ile jest kilometrów z Warszawy do Szczecina przez
Poznań? ......................................................................................................................
..............
-
O ile dłuższa jest trasa z Warszawy do Krakowa, niż z Warszawy do
Białegostoku? ............................................................................................................
....................................................................................................................................
Proponowane słownictwo do zad.2:
najstarszych, stolica Wisłą, nazwa Krakus, smoka, Wawelem
Zał. 2
Tekst legendy „Krakus zwycięża smoka”
Autorzy: W Krakowie, u stóp góry wawelskiej, jest wielka podziemna jaskinia. O tej to
jaskini z dawien dawna opowiadają sobie ludzie taką legendę.
Przed wiekami przed dawnymi, za panowania księcia Krakusa, pod zamkowa górą,
na brzegu rzeki Wisły, straszliwy potwór, smok okrutny, zamieszkał w jamie.
Padł strach na ludzi wokół grodu. Bo smok co noc wychodził z jamy i pożerał całe
stada bydła. A trzeba było przypędzać mu wciąż nowe, aby się najadł do syta i nie
napastował ludzi. Aż pewnego dnia rozzuchwaliło się smoczysko. Wypełza w ulice
grodu.
Smok:
Chcę barana, chcę kozę, chcę dwie krowy.
Pożrę was wszystkich, a na deser króla.
Cha! Cha! Cha!
Autor: Wszczął się płacz wielki i lament w całym grodzie.
Spieszy lud na zamek do Krakusa.
Lud:
U1
U2
Ratuj nas: Jak pokonać straszliwego smoka?
On zniszczy nasz gród!
– Może mu wybić zęby?
- A może odciąć skrzydła i spiłować pazury?
Lud:
Smok nas zniszczy! Wszystkich pożre!
Krakus: Kochani! Nie martwcie się. Mam pomysł, jak pozbyć się smoka.
Potrzebuję smoły, wór siarki, skórę barana i ... cztery kije. Już gotowe!
Lud:
Baran wygląda jak żywy!
Autor: Wypchane zwierzę podrzucono smokowi.
Smok:
Mniam! Mniam! Umieram z głodu. Cieszę się już przynieśli barana.
Autor: Ledwie pożarł barana, zaczęło go dręczyć pragnienie okrutne.
Doczołgał się do Wisły, aby pragnienie ugasić. Gdy jednak napił się wody wiślanej
ogień, który w nim gorzał, nie zgasł, ale rozerwał go na ćwierci. Tak zginął smok
straszliwy i groźny. Wielka była radość w grodzie.
Lud:
Hurra! Hurra! Hurra! Niech żyje nasz dobry pan!
Autor: Ludzie wdzięczni za oswobodzenie od smoka, do śmierci Krakusa kochali i czcili.
A gdy zmarł dzielny książę, mogiłę mu usypali, rękami ziemię na nią nosząc dopóty,
dopóki nie urósł wielki kopiec. Ten kopiec po dziś dzień stoi pod Krakowem i zwany
jest Kopcem Krakusa.
SCENARIUSZ 2
Temat dnia: Poznajemy historię krakowskiego hejnału
Cele ogólne:
• budzenie zainteresowania ciekawymi zakątkami Polski i legendami z nimi związanymi,
• uwrażliwienie na piękno naszego kraju,
• doskonalenie umiejętności wypowiadania się w rozwiniętej i uporządkowanej formie
ustnej i pisemnej,
• umiejętne nabywanie wiedzy z różnych źródeł,
• utrwalanie wiedzy gramatycznej i ortograficznej,
• doskonalenie techniki rachunkowej,
• rozbudzanie aktywności muzyczno – ruchowej,
• integrowanie zespołu klasowego poprzez zabawę,
• wdrażanie do przestrzegania zasad zdrowej rywalizacji w zabawach,
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• umie wymienić najważniejsze zabytki Krakowa,
• zna legendę o krakowskim hejnale,
• opowiada o losach bohaterów legendy,
• sprawnie posługuje się encyklopedią,
• bezbłędnie pisze wyrazy trudne ortograficznie,
• wyszukuje określone fragmenty w tekście,
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
poprawnie układa zdania pytające i oznajmujące,
układa zdania z rozsypanki zdaniowej w logiczną całość,
wskazuje w tekście czasowniki, określa ich liczbę, osobę i czas,
oblicza obwód kwadratu,
poprawnie wykonuje działania matematyczne ( mnożenie, dodawanie),
wykonuje czapkę wg podanej instrukcji,
czyta prosty rysunek techniczny,
rozróżnia brzmienie instrumentów dętych,
interpretuje ruchem muzykę,
śpiewa z klasą piosenkę,
zna i wykonuje podstawowe kroki krakowiaka,
chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
zna i przestrzega reguły zabaw.
Metody:
• oparta na słowie: rozmowa kierowana, opowiadanie, czytanie, praca z tekstem,
objaśnienia-instruktaż,
• oparta na przeżyciach: słuchanie legendy, słuchanie muzyki, śpiew,
• oparte na oglądzie: pokaz, prezentacja, oglądanie,
• oparte na działaniu: wyszukiwanie informacji w różnych źródłach, uzupełnianie Karty
pracy, naśladowanie ruchu, praktyczne działanie wg instruktażu, ruch z muzyką – taniec.
Formy:
• zbiorowa – jednolita,
• indywidualna – zróżnicowana wg poziomów,
• indywidualna – jednolita.
Środki dydaktyczne:
• materiały o Krakowie (ilustracje, zdjęcia, pocztówki, rysunki, itp.),
• encyklopedia, albumy, ilustrowane książki o Krakowie,
• karty pracy indywidualnej dla 3 poziomów,
• tekst „Legendy o krakowskim hejnale”,
• kaseta z nagraniem hejnału, ludowych melodii krakowskich oraz piosenki
„Krakowiaczek”,
• ilustracje strojów ludowych różnych regionów Polski,
• rekwizyty do zabaw ruchowych: czapka, szarfa lub inny przedmiot,
• materiały do wykonania czapki: brystol, linijka, klej, bibuła, nożyczki.
Literatura:
Zgrychowa I., Zabawy na słońce i na deszcz;
Hemmerling W., Zabawy w nauczaniu początkowym;
Badegruber B., Nauczanie otwarte w 28 krokach;
Biuletyny kieleckie.
Przebieg zajęć:
1. Krąg poranny - rozmowa na temat dnia poprzedniego, krótkie przypomnienie legendy.
2. Sprawdzenie zadania domowego – prezentacja przyniesionych materiałów o Krakowie
(uzupełnienie ilustracji i informacji przez nauczyciela).
3. Wyodrębnienie najważniejszych zabytków Krakowa (m.in. Wawel, Barbakan, Sukiennice,
Kościół Mariacki, Brama Floriańska, uniwersytet Jagielloński, mury obronne, wysokie
baszty).
4.
Słuchanie nagrania hejnału krakowskiego ze szczególnym zwróceniem uwagi na rodzaj
instrumentu, melodię, zakończenie utworu.
5. Objaśnienie pisowni i znaczenia słowa hejnał (odszukanie w encyklopedii, zapis na
tablicy).
6.
Odczytanie „Legendy o krakowskim hejnale” przez chętnych uczniów.
7. Sprawdzenie zrozumienia legendy. Ustalenie kolejności zdarzeń.
8.
Praca z tekstem: Ciche czytanie legendy z poleceniem odszukania fragmentu
uzasadniającego: jak uczczono pamięć tamtych wydarzeń.
9.
Zabawa muzyczno-ruchowa: Przy melodii hejnału dzieci naśladują grę na trąbce,
poruszają się w czterech kierunkach świata, „wchodzą” po schodach na wieżę, itd.
10. Praca indywidualna w 3 poziomach (Karta pracy, zad.1 i 2):
1) Poziom I – Pisanie odpowiedzi na podane pytania.
Poziom II – Układanie pytań do podanych zdań.
Poziom III – Układanie opowiadania z rozsypanki zdaniowej.
2) Wyszukiwanie w zdaniach czasowników, określanie liczby, osoby i czasu.
11.
Krąg prezentacji: Uczniowie z poszczególnych poziomów odczytują wykonane zadanie.
Wspólna ocena poprawności zadania.
12. Zabawa ruchowa „Kozak i Tatarzyn”.
Opis zabawy: Dzieci dzielimy na dwie grupy: tatarów i kozaków. Na środku sali
kładziemy jakiś przedmiot, np. czapkę, szarfę. Każda grupa wysyła na środek jednego
zawodnika. Zabawę zaczyna „kozak”, który pokazuje różne ruchy, harcuje (np. klaszcze w
dłonie, podskakuje, przyklęka, obraca się w koło, itp.). „Tatarzyn”, który stoi na
przeciwko niego, musi naśladować wszystkie te ruchy. W pewnym momencie,
wykorzystując nieuwagę „kozaka”, chwyta leżący przedmiot i ucieka do swoich. Jeżeli
zdoła dobiec nie dotknięty przez „kozaka”, który go goni, zdobywa niewolnika i stawia go
za swoimi plecami. Zabawę zaczynamy od początku – naśladującym jest tym razem
„kozak”, który chwyta przedmiot i ucieka do swoich. Wygrywa zespół, który weźmie w
jasyr więcej osób.
13. Oglądanie ilustracji przedstawiających stroje ludowe różnych regionów Polski.
Szczegółowe omówienie stroju krakowskiego.
14. Praca plastyczno-techniczna: Czapka krakowska.
- Wykonanie czapki wg instrukcji podanej na tablicy (zał.3).
15. Prezentacja czapek przy akompaniamencie krakowskich melodii ludowych.
16.
Praca indywidualna wg poziomów (Karta pracy, zad.3):
- Obliczanie obwodu kwadratu;
- Sprawdzenie poprawności wykonania zadania.
17.
Nauka piosenki pt. „Krakowiaczek” oraz przypomnienie podstawowych kroków
krakowiaka.
18. Zabawa muzyczno-ruchowa: „Karuzela”.
Opis zabawy: Dzieci ustawione parami jedno za drugim po linii koła. Uczniowie z
wewnętrznego koła - „koniki” podają sobie ręce, a z zewnętrznego zaś opierają ręce na
ramionach swojej pary. Karuzela porusza się cwałem bocznym w prawo, zgodnie z
muzyką. W czasie zabawy na komendę „hop” dzieci podskakują (krok z doskokiem), a
„jeźdźcy” zmieniają parę – „wsiadają” na „konika” nadjeżdżającego z prawej strony.
Karuzela porusza się w lewo.
19. Zadanie domowe: Naucz się pięknie czytać „Legendy o krakowskim hejnale”.
Wymyśl inne zakończenie legendy i zapisz je (dla chętnych dzieci).
20. Krąg podsumowań 2-dniowych zajęć o Krakowie.
Zabawa w „przewodnika po mieście”. Dzieci opowiadają „nieznanej” osobie co wiedzą na
temat Krakowa, co warto zwiedzić, zobaczyć, itp.
21. Ocena aktywności dzieci.
ZAŁĄCZNIKI
Zał.1 Karty pracy:
Poziom I – najwyższy
1. Przeczytaj pytania, a następnie napisz na nie odpowiedzi:
-
Kto przed wiekami napadł na Kraków?
...............................................................................................................................................
-
Kto pierwszy zauważył wroga i co zrobił?
...............................................................................................................................................
-
Dlaczego melodia została przerwana w pół tonu?
................................................................................................................................................
-
Jak uczczono pamięć tego wydarzenia?
................................................................................................................................................
2. Podkreśl w tekście czasowniki. Wypisz pięć – określ ich liczbę, osobę i czas.
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
3. Oblicz, ile wynosi obwód kwadratu, którego użyłeś do wykonania czapki krakowskiej.
ROZWIĄZANIE ...................................................................................................................
Odpowiedź: ...........................................................................................................................
-
A ile wyniósłby obwód 8 takich czapek? Zapisz działanie i oblicz.
................................................................................................................................................
Poziom II – średni
1. Przeczytaj podane zdania. Do każdego z nich ułóż pytanie i zapisz:
-
Przed wiekami na Kraków napadli Tatarzy.
................................................................................................................................................
-
Strażnik z wieży pierwszy zauważył wroga.
................................................................................................................................................
-
Strażnik chwycił trąbkę i zagrał miastu na alarm.
................................................................................................................................................
-
Trębacza trafia strzała i pieśń zostaje przerwana w pół tonu.
................................................................................................................................................
-
Na pamiątkę tego wydarzenia melodia ta wygrywana jest po dzień dzisiejszy z wieży
Kościoła Mariackiego.
................................................................................................................................................
2.
Podkreśl w tekście czasowniki. Wypisz trzy – określ ich liczbę, osobę i czas.
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
3. Oblicz, ile wynosi obwód kwadratu, którego użyłeś do wykonania czapki krakowskiej.
Oblicz obwód dwoma sposobami.
ROZWIĄZANIE .......................................................................................................
Odpowiedź: ..................................................................................................................
Poziom III – najniższy
1. Przeczytaj zdania. Uporządkuj je we właściwej kolejności wpisując w miejsce kropek
odpowiednie numerki.
..... Strażnik z wieży pierwszy zauważył ogień.
..... Przed wiekami na Kraków napadli Tatarzy.
..... Na pamiątkę tego wydarzenia melodia ta wygrywana jest po dzień dzisiejszy z
wieży Kościoła Mariackiego.
..... Nagle trębacza trafia strzała i pieśń zostaje przerwana w pół tonu.
..... Chwycił trąbkę i zagrał miastu na trwogę.
2.
Podkreśl w tekście czasowniki. Wypisz dwa – określ ich liczbę, osobę i
czas: ........................................................................................................................................
..
..........................................................................................................................................
3.
Oblicz, ile wynosi obwód kwadratu, którego użyłeś do wykonania czapki krakowskiej.
ROZWIĄZANIE.............................................................................................................
Odpowiedź: .....................................................................................................................
Zał. 2 Tekst „Legendy o krakowskim hejnale”
1. Pod Krakowem bór gęsty.
Kto się z boru wynurza?
Kto na zwinnych konikach
Cwałem pędzi jak burza?
2. Stoi stary gród Wiślan
i w toń Wisły spogląda.
W grodzie spokój. Nikt nie wie,
Że wróg groźny nadciąga.
3. Ale strażnik na wieży
pod bór spojrzał, na drogę.
Chwycił trąbkę – i hejnał
Zagrał miastu na trwogę.
4. Co ten hejnał oznacza,
wiedzą starzy i młodzi.
Trąbka woła: Ostrzegam!
Wróg pod mury podchodzi.
5. Każdy skarby swe kryje,
Jakie kto ma na świecie:
Kupcy złoto, a matki Trwożnie tulą swe dzieci.
6. Biegną zbrojni rycerze.
Strzał się sypie ulewa.
Hejnał ciągle brzmi z wieży
I do walki zagrzewa.
7. Nagle strzała okrutna
Pierś trębacza przeszywa!
Rwie się, plącze melodia
I wpół tonu ...urywa!
8. I już taki przez wieki
Hejnał z wieży brzmieć będzie ...
Na pamiątkę zdarzenia,
Co przetrwało w legendzie.
Zał. 3
a)
b)
c)
d)
e)
Instrukcja wykonania czapki krakowskiej
z brystolu wytnij kwadrat o boku 24cm,
wytnij pasek o długości L = obwód głowy + 2cm i szerokości 8cm, dodaj
„skrzydełka”,
sklej pasek, wygnij „skrzydełka” do środka,
przyklej pasek-koło do kwadratu za pomocą „skrzydełek”,
z kolorowej bibuły wytnij kwiatki i wstążki, przyklej do czapki.
24cm
rys.a
Zał. 4
L = ob.głowy + 2cm
rys.b
Tekst krakowskiej melodii ludowej „Krakowiaczek ”
Krakowiaczek jeden miał koników siedem.
Pojechał na wojnę został mu się jeden.
Siedem lat wojował, szabli nie wyjmował,
Szabla zardzewiała, wojny nie widziała.