My się zimy nie boimy

Transkrypt

My się zimy nie boimy
Scenariusz zajęć przedszkolnych
Aktywność ruchowa dzieci służąca zachowaniu zdrowia
i kondycji fizycznej
Temat: My się zimy nie boimy... Opowieści ruchowe
połączone z rozmową
Cele ogólne:
- rozwijanie mowy komunikatywnej,
- kształtowanie czynnych postaw dzieci wobec własnego
zdrowia.
Cele szczegółowe:
Dzieci:
- chętnie uczęszczają w zorganizowanych przez nauczycielkę
zabawach ruchowych,
- poprzez działania na zajęciu wyrabiają umiejętność
poprawnego budowania zdań, łączenia ich w dłuższe
wypowiedzi,
- potrafią spontanicznie, poprzez ekspresję ruchową, wyrażać
poznane treści,
- rozumieją, co należy robić zimą, aby być zdrowym,
- rozumieją konieczność właściwego ubierania się w okresie
zimy,
- znają formy aktywnego spędzania wolnego czasu,
- wiedzą, jak duże znaczenie dla zdrowia ma aktywność
fizyczna.
Pomoce dydaktyczne:
sylwetka Murzynka, elementy garderoby, obrazki przedstawiające
różne zabawy dzieci na śniegu, kaseta z nagranymi piosenkami
tematycznymi, papierowe kule.
Przebieg zajęć
1. Scenka z użyciem sylwetki Murzynka
- Murzynek Bambo wita się z dziećmi.
- Opowiada o sobie.
- Martwi się, że się przeziębi – że może będzie miał katar,
kaszel, bo jest u nas bardzo zimno.
2. Inicjowanie działań dzieci poprzez zaistniałą sytuację:
- Dzieci wyjaśniają, dlaczego jest u nas teraz zimno.
- Nazywają aktualną porę roku.
- Dzieci tłumaczą Murzynkowi, po czym poznajemy zimę.
-
-
Dzieci wyjaśniają Murzynkowi, jak należy postępować zimą,
żeby być zdrowym (ciepłe ubranie, pobyt na świeżym
powietrzu, ruch).
Wskazywanie i nazywanie ubrań, które nosi się zimą.
3. Scenka z sylwetką Murzynka:
- Murzynek chciałby dowiedzieć się, w jakie zabawy ruchowe
można bawić się zimą na śniegu.
- Dzieci przy pomocy obrazków opowiadają o sportach
i zabawach zimowych na świeżym powietrzu (łyżwiarstwo,
saneczkarstwo, jazda na nartach, lepienie ze śniegu...).
- Murzynek prosi, aby dzieci nauczyły go zabaw zimowych.
4. Opowieść ruchowa z wykorzystaniem piosenki „Zima”
Śnieg pada
śnieg pada
(dzieci ruchami ramion ilustrują padający śnieg)
cieszą się dzieci
tu płatek
tam płatek
(wskazywanie palcem płatków)
dużo ich leci
(ręce na biodrach – obrót)
będziemy, będziemy
lepić bałwana
(toczenie kul: większej, mniejszej, najmniejszej i układanie na
sobie)
i śpiewać wesoło
oj, dana, dana
(ręce na biodrach – obrót)
5. Zabawa ruchowa „Jeździmy na nartach biegowych”
Dzieci uginają nogi w kolanach, lekko pochylają się do przodu.
Naśladując jazdę, przenoszą ciężar ciała z lewej strony na prawą.
Stojąc w lekkim rozkroku, wykonują rękami ruchy naśladujące
odpychanie się kijkami.
6. Zabawa ruchowa „Rzucamy śnieżkami”
(pomoce: wcześniej przygotowane przez dzieci papierowe kule)
Rzuty śnieżkami według inwencji dzieci (do góry, przed siebie,
kto rzuci dalej, rzuty do celu)
Umowa: NIE RZUCAMY W GŁOWĘ
7. Ilustracje ruchowe przy piosence „Sanna”
Zima, zima, zima
(dzieci dobierają się parami)
pada, pada śnieg
(ustawiają się jeden za drugim)
jadę, jadę w świat sankami
(formują sanki i biegną, jadą po określonej trasie)
sanki dzwonią dzwoneczkami
Jaka pyszna sanna
parska raźno koń
śnieg rozbija kopytami
sanki dzwonią dzwoneczkami
dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń.
8. Recytacja przez dzieci wiersza „Hartuj się”
Chcesz być silny, nie chorować
Musisz ciągle się hartować
W zimie ciepło się ubieraj
Czapka, szalik, rękawice
Zimą łyżwy, sanki, narty
Wrotki, rolki, rower latem
9. Dzieci ubierają Murzynka w ubranie zimowe.
10. Wspólne wyprowadzanie murzynka do szatni, pożegnanie się
z nim (Murzynek pod opieką pani wychodzi na dwór, a potem
spotyka się z dziećmi).
Opracowanie Małgorzata Branicka