Zawodnik B7 rzuca do kosza z gry. Kiedy piłka jest w powietrzu, brzmi sygnał 24
sekund. Następnie piłka zatrzymuje się na podpórkach kosza. Mimo, że strzałka
wskazuje „piłkę dla drużyny B”, sędziowie orzekają błąd 24 sekund Czy słusznie?
2.
W sytuacji kiedy A4 ma piłkę do wprowadzenia w wyniku sytuacji rzutu sędziowskiego,
B3 fauluje A3 po tym jak A4 wypuścił piłkę z rąk ale zanim ktokolwiek dotknął jej na
boisku. Czy drużyna A wprowadzi piłkę w konsekwencji faula B3 na A3?
3.
A1 wykonuje rzut do kosza. Kiedy piłka jest w locie wznoszącym B1 dotyka piłki,
następnie piłkę w locie opadającym dotyka A4. Piłka wpada do kosza. Czy punkty
należy zaliczy?
4.
Podczas rzutu sędziowskiego na rozpoczęcie meczu A2 zbija piłkę tak, że ta wychodzi
poza boisko. B1 podczas wprowadzenia popełnia błąd i piłkę wprowadzi z tego samego
miejsca A2, który tak podaje piłkę, że przechwytuje ją B3. Drużyną , która będzie
wprowadzać piłkę w wyniku następnej sytuacji naprzemiennego posiadania piłki jest
drużyna A. Czy słusznie?
5.
Kiedy piłka jest w powietrzu po rzucie z gry wykonanym przez drużynę A, B4 popełnia
faul. Następnie piłka dotyka obręczy i ma szansę wpaść do kosza, kiedy zostaje zbita
przez B7. Czy punkty należy zaliczyć?
6.
A4 został ukarany faulem dyskwalifikującym. Drużyna bez uzasadnionego powodu
przedłuża dokonanie zmiany ponad 30 sek. Czy drużynie A powinna zostać w takim
wypadku przyznana przerwa na żądanie?
7.
Na 1:59 do końca meczu podczas rzutu do kosza z gry A4, B4 popełnia błąd ingerencji w
lot piłki. Czy w tym momencie możemy przyznać przerwie bądź zmianę dowolnej
drużynie?
8.
B1 wprowadza piłkę z poza linii bocznej tak, że wpada ona bezpośrednio do kosza.
Sędziowie nie zaliczają kosza, a drużyna A wprowadzi piłkę z tego samego miejsca, z
którego B1 wcześniej wprowadzał piłkę. Czy prawidłowo?
9.
Sytuacje specjalne mogą mieć miejsce, kiedy podczas tego samego okresu zatrzymania
zegara po naruszeniu przepisów, popełnione zostają kolejne faule lub błędy. Czy to
TIF, PDF, PNG, GIF) do dnia 17.09.2012 drogą mailową na adres
[email protected] lub [email protected].
Zapraszamy, dzięki uprzejmości MOSiR Ruda Śląska na bezpłatne „Gierki
Sędziowskie” do Rudy Śląskiej, do Hali MOSiR przy ul. Hallera 16b.
Spotkania odbywają się w CZWARTKI począwszy od dnia 5. Lipca o
godzinie 19:00 i potrwają do końca sierpnia. Szczegółowy terminarz
spotkań dostępny jest w KALENDARIUM na stronie 2.
23. września 2012.
Konferencja ta będzie miała charakter szkoleniowo – egzaminacyjny.
Podczas jej trwania odbędzie się szereg wykładów merytorycznych oraz
testy sprawności fizycznej (tzw. beep test), a także testy ze znajomości
przepisów gry (25 pytań / 20 minut).
Obecności na konferencji przedsezonowej oraz pozytywne zaliczenie ww.
Zestaw ten będzie wyłącznym źródłem pytań do testów ze znajomości
przepisów na konferencji przedsezonowej.
Informujemy jednocześnie, że odpowiedzi do pytań nie będą
publikowane. Referat Szkolenia służy jednak pomocą i radą w trakcie
przygotowań do sezonu.
Zachęcamy zatem do samodzielnej i systematycznej pracy przed sezonem.
TAK czy NIE
(przygotowanie przedsezonowe część 1 z 5)
9.
Zawodnik A5 jest faulowany podczas akcji rzutowej. Rzut jest celny. Tuż przed rzutem wolnym
sędzia zauważa, że A5 krwawi. Sędzia zarządza zmianę i rzut wolny wykona jego zmiennik A7.
Czy prawidłowo?
A7 jest faulowany przez przeciwnika po tym jak rozpoczął akcję rzutową w obszarze
ograniczonym. Po tym jak piłka opuściła jego ręce, jego partner A2 fauluje przeciwnika podczas
walki o pozycję. Jest to 5 faul drużyny A. Rzut okazuje się niecelny. Sędziowie kasują kary za
oba faule i nakazują wznowienie gry wrzutem z autu przez drużynę A. Czy prawidłowo?
Piłka jest ponad obręczą po podaniu zawodnika A3, który stał poza polem rzutów na 2 punkty.
Zawodnik B1 sięga przez kosz od spodu, dotykając piłkę. Czy należy orzec błąd, wynikiem
którego należy zaliczyć 3 punkty?
Zawodnik kończąc kozłowanie, stojąc okrakiem nad linią środkową traci na chwile posiadanie
i poprawia chwyt. Piłka odbiła się od parkietu. Czy jest to błąd?
Podczas rzutu sędziowskiego A6 zbija piłkę i ta wychodzi poza boisko. Piłkę wprowadzi do gry
drużyna B. Czy oznacza to, że drużyna A będzie miała prawo do wprowadzenia piłki w kolejnej
sytuacji rzutu sędziowskiego i natychmiast należy ustawić strzałkę wskazującą na drużynę A?
Tuż po rozpoczęciu meczu sekretarz orientuje się, że jeden z graczy drużyny A, który rozpoczął
mecz nie był wcześniej wyznaczony do tego przez trenera. Podczas pierwszej przerwy w grze
sekretarz informuje o tym sędziego i zawodnik zostaje zastąpiony tym wyznaczonym do
pierwszej piątki. Czy prawidłowo ?
Zawodnik trzymając piłkę na boisku dotyka wielokrotnie nią podłoża, nie odrywając
równocześnie nóg. Czy jest to błąd?
Kiedy drużyna była w posiadaniu piłki na polu ataku i miała jeszcze 15 sekund na rozegranie
akcji, kontuzji uległ sędzia. Po wznowieniu gry drużyna będzie miała nowe 24 sekundy na
oddanie rzutu do kosza. Czy prawidłowo ?
Zawodnik A5 kozłuje piłkę na swoim polu obrony przez 5 sekund. Zawodnik B5, który jedną nogą
znajduje się na swoim polu obrony wybija piłkę kozłującemu i ta wychodzi na aut. Po
wprowadzeniu piłki spoza linii bocznej na polu obrony drużyny A, zawodnicy A będą mieli nowe
8 sekund na wprowadzenie piłki na pole ataku. Czy prawidłowo ?
10. Tak
Zawodnik A4 wyprowadzając piłkę ze swojego pola obrony, podaje piłkę do zawodnika A6,
którego palce obu stóp znajdują się w kontakcie z polem ataku drużyny A. Zawodnik A6 chwyta
piłkę i rozpoczyna kozłowanie na swoim polu obrony. Czy zawodnik popełnił błąd powrotu piłki
na pole obrony ?
W ciągu ostatnich dwóch minut meczu wszystkie faule orzeczone w chwili, gdy piłka jest w
dyspozycji zawodnika wprowadzającego ją do gry spoza boiska należy automatycznie
zakwalifikować jako faule niesportowe. Czy to prawda ?
A3 wykonuje rzut do kosza z pola rzutów za 3 punkty. Skaczący do bloku B5, który wybił się z
pola rzutów za 2 punkty dotyka piłkę będącą w locie wznoszącym po tym, jak opuściła ona rękę
rzucającego A3. Piłka wpada do kosza. Sędziowie zaliczyli 2 punkty. Czy prawidłowo ?
Przy wyniku 91:91, sędziowie odgwizdują faul niesportowy na B5 mniej więcej w tym samym
czasie , w którym rozbrzmiewa sygnał kończący czwartą kwartę. Sędziowie po naradzie
decydują, że był to faul już po sygnale. Uznają więc , że był to faul w przerwie meczu i
dogrywkę rozpocznie B5 od 2 rzutów wolnych, a kwartę rozpoczniemy według strzałki. Czy
słusznie?
Drużyna B jest uprawniona do wznowienia gry zgodnie z naprzemiennym posiadaniem piłki. Po
tym jak piłka zatrzymała się na podpórkach kosza sędziowie przyznali jednak omyłkowo piłkę
drużynie A. Chwilę po wznowieniu gry i wystartowaniu zegara sędzia spostrzega swoją pomyłkę i
zatrzymuje grę. Po konsultacji sędziowie uznali, że nie można naprawić już tej pomyłki. Ale w
następnej sytuacji naprzemiennego posiadania piłki drużyna B dalej będzie uprawniona do
wznowienia gry. Czy mieli rację?
Na 2:02 do końca IV kwarty drużyna A zdobywa kosza z gry. Gdy na zegarze ukazuje się 2:00 do
końca mierzący czas gry zatrzymuje zegar. Czy słusznie?
Podczas wprowadzenia piłki do gry na rozpoczęcie drugiej kwarty A7 fauluje przeciwnika po tym
jak piłka stała się żywa ale zanim dotknęła zawodnika na boisku. Czy faul A7 należy
potraktować jako faul w trakcie przerwy meczu?
A1 kozłuje piłkę blisko linii bocznej na polu ataku, kiedy sędziowie odgwizdują błąd 3 sekund
A2. Czy piłka powinna być wprowadzona zza linii końcowej?
Po ostatnim rzucie wolnym piłka odbija się od obręczy i jest niewielką częścią poniżej jej
poziomu, kiedy zawodnik ataku A2 dotyka piłki, która następnie wpada do kosza. Czy sędziowie
powinni zaliczyć tylko 1 punkt?
Na zegarze 24 sekund jest są tylko 2 sekundy gdy A5 wprowadza piłkę do gry spoza linii
ograniczających boisko. Zawodnik ten podaje piłkę nad kosz lecz podanie jest niecelne i piłka
dotyka obręczy. Czy 24 sekundy powinny być zresetowane?
Zdezorientowany zawodnik drużyny A, w pierwszej akcji 3 kwarty zdobywa 2 pkt z gry do
własnego kosza. Czy punkty należy zapisać kapitanowi drużyny przeciwnej?
A1 i B2 otrzymują faule techniczne z wzajemne prowokacje słowne. Czy jest to faul obustronny?
A5 kozłuje piłkę blisko linii bocznej i dotyka zawodnika, który stoi za linią boczną.
Sędziowie odgwizdują aut. Czy prawidłowo?
Podczas rzutu sędziowskiego pomiędzy A4 i B4 na rozpoczęcie pierwszej kwarty, piłka
została legalnie zbita, po czym A5 wyskakuje z pola ataku swojej drużyny, łapie piłkę w
powietrzu i opada obiema stopami na własnym polu obrony. Czy jest to akcja legalna?
Podczas rzutu do kosza A5, kiedy piłka jest w powietrzu rozbrzmiewa sygnał 24 sekund po czym
B5 dotyka piłkę w locie opadającym, a następnie fauluje rzucającego A5. Sędziowie
zaliczają punkty i przyznają 1 rzut dodatkowy. Czy słusznie?
Piłka zostaje przyznana drużynie A do wprowadzenia spoza boiska w wyniku sytuacji
rzutu sędziowskiego. Zawodnik A6 wprowadzając piłkę rzuca ją tak, że ta zatrzymuje się
pomiędzy obręczą a tablicą. Czy jest to błąd drużyny A i piłkę przyznajemy drużynie B?