Problemowa, •Zabawowo- naśladowcza. FORMY

Transkrypt

Problemowa, •Zabawowo- naśladowcza. FORMY
Scenariusz zajęć wychowania fizycznego
Temat: Turniej sportowy- pokonywanie zwinnościowego toru przeszkód
Prowadzący: Ewelina Ogaza
Data: 25.03.2014
Klasa: II a (edukacja wczesnoszkolna)
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas trwania: 45 min
Przybory: 2 ławeczki gimnastyczne, 4 pachołki, kosz z woreczkami, piłka ręczna, 3 piłki lekarskie,
obręcz hula hop, 2 materace, skrzynia gimnastyczna, skakanka
CELE ZAJĘĆ :
Wspomaganie rozwoju fizycznego dzieci poprzez udział w turnieju.
Rozwijanie umiejętności współdziałania z rówieśnikami podczas zabaw.
Uczeń:
czynnie uczestniczy w zabawach,
pokonuje trudności,
zgodnie współpracuje,
odczuwa radość ze swoich osiągnięć i umiejętności.
METODY:
•Problemowa,
•Zabawowo- naśladowcza.
FORMY:
•Indywidualna,
•Zespołowa.
Przebieg zajęć
Część WSTĘPNA
1.Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2.Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji.
3.Zabawa ożywiająca – „Wyścig numerków”. Dzieci są ustawione w dwóch, trzech rzędach. Każdy z
nich ma wyznaczony swój numer. Na sygnał prowadzącego wywołany numer obiega swój rząd z
prawej strony i wraca na swoje miejsce.
4.Ćwiczenia gimnastyczne: ramion, nóg, tułowia, mięśni brzucha.
Część GŁÓWNA
Omówienie toru przeszkód i prezentacja poszczególnych ćwiczeń przez nauczyciela:
Ćwiczenia na obwodzie stacyjnym:
Zadanie 1 – slalom z kozłowaniem piłki jednorącz pomiędzy pachołkami.
Zadanie 2 - przejście dowolnym sposobem przez skrzynię gimnastyczną.
Zadanie 3 – Przejście po ławeczce z rozłożonymi ramionami, wspięciem na palcach i wysokim
unoszeniem kolan, na ławeczce ułożone są piłki lekarskie.
Zadanie 4 – przeskok z miejsca w dal
Zadanie 5 – przeczołganie się w tunelu (zablokowany materac pomiędzy ławeczkami)
Zadanie 6 – przeskok 5x dowolnym sposobem przez skakankę
Zadanie 7 – rzut do celu -w odległości 3m od koła hula- hop uczniowie wrzucają 3 woreczki
Powrót Ćwiczenia uspokajające
Część KOŃCOWA
Omówienie lekcji, ewaluacja zajęć – czy się podobały, czy raczej były nudne. Zachęcenie do samo
usprawniania się w czasie wolnym. Uporządkowanie przyborów. Pożegnanie uczniów.
Scenariusz zajęć wychowania fizycznego
Temat: Halo wiosna . Ćwiczenia z omijaniem i pokonywaniem przeszkód.
Prowadzący: Ewelina Ogaza
Data: 25.03.2014
Klasa: I (edukacja wczesnoszkolna)
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas trwania: 45 min
Przybory: woreczki, hula- hop, ławeczki, materace, pachołki
CELE ZAJĘĆ:
Rozwijanie podstawowych cech motorycznych.
Kształtowanie aktywności ruchowej dziecka.
Uczeń:
•zwinnie porusza się między przeszkodami,
•umie naśladować rożne czynności,
•pokonuje niskie przeszkody przeskokami jednonóż i obunóż,
•stosuje się do reguł zabaw i poleceń prowadzącego,
•umie pracować indywidualnie i zespołowo.
FORMY:
•Indywidualna,
•Zespołowa.
METODY:
•Problemowa;
•Zabawowo- naśladowcza.
Przebieg zajęć:
Część WSTĘPNA
1. Czynności porządkowo- organizacyjne:
Przygotowanie dzieci do zajęć ruchowych, zbiórka, przypomnienie zasad bezpiecznego zachowania
się podczas zabaw zespołowych i zasad bezpiecznego pokonywania przeszkód.
2. Rozgrzewka- przygotowanie organizmu do realizacji zadań ruchowych:
•Krążenia:
-tułowiem (dzieci naśladują tykanie zegarów),
-ramionami (dzieci w powietrzu rysują małe i duże kółeczka),
-biodrami (dzieci naśladują kręcenie hula-hop).
•Przysiady- każde dziecko wykonuje 10 przysiadów we własnym tempie.
•Ćwiczenia skoczne (na znak nauczyciela dzieci naśladują małe i duże piłeczki).
•Leżenie na plecach:
-rowerek (dzieci naśladują jazdę na rowerze wykonując duże i powolne krążenia – jazda na rowerze
pod górkę- i małe, szybkie krążenia- jazda na rowerze z górki),
-nożyce.
•Biegi: -uczniowie w wyznaczonym miejscu wykonują biegi- pierwszy z nogami uniesionymi z
przodu do góry, drugi- bieg z uderzeniem o pośladki.
Część GŁÓWNA:
1.Ustawienie toru z przeszkodami – uczniowie indywidualnie pokonują tor z przeszkodami:
-ślizg po ławeczce- uczniowie przodem na brzuchu wykonują ślizg po ławeczce podciągając się tylko
rękoma,
-czołganie się po materacach – dzieci wzdłuż kilku materacy czołgają się , naśladując żołnierzy,
-skok zawrotny przez ławeczkę,
-hula- hop - dzieci w pozycji niskiej z rękami na szyi naśladują skoki żabek, starając się nie nadepnąć
nogami na hula-hop.
2. Zawody w grupach- uczniowie zostają podzieleni na trzy grupy i wykonują kolejne zadania (każdy
uczeń musi wykonać zadanie). Zwycięża drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów. -skoki
jednonóż
-slalom grupowy- uczniowie chwytając się, razem pokonują slalom między pachołkami,
-podliczenie punktacji i wyróżnienie zwycięskiej drużyny. Porządkowanie sali.
Cześć KOŃCOWA
•Ćwiczenia oddechowe- dzieci leżąc na plecach wdech powietrza wykonują nosem i wydech- ustami,
unosząc przy tym ręce do góry i opuszczając je.
Pożegnanie uczniów