Autor: Aleksandra Gąsiorowska – Duliba Praca nagrodzona

Transkrypt

Autor: Aleksandra Gąsiorowska – Duliba Praca nagrodzona
Autor: Aleksandra Gąsiorowska – Duliba
Praca nagrodzona w konkursie na scenariusz lekcji, ogłoszonym przez
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KL.V SP
(zajęcia w korelacji z plastyką)
Cykl lekcji jest rozwinięciem zad. 7 ze s. 229 podręcznika Między nami dla
klasy V, dotyczącego bajek zwierzęcych. Powinien być przeprowadzony po ich
omówieniu. Dobrze by było też, gdyby wcześniej została omówiona instrukcja.
Lekcja 1
Temat: Planujemy przedstawienie kukiełkowe.
Cele
– uczeń:
- zna pojęcia: pacynka, kukiełka, scena, kulisy, dialog, monolog,
didaskalia;
- rozumie funkcje: reżysera, scenografa, lalkarza, aktora – animatora lalki;
- umie zaadaptować bajkę wierszowaną na tekst dramatu;
- potrafi napisać instrukcję;
- współpracuje w grupie;
- uczy się planowania swojej pracy.
Metody i techniki pracy: analiza ukierunkowana, praca z tekstem indywidualna i w grupie.
Pomoce dydaktyczne: teksty bajek I. Krasickiego z podręcznika Między nami
do kl. V, s. 225–228; słownik języka polskiego, przyniesione przez dzieci
materiały do wykonania kukiełki lub pacynki.
materiały zamieszczone na www.gwo.pl
1
Przebieg lekcji
1.
Zapisanie tematu, przypomnienie treści bajek, zdefiniowanie pojęcia
kukiełki i pacynki – praca ze słownikiem. Przypomnienie z kl. IV pojęć
związanych z teatrem oraz funkcji twórców teatralnych.
2.
Podział klasy na 3-4-osobowe grupy. Każda grupa wybiera bajkę, którą
chce inscenizować, wypisuje do zeszytu jej bohaterów. Według schematu na s.
285 podręcznika (ćw. 7) zapisuje treść bajki z podziałem na sceny, didaskaliami,
dialogami.
3.
Przydział ról w grupie: reżyser, scenograf, aktorzy.
4.
Rysunkowe projekty scenografii i lalek.
5.
Uczniowie redagują instrukcję wykonania: scenograf – narysowanej
scenografii, aktorzy – swoich lalek (jeśli reżyser nie ma innej roli, pisze
instrukcję wykonania scenografii). W instrukcji należy uwzględnić potrzebne
materiały, sposób i czas wykonania. Pomocą może służyć rozdział w zeszycie
ćwiczeń „Jak napisać instrukcję”.
6.
W podsumowaniu lekcji nauczyciel zwraca uwagę na konieczność
planowania pracy, zwłaszcza wieloetapowej, oraz na korzyści płynące
z planowania.
7.
Zapisanie zadania domowego: przynieść materiały do wykonania lalek
i dekoracji.
Lekcje 2–3
Temat: Tworzymy teatr lalek.
Cele – uczeń:
- rozumie funkcje: reżysera, scenografa, lalkarza, aktora – animatora lalki;
- współpracuje w grupie;
- tworzy scenografię i lalki;
materiały zamieszczone na www.gwo.pl
2
- odgrywa rolę w przedstawieniu;
- ocenia pracę swoją i kolegów.
Metody i techniki pracy: zajęcia plastyczno-techniczne, inscenizacja, praca
w grupie.
Pomoce:
przyniesione przez uczniów materiały do wykonania lalek
i scenografii, napisany przez nich tekst, parawan ze szkolnego gabinetu
lekarskiego.
Przebieg lekcji
1.
Wykonanie lalek i dekoracji według instrukcji.
2.
Nauka tekstu, próby przedstawień w grupach (nauczyciel przypomina
o ważnej roli reżysera).
3.
Przedstawienie bajek na forum klasy (parawan = kulisy).
4.
Omówienie i ocena pracy uczniów.
UWAGI
Jeśli chcemy przedstawić bajki na forum szkoły (np. dla klas I–III), robimy
dodatkowo afisze.
materiały zamieszczone na www.gwo.pl
3