Projekt sieci kanalizacyjnej tom I
Transkrypt
Projekt sieci kanalizacyjnej tom I
OBLICZENIA 1. Obliczeniowe ilości ścieków spływających do kanału D na odcinku od studzienki NR SR4 do pompowni istniejącej P18 1.1 Odcinek S113 – S97 Do końcowej studzienki grawitacyjnej Nr SR4 na kanale D będą podłączone ścieki kanałem tłocznym z miejscowości ilości: a) Malcanów – 41,4 m ³/d b) Pęchin – 80,0 m ³/d c) Dziechcinic – 63,3 m ³/d RAZEM – 184,7m3/d Zgodnie z uzgodnieniem , przyjętym w notatce słuŜbowej z dn. 13.01.2009r przyjmuje się do obliczeń średnic kanałów współczynnik 2 Q = 184,7 x 2 = 369,4 m ³/d d) Z projektowanej cz. śanęcina i Pęclina zlewnia przepompowni – tłoczni T3D15będzie obejmowała obecnie21 gospodarstw a docelowo przyjęto 30 gospodarstw . Obliczeniowa ilość ścieków komunalnych wyniesie : Q= 30 x 120 = 360 l/d = 3,6 m ³/d Łączna ilość ścieków dla odcinka SR4- S 112 wynosi : Q d = 369,4 + 3,6 = 373 m ³/d Obliczenie przepływów sekundowych wg wzoru empirycznego: 373000 x 1,1 x 1,7 x 2 Qdśr x 1,1 x 1,7 x 2 x 1000 qs = ---------------------------------- = -------------------------------- = 16,15 l/s 3600 x 24 86400 przy projektowym spadku s – 0,4 % średnicy przewodu d = 250 mm napełnienie k = 48,8 % prędkość v = 0,77 m/s e) dla odcinka S112 – S97 , Przyjmuje się 50% przewidzianych ścieków dla śanęcina tj. 41,6 m ³/d ( pozostała część ścieków dla śanęcina 41,6 – 3,6 = 38 m ³/d przyjmuje się , Ŝe będzie podłączona na odcinku S97 – S53 ) Przepływ w punkcie S97 wynosi: Qdśr =373 + 41,6 = 414,6 m ³/d Obliczenie przepływu sekundowego 414,6 x 1,1 x 1,7 x2x 1,000 qs = --------------------------------- = 17,95 l/s 3,600 x 24 dla projektowanej średnicy: d = 250 mm spadku kanału: s = 0,4 % napełnienie wynosi : u = 54,4% prędkość: v = 0,74 m/s 2. Odcinek S97 – S65 Q = 414 ,6 + 38,0 = 452,6 m ³/d 425,6 x 1,1 x 1,7 x2 qs = --------------------------- = 19,57 l/s 3,6 x 24 3. Odcinek S65 – S54 Q= 452,6 + 41,0 + 36 = 525,6 m ³/d 525,6 x 1,1 x 1,7 x2 qs = --------------------------- = 22,92 l/s 3,6 x 24 dla projektowanej średnicy: d = 315 mm spadku kanału: s = 0,3 % napełnienie wynosi : u = 45,9% prędkość: v = 0,74 m/s 3.2 Odcinek S54 – S131 Q = 20 m ³/d 20 x 1,1 x 1,7 x 2 qs = ----------------------- = 0,87 l/s 86,4 dla projektowanej średnicy: d = 200 mm spadku kanału: s = 0,5 % napełnienie wynosi : u = 13,7% prędkość: v = 0,38 m/s 3.3 Odcinek S54 – Tłocznia T2D Q = 525,6 +20 = 545,6 m ³/d 545,6 x 1,1 x 1,7 x 2 qs = ---------------------------- = 23,79 l/s 86,4 dla projektowanej średnicy: d = 315 mm spadku kanału: s = 0,3 % napełnienie wynosi : u = 46,8% prędkość: v = 0,75 m/s 4. Odcinek SR2 – S47 ( jak S54 – Tłocznia T2D ) q = 23,79 m ³/d dla projektowanej średnicy: d = 315 mm spadku kanału: s = 0,3 % napełnienie wynosi : u = 46,8% prędkość: v = 0,75 m/s 5. Odcinek S47 – S11 Q = 549,6 + 21,0 = 570,6 l/s 570,6 x 1,1 x1,7x2 qs= ------------------------ = 24,70 l/s 86,4 dla projektowanej średnicy: d = 315 mm spadku kanału: s = 0,35 % napełnienie wynosi : u = 45,9% prędkość: v = 0,80 m/s 6. Odcinek S11 – T1D Q = 570,6 + 100 + 21 = 691,6 m ³/d 691,6x1,1x1,7x2 qs = ----------------------- = 29,94 l/s 86,4 dla projektowanej średnicy: d = 315 mm spadku kanału: s = 0,35 % napełnienie wynosi : u = 50,7% prędkość: v = 0,85 m/s 7. Odcinek SR4– S0 Q= 691,6 m³/d qs = 29,94 l/s dla projektowanej średnicy: d = 315 mm spadku kanału: s = 0,5 % napełnienie wynosi : u = 46,0% prędkość: v = 0,96 m/s 8. Odcinek S0 – P18 – sprawdzanie , Zgodnie z notatką: od północy Wiązownej do studni S0 dopływa Q = 100 x 2 = 200 m ³/d Q = 691,6+200= 891,6 m ³/d 891,6x1,1x1,7x2 qs = ----------------------- = 38,60 l/s 86,4 dla projektowanej średnicy: d = 400 mm spadku kanału: s = 0,3 % napełnienie wynosi : u = 43,5% prędkość: v = 1,08 m/s WNIOSEK : istniejąca średnica przewodu na odcinku S0 – P18 jest wystarczająca – pozostawia się bez zmian . 2. Obliczenia wielkości napływu ścieków i dobór pomp, tłoczni i pompowni. 2.1.Tłocznia T2D 2.1.1 Ilość ścieków dobowa średnica dopływających wg obliczeń wynosi: m. Malcanów 41,4 m3/d m. Pęclin 80,0 m3/d m. Dziechciniec 63,3 m3/d m. Rudka 41,0 m3/d m. Radióek 36,0 m3/d m. śanęcin 41,6 m3/d m Gródek 10 m3/d Razem 313,3 m3/d Przyjmując do obliczeń wielkości tłoczni i obudowy współczynnik 1,5 oprócz m. Radiówek , który pozostawia się ze współczynnikiem 1. Qdśr = (313,3 - 36)1,5 + 36 = 452 m ³/d 452 x 1,1 Qhśr= ----------- = 20,7 m ³/h 24 Qhmax= 20,7 x 1,7= 35,2 m ³/h Przyjmując do obliczeń pomp współczynnik 1 313,3 x1,1 Qdśr = --------------- = 14,4 m ³/h 24 Qhmax= 14,4x1,7 = 24,5 m ³/h – przyjęto 25 m ³/h 2.1.2. obliczenia wysokości podnoszenia pomp. 25,000x2 Qsek= ----------------- = 13,9 l/s 3600 Z nomogramu odczytujemy dla q=13,9 l/s d = 160 mm PE 100 PN6 R= 0,0046 mm/m V = 0,8 m/s Hc = 4,5 +(650 +120) 0,0046 + Htłocz. Hc = 8,04 + opory tłoczni 2.1.1 Dobrano tłocznię typ TSA 2.45 z pompami FZB 3.83 dla I-go etapu Q = 25 m3/h H = 10,2 m st.w N = 3 kW Obudowa tłoczni ф3100 betonowa. 2.2. Tłocznia T1D 2.2.1.Ilość ścieków dobowa średnia dopływających do tłoczni T1D wg obliczeń wynosi : Obecnie Jak do tłoczni T2D oraz: Wiązowna Kościelna – 21,0 m3/d Pralnia - 100,0 m3/d 121,0 m3/d Do obliczeń wielkości tłoczni zgodnie z notatką naleŜy przyjąć współczynnik 1,5 dla Wiązownej Kościelnej i współczynnik 1,0 dla wielkości pomp tłoczni Qdśr = 452 +21x1,5 + 100 x1 = 584,25 m ³/d 584,25 x 1,1 Qhśr= --------------- = 26,8 m ³/h 24 Qhmax= 26,8 x 1,7= 45,56 m ³/h Dla wielkości pomp Qsśr=313,3 + 21 + 100 = 434,3 m ³/h 434,3 x 1,1 Qhśr= ----------- = 19,9 m ³/h 24 Qhmax= 19,9 x 1,7= 33,8 m ³/h - przyjęto Qhmax=35 m ³/h 2.2.2. Obliczenia wielkości podnoszenia pomp 35,000x 2 qsch = --------------- = 19,5 l/s 3600 Z nomogramu odczytujemy dla q=19,5 l/s d = 160 mm PE 100 PN10 R= 0,01 V = 1,2 m/s Hc = 1,6 +(16 +60) 0,01 + Htłocz. Hc = 2,4 + opory tłoczni 2.2.3. Dobrano tłocznię typ TSA 2.45 z pompami dla I- go etapu typ FZB 3.86 Q = 35 m ³/h H = 5,7 m st.w N = 2,2 kW N pracy pomp = 0,9 kW 2.3 Tłocznia „T3D15” Obliczenia wydajności Qsśr=3,6 m ³/d Qdmax= 4 m ³/d 4,0 x 1,7 Qhmax= -------------- = 0,3 m ³/h 24 Obliczenie wysokości podnoszenia pomp 500x 2 qsch = --------------- = 0,17 l/s 3600 Hc = 4,51 + (233 +60 ) 0,0001 = 4,8 m st.w. + opory tłoczni Dobrano tłocznie typ TSA 1.05 Pompa FZB 2.21 Q = 15 m ³/h H = 7,8 m.st u = 65% N = 0,7 kW punkt pracy Moc inst. N = 1,1 kW Obudowa tłoczni betonowa ф1500 2.4 Pompownia „P1D7” Ilość ścieków dopływająca Qd śr= 36 m ³/d Qdmax= 36 x 1,1 = 39,6 m ³/d 36 Qhśr= ------- = 1,5 m ³/h 24 3,6x 1,1 Qhmax= ----------- = 2,8 m ³/h 24 2,8 x 2 x 1000 qsch = -------------------- = 1,56 l/s 3600 Dobrano przepompownię typ PSD.2 , zbiornik ф2000 betonowy. Dobór pomp Q = 2,8 m ³/h q = 1,56 l/s Hs = ( 102,27- 99,55 ) + ( 337 + 4 x 20 + 40 + 100) x 0,006 = 6,06 m st.w. Dobrano pompy typ FZV 3.87 Q = 20 m ³/h Hc = 6,6 m st.w. N =2,2 kW N pracy = 1 kW 2.5 Przepompownia lokalna LP Dla posesji na d. 228 obręb 27 w śanęcinie projektuje się przepompownię lokalna typ PSD1 w zbiorniku z tworzywa sztucznego z pompą zatapialną FZ1 - 1szt. moc silnika 1,1 ÷ 3,0 kW dla punktu pracy N = 1,1 . Obudowa przepompowni betonowa ф1000 mm.