Konspekt lekcji wychowania fizycznego

Transkrypt

Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Konspekt lekcji wychowania fizycznego - lekcja w lesie
Temat: Jak z pożytkiem dla zdrowia i sprawności spędzać wolny czas
w terenie.
Cele:
 poznanie zasad bezpiecznego dla siebie i innych poruszania się po zróżnicowanym
terenie,
 pokonywanie przeszkód terenowych,
 rozwijanie wytrzymałości, koordynacji ruchowej,
 rozwijanie świadomości konsekwencji płynących z niewłaściwego zachowania się w
terenie i źle dobranego stroju do zajęć ruchowych,
 kształtowanie potrzeby ruchu i aktywnego wypoczynku na łonie przyrody,
 uświadomienie uczniom ogromnej roli aktywności ruchowej w życiu człowieka
Miejsce – las
Czas – 45 min
Przybory – lekka piłka, 6-7 szarf
Tok
Treść
Interpretacja treści
Uwagi
Część I
Czynności
organizacyjne
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie
obecności i gotowości do zajęć.
Uczniowie sami oceniają
poprawność ubioru swojego i
kolegi np. daj zegarek
niećwiczącym, skróć
sznurowadła, załóż bluzę.
Dwuszereg.
Podanie celów lekcji.
Nauczyciel mówi o ogromnej
roli aktywności ruchowej w
życiu człowieka, o tym, jak z
pożytkiem dla zdrowia i
sprawności spędzać wolny
czas w terenie.
Zabawa
ożywiająca.
„Wyścig w parach” – marsz na
miejsce ćwiczeń. Co kilka sekund
nauczyciel daje ostatniej parze
sygnał do startu. Który uczeń z pary
pierwszy zajmie miejsce na czele
kolumny, wygrywa.
Kolumna
dwójkowa.
Zabawę
powtarzamy
kilka razy.
Część II
Ćw. Specjalne.
W luźnej gromadce dzieci naśladują
nauczyciela demonstrującego
ćwiczenia rozciągające i
rozgrzewające stawy skokowe,
kolanowe, ścięgna Achillesa.
Do poruszania się po
odmiennym podłożu musimy
odpowiednio przygotować
nasze ścięgna i stawy, aby
nie ulec wypadkowi.
Tak wybieraj trasę biegu,
żeby była bezpieczna dla
ciebie i partnera.
Przeskakuj wystające
korzenie, bo są śliskie.
W lesie
wyznaczamy
miejsce zabaw
zawieszonymi
na drzewach
szarfami.
Podział na
pary.
Ustawienie w
rozsypce
między
drzewami.
Berków
oznaczonych
szarfami
zmieniamy co
30 sekund.
Podsumowanie
zabaw. Zmiana
prowadzącego
w parze.
Przy
drzewach.
Zabawa
ożywiająca.
Berek „Drzewna Przytulanka” –
dzieci biegają parami po lesie, na
sygnał dwóch berków łapie
uciekających. Ochroną przed
złapaniem jest objęcie w parze
drzewa. Każdy berek liczy ilość
złapanych par.
Ćw. RR i NN.
Trucht, jeden za drugim, dowolnie
wybraną trasą między drzewami.
Mijając je , wykonuj krążenia ręką
dalszą od drzewa.
Rozkrok, tyłem do drzewa, po
przeciwnych stronach. Kto potrafi
wykonać skłon w przód o prostych
NN i dotknąć dłoni partnera?
Powtarzając ćwiczenie, należy
wybrać drzewo, które ułatwi lub
utrudni wykonanie zadania.
Uważaj na nisko zwisające
gałęzie – chroń oczy.
Jeden z pary w rozkroku, tyłem do
drzewa w odl. 0,5 – 1 m. Przez
odchylenie tułowia w tył i chwyt RR
za drzewo tworzy „tunel”. Drugi
obiega drzewo przechodząc za
każdym razem przez „tunel”. Kto
najdłużej potrafi wykonywać to
zadanie, wygrywa.
Nauczyciel uzmysławia
uczniom poczucie
odpowiedzialności za siebie i
innych.
Ustawienie jw.
Zmiana ról.
Jeden ćwiczący chwyta oburącz
mocną gałąź na wysokości oczu.
Drugi ustawiony jest przed nim w
przysiadzie. Ile razy w zwisie
potrafisz przenieść nogi nad
partnerem?
Ocena swojego stroju pod
kątem jego przydatności w
tego typu zabawach.
Jak wyżej.
Ćw. tuł. w pł.
strzał. w przód.
Ćw. m.
grzbietu.
Ćw. m.
brzucha i RR.
Pamiętaj, jesteś
odpowiedzialny do końca
lekcji za bezpieczeństwo
kolegi.
Podskoki
Elementy
atletyki
terenowej.
Dowolnymi podskokami w parach
poruszamy się po lesie.
Inwencja ucznia.
Bieg za „liderem”, połączony z
pokonywaniem przeszkód
terenowych. Na trasie toru w
zależności od ukształtowania terenu:
-wykonujemy podbiegi i zbiegi,
ucząc się prawidłowego
pokonywania przeszkód,
-zmieniamy tempo biegu,
przechodząc przez trucht do marszu
i odwrotnie,
-przeskakujemy nad pniami,
krzakami,
-wyskakujemy w górę, sięgając
gałęzi drzew.
Przebiegając kolejny raz trasę,
uczniowie sami wybierają sposób
pokonywania przeszkód.
-po stromych ścieżkach
zbiegamy drobnymi
kroczkami, zygzakiem,
podbiegamy natomiast
wolniej, nieco wydłużając
krok i silnie pracując RR.
-w trosce o bezpieczeństwo
innych uczniowie zachowują
w trakcie biegu odpowiednie
odległości.
-wytrzymałość biegowa,
koordynacja ruchowa.
Inwencja ucznia
Rzut
Zabawa rzutna np. „Skuwany w
kole”.
Część III
Zabawa
uspokajająca.
„Marsz tyłem z przewodnikiem” –
ustawienie w parach na skraju lasu.
Jeden z uczniów stoi tyłem do lasu.
Drugi, udzielając mu słownego
instruktażu, przeprowadza go
bezpiecznie na leśną ścieżkę.
Zmiana ról. Wybranie najlepszego
przewodnika.
W trakcie marszu do szkoły
rozluźniamy m. NN i korygujemy
sylwetkę.
Zbiórka, podsumowanie zajęć,
pożegnanie.
Ćw.
Korekcyjne.
Zakończenie
lekcji.
Bieg trwa 8-12
minut. Trasa
może mieć
kształt pętli,
którą
pokonujemy
kilkakrotnie.
Pamiętamy o
dostosowaniu
tempa do
najsłabszych
-dokładny instruktaż zapewni
bezpieczeństwo
współćwiczącemu.
- uczniowie oceniają lekcję,
mówią o swoich
spostrzeżeniach dotyczących
zajęć wychowania
fizycznego w lesie,
aktywnego wypoczynku na
łonie przyrody
- rozmowa na temat roli
aktywności ruchowej w życiu
człowieka
-nauczyciel pyta, czym grozi
nieprzestrzeganie zasad
poruszania się w terenie i jak
możemy temu zapobiec oraz
jak powinien wyglądać strój
Przeliczenie
ćwiczących.
do ćwiczeń.