Scenriusz zajęcia nr 1

Transkrypt

Scenriusz zajęcia nr 1
Scenariusz zajęć grupowych przeprowadzonych w ogrodzie przedszkolnym
w ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej
„ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE”
organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu.
Obszar III – Edukacja zdrowotna
Zadania:





dziecko rozumie pojęcie „być zdrowym”,
dziecko rozumie znaczenie aktywności ruchowej dla zdrowia,
dziecko zna różne formy aktywności ruchowej,
dziecko doskonali umiejętność słuchania ze zrozumieniem oraz stosuje się
do instrukcji słownej,
dziecko dba o bezpieczeństwo swoje i innych.
Cele:
Poznawcze:
 przyswajanie wiadomości dotyczących bezpieczeństwa podczas zabaw i wykonywania
ćwiczeń,
 zapoznanie dzieci z nową formą ruchu – umiejętności wyczucia ciała i przestrzeni.
Kształcące:
 przyswajanie wiadomości dotyczących roli aktywności ruchowej w życiu człowieka,
 rozwijanie cech motorycznych - szybkości, koordynacji ruchowej, orientacji
w przestrzeni, siły, wytrzymałości.
Wychowawcze:
 wdrażanie do uczciwego współzawodnictwa – fair-play,
 wdrażanie do współdziałania w zespołach ćwiczebnych.
Motoryka:



kształtowanie równowagi w trakcie ruchu,
kształtowanie szybkiej reakcji i szybkiego działania wobec osób będących w ruchu,
kształtowanie siły, szybkości.
Umiejętności:

rozwijanie umiejętności bezpiecznego poruszania się podczas zabaw na powietrzu
w ogrodzie przedszkolnym,
Wiadomości:

znaczenie hartowania organizmu w trakcie zabaw ruchowych na świeżym powietrzu.
Środki
dydaktyczne:
obręcze
gimnastyczne, skakanki.
Metody:


czynne – zadań do wykonania,
oglądowe – pokaz.
gimnastyczne,
piłki
rehabilitacyjne,
woreczki
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna.
Miejsce zabaw: ogród przedszkolny.
Czas trwania: 30 – 40 minut
Przebieg zajęć:
Powitanie:
Chodźcie wszyscy tu do koła,
zabawimy się wesoło.
Witamy się wszyscy wraz,
Na zabawę nadszedł czas.
Jedna ręka, druga ręka,
Jedna noga, druga noga,
Cały tułów oraz głowa.
Witamy się.
I.
1.
2.
3.


II.
Część wstępna.
Zabawa orientacyjno – porządkowa „Balonik”; ciasne koło z podaniem rąk.
Powiększanie koła w rytm mówionego przez nauczyciela wiersza. Na słowa „no
i trach” – przysiad.
Ćwiczenie wieloznaczne – każde dziecko otrzymuje szarfę i organizuje sobie dużo
miejsca wokół siebie. Układają szarfę w kółeczko, wchodzą w nie i przyjmują pozycję
wyprostowaną. Na sygnał dźwiękowy przewlekają szarfę pośpiesznie od dołu, ku górze
i ponownie układają szarfę.
Zabawa ożywiająca:
„Berek”- jedno dziecko jest berkiem (jest oznaczone szarfą), biega łapiąc kolejne
dziecko. Złapane dziecko staje „zamrożone”. Uwolnienie dziecka następuje poprzez
dotknięcie złapanego dziecka przez inne dziecko.
„Murarz i cegły” - jedna osoba to murarz który stoi na środku wyznaczonej linii
i próbuje zbudować mur. Uczestnicy zabawy stoją po jednej stronie i na znak
prowadzącego przebiegają z jednej strony wyznaczonego miejsca na drugą. Osoby
które murarz złapie ustawia raz z prawej, a raz z lewej swojej strony, budując mur.
W ten sposób uczestnicy zabawy przebiegając mają coraz węższe przejście. Osoba
która najdłużej nie da się złapać zostaje murarzem.
Część główna.
Zabawa skoczna: Wzdłuż linii o długości 5 - 8 m rozłożone zostały obręcze
gimnastyczne. Zadaniem dzieci jest skakanie obunóż z obręczy do obręczy.
5. Zabawa w parach „Młynek” – czwórka dzieci trzyma obiema rękami obręcz
gimnastyczną. Poruszają się cwałem w jednym kierunku, na sygnał nauczyciela
następuje zmiana kierunku.
4.
Ćwiczenia rzutu – dzieci ustawiają się w szeregu. Przed szeregiem, w odległości
5 kroków znajduje się zawieszone na skakance obręcz gimnastyczna. Na sygnał biorą
woreczek i rzucają do obręczy.
7. Zabawa „Zegar” – dzieci stają w kole. Nauczyciel stojąc w środku kręci się wokół
własnej osi kręcąc nisko nad ziemią skakanką. Zadaniem dzieci jest przeskakiwanie tak
by nie zahaczyć nogą o skakankę. Dziecko, któremu nie uda się przeskoczyć wykonuje
3 przysiady.
8. Zabawa bieżna „Piłka, która parzy” – dzieci ustawiają się w luźnej gromadce przed
nauczycielem. Gdy nauczyciel rzuci w ich kierunku 4 duże piłki rehabilitacyjne muszą
je ominąć by nie dać się sparzyć.
6.
III. Część końcowa.
 skakanka złożona na cztery – marsz we wspięciu ze wznosem skakanki przodem
w górę, trzymanej za końce oburącz, a następnie zwykły marsz (skakanka w dole).
Do ćwiczeń dodajemy prawidłowy wdech i wydech.
 Marsz po kole ze śpiewem znanej dzieciom piosenki.
Pożegnanie:
Wszystkim pięknie dziękujemy za wspólną zabawę.
Może znów się zobaczymy, razem zatańczymy.
Ref. Raz w prawo, raz w lewo i w przód, i w tył,
Bys długo pamiętał żeś z nami był.
Podsumowanie:
Na podsumowanie zajęć „promienie słoneczka”. Dzieci podsumowują zajęcia. Nauczyciel
kładzie na środku Sali arkusz papieru, na którym narysowane jest słoneczko (bez promieni).
Zadaniem każdego dziecka jest namalowanie promyczka odpowiedniej długości. Długość
promyka odpowiada stopniu zadowolenia dziecka z udziału w zajęciach: krótki – jestem
niezadowolony, średni – jestem zadowolony, długi – jestem bardzo zadowolony.