na rok ak. 2011/2012 METODYKA NAUCZANIA RUCHU (MNR)

Transkrypt

na rok ak. 2011/2012 METODYKA NAUCZANIA RUCHU (MNR)
Opis przedmiotu (sylabusu) na rok ak. 2011/2012
METODYKA NAUCZANIA RUCHU (MNR)
ZAKŁAD REHABILITACJI Oddziału Fizjoterapii II Wydziału Lekarskiego WUM
p.o. Kierownika Zakładu: dr n med. Dariusz Białoszewski
Odpowiedzialny za dydaktykę: dr n med. Dariusz Białoszewski
Kierownik zespołu nauczającego przedmiot- Metodyka nauczania ruchu:
mgr Krystyna Kasperska
Wymagania wstępne: znajomość ćwiczeń fizycznych na poziomie szkoły średniej oraz dobra
ogólna sprawność ruchowa
1. Łączna liczba godzin:
110 godz. – zajęć dydaktycznych:
30 godz. - wykładów
90 godz. – ćwiczeń, po 30 godz. w każdym z trzech semestrów
2. Termin i forma zaliczenia zajęć
Przedmiot kończy się egzaminem w sesji zimowej 2011/2012
Warunki dopuszczenia do egzaminu:
- obecność na wszystkich ćwiczeniach
- zaliczenie wszystkich kolokwiów i sprawdzianów praktycznych
- zaliczenie konspektów lekcyjnych
Egzamin w formie testowej będzie zawierał 60 pytań (każde pytanie 4 dystraktory)
Warunki zaliczenia przedmiotu:
* Ocena wiedzy:
- kolokwia pisemne
- egzamin pisemny w zakresie wiedzy z tematów:
• bezpieczeństwa i higieny pracy w ruchowych zajęciach grupowych
• metodyki i systematyki ćwiczeń ogólnego usprawnienia pacjentów
• ćwiczeń ruchowych jako środka leczniczego dla osób niepełnosprawnych
• motoryczności człowieka oraz warunków i sposobów jej rozwijania
• kształtowania sprawności i wydolności fizycznej pacjentów
• profilaktyki i korekcji wad postawy
• pomocy w ćwiczeniach i asekuracji ćwiczącego
• odpowiedniego doboru ćwiczeń i możliwości sterowania grupami dyspanseryjnymi
• metod nauczania ruchu /reproduktywnych, proaktywnych i kreatywnych/
• terminologii gimnastycznej
• choreoterapii, metody oddziaływania ruchu związanego z muzyką w leczeniu
zaburzeń psychomotorycznych.
* Ocena umiejętności:
• samodzielnego praktycznego wprowadzania w życie zdobytej wiedzy / opracowanie
konspektów lekcyjnych i prowadzenie zajęć ruchowych z grupami o określonych
jednostkach chorobowych i w różnych grupach wiekowych/;
• twórczego rozwijania form działania /wprowadzanie nowych ćwiczeń i sposobów
aktywności ruchowej/;
• dostosowywania ruchu do określonych schorzeń i grup wiekowych;
• analizowania i interpretowania opisów ćwiczeń fizycznych;
• myślenia kategoriami „diagnozowania” ćwiczeń fizycznych w zależności od potrzeb
ćwiczących;
• zwiększania atrakcyjności zajęć poprzez wprowadzanie niekonwencjonalnych przyborów
gimnastycznych i muzycznych form ruchu;
• wprowadzania elementów choreoterapii w zajęcia ruchowe z pacjentami;
• rozwijania kreatywności (zabawy twórcze, krzyżówki, rebusy tematyczne);
• zastosowania Systemu NORDICK WALKING i ćwiczeń z GYMSTICK w pracy
z pacjentami;
• profesjonalnego rozwiązywania zaistniałych problemów dotyczących prowadzenia zajęć
grupowych.
* Ocena aktywności:
• czynny udział w zajęciach
3. Cel nauczania:
Celem nauczania przedmiotu jest przygotowanie studenta do profesjonalnej organizacji
i prowadzenia ćwiczeń ruchowych w zakresie kinezyterapii zespołowej, zarówno dla osób
zdrowych w ramach profilaktyki zdrowotnej, jak i dla niepełnosprawnych pacjentów
w zakresie rehabilitacji ruchowej.
Cele ogólne – kierunek dążeń pedagogicznych
• Przekazanie studentom określonego zasobu wiedzy i umiejętności niezbędnej do
realizowania zadań fizjoterapeuty.
• Przygotowanie studenta do pracy pedagogiczno – dydaktycznej z grupami osób
niepełnosprawnych.
• Kształtowanie właściwego stosunku przyszłych fizjoterapeutów do zagadnień rozwoju i
sprawności osób z różnorodnymi zaburzeniami zdrowotnymi.
Kompleksowe poznanie problematyki kultury fizycznej, cech motorycznych człowieka,
terminologii gimnastycznej, metod prowadzenia zajęć ruchowych i zasobu ćwiczeń ma zapewnić
studentowi właściwe wykonywanie zawodu, odpowiadające potrzebom pacjentów i zapewniające
im bezpieczeństwo i zdrowie.
4. Formuła przedmiotu ( rodzaje zajęć)
• Wykłady
•
•
Ćwiczenia
Kształcenie bez nauczyciela (praca własna)
- przygotowanie konspektów lekcyjnych,
- układanie zestawów ćwiczeń, gier i zabaw twórczych,
- układanie krzyżówek i rebusów tematycznych.
5. Metody dydaktyczne stosowane w zajęciach ze studentami:
• Metody podające – proces przyswajania: wykład informacyjny, wyjaśnienie
• Metody poszukujące, kreatywne - problemowe – proces odkrywania, związane z
twórczym myśleniem i działaniem
• Metody aktywizujące:
- proaktywne (usamodzielniające) - uczą samokontroli i samooceny własnego
działania, sprzyjają samodzielności myślenia i realizacji zadań,
− dyskusja dydaktyczna
− samoocena studentów
• Metody reproduktywne (odtwórcze): niezbędne w rehabilitacji, uczą dokładności
ruchu, jego estetyki i prawidłowości.
• Metody praktyczne: ćwiczenia w przeprowadzaniu zajęć ruchowych z pacjentami,
tworzenie konspektów lekcyjnych i układów ćwiczeń.
• Metody ekspresyjne – proces przeżywania, związane z zastosowaniem technik
muzykoterapii i choreoterapii w leczeniu zaburzeń psychomotorycznych pacjentów oraz
relaksacji i sposobów uatrakcyjniania zajęć ruchowych.
• E- LEARNING – w połączeniu z tradycyjnymi formami nauczania - wykorzystany w
multimedialnych wykładach, konsultacjach, interaktywnych ćwiczeniach,
sprawdzianach, monitoringu aktywności i postępów nauczania, indywidualizacji
kształcenia.
6. Treści merytoryczne przedmiotu:
Przedmiot ten jest podstawą poznania ćwiczeń i układów ruchowych stosowanych w różnych
dziedzinach fizjoterapii. Droga prowadząca do opanowania nawyku ruchowego jest określona w
postaci tzw. ciągów metodycznych, czyli uporządkowanych, kolejnych ćwiczeń mających na celu
osiągnięcie zamierzonego efektu. Student musi dokładnie poznać metody nauczania ćwiczeń
gimnastycznych, aby następnie móc je w prawidłowy sposób zastosować w pracy
z pacjentami, nauczyć ich ruchu i wyrobić w nich nawyk ćwiczenia. Musi nauczyć się pracy
z różnymi grupami dyspanseryjnymi, zarówno z dorosłymi jak i małymi dziećmi. Nauczanie
czynności ruchowych jest procesem dydaktycznym i opiera się na zasadach pedagogicznych.
Dlatego program Metodyki nauczania ruchu zawiera zasady dydaktyczno wychowawcze, które
wskazują jak powinno się uczyć i nauczać oraz metody, którymi te zasady będą wdrażane w
życie, zarówno dorosłego jak i małego pacjenta.
7. Tematyka zajęć:
• wykłady – 10 wykł.
I. WYKŁAD:
Kultura fizyczna – jej miejsce w Kulturze Ogólnej i środki, które ją tworzą. Co to jest i czym
zajmuje się Metodyka nauczania ruchu. Podział ćwiczeń gimnastycznych, ich cele i zadania.
Ćwiczenia kształtujące. Zasady opisu ćwiczeń.
II. WYKŁAD:
Ćwiczenia stosowane. Zasady procesu nauczania. Cele, zadania, środki i metody nauczania i
uczenia się ruchu. Metody /formy/ prowadzenia zajęć. Budowa lekcji, tok lekcyjny, konspekty.
Natężenie zajęć. Rozpisanie graficzne. Samokontrola i samoocena
III. WYKŁAD:
Ćwiczenia uzupełniające. Okresy rozwojowe. Postawa i lokomocja w ujęciu rozwojowym.
Ogólne zagadnienia dotyczące prowadzenia zajęć. Zasady prowadzenia zajęć w różnych grupach
wiekowych. Metody prowadzenia zajęć z małymi dziećmi. Gry i zabawy ruchowe
w zależności od kategorii wiekowej.
IV. WYKŁAD:
Możliwości nauczania czynności ruchowych u niepełnosprawnych. Ogólne zasady prowadzenia
zajęć z osobami niepełnosprawnymi. Zasady prowadzenia zajęć dla osób upośledzonych umysłowo,
osób niedowidzących i niedosłyszących. Rola muzyki w zajęciach – zabawowe i muzyczno –
ruchowe formy kształcenia umiejętności ruchowych. Zasady doboru muzyki do ćwiczeń.
Możliwości zwiększania zaangażowania ćwiczących w zajęciach.
V. WYKŁAD:
Zasady prowadzenia zajęć z osobami starszymi. Zasady prowadzenia zajęć dla osób: z
niewydolnością układu krążenia i oddychania. Zastosowane metody nauczania i uczenia się ruchu.
Ćwiczenia statyczne, dynamiczne i izometryczne.
VI. WYKŁAD:
Zasady prowadzenia zajęć dla osób: po amputacji kończyn górnych i dolnych, niedowładach
kończyn dolnych, osób z zespołami bólowymi kręgosłupa w odcinku szyjnym i odcinku
lędźwiowym. Gry sportowe dla osób po amputacjach kończyn górnych i dolnych. Zastosowane
metody nauczania i uczenia się ruchu.
VII. WYKŁAD:
Metody stosowane w zajęciach ruchowych z akcentem na ich przydatność w procesie usprawniania.
Prakseologia – diagnoza i prognoza pedagogiczna w procesie nauczania czynności ruchowych.
Kontrola i ocena w nauczaniu czynności ruchowych.
Przydatność Systemu NORDICK WALKING i ćwiczeń z GYMSTICK w Metodyce nauczania
ruchu w aspekcie pracy z pacjentami.
VIII. WYKŁAD:
Zasady prowadzenia zajęć dla osób z wadami postawy: plecy płaskie, okrągłe, wklęsłe
Edukacja i reedukacja posturalna.
IX. WYKŁAD:
Zasady prowadzenia zajęć dla osób z wadami postawy: plecy okrągło-wklęsłe, skoliozy.
Ćwiczenia specjalne /stretching, ćw. antygrawitacyjne, ćw. w poz. Klappa/
X. WYKŁAD:
Zasady prowadzenia zajęć dla osób z wadami postawy - z wadami kolan oraz płaskostopiem.
Choreoterapia, metoda oddziaływania ruchu związanego z muzyką w leczeniu zaburzeń
psychomotorycznych. Współczesne spojrzenie na metodykę nauczania i uczenia się ruchu –
nowości.
•
Ćwiczenia - 45 zajęć
TEMATY w I semestrze:
Ćwiczenia I: Informacje wprowadzające. Omówienie: ogólnych zagadnień BHP w zajęciach
grupowych, zagadnień gimnastyki podstawowej, płaszczyzn ćwiczeń, zasad opisu
ćwiczeń. Ćwiczenia kształtujące, podział, zadania – pokaz ćwiczeń.
Ćwiczenia II: Ćwiczenia kształtujące c.d. Pozycje wyjściowe do ćwiczeń. Ćwiczenia
kształtujące ramion /RR/, opis ćwiczeń RR – praca w podgrupach
– praca własna - układanie ćwiczeń RR w różnych pozycjach wyjściowych
Ćwiczenia III: Ćwiczenia kształtujące nóg /NN/– praca w podgrupach
Zaliczenie praktyczne: - pozycji wyjściowych do ćwiczeń, indywidualnych ćwiczeń RR,
płaszczyzn ćwiczeń, opisów prezentowanych ćwiczeń.
– praca własna - układanie ćwiczeń NN w różnych pozycjach wyjściowych.
Ćwiczenia IV: Ćwiczenia kształtujące szyję i tułów /T/ – praca w podgrupach.
Ułatwianie i utrudnianie ćwiczeń – ćwiczenia ze wspomaganiem i z oporem
Zaliczenie praktyczne c.d. – poprawa słabszych ocen
– praca własna - układanie zestawów ćwiczeń kształtujących w różnych pozycjach
wyjściowych
Ćwiczenia V: Zaliczenie praktyczne: - indywidualnych ćwiczeń RR, szyi, NN. i T.
- opisów prezentowanych ćwiczeń.
Ćwiczenia VI: Ćwiczenia stosowane – podział, zadania. Kształtowanie równowagi ciała
- ćwiczenia równoważne na przyrządach
- układy ćwiczeń – praca w podgrupach
- sposoby opisu układów ćwiczeń
– praca własna - układanie zestawów ćwiczeń równoważnych
Ćwiczenia VII: Ćwiczenia stosowane c.d. - zwisy, podpory
– praca w podgrupach – rozwiązywanie rebusów i krzyżówek tematycznych
Zaliczenie: - indywidualnego układu ćwiczeń równoważnych
Ćwiczenia VIII: Ćwiczenia stosowane c.d. - rzuty, chwyty
- kształtowanie zdolności koordynacyjnych i niektórych czynności manualnych.
Omówienie ich zadań oraz technik wykonania, stosowane metody nauki rzutów
I chwytów, zasady bezpieczeństwa.
– praca własna - układanie zestawów ćwiczeń w rzutach w różnych pozycjach
wyjściowych.
Ćwiczenia IX: Ćwiczenia stosowane c.d. – dźwigania, sposoby noszenia ciężkich przedmiotów.
Zaliczanie ćwiczeń rzutnych w różnych pozycjach wyjściowych oraz innych zaległych
ćwiczeń, poprawa najsłabszych ocen.
Ćwiczenia X: Omówienie: skoków, biegów, chodów. Technika wykonania.
– praca w podgrupach – rozwiązywanie rebusów i krzyżówek tematycznych
Ćwiczenia XI: Omówienie ćwiczeń zwinnościowo - akrobatycznych, metodyka nauczania,
pomoc i asekuracja.
– praca własna - układanie zestawów ćwiczeń zwinnościowych,
- układanie multimedialnych krzyżówek tematycznych.
Ćwiczenia XII: Kolokwium pisemne
Zaliczanie ćwiczeń zwinnościowych i ćwiczeń zaległych. Poprawa najsłabszych ocen.
Ćwiczenia XIII: Omówienie kolokwium.
Ćwiczenia uzupełniające – podział, zadania
- gry i zabawy ruchowe, zasady ich stosowania w różnych grupach wiekowych
– praca własna - układanie gier i zabaw ruchowych
Ćwiczenia XIV: Ćwiczenia kształtujące i stosowane dla małych dzieci, zastosowanie
odpowiednich metod, ćwiczenia z muzyką i ćwiczenia rytmiczne dla małych dzieci.
Prezentacja wybranych gier i zabaw ruchowych.
Ćwiczenia XV: Sposoby zwiększania zaangażowania ćwiczących w zajęciach
Prezentacja audiowizualna: - formy muzyczno-ruchowe w zajęciach z dziećmi
Zaliczenie przedmiotu
TEMATY w II semestrze:
Ćwiczenia I. Sprawy organizacyjne. Ogólne zagadnienia dotyczące prowadzenia zajęć.
Ogólne zasady doboru ćwiczeń. Pokaz 15’ fragmentu lekcji, opartego na zabawie ruchowej
w połączeniu z ćwiczeniami gimnastycznymi. Omówienie konspektu do wyż. wym.
fragmentu lekcji. Przydział konspektów z omówieniem zasad doboru ćwiczeń do kategorii
wiekowej. Omówienie stosowania odpowiednich metod nauczania ruchu.
Ćwiczenia II. Prowadzenie 15’ fragmentów lekcji z małymi dziećmi opartych na zabawach
i ćwiczeniach korygujących postawę – metodą zabawowo-naśladowczą
i opowieści ruchowej, wg opracowanych konspektów lekcyjnych. Omówienie
przebiegu zajęć i zastosowanych metod.
Ćwiczenia III. Prowadzenie 15’ fragmentów lekcji opartych na: zabawach ze śpiewem
i ćwiczeniach muzyczno-ruchowych z przyborami niekonwencjonalnymi, wg
opracowanych konspektów. Omówienie przebiegu zajęć i zastosowanych metod.
Ćwiczenia IV. Prowadzenie 15’ fragmentów lekcji opartych na grach ruchowych
z przyborami – dla dzieci młodszych szkolnych i grach sportowych –
dla starszych dzieci, wg opracowanych konspektów. Omówienie przebiegu zajęć
i zastosowanych metod.
Ćwiczenia V. Powtórzenie – kolokwium pisemne
Ogólne zagadnienia dotyczące prowadzenia zajęć dla osób niepełnosprawnych.
Przydział konspektów dla jednostek chorobowych z określeniem wskazań
i przeciwwskazań wykonywania ćwiczeń ruchowych w określonych schorzeniach.
Omówienie odpowiednich metod nauczania ruchu i doskonalenia sprawności fizycznej.
Zagadnienia z choreoterapii.
Ćwiczenia VI. Prowadzenie 30’ zajęć dla osób z chorobami układu krążenia oraz
ćwiczeń fizycznych dla osób w podeszłym wieku z zastosowaniem elementów technik
choreoterapii i przyborów niekonwencjonalnych, wg opracowanych konspektów
lekcyjnych. Dyskusja dydaktyczna dot. przebiegu zajęć. Omówienie zastosowanych
metod i prowadzenia zajęć
- samoocena studentów wg określonych wzorów.
Ćwiczenia VII. Prowadzenie 30’ zajęć dla osób po amputacji kończyn górnych i dolnych,
z zastosowaniem elementów technik choreoterapii i przyborów
niekonwencjonalnych. Dyskusja dydaktyczna dot. przebiegu zajęć. Omówienie
zastosowanych metod i prowadzenia zajęć - samoocena studentów.
Ćwiczenia VIII. Prowadzenie 30’ zajęć dla osób z niewydolnością układu oddychania
i niedowładach kończyn dolnych, wg opracowanych konspektów.
Dyskusja dydaktyczna dot. przebiegu zajęć.
Omówienie zastosowanych metod i prowadzenia zajęć - samoocena studentów.
Ćwiczenia IX. Prowadzenie 30’ zajęć dla osób z zespołami bólowymi kręgosłupa w odcinku
szyjnym i odcinku lędźwiowym, wg przygotowanych konspektów. Dyskusja
dydaktyczna dot. przebiegu zajęć. Omówienie zastosowanych metod i prowadzenia
zajęć - samoocena studentów.
Ćwiczenia X. Powtórzenie materiału – kolokwium pisemne
Ćwiczenia XI. Omówienie kolokwium. Poprawa najsłabszych ocen.
Ćwiczenia XII; XIII; XIV - zajęcia praktyczne z przyborem GYMSTICK – metodyka
nauczania.
Ćwiczenia XV. Prezentacja audiowizualna: - Niekonwencjonalne formy ruchu
- gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży
- formy muzyczno-ruchowe w zajęciach korekcyjnych.
Zaliczenie przedmiotu.
TEMATY w III semestrze:
Ćwiczenia I Sprawy organizacyjne. BHP – protokół wypadku. Zagadnienia dotyczące zajęć
ruchowych z osobami niepełnosprawnymi. Przydział konspektów dla jednostek
chorobowych z określeniem wskazań i przeciwwskazań wykonywania odpowiednich
ćwiczeń ruchowych w określonych schorzeniach. Omówienie stosowanych metod.
Ćwiczenia II Prowadzenie 30’ zajęć dla osób niedowidzących z muzyką i niedosłyszących
wg opracowanych konspektów. Omówienie prowadzenia zajęć i zastosowanych
metod - samoocena studentów. Dyskusja dydaktyczna dot. przebiegu zajęć.
Ćwiczenia III Prowadzenie 30’ zajęć z muzyką dla osób upośledzonych umysłowo
wg opracowanych konspektów. Omówienie prowadzenia zajęć i zastosowanych
metod - samoocena studentów. Dyskusja dydaktyczna dot. przebiegu zajęć.
Ćwiczenia IV Prowadzenie 30’ zajęć dla osób po amputacjach kończyn dolnych - opartych
na grach sportowych dla dzieci starszych i grach ruchowych - dla dzieci
młodszych, wg opracowanych konspektów. Omówienie prowadzenia zajęć
i zastosowanych metod - samoocena studentów. Dyskusja dydaktyczna dot. przebiegu
zajęć.
Ćwiczenia V Prowadzenie 30’ zajęć dla osób po amputacjach kończyn górnych, opartych na
grach sportowych dla dzieci starszych i grach ruchowych – dla dzieci młodszych,
wg opracowanych konspektów. Omówienie prowadzenia zajęć i zastosowanych metod samoocena studentów. Dyskusja dydaktyczna dot. przebiegu zajęć.
Ćwiczenia VI Powtórzenie – kolokwium pisemne
Ogólne zagadnienia dotyczące prowadzenia zajęć dla osób z wadami postawy.
Przydział konspektów dla jednostek chorobowych z określeniem wskazań
i przeciwwskazań wykonywania ćwiczeń ruchowych w przykładowych wadach
postawy.
Ćwiczenia VII Omówienie kolokwium. Prowadzenie 30’ zajęć z GYMSTICK opartych na
ćwiczeniach wad postawy dla osób o: - plecach płaskich wg opracowanych
konspektów lekcyjnych. Omówienie prowadzenia zajęć i zastosowanych metod
- samoocena studentów. Dyskusja dydaktyczna dot. przebiegu zajęć
Ćwiczenia VIII Prowadzenie 30’ zajęć z GYMSTICK opartych na ćwiczeniach wad postawy dla
osób o plecach okrągłych, wg opracowanych konspektów lekcyjnych.
Omówienie prowadzenia zajęć i zastosowanych metod - samoocena studentów.
Dyskusja dydaktyczna dot. przebiegu zajęć.
Ćwiczenia IX Prowadzenie 30’ zajęć z muzyką opartych na ćwiczeniach wad postawy dla
osób o plecach wklęsłych, wg opracowanych konspektów lekcyjnych.
Omówienie prowadzenia zajęć i zastosowanych metod - samoocena studentów.
Dyskusja dydaktyczna dot. przebiegu zajęć.
Ćwiczenia X Prowadzenie 30’ zajęć z muzyką opartych na ćwiczeniach wad postawy dla
osób o plecach okrągło – wklęsłych, wg opracowanych konspektów lekcyjnych.
Omówienie prowadzenia zajęć i zastosowanych metod - samoocena studentów.
Dyskusja dydaktyczna dot. przebiegu zajęć.
Ćwiczenia XI Prowadzenie 30’ zajęć z muzyką opartych na ćwiczeniach wad postawy dla
osób ze skoliozą, wg opracowanych konspektów lekcyjnych. Omówienie prowadzenia
zajęć i zastosowanych metod - samoocena studentów.
Dyskusja dydaktyczna dot. przebiegu zajęć.
Ćwiczenia XII Powtórzenie – kolokwium pisemne
omówienie poprawionych toków lekcyjnych. Ogólne zagadnienia dotyczące
prowadzenia zajęć dla osób z wadami kończyn dolnych. Przydział konspektów.
Ćwiczenia XIII Omówienie kolokwium. Prowadzenie 30’ zajęć dla osób z wadami kolan
wg opracowanego konspektu. Omówienie prowadzenia zajęć i zastosowanych
metod - samoocena studentów. Dyskusja dydaktyczna dot. przebiegu zajęć.
Ćwiczenia XIV Prowadzenie 30’ zajęć dla osób z wadami stóp, wg opracowanego
konspektu. Omówienie zastosowanych metod.
Dyskusja dydaktyczna dot. przebiegu zajęć
Ćwiczenia XV Powtórzenie materiału – repetytorium ustne, poprawa najsłabszych ocen,
Zaliczenie przedmiotu.
8. Literatura:
• Literatura obowiązkowa:
1. Bahrynowska-Fic J. Właściwości i metody ćwiczeń fizycznych oraz sport inwalidzki
PZWL Warszawa 1999
2. Bondarowicz M. Zabawy w grach sportowych WSiP W-wa 1998.
3. Jezierski R., Rybicka A. Gimnastyka teoria i metodyka AWF Wrocław 2002.
4. Kasperska K., Smolis-Bąk E., Białoszewski D., Metodyka Nauczania Ruchu, Skrypt dla
studentów kierunku Fizjoterapia, WUM; Warszawa2008.
5. Kasperska K., Białoszewski D., Smolis-Bąk E. Ćwiczenia z przyborem GYMSTICK w
Rehabilitacji – przewodnik metodyczny dla studentów kierunku Fizjoterapia, z atlasem
ćwiczeń, WUM; Warszawa2010.
• Literatura zalecana:
1. Gawlik K., Zwierzchowska A. Wychowanie fizyczne niewidomych
i słabowidzących, AWF Katowice 2004.
2. Gawlik K., Zwierzchowska A. Wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży
z niepełnosprawnością intelektualną, AWF Katowice 2004.
3. Gawlik K. Walaszczyk E. Gry i zabawy ruchowe w szkołach specjalnych, AWF
Katowice 2002.
4. Skrypt dla studentów pod red. J. Juskowej Fizjoterapia w wybranych chorobach układu
oddechowego i chorobach układu krążenia, Ofic. Wyd. AM, Warszawa 2005.
5. Owczarek S. Atlas ćwiczeń korekcyjnych, PZWL Warszawa 2002.
6. Malina H. Wady kończyn dolnych. Postępowanie korekcyjne, Kraków 1996.
•
Czasopismo:
Metodyka, Dydaktyka Wychowanie – Dział NAUKA, Oficyna Wydawnicza WUM.
Sylwetka studenta po ukończeniu kursu z przedmiotu:
METODYKA NAUCZANIA RUCHU
według efektów kształcenia w oparciu o wymogi Krajowych Ram Kwalifikacji
Po ukończeniu zajęć dydaktycznych z przedmiotu METODYKA NAUCZANIA RUCHU,
student posiada wiedzę dotyczącą:
•
podstawowych zasad BHP w prowadzeniu zajęć grupowych, odpowiedzialności
zawodowej, cywilnej i karnej;
• podstawowych zasad motoryczności człowieka oraz warunków i sposobów jej
rozwijania;
• podstawowych zasad prakseologii – diagnozy, prognozy pedagogicznej
w procesie nauczania czynności ruchowych;
• zasad metodyki i systematyki ćwiczeń ogólnego usprawnienia pacjentów;
• terminologii gimnastycznej;
• zawodowej znajomości zasad, wskazań i zastosowania optymalnych metod
i form w prowadzeniu lekcji z pacjentami w różnym wieku i różnych schorzeń;
• szczegółowych zasad odpowiedniego doboru ćwiczeń ruchowych jako środka
leczniczego dla osób niepełnosprawnych;
• szczegółowych zasad kształtowania sprawności i wydolności fizycznej pacjentów;
• szczegółowych zasad profilaktyki i korekcji wad postawy
• zasad wprowadzania nowoczesnych form ruchu – GIMSTICK i NORDICK
WALKING do zajęć z pacjentami
• zasad współczesnego spojrzenia na metodykę nauczania i uczenia się ruchu.
student potrafi:
• posiadać umiejętność samodzielnego praktycznego wprowadzania w życie zdobytej wiedzy
(opracowywać konspekty lekcyjne i prowadzić zajęcia ruchowe z grupami
o określonych jednostkach chorobowych i w różnym wieku);
• posiadać umiejętność twórczego rozwijania form działania (wprowadzać nowe ćwiczenia i
sposoby aktywności ruchowej);
• dostosować ruch do określonych schorzeń i grup wiekowych;
• analizować i interpretować opisy ćwiczeń fizycznych;
• posiadać umiejętność myślenia kategoriami „diagnozowania” ćwiczeń fizycznych
w zależności od potrzeb ćwiczących;
• posiadać umiejętność zwiększania atrakcyjności zajęć poprzez wprowadzanie
niekonwencjonalnych przyborów gimnastycznych i muzycznych form ruchu;
• posiadać umiejętność wprowadzania elementów choreoterapii w zajęcia ruchowe
z pacjentami;
• rozwijać kreatywność poprzez konstruowanie gier i zabaw twórczych, krzyżówek,
rebusów tematycznych;
• poprowadzić zajęcia ruchowe z zastosowaniem nowoczesnego przyboru GYMSTICK
• dokonać profesjonalnego rozwiązania zaistniałych problemów dotyczących prowadzenia
zajęć grupowych;
• posiadać umiejętność doboru odpowiednich form organizacyjnych w procesie nauczania i
uczenia się ćwiczeń fizycznych;
• dokonać systematycznej samooceny i wzajemnej oceny w procesie kształcenia;
• zaplanować możliwości własnego doskonalenia zawodowego.
Wiedza i umiejętności studenta
- po I semestrze:
student posiada wiedzę dotyczącą:
• podstawowych wiadomości dotyczących Kultury Fizycznej, jej miejsca
w Kulturze Ogólnej i środków, które ją tworzą;
• współczesnego spojrzenia na metodykę nauczania i uczenia się ruchu;
• przestrzegania podstawowych zasad BHP na zajęciach ruchowych;
• podstawowych zasad metodyki i systematyki ćwiczeń ogólnego usprawnienia
pacjentów;
• znajomości terminologii gimnastycznej;
• podstawowych zasad, celów i zadań procesu nauczania i uczenia się ruchu;
• podstawowych zasad, środków i metod procesu nauczania i uczenia się ruchu;
• kształtowania równowagi ciała, zdolności koordynacyjnych i czynności
manualnych;
•
sposobów ułatwiania i utrudniania ćwiczeń;
student potrafi:
• wykonać ćwiczenia w różnych płaszczyznach i pozycjach wyjściowych;
• poprowadzić ćwiczenia kształtujące, stosowane i uzupełniające
• skonstruować, poprowadzić i dokonać opisu układów ćwiczeń ruchowych;
• posiadać umiejętność stosowania metod reproduktywnych (odtwórczych)
• posiadać umiejętność twórczego myślenia i działania w realizacji odpowiednich
zadań (gry i zabawy twórcze, krzyżówki, rebusy tematyczne)
- po II semestrze:
student posiada wiedzę dotyczącą:
• zasad prowadzenia ćwiczeń ruchowych jako środka leczniczego dla osób
niepełnosprawnych;
• zasad motoryczności człowieka oraz warunków i sposobów jej rozwijania;
• podstawowych zasad kształtowania sprawności i wydolności fizycznej pacjentów;
• podstawowych zagadnień dotyczących budowy lekcji, toków i konspektów
lekcyjnych;
• podstawowych zasad i metod prowadzenia zajęć ruchowych w różnych grupach
wiekowych;
• różnorodnych form organizacyjnych prowadzenia zajęć ruchowych;
• możliwości nauczania czynności ruchowych u osób niepełnosprawnych i pacjentów
- z niewydolnością układu krążenia i oddychania
- w podeszłym wieku
- po amputacjach kończyn górnych i dolnych
- niedowładach kończyn dolnych
- z zespołem bólowym kręgosłupa w odc. szyjnym i lędźwiowym
• znaczenia muzyki w zajęciach i zasad jej doboru do rodzaju ćwiczeń;
• podstawowych zasad choreoterapii - metody oddziaływania ruchu związanego
z muzyką w leczeniu zaburzeń psychomotorycznych;
student potrafi:
• wykonać konspekty lekcyjne;
• posiadać umiejętność stosowania metod pro-aktywnych /usamodzielniających/
i kreatywnych /twórczych/;
• poprowadzić zajęcia grupowe z zastosowaniem form muzyczno –ruchowych;
• poprowadzić zajęcia ruchowe z zastosowaniem nowoczesnego przyboru GIMSTICK
- po III semestrze:
student posiada wiedzę dotyczącą:
• doskonalenia możliwości w przywracaniu lokomocyjnych zdolności człowieka;
• zawodowej znajomości zasad, wskazań i zastosowania optymalnych metod i form
w prowadzeniu lekcji z pacjentami w różnym wieku i różnych schorzeń;
• zasad prakseologii – diagnozy i prognozy pedagogicznej w procesie nauczania
czynności ruchowych;
• szczegółowych zasad prowadzenia zajęć z pacjentami z wadami postawy;
• współczesnego spojrzenia na metodykę nauczania i uczenia się ruchu.
student potrafi:
• poprowadzić 30’ zajęcia ruchowe z grupami o określonych jednostkach
chorobowych, wadach postawy i w różnych grupach wiekowych
• posiadać umiejętność twórczego rozwijania form działania (wprowadzać nowe
ćwiczenia i sposoby aktywności ruchowej);
• posiadać umiejętność myślenia kategoriami „diagnozowania” ćwiczeń fizycznych w
zależności od potrzeb ćwiczących;
• posiadać umiejętność zwiększania atrakcyjności zajęć;
• posiadać umiejętność zastosowania sposobów zwiększania zaangażowania
ćwiczących w zajęciach ruchowych;
• posiadać umiejętność doboru odpowiednich form organizacyjnych w procesie
nauczania i uczenia się ćwiczeń fizycznych;
• posiadać umiejętność profesjonalnego rozwiązywania zaistniałych problemów
dotyczących prowadzenia zajęć grupowych;
• dokonać systematycznej samooceny i wzajemnej oceny w procesie kształcenia.
Postawa, którą prezentuje student po ukończeniu kursu z przedmiotu METODYKA
NAUCZANIA RUCHU w zakresie swoich kompetencji personalnych i społecznych to:
• posiadanie świadomości własnych ograniczeń w zakresie wiedzy i umiejętności;
• posiadanie zdolności do odpowiedzialnego wykonywania powierzonych zadań, zgodnie z
obowiązującymi regulacjami prawnymi
• posiadanie świadomości konieczności kształcenia się przez całe życie i podnoszenia swoich
kompetencji zawodowych zgodnie z aktualnie obowiązującą wiedzą medyczną i
standardami opieki nad pacjentem;
• posiadanie nawyku stałego dokształcania się;
• posiadanie świadomości stawiania zawsze dobra pacjenta na pierwszym miejscu;
• posiadanie świadomości konieczności przestrzegania praw pacjenta, przysługujących mu w
wyniku obowiązujących praw człowieka;
• bycie konsekwentnym i stanowczym, ale też okazywanie szacunku i zrozumienia dla
pacjentów;
• okazywanie taktu i życzliwości w rozwiązywaniu problemów;
• odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów;
• zdolność do efektywnego komunikowania się i współdziałania zarówno z zespołem
medycznym jak i współpracownikami w zakresie ochrony zdrowia pacjenta.