Wiewiórka mała - Joanna Miarka
Transkrypt
Wiewiórka mała - Joanna Miarka
Scenariusz zajęć Temat: Wiewiórka mała orzechy zbierała … Prowadzący: Joanna Miarka - Żukowska 1. Cele ogólne: poznanie zwyczajów wiewiórki, rozwijanie sprawności fizycznej, rozwijanie pamięci i spostrzegawczości wzrokowej, kształcenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi do sześciu, wzbogacanie doświadczeń plastycznych, 2. Cele operacyjne: Dziecko: poznaje wiewiórkę i jej zwyczaje, podskakuje w zabawie, posługuje się nazwami zwierząt: wiewiórka, jeż, niedźwiedź, lis, dziecko przeliczy wylosowane oczka na dużej kostce oraz materiał przyrodniczy (orzechy) podczas zabawy matematycznej, ćwiczy oddech, wykonuje wiewiórkę z gotowych elementów, dziecko bierze udział w zabawie, 3. Metody pracy: słowna, percepcyjna, czynna 4. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa 5. Środki dydaktyczne: obrazek wiewiórki, karteczki z ciekawostkami do przysłonięcia obrazka, woreczki gimnastyczne, obrazki zwierząt (wiewiórki, jeżą, niedźwiedzia, lisa), kostka, szarfa, koszyk z orzechami, łupiny po orzechach, rolki po papierze toaletowym pomalowane na brązowo, gotowe elementy (głowa, ogon, kończyny, żołądź), klej 6. Przebieg zajęć: 1. Zabawa na powitanie: Gdy się rączki spotykają To od razu się witają. Gdy się kciuki spotykają, To do razu się witają. Gdy się palce spotykają 1 To od razu się witają Jeden palec, drugi, trzeci, tak umieją liczyć dzieci, czwarty, piąty palec mam. Widzisz? Umiem liczyć sam. 2. Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności, wybór dyżurnego) 3. „Ruda wiewiórka” – poznanie ciekawostek dotyczących wiewiórki. Nauczyciel pokazuje dzieciom zasłonięty obrazek z wiewiórką i prosi dzieci, aby spróbowały odgadnąć nazwę ukrytego zwierzątka. Obrazek został przysłonięty kartonikiem z podpowiedziami – ciekawostkami na temat wyglądu i zwyczajów rudego zwierzątka np.: ma puszysty rudy ogon i rude futerko na uszach ma pędzelki świetnie skacze po drzewach można ją spotkać wciągu dnia zbiera zapasy na zimę lubi nasiona, grzyby, owoce mieszka w lesie lub w parku 4. „Wiewiórka i orzeszki” – zabawa z elementami podskoku. Nauczyciel rozkłada w różnych miejscach sali woreczki – to orzeszki. Dzieci podskakują swobodnie, zatrzymują się i szukają sobie orzeszka. Kto znajdzie przynosi woreczek do nauczyciela i siada skrzyżnie. 5. „Którego zwierzątka brakuje?” – zabawa dydaktyczna. Nazywanie zwierząt na obrazkach: wiewiórka, jeż, niedźwiedź, lis, Wybrane dziecko zamyka oczy, a nauczyciel chowa jeden obrazek. Po odtworzeniu oczu dziecko odgaduje , jakiego zwierzątka brakuje i podaje jego nazwę. 6. „Pomagamy wiewiórce zbierać zapasy na zimę” – zabawa matematyczna. Na środku kładziemy szarfę (dziupla) oraz koszyk z orzechami. Dzieci rzucają po kolei kostką oraz przeliczają ilość oczek. Wylosowana liczba oczek wskazuje ile dziecko ma włożyć do dziupli orzechów i szyszek. 7. „Wiewiórki szukają dziupli” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Nauczyciel pokazuje przygotowane na podłodze koło – to dziupla dla wiewiórek. Dzieci biegają, na hasło: Wiewiórki do dziupli – szybko wskakują do koła. 2 8. „Orzeszki” – ćwiczenia oddechowe. Dzieci siedzą na krzesełkach przy stolikach. Nauczyciel rozdaje dzieciom łupiny po orzechach włoskich. Każde dziecko dostaje jedną połówkę. Następnie demonstruje sposób dmuchania na łupinę tak, by przesuwać je w miejsce lub stronę wskazaną poleceniem nauczyciela np. dmuchamy w stronę środka stolika, tak aby łupina spadła ze stolika itp. 9. „Wiewiórka” – praca techniczna Dzieci z rolki po papierze toaletowym i gotowych elementów wykonują wiewiórkę. 10.Sprzątanie miejsca pracy 3