Konspekt lekcji fizyki kl I

Transkrypt

Konspekt lekcji fizyki kl I
Konspekt lekcji fizyki
w klasie I Gimnazjum
Temat lekcji : Od czego zależy ciśnienie gazu w zamkniętym zbiorniku ?
Cel ogólny : rozwój intelektualny ucznia
Cele główne :
 Zapoznanie uczniów ze zjawiskami wywierania przez gaz parcia na wewnętrzne
ściany zbiornika
 Poznanie czynników powodujących zwiększenie (lub zmniejszenie) ciśnienia w
zbiorniku
 Rozwijanie języka fizyki
 Budzenie motywacji uczenia się
Cele szczegółowe :
1. uczeń umie :
 wyjaśnić, dlaczego na wewnętrzne ściany zbiornika gaz wywiera parcie
 podać przykłady sposobów, którymi można zmienić ciśnienie gazu w
zamkniętym zbiorniku ( np.w dętce rowerowej )
2. uczeń potrafi:
 wymienić i objaśnić sposoby zwiększania ciśnienia gazu w zamkniętym
zbiorniku
 wyjaśnić, dlaczego ciśnienie gazu w zbiorniku zamkniętym zależy od ilości
gazu, jego objętości i temperatury
 wykazywać aktywność oraz dociekliwość podczas obserwacji, dokonać
analizy i wyciągać wnioski z doświadczeń
 dokonać samooceny
3. uczeń rozumie :
 potrzebę poznawania otaczających nas zjawisk
 konieczność przestrzegania zasad przechowywania i użytkowania
przedmiotów (materiałów) pod ciśnieniem ( np.dezodoranty )
Środki dydaktyczne : podręcznik, zeszyt ćwiczeń, karty pracy, film dydaktyczny, zestawy
doświadczalne : piłeczki pingpongowe, naczynie z gorącą wodą, słoik z gumową membraną i
nitką, głęboki talerz, świeczka, słoik
Metody pracy :
 pokaz, demonstracja eksperymentalna
 dyskusja kierowana przez nauczyciela
 burza mózgów
 problemowa
Formy pracy : zbiorowa , indywidualna
1
Przebieg lekcji :
1. Część wstępna



Sprawdzenie listy obecności
Przypomnienie wiadomości o cząsteczkowej budowie gazów oraz siłach
międzycząsteczkowych (tj.: jak zbudowane są gazy? ,czy występują siły
między cząsteczkami i jakie one są ?)
Przypomnienie pojęcia ciśnienia
1. co to jest ciśnienie ?
2. czym mierzmy ciśnienie?
3. jaka jest jednostka ciśnienia ?
2. Część główna ( realizacyjna )
 Pogadanka na temat znaczenia ciśnienia w życiu codziennym (wprowadzenie
do lekcji )
 Podanie tematu lekcji : Od czego zależy ciśnienie gazu w zamkniętym
zbiorniku ?
 Wyjaśnienie, czym jest ciśnienie w zamkniętym zbiorniku na przykładzie
zamkniętego słoika ( pokaz nauczyciela)
 Nauczyciel podaje informację, że gaz wywiera nacisk nie tylko na ścianki
zbiornika, w którym się znajduje, ale także na powierzchnie przedmiotów
znajdujących się w zbiorniku ( ewentualnie próba uzyskania tej informacji od
uczniów ). Nauczyciel demonstruje doświadczenie z napoleonką .
 Uczniowie analizują doświadczenie i wyciągają wnioski. Próbują też
odpowiedzieć na pytanie , jak zmienić ciśnienie w zbiorniku? ( uczniowie
podają także przykłady z życia wzięte np. pompowanie piłki, basenu czy opony
samochodowe )
 Wniosek z podanych przykładów : ciśnienie w zbiorniku zamkniętym można
zmienić (zwiększyć ) poprzez dopompowanie powietrza czyli zwiększenie
liczby cząsteczek gazu w stałej objętości
 Zapis na tablicy : ciśnienie gazu w zamkniętym zbiorniku zależy od jego ilości
 Nauczyciel pokazuje jeszcze jeden sposób zwiększenia ciśnienia w zbiorniku
( doświadczenie ze słoikiem z gumową membraną i umieszczonym w gorącej
wodzie)
 Uczniowie wyciągają wnioski z doświadczenia : „Im wyższa temperatura
powietrza, tym ciśnienie powietrza wewnątrz słoika jest większe”
 Zapis na tablicy : Ciśnienie gazu w zbiorniku zależy od temperatury powietrza
 Nauczyciel prosi ochotnika spośród uczniów by naprawił ,piłeczkę
pimpongową. Uczeń wykonuje doświadczenie pod kierunkiem nauczyciela a
następnie uczniowie wyjaśniają zaobserwowane zjawisko.
Wyniki zapisywane są w zeszytach ćwiczeń str.104
 Nauczyciel prezentuje animacje multimedialną ukazującą, że ciśnienie gazu w
zamkniętym zbiorniku zależy od objętości
 Zapis na tablicy : Ciśnienie gazu w zbiorniku zależy od objętości
 Po serii doświadczeń uczniowie wspólnie rozwiązują w zeszycie ćwiczeń
zadania typu „ fizyka wokół nas” ( zad.1 str.103, zad.2,3 str.104 )
Nauczyciel obserwuje aktywność i zaangażowanie uczniów , ocenia ich rozumowanie.
2
Część podsumowująca :
 Powtórzenie najważniejszych wiadomości, które pojawiły się podczas lekcji ( w
przypadku wolnego czasu dodatkowe doświadczenie z talerzem i świeczką )
 Ocena aktywności uczniów
 Podanie i omówienie zadania domowego ( zeszyt ćwiczeń str.104 zad.4, podręcznik
str. 126 zad.2 i 4 oraz doświadczenie do wykonania w domu : napompować balonik i
włożyć do lodówki na 1-2 dni . Następnie dokonać obserwacji balonika i podać wynik
doświadczenia oraz sformułować wniosek )
 Dla uczniów zainteresowanych dodatkowe doświadczenie nr 2 z podręcznika str.127.
 Autorefleksja uczniów po zajęciach – wypełnienie arkusza ewaluacyjnego
Opracowała : Elżbieta Kwaśna
3