Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe
Temat: Zaawansowane metody wyszukiwania informacji
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem. Uczeń:
5) posługuje się podstawowym słownictwem informatycznym;
6) przestrzega podstawowych zasad bezpiecznej i higienicznej pracy przy komputerze,
wyjaśnia zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z komputera;
3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł. Uczeń:
1) wyszukuje informacje w różnych źródłach elektronicznych (słowniki, encyklopedie, zbiory
biblioteczne, dokumentacje techniczne i zasoby Internetu);
3) wykorzystuje, stosownie do potrzeb, informacje w różnych formatach;
4) opisuje cechy różnych postaci informacji: tekstowej, graficznej, dźwiękowej,
audiowizualnej, multimedialnej;
7. Wykorzystywanie komputera i technologii informacyjno-komunikacyjnych do rozwijania
swoich zainteresowań, zastosowanie komputera w życiu codziennym, opisywanie zagrożeń
i ograniczeń związanych z korzystaniem z komputera i Internetu. Uczeń:
2) szanuje prywatność i pracę innych osób;
3) przestrzega zasad etycznych i prawnych związanych z korzystaniem z komputera
i Internetu, ocenia możliwe zagrożenia.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Zna serwisy związane z wyszukiwaniem informacji w wybranych formatach (tekst,
grafika, multimedia)
● Zna interfejsy wyszukiwarek Google oraz Yahoo
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi znajdować w Internecie interesujące go, szczegółowe informacje
● Potrafi korzystać z zaawansowanego interfejsu wyszukiwarek internetowych do
wyboru preferencji oraz opcji wyszukiwania
● Potrafi ocenić zawartość znalezionych źródeł oraz dostosować możliwości
wyszukiwarki w celu ich selekcji
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
Kompetencje informatyczne
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Kompetencje społeczne i obywatelskie
1
Środki dydaktyczne:
●
●
Komputery podłączone do Internetu i sieci szkolnej, z zainstalowaną przeglądarką
Chrome
Rzutnik
Metody nauczania:
●
●
●
Podające: opis
Problemowe: dyskusja
Programowane: z użyciem komputera
Formy pracy:
●
●
Jednolita
Indywidualna lub grupowa (w parach)
Przebieg zajęć:
Etap przygotowawczy
Założenie: Uczniowie na wcześniejszych zajęciach założyli sobie konta w usłudze serwisu
Google – Gmail.
Etap wstępny
Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od pytania o wyszukiwarki internetowe, które uczniowie znają
lub o których słyszeli. Następnie przedstawia (wykorzystując np. rzutnik) najprostszy sposób
użycia mechanizmu wyszukującego, np. wpisując dowolne hasło w wyszukiwarce Google
i klikając przycisk wyszukiwania.
Prosi uczniów, aby uruchomili przeglądarkę Chrome oraz zalogowali się na utworzone
wcześniej konta serwisu Gmail.
Gdy wszyscy uczniowie zalogują się już na swoje konta, wyjaśnia uczniom, że wszystkie ich
wyszukiwania będą zapisywane nie tylko w historii przeglądarki, ale będą również
zapamiętywane dla ich kont.
Etap realizacji
Na początku etapu nauczyciel przedstawia uczniom, korzystając z rzutnika, zaawansowane
funkcje wyszukiwania wyszukiwarki Google (opcja Ustawienia/ Szukanie zaawansowane).
Omawia poszczególne pola i podaje przykłady ich wykorzystania.
Poleca uczniom, w ramach ćwiczenia umiejętności korzystania z mechanizmów
wyszukiwania, wyszukanie za pomocą wyszukiwarki Google informacji na zadany temat, np:
rasy psów (jakiej rasy psy są największe, jakiej najmniejsze, która rasa ma najlepszy węch,
psy jakiej rasy najszybciej biegają itp.).
Gdy wszyscy uczniowie pomyślnie zakończą pierwsze zadanie, nauczyciel prezentuje,
korzystając z rzutnika, funkcje wyszukiwania innej wyszukiwarki, np. Yahoo.
Wpisuje adres yahoo.pl i demonstruje:
● zmiana filtrowania czasowego (po lewej stronie po wyszukaniu danego hasła);
● wybór odpowiednich opcji wyszukiwania (Opcje/ Wyszukiwanie) – np. tylko domeny
.com oraz format pliku .html;
2
●
wybór preferencji wyszukiwania (Opcje/ Preferencje) – np. zmiana języka z polskiego
na angielski oraz liczba wyników na stronie: 30.
Następnie prosi uczniów, aby wybrali sobie interesujący temat i w zależności od informacji,
które chcieliby znaleźć, dobrali parametry wyszukiwania, korzystając z innej wyszukiwarki
Yahoo (lub innej, jeśli nauczyciel wybrał inną przeglądarkę do omówienia).
Kolejnym zadaniem dla uczniów jest wyszukanie tych samych informacji zarówno
w wyszukiwarce Google, jak i Yahoo. Mogą na przykład wyszukać informacje o konkretnej
rasie psów. Uczniowie powinni porównać wyniki wyszukiwania w obu wyszukiwarkach.
Znaleźć podobieństwa i różnice (kolejność wystąpienia poszczególnych stron, liczba
uzyskanych wyników, funkcje podpowiadania prawidłowej pisowni itp.).
Etap końcowy
Nauczyciel prowadzi rozmowę kierowaną, podczas której uczniowie porównują możliwości
wyszukiwarek Google i Yahoo oraz oferowanych przez nie mechanizmów (np. pyta uczniów,
czy wyszukiwarki udostępniają użytkownikom serwis pocztowy, czy wyświetlają reklamy itp.).
Uczniowie wypowiadają się też na temat łatwości wyszukiwania informacji w obu