Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
Temat ośrodka tygodnia : „Jesień w sadzie”
Osoba prowadząca : Irena Zamara
Klasa III
Temat zajęć : „Lubimy owoce”
Cele główne:
- kształtowanie nawyku jedzenia owoców
- uświadomienie dzieciom konieczności stosowania podstawowych zasad higieny podczas spożywania
owoców,
- wdrażanie do wypowiadania się na dany temat, poszerzanie słownictwa związanego ze wsią,
Cele operacyjne – osiągnięcia uczniów:
dzieci:
- potrafią wymienić nazwy owoców ,
- wypowiada się w kilku zdaniach na temat owoców jakie lubi i dlaczego,
- określa położenie odnalezionego owocu,
- potrafi wskazać i nazwać części owocu: skórka, miąższ, pestka,
- przeliczają elementy do 10,
- poprawnie określają pojęcia przestrzenne : na, pod,
- rozpoznaje owoce po smaku,
- poprawnie posługuje się nożem podczas krojenia owoców,
- potrafi wykonać sałatkę owocową,
- obsługuje mikser elektryczny pod kontrolą nauczyciela,
Metody:
- słowna – pogadanka,
- oglądowa,
- praktycznego działania,
Formy pracy:
- praca w grupie,
- indywidualna pod kierunkiem nauczyciela,
Środki dydaktyczne: owoce rosnące w Polsce, kosz, koszyki, ilustracja do wiersza, opaska na oczy,
cyfry, talerzyki, wykałaczki, sznurki, noże, mikser, bita śmietana w proszku, mleko, miska, łyżki,
Przebieg zajęć
I. Zajęcia wstępne
1. Powitanie z uczniami .
Witanie się różnymi częściami ciała: dłońmi, kolanami, łokciami, głową itp.
2. Zajęcia porządkowe
- ustalenie pory roku, dnia tygodnia,
- ułożenie aktualnego dnia z rozsypanki literowej,
- określenie daty na podstawie kalendarza, ułożenie daty na kalendarzu klasowym,
- sprawdzenie listy obecności, poprawianie po śladzie swojego imienia i nazwiska na karteczkach,
3. Obserwacja pogody i zmian zachodzących w środowisku przyrodniczym (przez okno),
- przypomnienie nazwy pory roku,
- określenie warunków pogodowych panujących na zewnątrz (zaznaczenie w tabeli pogody)
- odczytanie temperatury na zewnątrz, zaznaczenie na termometrze klasowym,
II. Zajęcia właściwe
1. Ćwiczenia spostrzegawczości „Ukryte owoce”.
Nauczyciel chowa w różnych częściach sali kilka owoców. Zadaniem dzieci jest ich
odszukanie, nazwanie, określenie gdzie były schowane.
2. Słuchanie wiersza L. Krzemienieckiej „Jesienią” z wykorzystaniem obrazka przedstawiającego
drzewa owocowe.
3. Rozmowa na temat wiersza.
- O jakich drzewach jest mowa w wierszu?
- Na jakich drzewach rosły śliwki, a na jakich jabłka?
- Za co dziękujemy drzewom owocowym?
- Jakie kolory występują w jesiennym sadzie?
- Dlaczego należy spożywać owoce?
- Jakie owoce lubisz najbardziej i dlaczego?
Uświadomienie dzieciom konieczności mycia owoców przed spożyciem.
Wskazywanie drzew owocowych na ilustracji. Przeliczanie, ile jest drzew danego rodzaju, ile
owoców znajduje się na drzewach, a ile pod nimi.
4. Zabawa dydaktyczna „Jaki to owoc”
Nauczyciel przynosi kosz owoców rosnących w Polsce. Każde dziecko po kolei wybiera jeden
owoc, nazywa go, określa jego kolor, wielkość, zapach. Nauczyciel kroi wybrane owoce,
pokazuje i nazywa jego części: skórka, miąższ, pestka.
5. Segregowanie owoców wg rodzaju, koloru.
Dzieci grupują owoce wkładając je do koszyków, a następnie przeliczają ich liczebność oraz
określają liczebność za pomocą cyfry.
6. Zabawa „Sznurkowe owoce”
Dzieci układają na dywanie z kawałków sznurka kształty owoców zaproponowanych przez
nauczyciela.
7. Degustacja owoców.
Nauczyciel kroi umyte owoce na cząstki, dzieci układają je na talerzykach i wbijają w każdą z
nich wykałaczkę. Następnie siadają w kole. Dzieci z zawiązanymi oczami kolejno rozpoznają
po smaku owoc, nazywają go i wskazują wśród innych owoców.
8. Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa”
Dzieci ustawiają w kole krzesełka, siadają na nich i otrzymują po jednym z trzech owoców:
jabłko, gruszkę, śliwkę. Na hasło nauczyciela „Jabłka” te dzieci, które mają w ręku jabłko
zmieniają miejsce. Na hasło „Sałatka owocowa” zmieniają miejsce wszystkie dzieci. Zabawę
powtarzamy kilkakrotnie zmieniając nazwy owoców.
9. Wykonanie deseru - sałatki owocowej z bitą śmietaną
Przed wykonaniem deseru dzieci myją ręce i wkładają fartuszki.
Mycie i krojenie owoców na cząstki na deskach, nauczyciel wybiera gniazda nasienne.
Ubijanie śmietany z cukrem za pomocą miksera. Każde dziecko nakłada sobie samodzielnie
sałatkę oraz bitą śmietanę na talerzyk . Po przygotowaniu deseru dzieci razem z
nauczycielem sprzątają miejsce pracy, myją ręce i zdejmują fartuchy.
10. Wspólny poczęstunek
Dzieci zasiadają do stołu i zjadają przygotowany deser. Podczas posiłku pamiętają o używaniu
zwrotów grzecznościowych.
III. Zajęcia końcowe
1. Podsumowanie zajęć poprzez przypomnienie informacji na temat owoców.
2. Porządkowanie miejsc pracy.
3. Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.

Podobne dokumenty