Porsche GT3 Cup Trophy 2010, Slovakiaring

Teodor Myszkowski utrzymuje prowadzenie w klasyfikacji generalnej Porsche GT3 Cup Trophy
po niełatwych zmaganiach w 7. i 8. rundzie wyścigów rozgrywanych na słowackim torze
Slovakiaring.
W miniony weekend na torze Slovakiaring pod Bratysławą, w ramach 33 Cena Slovenska odbyły się 7. i 8. runda
wyścigu Porsche GT3 Cup Trophy zaliczanych do Wyścigowych Mistrzostw Samochodowych Polski. Najlepszy
z Polaków dwukrotnie finiszował za Słowakiem Zdeno Mikuláško z zespołu MKM Racing, który po obu
kwalifikacjach startował z lepszych pozycji. W sobotniej rundzie, w trakcje sprintu Dywizji 4 pow. 2000 cm3
najszybsze spośród ścigających się Porsche okazało się znacznie mocniejsze GT3 Cup z silnikiem z modelu
RSR prowadzone przez Zdeno Mikuláško. Słowak zaklasyfikował się w generalce sobotniego wyścigu dwie
pozycje przed najszybszym z Polaków Teodorem Myszkowskim, który ukończył bieg na 8 miejscu.
Reprezentujący barwy Teo Motors 37-letni poznaniak kontrolował jednocześnie sytuacje na torze i utrzymywał
dystans do kończącego na trzecim miejscu, Andy’ego Studenica z ARC Bratislava.
W niezwykle dramatycznych okolicznościach rozegrany został natomiast niedzielny sprint Dywizji 4 pow. 2000
cm3 i 8. runda Porsche GT3 Cup Trophy. Tuż po starcie, na prostej startowej doszło do kolizji pomiędzy
BMW M3 GTR Marcela Kusina a Porsche 996 RSR Gregora Zsigo. W efekcie BMW zatrzymało się na środku
KPI Sports Cars Sp. z o.o.
ul. Warszawska 67
60-028 Poznań
1z5
Telefon +48 (61) 84 911 60
Fax +48 (61) 84 911 59
toru, co zmusiło organizatowów do wywieszenia żółtych flag i wprowadzenia na tor samochodu bezpieczeństwa.
Niestety, nie wszyscy kierowcy zastosowali się do ostrzeżeń i na kolejnym okrążeniu w powstałym zamieszaniu
Radosław Kordecki startujący w Ferrari F430 w barwach zespołu Fuchs Star Moto, chcąc uniknąć kolizji ze
stojącym na torze BMW, wpadł w poślizg, następnie auto przebiło barierę energochłonną, wybite w powietrze
koziołkowało i spadło tuż przed siatką oddzielającą trybuny kibiców od toru. Samochód momentalnie stanął w
płomieniach a kierowcę z licznymi poparzeniami przewieziono do szpitala. Wyścig wstrzymano a restart nastąpił
po kilkudziesięciu minutach za Safety Car.
Na podium niedzielnego sprintu Dywizji 4 pow. 2000 cm3 stanęli kierowcy debiutujący w DTM. Wyścig wygrał
startujący z pole position Audi A4 DTM Portualczyk Filip Albuquerque z zespołu Bohemia Racing, który
wyprzedził o 0,9 sekundy Štefana Rosinę jadącego Mercedesem Benz DTM. Jako trzeci stanął na podium lider
mistrzostw Słowacji, Filip Sládecka na Audi A4 DTM. Maciej Stańco, jedenasty w kwalifikacjach, ukończył wyścig
2z5
na tym samym miejscu. Tuż za Ferrari finiszowało Porsche 997 GT3 Cup Teodora Myszkowskiego. Komplet
punktów w Porsche GT3 Cup Trophy i WSMP zebrał Zdeno Mikuláško z zespołu MKM Racing. Polski kierowca
zajął w klasyfikacji Porsche GT3 Cup Trophy drugą, mocną pozycję i utrzymał pozycję lidera w klasyfikacji
generalnej Porsche GT3 Cup Trophy.
- Tor jest piekielnie szybki i śliski, ale i o to chodzi - opowiadał po wyścigu Teodor Myszkowski, najlepszy na
Słowacji kierowca Porsche GT3 Cup Trophy wśród Polaków i lider klasyfikacji generalnej pucharu. - Jazda na
nim sprawiła mi dużą frajdę. Jestem bardzo zadowolony z wyniku. Już teraz z niecierpliwością czekam na
kolejne rundy, które odbędą się 4 i 5 września w Poznaniu. Koledzy ze Słowacji obiecali, że też się pojawią,
więc rywalizacja będzie bardzo zacięta.
-
3z5
Organizowane przez Porsche w Polsce wyścigi Porsche GT3 Cup Trophy to nowa klasyfikacja, która docelowo
ma uzyskać rangę GT3 Challenge Central Europe na wzór podobnych serii rozgrywanych m.in. w Niemczech,
Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Turcji czy Japonii. W zawodach biorą udział profesjonalnie przygotowane
samochody Porsche 911 GT3 Cup obu generacji (996 i 997). Partnerami imprezy są Michelin Polska, Mobil1 i
Orlen, dostawca paliwa marki Verva.
W tegorocznym kalendarzu zawodów GT3 Cup Trophy znajdują się jeszcze eliminacje w Poznaniu
(3 - 5 września) oraz na czeskim torze Brno (24 - 26 września). Swoją obecność zapowiedzieli już kierowcy ze