Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych w grupie dzieci 4,5

Transkrypt

Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych w grupie dzieci 4,5
Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych
w grupie dzieci 4,5- letnich w roku 2013/2014
Temat zajęć: Robimy jesienne przetwory-owoce
Data: 30.10.2013r.
Nauczyciel: Justyna Korona
Uczestnicy: dzieci 4 i 5- letnie
Czas trwania zajęć: ok. 20 min.
Środki dydaktyczne:
 Woda niegazowana, kubeczki jednorazowe
 treść oraz ilustracje do wiersza „Co drzemie w dżemie” Agnieszki Bobrowieckiej
 napisy do globalnego czytania: dżem, kompot, rodzynki, spiżarnia
 słoik dżemu, kompotu, rodzynki
 owoce z papieru: jabłka, gruszki, śliwki
 kartoniki z symbolami cech: kolor, rodzaj i wielkość
 hula-hop
 Duży słoik z papieru i owoce z narysowanymi minami uśmiechniętymi i smutnymi
 Naklejki motywacyjne
Numer podstawy programowej: obszar 14/5; 4/2; 5/4; 14/1; 14/6; 14/4
Cele:










Wdrażanie do zdrowego odżywiania
z uwagą słucha tekstów literackich, analizuje, wyciąga wnioski;
klasyfikuje według podanej cechy;
wykonuje ćwiczenia ruchowe;
usprawnia małą motorykę rąk,
interesuje się czytaniem i pisaniem.
Chętnie wykonuje ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej
Rozwijanie umiejętności planowania i wykonywania zadań zgodnie z planem
Poznanie sposobów przechowywania owoców.
Poszerzenie słownika czynnego
Przebieg zajęć:
1. Kinezjologia edukacyjna: picie wody, „kapturek myśliciela”(3x), ruchy naprzemienne
prawa dłoń-lewe kolano i lewa dłoń prawe kolano(5x)
2. „Owocowe przetwory”- rozmowa na temat przetworów na podstawie doświadczeń
dzieci i tekstu „Co drzemie w dżemie?” Agnieszki Bobrowieckiej.
Nauczyciel zadaje pytania :
 Jakie znacie sposoby robienia przetworów owoców? (zalewanie wodą i
cukrem, gotowanie, np. kompoty; smażenie, np. dżemy i konfitury; suszenie;
zalewanie wodą i octem, np. gruszki czy śliwki)
 Gdzie przechowuje się owocowe przetwory?
 jakie przetwory owocowe najbardziej lubicie i dlaczego?
 Dlaczego robimy przetwory owocowe?
 Czy przetwory owocowe są zdrowe?
 Do czego można wykorzystywać przetwory owocowe?(kompoty do picia,
dżemy- do smarowania kanapek, robienia ciasta)
3. Degustacja przetworów owocowych przez chętne dzieci (rodzynki, dżem, mrożone
truskawki).
4. „Przejdę – nie przejdę”- zabawa dydaktyczno- ruchowa. Asystent nauczyciela
rozkłada na dywanie papierowe owoce w 3 rodzajach (jabłka, gruszki, śliwki), 2
wielkościach (małe i duże), i 3 kolorach (czerwone, zielone i żółte). Przygotowywuje
też kartoniki z symbolami określającymi cechy owoców: kolor, rodzaj, wielkość.
Nauczyciel wspólnie z dziećmi określa cechy owoców na kartonikach, układają owoce
do łatwego przeliczania (szereg, rząd), przeliczają owoce, klasyfikują wg podanych
cech.
Obrazki z owocami są rozrzucone po dywanie i dzieci biegają na palcach w rytm
tamburyna, gdy tamburyno przestanie grać każdy podnosi jeden obrazek i ustawia się
w kole. W środku asystent nauczyciela kłądzie hula-hop słoik. Nauczyciel mówi do
słoika mogą wejść dzieci które mają taki owoc. Pokazuje dwa kartoniki określające
cechy owoców. Dzieci sprawdzają czy ich owoc spełnia obie cechy i czy mogą wejść.
Rolę przejmuje wybrane dziecko.
5. „Malarze”- zagadki ruchowe. Nauczyciel rysuje w powietrzu okrągły kształt i zadaje
pytanie: Jaki owoc narysowałam? (jabłko); wyobraźcie sobie że przed Wami jest
bardzo duży karton, w wasze ręce to pędzle. Narysujcie nimi teraz takie samo jabłko;
gruszkę, śliwkę.
6. „Robimy zapasy na zimę”- robienie kompotów. Wspólne ustalenie kolejności
czynności do wykonania: umycie rąk, założenie fartuszków, przygotowanie owocówumycie ich, pokrojenie, wydrążenie gniazd nasiennych i pestek, włożenie owoców do
słoika, sypanie właściwej ilości cukru, wlanie przegotowanej, ostudzonej wody,
zakręcenie słoika i zagotowanie w garnku z wodą (przez panią kucharkę).
Wyjaśnienie dzieciom w jakim celu gotuje się słoiki z przetworami, poznanie pojęcia
pasteryzacja.
Posprzątanie stanowisk pracy.
7. Ewaluacja zajęć. Przypomnienie jaki był temat dzisiejszych zajęć. Ocenienie zajęć
przez dzieci poprzez naklejenie owoców z odpowiednią minką na duży papierowy
słoik. Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach i nagrodzenie
naklejkom motywacyjną.
KOMPOT
DŻEM
RODZYNKI
SPIŻARNIA
CO DRZEMIE W DŻEMIE
Gdy zapada wieczór błogi (przyjemny)
W moim domu, spod podłogi
Da się słyszeć nieprzerwanie
Ciche ot, pochrapywanie
Zeszłam więc do mej spiżarki
Przeszukałam wszystkie szparki
Wszystkie skrzynki stos słoików
Lecz na marne, bez wyników!
Jam do ustępstw nie jest skora(skłonna)
Wiec się wzięłam za przetwory.
Odkręciłam wszystkie słoje,
Bom jest chwat (odważny), tak jak tu stoję!
A że wszystko strasznie nęci (interesuje),
Tom się objadła bez pamięci
Grzybki, pikle i kompotyWszystko zjadłam co do joty
Tylko gdzieś na górnej półce
został dżem na małej beczułce
„więc to ty!”- krzyczę skonana (zmeczona)
Problem został rozwiązany
Stąd się niesie to chrapanie!
Lecz tu nowe tkwi pytanie
Które ciąży mi jak brzemię…(trudne do zniesienia)
Co też drzemie w moim dżemie?

Podobne dokumenty