Konspekt z zajęcia z zakresu kształtowania sprawności ruchowej w

Transkrypt

Konspekt z zajęcia z zakresu kształtowania sprawności ruchowej w
Konspekt z zajęcia z zakresu kształtowania sprawności
ruchowej w grupie dzieci 3 i 4-letnich
Prowadząca I. Barucha
Temat: Zabawy propagujące sport na podstawie piosenki
„Sport to zdrowie”
Cel ogólny:
 Zachęcenie do aktywności ruchowej i uprawiania sportu.
Cele operacyjne:
Dziecko:
 zna różne rodzaje sportów
 wie, jakie korzyści przynosi sport
 chętnie uczestniczy w różnych formach ruchu i z radością podejmuje
działania proponowane przez nauczyciela -rozwija świadomość własnego
ciała, dzieli się przestrzenią z innymi
 zna zasady bezpiecznej zabawy na śniegu
 szybko reaguje na sygnały słowne i dźwiękowe
Metody:
 aktywizująca, słowna, oglądowa , praktycznego działania
 Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
Formy:
 praca zbiorowa i zespołowa
Pomoce i materiały:
Piosenka pt.: „Sport to zdrowie", ilustracje przedstawiające różne rodzaje
sportów, tamburyno, puzzle „Dyscypliny sportowe” dla każdego dziecka, klej,
kredki.
Przebieg zajęcia
1. Przywitanie wg. Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne.
Nauczyciel gra na tamburynie- dzieci maszerują swobodnie po sali, na
przerwę w graniu- dzieci zatrzymują się i wykonują następujące polecenia
nauczyciela:
- witamy się stopami
- witamy swoje kolana poklepując je, później kolana sąsiadów
- witamy dłonie
- witamy łokcie
- witamy plecy - rękoma głaszczemy, poklepujemy
- witamy swoje uszy, później uszy sąsiadów itp.
- witamy oczami wszystkich.
2. Zabawa dydaktyczna „Dokończ zadanie- Sport to …”
Wprowadzenie do tematyki zajęć. Wyjaśnienie pojęcia "sport".
3. Ilustrowanie treści wiersza ruchem ciała.
Na paluszki się wspinamy (dz. stają na palcach)
W górę rączki wyciągamy (dz. wyciągają ręce do góry)
Do podłogi dotykamy (dz. wykonują przysiad, dotykają rękami do podłogi)
I ze sobą się witamy.(dz. podają sobie dłonie na powitanie)
Dzień dobry.(wypowiadają słowo „dzień dobry”)
4. Uważne słuchanie piosenki pt.: „Sport to zdrowie"
I. Co dzień biegam z moim tatą
Gram w tenisa z moją mamą
Co dzień jeżdżę na rowerze
Bo sport kocham mówię szczerze
Pływam często na pływalni
W koszykówkę lubię grać
Sport to zdrowa rzecz jak wiecie
Więc polecam go i wam.
Ref. Bo sportowcy są silni i zdrowi
Bo sportowcy są zawsze gotowi
Do biegu, do skoku, do gry
W sporcie nasza siła tkwi.
II. Kiedy tylko rano wstanę
Gimnastykę już uprawiam
Bo być zdrowym, rześkim, silnym
To jest bardzo ważna sprawa
Kiedy biały puszek spadnie
To na nartach jeżdżę też
Sport jest zdrowy to już wiecie
No a zdrowie ważna rzecz.
Ref. Bo sportowcy są silni i zdrowi
Bo sportowcy są zawsze gotowi
Do biegu, do skoku, do gry
W sporcie nasza siła tkwi.
5. Rozmowa w oparciu o wysłuchaną piosenkę i ilustracje, umieszczone
wcześniej przez nauczyciela.
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania, dzieci próbują na nie odpowiedzieć.
- Co robiła dziewczynka z tatą, a co z mamą?
- Jakie jeszcze inne czynności wykonywała?
- Na czym dziewczynka jeździła zimą?
- O czym należy pamiętać jeżdżąc zimą na sankach, nartach, łyżwach?
- Jacy są sportowcy? Dlaczego?
- Jakie znacie dyscypliny sportowe?(w oparciu o ilustrację)
- Dlaczego tak ważne jest aby bawić się na dworze?
6. Ćwiczenia inhibicyjno-incytacyjne- „Sporty".
Kiedy nauczyciel gra na instrumencie muzycznym, dzieci naśladują różne
rodzaje sportów: jazdę na łyżwach, bieganie, zjeżdżanie na nartach itp. Na
przerwę w graniu dzieci szybko ustawiają się w sposób podany przez
nauczyciela:
- "siad korekcyjny" - siadają prosto na dywanie, po turecku.
- "para" - ustawiają się parami przed nauczycielką.
- "figurka" - stają nieruchomo w wymyślonej przez siebie pozie.
- "koło" - tworzą koło na dywanie.
7. Puzzle „Dyscypliny sportowe”.
Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku obrazek pocięty na 3 lub 4 części.
Dzieci składają obrazek w całość i przyklejają na kartkę. Chętne dzieci
kolorują powstały obrazek.
8. Podsumowanie zajęć
- Jakie poznaliście sporty?
- W co można bawić się na dworze?
- Dlaczego warto uprawiać sport?
- Co trzeba jeszcze robić aby być silnym i zdrowym?
Nauczyciel zachęca dzieci do aktywności ruchowej w przedszkolu i w
domu takiej jak: jazda na rowerze, spacery, pływanie, uprawianie sportów
zimowych i letnich.

Podobne dokumenty