ZOBACZ scenariusze

Transkrypt

ZOBACZ scenariusze
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH Z UDZIAŁWEM
WYCHOWANKÓW I ICH RODZICÓW W RAMACH REALIZACJI
PROGRAMU „MOJA RODZINA”
TEMAT: Zabawa wątkowa Robinson
CELE:
–
–
–
tworzenie dobrego klimatu w grupie
rozwijanie aktywności twórczej poprzez uruchamianie wyobraźni
wyrabianie postawy akceptacji siebie i wiary we własne siły.
POMOCE:
gazety, wizytówki, mazaki, magnetofon.
METODY:
–
czynna – zadań stawianych do wykonania
–
słowna – rozmowy, objaśnienia, instrukcje
–
oglądowa – pokaz, obserwacja
PRZEBIEG ZABAWY:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
„Marzenia o podróży” - prezentacja opowiadania o chłopcu marzącym o powróży statkiem.
„Wizytówka - statek” - wykonanie przez uczestników wizytówek dla siebie i dzieci,
przyjmujących kształt statku, umieszczenie na nich: schematycznego rysunku swojej osoby
i osoby dziecka oraz imienia swojego i dziecka.
„ Czapka dla kapitana statku”- składanie czapek z gazety, z wykorzystaniem techniki
origamii.
„ Statek” - składanie łódki z wykorzystaniem techniki origamii.
„Prawa burta , lewa burta” - zabawa ruchowa. Odgrywanie scenek z wydarzeń na pokładzie
statku podczas sztormu.
„Kamizelka ratunkowa” - wykonanie kamizelki z wykorzystaniem płaszczyzny gazety.
Wykorzystanie techniki wydzieranki.
„Bezludna wyspa”- wykonywanie z płaszczyzny gazet rekwizytów wymienianych
w opowiadaniu o rozbitkach: buty z gazety – owijanie stóp gazetą, formowanie z niej buta;
włócznie Indian - zwijanie gazety w rulon; kule z papieru- orzechy kokosowe. Zabawy przy
muzyce nawiązującej do kultury indiańskiej.
„Jakie to zwierzę?” - układanie przez członków rodziny sylwety zwierzęcia napotkanego
na wyspie. Wykorzystanie papieru z gazet. Prezentacja układanki jako zagadki dla innych
rodzin, uczestników spotkania.
Zakończenie. Podziękowanie za wspólną zabawę.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH Z UDZIAŁEM
WYCHOWANKÓW KI ICH RODZICÓW W RAMACH REALIZACJI
PROGRAMU „MOJA RODZINA”
TEMAT: „Kto się czubi ten się lubi”
CELE:
–
tworzenie atmosfery wzajemnej życzliwości
–
zapewnienie bliskiego kontaktu w relacji rodzic-dziecko dającego poczucie bezpieczeństwa
akceptacji.
–
pogłębienie stosunku uczuciowego do osób bliskich
METODY:
–
–
–
czynna – zadań stawianych do wykonania
słowna – rozmowa, objaśnienia, instrukcje
oglądowa – pokaz, obserwacja
POMOCE:
szablon serca, chustki lub balony
PRZEBIEG ZABAWY:
Powitanie wszystkich uczestników zabawy piosenką „Witaj...” ( na melodię „Panie Janie”)
z zaproszeniem do włączenia się do śpiewu.
2.
„Uśmiecham się do wszystkich” zabawa integracyjna. Dzieci i dorośli poruszają cię w rytm
muzyki podchodzą do i innych uczestników zabawy witają się, uśmiechają, starają się
powiedzieć coś miłego.
3.
Zagadki: kto kogo kocha?, kto kogo lubi? Zabawa nawiązująca do treści znanych bajek.
4.
Zabawa grupowa w kole przy śpiewie piosenki „Mam serduszko”
5.
„Rymowanki – przytulanki” - zabawy z elementami masażu relaksacyjnego. Recytacja
rymowanek połączona z wykonaniem masażu pleców: „Ślimak”, „Rak”, „Pajączek”.
„Deszczyk”.
6.
Zabawy w parach:
 „Roztropek” - przygotowanie w parach układu gestów, ruchów z wykorzystanie rekwizytów
np.: chustki, balona. Prezentacja połączona z recytacją wiersza.
 „Wyliczanka” - wyklaskiwanie w parach wierszyka rymowanki „Witam łapki”
7.
Zakończenie. Podziękowanie za wspólną zabawę.
1.
SCENARIUSZ ZABAW PZREPROWADZONYCH Z UDZIAŁEM
WYCHOWANKÓW I ICH RODZICÓW W RAMACH REALIZACJI
PROGRAMU „MOJA RODZINA”
TEMAT: „To proszę państwa są krasnoludki”
CELE:
–
–
stwarzanie sytuacji aktywizujących mowę dziecka
orientacja w schemacie własnego ciała
METODY:
czynna – zadań stawianych do wykonania
słowna – rozmowa, objaśnienia, instrukcje
oglądowa – pokaz, obserwacja
POMOCE:
worek z zabawkami, przedmiotami codziennego użytku, szarfy
PRZEBIEG ZABAWY:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Powitanie – piosenką „My jesteśmy krasnoludki...”. Interpretacja słów piosenki ruchem.
„Rankiem u krasnali” - gimnastyka narządów artykulacyjnych. Zwrócenie uwagi rodziców
na znaczenie, prezentowanych ćwiczeń , dla rozwoju mowy u dzieci.
Naśladowanie odgłosów, układu elementów aparatu mowy podczas pracy w parach rodzicdziecko.
 chrapnie (wdech-wydech)
 ziewanie (szeroko otwarte usta)
 parskanie (mycie się)
 nadymanie policzków (golenie)
 sprawdzenie czy broda i wąsy dobrze się układają – wypowiadanie na przemian „u”, „a”
 dzióbek – wargi ściśnięte – w lewo, w prawo.
 „hi-hi-hi - zbliża się śniadanie, krasnale bardzo się cieszą
 dmuchanie na zupę
 duże łyżki (bardzo szeroko otwieramy usta i zamykamy
 żucie
 oblizywanie warg przy szeroko otwartych ustach– zupka bardzo smaczna
 „i” - słonko się uśmiecha
 deser - ssanie cukierka
„To proszę państwa są krasnoludki...” wspólny śpiew piosenki połączony z inscenizowaniem
słów gestem.
„Czarodziejski worek” - określanie przedmiotów nazwą, określanie ich cech.
„Zaczarowane krasnoludki” - zabawa orientacyjno – porządkowa z wykorzystaniem szarf.
Reagowanie na dźwięk, wykonywanie ustalonego ćwiczenia, czynności.
Zakończenie. Podziękowanie za wspólna zabawę.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH Z UDZIAŁEM
WYCHOWANKÓW I ICH RODZICÓW W RAMACH REALIZACJI
PROGRAMU „MOJA RODZINA”
TEMAT: Mój portret
CELE:
- doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała
- pogłębianie stosunku uczuciowego do osób bliskich
METODY:
- czynna – zadań stawianych do wykonania
- słowna – rozmowa, objaśnienia, instrukcje
- oglądowa – pokaz, obserwacja
POMOCE:
kartony A-3, ołówki, lampa lub projektor, balony, długopisy z kolorowym wkładem, chusta
animacyjna.
PRZEBIEG ZABAWY:
1. Powitanie piosenką „Stańmy wszyscy razem w kole...”. Naśladowanie ruchów adekwatnych
do słów piosenki.
2. Zabawy w parach rodzic – dziecko. Wzajemne „badanie” swoich twarzy dotykiem.
3. „Mój portret” - zajęcia plastyczne przebiegające w dwóch etapach:
 odrysowywanie konturów cienia twarzy rodzica i dziecka,
 zdobienie powstałego w szkicu z wykorzystaniem zróżnicowanego materiału: guziki,
taśma magnetofonowa, kredki.
4. „Tu paluszek...” śpiew piosenki ze wskazaniem na elementy twarzy i ciała.
5. „Szczęśliwe balony”. Dmuchanie balonów i malowanie na nich buź z pomocą kolorowych
długopisów. Wskazanie znaczenia pozytywnych emocji. Odzwierciedlanie miną emocji,
które prezentują buzie balonikowe.
6. Zabawy z wykorzystaniem balonów i chusty animacyjnej.
7. Zakończenie. Podziękowanie za wspólną zabawę.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH Z UDZIAŁEM
WYCHOWANKÓW I ICH RODZICÓW W RAMACH REALIZACJI
PROGRAMU „MOJA RODZINA”
TEMAT: Nadejście Wiosny
CELE:
–
tworzenie dobrego klimatu w grupie
–
wzmacnianie poczucia przynależności, bycia cząstką rodziny
–
rozwijanie aktywności twórczej poprzez zachęcanie do improwizowania scen
przedstawienia
–
wyrabianie postawy akceptacji siebie i wiary we własne siły.
METODY:
- czynna – zadań stawianych do wykonania
- słowna – rozmowa, objaśnienia, instrukcje
- oglądowa – pokaz, obserwacja
POMOCE:
makieta teatru z wyposażeniem w panel z głośnikiem i nagraniami odgłosów, pacynki, nagrania
piosenek dziecięcych, duże płaszczyzny papieru, kredki, korowe kwiaty i motyle wycięte
z kolorowego papieru.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Powitanie piosenką „Stańmy wszyscy razem w kole...”
zabawy taneczne przy nagraniach piosenek dziecięcych: „Kółko graniaste”,
„Ojciec Wirgiliusz...”, „Jedzie pociąg...”.
Przedstawienie teatralne „ Mała Wiosna”
 prezentacja postaci biorących udział w przedstawieniu: miś, pszczoła, Pani Wiosna,
bałwan.
Przypomnienie piosenek, znanych dzieciom, prezentujących te postacie.
 Włączenie dzieci do udziału w przedstawieniu, nawiązanie do teatru interaktywnego.
„Mały teatr” - angażowanie wszystkich uczestników do zabawy w teatr z wykorzystaniem
pacynek. Aranżowanie w grupach, parach – rodzinach scenek przedstawienia, zachęcanie
do improwizowania, podążania za inicjatywą dziecka.
„Jak wygląda Wiosna?” - praca w grupach – rodzinach. Wykonywanie prac plastycznych
w formie dużego plakatu prezentującego postać Wiosny.
 odrysowywanie konturów postaci dziecka na płaszczyźnie papieru.
 zdobienie postaci z pomocą kredek, naklejanie kolorowych, papierowych szablonów.
Zakończenie i podsumowanie zajęć.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH Z UDZIAŁEM
WYCHOWANKÓW I ICH RODZICÓW W RAMACH REALIZACJI
PROGRAMU „MOJA RODZINA”
TEMAT: Wielkanocne symbole
CELE:
 stwarzanie sytuacji aktywizujących mowę dziecka
 wzmacnianie poczucia przynależności, bycia cząstką rodziny
 wyrabianie postawy akceptacji siebie i wiary we własne siły.
METODY:
 czynna – zadań stawianych do wykonania
 słowna – rozmowa, objaśnienia, instrukcje
 oglądowa – pokaz, obserwacji
POMOCE:
nagrania piosenek dziecięcych, ilustracje prezentujące symbole Świąt Wielkanocnych, karty
świąteczne, elementy papierowe do konstruowania postaci zająca, przygotowane w oparciu
o pozycję książkową „Każde dziecko to potrafi” U. Barff, folia malarska,
PRZEBIEG:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Powitanie piosenką „Stańmy wszyscy razem w kole...”. Taniec w kole podczas śpiewu.
Święta Wielkanocne” - rozmowa angażująca dzieci i rodziców. Wskazywanie na ulubione
zwyczaje rodzinne, wymienianie symboli świąt ( dzieci starsze i rodzice), wskazywanie
ich na ilustracji (dzieci młodsze)
„Zajączki, zajączki” - zabawa ruchowa przy piosence pod tym samym tytułem. Nauka słów
i melodii piosenki.
„Zajączek z kieszonką” - praca w grupach – rodzinach. Zwrócenie uwagi na współpracę,
podział zadań, pomoc małym dzieciom. Zajęcia konstrukcyjne - łączenie w pracy elementów
papierowych. Nazywanie poszczególnych elementów postaci zająca: uszy, łapy, ogon, wąsy
itp..
„Wiosenny wiatr” - zabawy z wykorzystaniem dużej płaszczyzny folii. Stymulacja pracy
receptorów: dotyku (rozwijanie folii, dotykanie je, gniecenie, wprawianie w ruch –
opuszczanie podnoszenie), słuchu (nasłuchiwanie odgłosów wydawanych przez folię).
Obserwacja zachowania naelektryzowanej folii. Przyleganie do sufitu, elektryzowanie
się włosów. Omówienie zjawiska z dziećmi starszymi.
Podsumowanie i zakończenie zajęć.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH Z UDZIAŁEM
WYCHOWANKÓW I ICH RODZICÓW W RAMACH REALIZACJI
PROGRAMU „MOJA RODZINA”
TEMAT: W zdrowym ciele zdrowy duch – rozgrywki sportowe oparte na zasadzie rywalizacji
i współzawodnictwie.
CELE:
1.
2.
3.
4.
Tworzenie dobrego klimatu w grupie
Wzmacnianie poczucia przynależności, bycia cząstką rodziny
Wyrabianie postawy akceptacji siebie i wiary we własne siły.
Przekazanie idei zdrowej rywalizacji oraz potrzeby wzajemnej pomocy.
METODY:
 czynna – zadań stawianych do wykonania
 słowna – rozmowa, objaśnienia, instrukcje
 oglądowa – pokaz, obserwacji
POMOCE:
Woreczki z grochem, wyspy plastikowe, szarfy, kręgle, chusta animacyjna, balony, mazaki, kredki
do malowania twarzy.
PRZEBIEG ZAJEĆ:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Powitanie i przybliżenie formy planowanych zabaw.
„Wesołe buźki” - malowanie buź dziecięcych. Zaangażowanie rodziców do nanoszenia
kolorowych malunków na buzie własnych dzieci. Prezentacja wszystkich pomalowanych
buziaków.
„Wyścig rodzinek” - zawody sportowe. Wyodrębnienie drużyn (drużyna mamuś, tatusiów)
i kapitanów wśród uczestników zawodów. Wykonywanie przez zespoły zadań sportowych
z elementami:
 bieg,
 rzut do celu,
 przejście przez tunel,
 zachowanie równowagi.
„Uśmiechnięte balony” - zabawa przeprowadzona w grupach – rodzinach. Zachęcanie
do podziału zadań w gronie rodziny: dmuchanie i malowanie balonów. Zwrócenie uwagi
na potrzebę podążania za inicjatywą dziecka.
„Wielki bal balonów”- zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Gromadzenie
i utrzymywanie balonów na płaszczyźnie chusty, taniec po kole chusty, falowanie chustą
i zrzucanie balonów.
Podsumowanie i zakończenie zajęć.

Podobne dokumenty