kliknij. - gim4tychy.pl

Transkrypt

kliknij. - gim4tychy.pl
Geografia
Scenariusz lekcji otwartej
09.12.2015
Temat: Maltańskie opowieści – powtórzenie wiadomości z geografii fizycznej.
Cel: rozpoznaję elementy środowiska naturalnego na przykładzie przyrody Malty.
Przeznaczenie: III klasa gimnazjum
Metody:
-
Burza mózgów,
Praca z mapą,
Praca w grupach i indywidualna
Środki dydaktyczne
-
Mapa fizyczna Europy
Mapa konturowa Europy
Klimatogramy, rozsypanka klimatyczna, roślinna, fotografie
Tablica interaktywna
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
Podstawa
programowa
Czynności organizacyjne.
Ćwiczenie 1. Co mówią o Malcie poniższe
elementy?
7/
3
Krakó
w
30000
0
2
zegary
okn
o
Kot i
królik
kinni
e
pta
ki
Ćwiczenie 2. Praca z mapą
Na mapie konturowej Europy znajdź i zaznacz:
Maltę, Morze Śródziemne, państwa Morza
Śródziemnego.
Uczniowie próbują odszyfrować
wskazane elementy:
7/3 – wyspy
Okno – prawo budowlane
Kraków – powierzchnia 316km2
2 zegary – przeszłość historyczna
Kinnie – lokalny napój
Ptaki – łowiectwo
300000 – samochody
Kot i królik – zwierzęta Malty
Uczniowie wykonują polecenie
I,
1.6, 1.7, 9.1,
9.2
Ćwiczenie 3. Klimat
Uczniowie wybierają klimatogram:
Wybierz klimatogram, który przedstawia
klimat Malty – jaki to typ klimatu, jakie są
jego cechy?
3.1, 3.2, 9.2,
9.9
LATO
Temperatura ok 9°C - 16°C
Wietrznie
ZIMA
Prawie brak opadów
Występują opady
Temperatura ok 30°C - 40°C
Bezwietrznie
Temperatura ok 9°C - 16°C
LATO
ZIMA
Wietrznie
Prawie brak opadów
Występują opady
Temperatura ok 30°C - 40°C
Bezwietrznie
III, IV
Ćwiczenie 4. Fauna i flora
Uczniowie zaznaczają:
Zakreśl rośliny, które tworzą
charakterystyczną roślinność, która powstała
przez działalność rolniczą człowieka:
Lasy
makia
łopian
migdałowiec zwyczajny
wrzosiec
wawrzyn
korkowy
oliwki
hibiskus
porosty
cyprysy
mchy
cytrusy
pinia
dąb
opuncja
borówka brusznica
ost
III, IV
9.2
Lasy
makia
łopian
oliwki hibiskus
migdałowiec zwyczajny
porosty
cytrusy
wrzosiec
pinia
wawrzyn
cyprysy
dąb korkowy
opuncja
borówka brusznica
mchy
ost
oleandry
oleandry
Co to jest endemit?
Uczniowie odpowiadają.
III, IV
9.2
Ćwiczenie 5. Czynniki zewnętrzne i
wewnętrzne kształtujące powierzchnię Ziemi.
Uczniowie na podstawie fotografii
opisują:
Obsydian – czynniki wewnętrzne,
wulkanizm, skała magmowa
wylewna
Formy naciekowe – czynniki
zewnętrzne, krasowienie, woda i CO2
Klify - czynniki zewnętrzne, morze,
abrazja
Lejki krasowe - czynniki zewnętrzne,
krasowienie, woda i CO2
Dolina V-kształtna - czynniki
zewnętrzne, rzeka, erozja wgłębna
Plaża - czynniki zewnętrzne,
akumulacja, morze
II
3.6, 3.7
Nauczyciel podsumowuje lekcje pytaniami
Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem
zwrotnymi.
się……
Chcę zapamiętać, że………………………
Itp.
Nauczyciel ocenia aktywność uczniów, zadaje
zadanie domowe (uzupełnić zeszyt ćw.)
Opracowała: Joanna Maturska