Scenariusz zajęć ruchowych organizowanych
Transkrypt
Scenariusz zajęć ruchowych organizowanych
Scenariusz zajęć organizowanych w ramach akcji „Ćwiczyć każdy może” Temat: SPORT TO ZDROWIE Grupa wiekowa: czterolatki i pięciolatki Prowadząca: Małgorzata Reda-Słupska Czas trwania zajęć: 40-45 minut Cele główne: • Poznanie różnych dyscyplin sportowych. • Uświadomienie dzieciom znaczenia ruchu dla zdrowia. • Kształcenie sprawności fizycznej. • Rozwijanie u dziecka pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa w otoczeniu. • Wdrażanie do przeżywania wspólnego wysiłku fizycznego. • Kształcenie umiejętności wyzwalania poprzez ćwiczenia ruchowe nagromadzonych napięć i emocji. • Wdrażanie do dbania o swoje zdrowie poprzez ruch. • Rozwijanie zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa. Cele operacyjne: • Rozumie znacznie ruchu, ćwiczeń fizycznych dla zachowania zdrowia. • Jest sprawne fizycznie. • Potrafi wymienić różne dyscypliny sportowe. • Zna swoje ciało i kontroluje je. • Potrafi nawiązać kontakt i współpracę z partnerem i grupą. • Ćwiczy koncentrację uwagi. • Potrafi precyzyjnie wykonywać ćwiczenia gimnastyczne Obszary Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego: - Jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo - Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej – - Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych. Pomoce dydaktyczne: - ilustracje i zdjęcia przedstawiające różne dyscypliny sportowe - krótkie filmiki przedstawiające: wioślarzy, karateków, pływanie synchroniczne, gimnastykę artystyczną itp. - woreczki - duży pojemnik - kijki - szarfy - pachołki - piłki - ławeczki - klocki - hula-hop - medal wycięty z dużego, żółtego brystolu Przebieg zajęć: 1. Nauczyciel prowadzi z dziećmi pogadankę, na temat: „Dlaczego sport jest ważny dla każdego człowieka?” Ukazuje dzieciom związek między aktywnością fizyczną, zdrowym odżywianiem, a zdrowiem, dobrą kondycją i dobrym samopoczuciem. Na podstawie rozmowy z nauczycielem popartej ilustracjami sportowców oraz króciutkimi filmikami przedstawiającymi dyscypliny sportowe, dzieci poznają rodzaje sportu i dowiadują się, że sport sprzyja zdrowiu. Poznane sporty: karate, judo, boks, gimnastyka artystyczna, pływnie synchroniczne, wioślarstwo, biegi, narciarstwo. 2. Zabawa dydaktyczna „Prawda/Fałsz”. Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela udzielając odpowiedzi Prawda lub Fałsz. Przykładowe stwierdzenia: o Uprawianie sportu sprzyja zdrowiu. o Warto uprawiać sport, aby mieć zdrowe ciało. o Sport powoduje, że mamy mało czasu na zabawę. o Trzeba zawsze przepuścić osobę, która chce nas wyprzedzić. o Sportowcom nie zdarza się bić rekordów. o Zwycięzca dostaje złoty medal. o Sportowcy nie powinni ze sobą rywalizować. o Są cztery rodzaje medali. o Gimnastyka sprawia, że rozciągamy mięśnie. o Jeśli zdrowo się odżywiamy, mamy siłę aby trenować. o Tylko dorosłe osoby mogą ćwiczyć. 3. Zawody gimnastyczne – wprowadzenie zasad zdrowej rywalizacji i rozwijanie umiejętności kibicowania. Nauczyciel dzieli dzieci na dwie drużyny. Zawodnicy, w ramach przynależności do każdej drużyny mają na sobie szarfy. Zadanie polega na jak najszybszym pokonaniu konkurencji przez wszystkich członków każdej drużyny oraz na precyzyjnym wykonywaniu ćwiczeń. Konkurencje to: - spacer z woreczkiem na głowie, potem na ramieniu - rzut woreczkiem do pojemnika - przejście po ławeczce - przejście przez hula-hop - bieg slalomem pomiędzy pachołkami. 4. „Jesteśmy mistrzami w …”- zabawa pantomimiczna. Dzieci zostają podzielone na kilka grup. Po wcześniejszym zaprezentowaniu przez nauczyciela różnych dyscyplin sportowych, losują bądź wybierają jaką dyscyplinę sportu chcą przedstawić pozostałym dzieciom. 5. „Burza mózgów” - dzieci z nauczycielem, siedząc na dywanie tworzą „Złoty Medal”. Na wycięty z dużego, żółtego brystolu medal, nauczyciel wpisuje wypowiedzi dzieci „Dlaczego warto dbać o zdrowie uprawiając sport?” 6. Ewaluacja zajęć.