St. szer. Henryk Szost mistrzem Polski

2014-04-13
Najlepszym polskim maratończykiem został starszy szeregowy Henryk Szost. Natomiast st. szer.
Błażej Brzeziński zdobył brązowy medal. Mistrzostwa Polski odbyły się w ramach Orlen Warsaw
Marathon, którego najlepszym zawodnikiem okazał się Etiopczyk Tadese Tola. Na mecie
zameldował się z czasem 2:06:55 – najlepszym w historii wynikiem uzyskanym w Polsce.
Orlen Warsaw Marathon to jedna z większych imprez biegowych w kraju. W tym roku na starcie
stawiło się około 8 tysięcy zawodników. W ramach tego wydarzenia odbyły się trzy biegi –
charytatywny Marszobieg, bieg na 10 km oraz właściwy maraton, czyli bieg na dystansie 42,195
km. Dodatkowo podczas Orlen Warsaw Marathon sportowcy (tylko panowie) walczyli o medale
mistrzostw kraju. Najlepszy w tej rywalizacji okazał się st. szer. Henryk Szost. Najlepszy
Europejczyk w maratonie na londyńskich igrzyskach na czoło wysunął się dopiero na 30.
kilometrze. Na tym etapie rywalizacji zawodnik z poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
i Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań był piąty. Na ostatnich kilometrach Polak
wyprzedził jeszcze dwóch rywali i jako trzeci wpadł na metę przy Stadionie Narodowym w
Warszawie.
Przed nowym mistrzem Polski finiszowali jedynie Etiopczyk Tadese Tola, brązowy medalista
zeszłorocznych mistrzostw świata w Moskwie, i Kenijczyk Levy Matebo Omari. Tola zameldował
się na mecie w Warszawie z czasem 2:06:55. To najlepszy wynik jaki został uzyskany podczas
rozgrywanych w Polsce maratonów. Natomiast najlepszy wynik zdobyty przez polskiego
maratończyka to 2 godz. 7 min 39 s. Rekord ten należy do Henryka Szosta.
Etiopczyk Tadese Tola samotnie biegł na pierwszej pozycji przez ostatnie 14 kilometrów. Na
półmetku u jego boku trzymało się jeszcze siedmiu rywali, wśród których nie było żadnego
Europejczyka. Po 25 km na czele stawki znajdowało się już tylko sześciu maratończyków.
Decydujący atak Tadese Tola przeprowadził na 26 km trasy w okolicach wilanowskiego pałacu.
Na mecie wyprzedził o minutę i 14 s Kenijczyka. Szost przegrał z Etiopczykiem o równe dwie
minuty.
Czwarte miejsce zajął Kenijczyk Charl Cheruiyot (przegrał z Henrykiem Szostem o 10 s), a piąte
Etiopczyk Bacha Megeyso (40 s). Drugim po Szoście najlepszym z Europejczyków był Ukrainiec
Dmitrij Baranowskij, który z czasem 2 godz. 12 min 40 s finiszował na dziewiątej pozycji. W
rywalizacji o medale mistrzostw Polski Henryk Szost wyprzedził Emila Dobrowolskiego z klubu
Prefbet Śniadowo Łomża, a brązowy medal wywalczył st. szer. Błażej Brzeziński, który przed
Autor: szus
Strona: 1
rokiem stanął na drugim stopniu podium. Szost po raz drugi w swojej karierze wywalczył tytuł
mistrza kraju. Po raz pierwszy triumfował w 2008 roku w Dębnie. Rok wcześniej w Dębnie
debiutował na trasie maratonu i wywalczył srebro.
W rywalizacji pań w II Orlen Warsaw Marathon triumfowała reprezentantka Etiopii Bizuayehu
Ehile. Zwyciężczyni trasę maratonu przebiegła w 2 godz. 30 min 30 s. Drugie miejsce zajęła szer.
Iwona Lewandowska. Zawodniczka z poznańskiego WZS przegrała z Etiopką o 2 min 12 s.
Trzecie miejsce, z wynikiem 2 godz. 33 min 56 s, zajęła Białorusinka Maryna Damaszewicz.
Czwarta była Etiopka Radija Adlo (2:33:59), a piąta szer. Katarzyna Kowalska (2:34:57). Panie, w
przeciwieństwie do panów nie rywalizowały podczas Orlen Warsaw Marathon o medale
mistrzostw kraju.
Trójka najlepszych zawodników i zawodniczek II Orlen Warsaw Marathon otrzymała na podium
czeki o wartości 70 tysięcy zł (za I miejsce), 35 tysięcy (II) i 25 tysięcy (III). Natomiast medaliści
mistrzostw Polski mężczyzn zostali nagrodzeni 10 tysiącami zł (złoty medalista), 7 tysiącami
(srebrny) i 5 tysiącami (brązowy).
W ramach drugiej edycji Orlen Warsaw Marathon około dwanaście tysięcy zawodników
rywalizowało też na trasie o dystansie 10 km. Bieg mężczyzn wygrał ubiegłoroczny zwycięzca
Półmaratonu Warszawskiego Kenijczyk Martin Mukule. W nagrodę otrzymał puchar ufundowany
przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i czek na 6 tysięcy zł.
Drugie miejsce zajął Kenijczyk David Metto Kiprono, a trzecie Edwin Chebii Kimurer z Bahrajnu. W
rywalizacji pań triumfowała Białorusinka Swietłana Kudelicz przed Etiopką Haylay Letebran
Gebrselassie i Kenijką Arebą Damaris. Na trasie maratonu rywalizowali również wózkarze.
Triumfował Arkadiusz Skrzypiński, który 42 km 195 m pokonał w 1 godz. 8 min 54 s.
Przed rokiem bieg kobiet na dystansie 10 km wygrała triatlonistka z poznańskiego WZS st. szer.
Agnieszka Jerzyk. Tym razem nie startowała w Warszawie, gdyż walczyła na trasie w
portugalskiej Quarteirze w zawodach o Puchar Europy. Polka zajęła pierwsze miejsce z czasem 2
godz. 2 min 39 s. zawodniczka z WZS Poznań wyprzedziła o 24 s Francuzkę Emmie Charayon i o
41 s Belgijkę Katrien Verstuyft. Osiemnasta była druga z triatlonistek z poznańskiego WZS st.