Środki dydaktyczne: - tekst fraszki J. Kochanowskiego „Na lipę

Transkrypt

Środki dydaktyczne: - tekst fraszki J. Kochanowskiego „Na lipę
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
Imię i nazwisko nauczyciela: Justyna Wolszczakowska
Klasa: I (gimnazjum)
Przedmiot: język polski
Temat lekcji : „Na lipę” Jana Kochanowskiego a mechanizm reklamy.
Cele lekcji
Uczeń:
- rozpoznaje wypowiedzi o charakterze emocjonalnym i perswazyjnym ( I,1: 6))
- odbiera komunikaty pisane, mówione oraz nadawane za pomocą środków audiowizualnychrozróżnia informacje przekazane werbalnie oraz w dźwięku i obrazie ( I, 1: 1) )
- wyszukuje w wypowiedzi potrzebne informacje oraz cytuje odpowiednie fragmenty tekstu ( I, 1: 2))
- korzysta ze słownika języka polskiego ( I, 2: 3))
- charakteryzuje postac mówiącą w utworze (II, 2: 2))
- dokonuje starannej redakcji tekstu napisanego ręcznie, poprawia ewentualne błędy językowe,
ortograficzne i interpunkcyjne ( III, 1: 4))
Metody i techniki pracy: praca z tekstem, praca ze słownikiem, pogadanka, praktyka pisarska,
przekaz audiowizualny
Środki dydaktyczne:
- tekst fraszki J. Kochanowskiego „Na lipę",
- słownik języka polskiego,
- program multimedialny eduROM.
Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Etap lekcji
Czynności nauczyciela
Wprowadzenie
-powitanie uczniów
Czynności uczniów
Środki
dydaktyczne
- sprawdzenie listy obecności
- próba odpowiedzi na
pytanie : Co to jest
perswazja?
- odszukanie definicji słowa
perswazja w słowniku języka
polskiego
- słownik języka
polskiego
- pogadanka na temat tekstów
perswazyjnych
( reklama )
- nawiązanie do tematu lekcji
55Temat
Analiza materiału
„Na lipę” Jana Kochanowskiego
a mechanizm reklamy.
- omówienie cech środków perswazji
- wykorzystanie programu
multimedialnego eduROM
- analiza cech środków
perswazji
- czynny udział w projekcji
materiałów multimedialnych
(wskazywanie elementów perswazji w
różnorodnych formach przekazu
reklamy)
- nawiązanie do fraszki „Na lipę”
- wyszukiwanie w teście
cytatów odnoszących się do
zalet lipy
-redagowanie tekstów
o charakterze perswazyjnym
Synteza
- zapisanie do zeszytów
utworzonych tekstów
- załącznik
- udział w krótkiej zabawie
PRAWDA CZY FAŁSZ?
(wskazanie poprawnych
odpowiedzi i uzasadnienie
odrzucenia niewłaściwych)
Weryfikacja
Praca domowa
- karty pracy
- Na podstawie fraszki Jana
Kochanowskiego pt. „Na zdrowie”
ułóż tekst o charakterze
perswazyjnym dotyczący zdrowia.
Chętni : Przytocz co najmniej 10
językowych środków perswazji
zastosowanych w reklamach
telewizyjnych.
Uczeń zdolny: Zastanów się nad skalą
zjawiska perswazji występującego w
środkach masowego przekazu.
Przygotuj argumenty określające
Twoje stanowisko w tej sprawie.
KARTY PRACY (dostosowane do potrzeb uczniów)
PRAWDA FAŁSZ
Perswazja to wpływanie na kogoś w celu skłonienia go,
by w coś uwierzył, przekonywanie.
W słowniku języka polskiego szukamy głównie
informacji o poprawnej pisowni wyrazów.
Środkami perswazji mogą byc pytania retoryczne.
Czarnoleska lipa rodzi jabłka.
Reklama nie posiada cech perswazji.
PRAWDA FAŁSZ
Perswazja to wpływanie na kogoś w celu skłonienia go,
by w coś uwierzył, przekonywanie.
W słowniku języka polskiego szukamy głównie
informacji o poprawnej pisowni wyrazów.
Środkami perswazji mogą byc pytania retoryczne.
Czarnoleska lipa rodzi jabłka.
Reklama nie posiada cech perswazji.
Środki perswazji ( elementy świadomego wpływania na odbiorcę) występują w
postaci np.:
- sloganów reklamowych ( zwięzłych haseł promujących produkt);mogą być
one rymowane , dowcipne,
- pytań retorycznych ( takich, które nie wymagają odpowiedzi),
- przymiotników w stopniu wyższym i najwyższym (np. lepszy, najładniejszy),
- rymów,
- trybu rozkazującego czasowników (np. kup),
- czasowników modalnych (np. powinieneś, musisz, trzeba),
- zdań warunkowych (np. Jeśli marzysz o…, to koniecznie kup…,
- słów typu: zawsze, wszędzie, tylko, każdy, wszyscy, nigdy.
Środki perswazji ( elementy świadomego wpływania na odbiorcę) występują
w postaci np.:
- sloganów reklamowych ( zwięzłych haseł promujących produkt); mogą być
one rymowane , dowcipne,
- pytań retorycznych ( takich, które nie wymagają odpowiedzi),
- przymiotników w stopniu wyższym i najwyższym (np. lepszy, najładniejszy),
- rymów,
- trybu rozkazującego czasowników (np. kup),
- czasowników modalnych (np. powinieneś, musisz, trzeba),
- zdań warunkowych (np. Jeśli marzysz o…, to koniecznie kup…,
- słów typu: zawsze, wszędzie, tylko, każdy, wszyscy, nigdy.
- Gwarancja ………….. przez cały dzień
- Każdego dnia….
- Najlepszy sposób na…
- Jesteś wyczerpany? Potrzebujesz….?
- Marzysz o…?
- Masz kłopoty z…?
- Podaruj sobie…
- Wyjątkowe…
- Odkryj…
- Poczuj…
- Podaruj sobie odrobinę szczęścia i …
- Poznaj wyjątkową atmosferę i przyjedź do…
- Ta… pobudzi Cię do życia
- Najskuteczniejszy sposób na…
- Oderwij się od rzeczywistości i…
- Czystośc bez cienia wątpliwości
- Gwarancja ………….. przez cały dzień
- Jesz i nie tyjesz dzięki…
- Siła zdrowia w tabletce witamin…
- Każdego dnia….
- Najlepszy sposób na…
- Kichasz i dokucza Ci katar
- Jesteś wyczerpany? Potrzebujesz….?
- Marzysz o…?
- Masz kłopoty z…?
- Podaruj sobie…
- Wyjątkowe…
- Odkryj…
- Poczuj…
- Podaruj sobie odrobinę szczęścia i …
- Poznaj wyjątkową atmosferę i przyjedź do…
- Ta… pobudzi Cię do życia
- Najskuteczniejszy sposób na…
- Oderwij się od rzeczywistości i…
- To szampon lepszy od innych.
- Książka… to najlepszy prezent dla ukochanej osoby.
- Ciesz się słońcem i czystą jak kryształ wodą Morza …
- Zadbaj o swoją przyszłośc już dziś…
- Wystarczy tylko kostka wyjątkowej czekolady…., byś poczuł się jak w siódmym niebie.
- Jak dwa i dwa jest cztery, tak…
- Otul się luksusem i kup…
- Przywróc włosom blask i naturalny wygląd…
- Czystośc bez cienia wątpliwości
- Gwarancja ………….. przez cały dzień
- Jesz i nie tyjesz dzięki…
- Siła zdrowia w tabletce witamin…
- Każdego dnia….
- Najlepszy sposób na…
- Kichasz i dokucza Ci katar
- Jesteś wyczerpany? Potrzebujesz….?
- Marzysz o…?
- Masz kłopoty z…?
- Podaruj sobie…
- Wyjątkowe…
- Odkryj…
- Poczuj…
- Podaruj sobie odrobinę szczęścia i …
- Poznaj wyjątkową atmosferę i przyjedź do…
- Ta… pobudzi Cię do życia
- Najskuteczniejszy sposób na…
- Oderwij się od rzeczywistości i…
- To szampon lepszy od innych.
- Książka… to najlepszy prezent dla ukochanej osoby.
- Ciesz się słońcem i czystą jak kryształ wodą Morza …
- Zadbaj o swoją przyszłośc już dziś…
- Wystarczy tylko kostka wyjątkowej czekolady…., byś poczuł się jak w siódmym niebie.
- Jak dwa i dwa jest cztery, tak…
- Otul się luksusem i kup…
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
Imię i nazwisko nauczyciela: Justyna Wolszczakowska
Klasa: V
Przedmiot: język polski
Temat lekcji : O wielkiej wojnie w kosmosie.
Cel główny: zdefiniowanie pojęcia mitu
Cele szczegółowe:
- zapoznanie z treścią mitu ludów Dalekiego Wschodu,
- kształcenie umiejętności posługiwania się mówioną i pisaną odmianą
języka ( w tym czytania ze zrozumieniem),
- doskonalenie umiejętności redagowania planu wydarzeń w postaci równoważników
zdań,
-
kształcenie umiejętności twórczego współdziałania w zespole zgodnie z instrukcją,
-
rozwijanie wyobraźni i poczucia estetyki,
-
kształcenie umiejętności pracy ze słownikiem.
Metody i techniki pracy: pogadanka, przekład intersemiotyczny (plakat), praktyka pisarska,
instrukcja, skojarzenia, ćwiczeniowa, prezentacja multimedialna, praca w grupach.
Etap lekcji
Czynności nauczyciela
Wprowadzenie
-powitanie uczniów
Czynności uczniów
- sprawdzenie listy obecności
- nawiązanie do tematu lekcji
Środki
dydaktyczne
prezentacja
multimedialna
- próba odpowiedzi na
pytanie : Jak powstał świat?
- podanie ogólnej informacji
dotyczącej ludów Dalekiego Wschodu
- odczytanie informacji na
temat mitu
-podręcznik
Temat
Analiza materiału
O wielkiej wojnie w kosmosie.
- podział uczniów na 3 grupy
(przyporządkowanie uczniom
posiadającym trudności w
poprawnym pisaniu i czytaniu zadań
związanych z pracą ze słownikiem
ortograficznym , zwrócenie uwagi na
ich czynny udział w ćwiczeniu na
skojarzenia)
- praca w grupach
-podręcznik
( uczniowie mieli przeczytać
tekst w domu)
- kolorowe
karteczki
- instrukcja pracy
zespołowej
- objaśnienie reguł pracy zespołów
- stół z
rekwizytami
- nadzorowanie pracy uczniów i ( jeśli
to konieczne), udzielanie wskazówek
kartony, przybory
plastyczne
- ocena pracy uczniów (prawidłowy
plan wydarzeń z zastosowaniem
równoważników zdań, zachowanie
poprawności ortograficznej, estetyka
plakatów, właściwy dobór
rekwizytów i uzasadnienie ich
wyboru, sprawne działanie w zespole)
- prezentacja pracy
w grupach
Synteza
- zapisanie do zeszytów
krótkiej notatki zawierającej
definicję mitu
Weryfikacja
- udział w krótkiej zabawie
PRAWDA CZY FAŁSZ?
nawiązującej do definicji
mitu(wskazanie poprawnych
odpowiedzi i uzasadnienie
odrzucenia niewłaściwych)
-prezentacja
multimedialna
(prawda-karteczki
zielone
fałsz- karteczki
czerwone)
Praca domowa
-objaśnienie treści zadania
domowego
( Korzystając ze Słownika języka
polskiego, wypisz wyrazy utworzone
od wyrazu mit. Wyjaśnij ich
znaczenie.)
Ewaluacja : zielone kartki – lekcja udana
żółte kartki – lekcja na średnim poziomie
czerwone kartki - lekcja nieudana
Załączniki:
Instrukcja pracy zespołowej:
1.
2.
3.
4.
Przeczytajcie uważnie instrukcję (całość).
Wybierzcie spośród siebie: sekretarza, plastyka, posłańca, sprawozdawcę.
W razie wątpliwości poproście nauczyciela o dodatkowe wyjaśnienia.
Nie utrudniajcie pracy innym grupom.
ZADANIE ( czas na realizację 15 minut)
1. Ułóżcie plan wydarzeń wyznaczonego fragmentu w formie równoważników zdań (co
najmniej trzy punkty). Zwracajcie uwagę na poprawność ortograficzną - korzystajcie z
pomocy konsultantów ortograficznych!
2. Spośród zgromadzonych na stoliku rekwizytów wybierzcie te, które kojarzą się wam z treścią
opracowywanego przez was fragmentu mitu ( wybiera i przynosi je posłaniec- maksymalnie
3 rekwizyty ).
3. Stwórzcie plakat obrazujący wydarzenia zawarte we fragmencie. Plakat powinien zawierać
zapisany na nim plan wydarzeń i rysunki związane z treścią tekstu.
4. Dokonajcie prezentacji swojej pracy . Uzasadnijcie wybór rekwizytów.
Powodzenia!
KWESTIONARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko nauczyciela: Justyna Wolszczakowska
Klasa: V
Przedmiot: godzina wychowawcza
Temat lekcji : Bezpieczne ferie.
Cel główny:
- przypomnienie i utrwalenie zasad bezpiecznego postępowania podczas uprawiania sportów
zimowych i zabaw w czasie ferii.
Cele szczegółowe:
- uświadomienie dzieciom zagrożeń z jakimi mogą się spotkać podczas zimowego
wypoczynku,
- poznanie sposobów unikania niebezpiecznych sytuacji,
- kształcenie świadomości potrzeby dbania o własne życie i zdrowie,
- przedstawienie sposobów ciekawego spędzania wolnego czasu,
- wprowadzenie pojęcia reklamy społecznej,
-rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego,
- praktyczne zastosowanie nabytej wiedzy.
Metody i techniki pracy: pogadanka, wnioskowanie, skojarzenia,
prezentacja multimedialna, przekład intersemiotyczny.
Przebieg lekcji:
Etap lekcji
Czynności nauczyciela
Czynności uczniów
Środki
dydaktyczne
Wprowadzenie
Powitanie uczniów.
Swobodne wypowiedzi
na temat planów
Nawiązanie do tematu lekcji. spędzania ferii zimowych.
Temat
Analiza
materiału
Bezpieczne ferie.
(prezentacja multimedialna )
Zabawa „Skojarzenia”
Uświadomienie dzieciom
zagrożeń z jakimi mogą się
spotkać w trakcie ferii
zimowych i podanie
sposobów unikania
niebezpiecznych sytuacji
podczas:
-zabaw na śniegu,
-jazdy na sankach, łyżwach,
nartach,
-pobytu w domu.
Swobodne wypowiedzi
odnoszące się do
obrazków zawartych
w prezentacji
multimedialnej
i nawiązujące do
przewodniego tematu
lekcji.
sprzęt
multimedialny
Przypomnienie numerów
telefonów alarmowych.
Wprowadzenie pojęcia
reklamy społecznej.
Synteza
Weryfikacja
Uzupełnienie luk
w tekście (zbiorze
podstawowych zasad
bezpiecznego
wypoczynku).
Przygotowanie nalepek
propagujących
BEZPIECZNE FERIE
w ramach szkolnej
reklamy społecznej.
zbiór zasad
nalepki
Załączniki
PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU
Informuj rodziców o miejscu swoich zabaw!
Nie rozmawiaj z osobami, których nie znasz !
Nie baw się na ulicy!
Nie rzucaj w kolegów śnieżkami, w których umieściłeś coś twardego!
Ubieraj się odpowiednio do pogody!
Nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek!
Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg!
Nie doczepiaj sanek do samochodu!
Telefony alarmowe:
POLICJA 997
STRAŻ 998
POGOTOWIE 999
Ogólnopolski nr alarmowy 112
Wpisz brakujące informacje.
PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU
Informuj …………… o miejscu swoich zabaw!
Nie rozmawiaj z osobami, których………….. !
Nie baw się na ………. !
Nie rzucaj w kolegów……………, w których umieściłeś coś twardego!
Ubieraj się odpowiednio do………..!
Nie wchodź na …. zamarzniętych jezior, stawów, rzek!
Nie zjeżdżaj na ……….. w pobliżu dróg!
Nie doczepiaj sanek do……….. !
Telefony alarmowe:
POLICJA …..
STRAŻ ……
POGOTOWIE ….
Ogólnopolski nr alarmowy …….

Podobne dokumenty