SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z DNIA 28.III.2014. W grupie dzieci 4
Transkrypt
SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z DNIA 28.III.2014. W grupie dzieci 4
SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z DNIA 28.III.2014. W grupie dzieci 4 – letnich „Pszczółki” TEMAT BLOKU: ,,Szybko biegnie każdy dzień. Szybko rosnę, dużo wiem.’’ TEMAT DNIA: ,,W krainie zwierząt” Prowadząca: Aleksandra Czapla CELE OGOLNE: współdziałanie w grupie poprzez wspólne zabawy; rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej; rozwijanie spostrzegawczości CELE SZCZEGÓŁOWE: Dziecko: potrafi wspólnie bawić się w zespole; naśladuje styl chodzenia poszczególnych zwierząt szybko reaguje na przerwę w muzyce oraz na sygnał utrzymuje równowagę podczas chodzenia w utrudnionych warunkach (trzymanie woreczka na głowie) biega po Sali nie potrącając innych dzieci METODY: - Metoda zabawowo- naśladowcza wg K. Wlaźnik FORMY: -praca z całą grupą ŚRODKI DYDAKTYCZNE: opaski na głowy z emblematami trzmiela dla każdego dziecka, utwór muzyczny „Lot trzmiela” N. Rimskiego- Korsakowa, utwór muzyczny „Wiosna” A. Vivaldiego, duże kwiatki z papieru, woreczki, dwie skakanki, tamburyn, podkład z płyty: „Podróż do źródeł piękna i natury” Przebieg zajęć: Część wstępna: 1. Przywitanie się dzieci 2. Omówienie koncepcji zajęcia, poinformowanie o próbie zaczarowania dzieci w różne zwierzątka przy pomocy różdżki 3. Rozgrzewka: powolne rozgrzewanie całego ciała, począwszy od palców u stóp. Wykonanie kilku skłonów, podskoków i obrotów. Część zasadnicza: 4. Wyciągnięcie przez prowadzącą zaczarowanej różdżki. Wytłumaczenie zabawy. Podczas grania na tamburynie dzieci biegają po sali a na przerwę w graniu zatrzymują się i obserwują w jakie zwierzę zostały przemienione 5. Zamiana w pierwsze zwierzę: SŁOŃ- naśladowanie chodu słonia, głośne kroki, duże i wolne. 6. Zamiana w drugie zwierzę: ZAJĄC- dzieci maszerują po sali z woreczkami na głowie w rytm gry na tamburynie, w momencie zaprzestania gry, dzieci kładą woreczki przed siebie i próbują przeskoczyć je jak króliczki w przód i w tył. 7. Zamiana w trzecie zwierzę: WĄŻ- prześlizgnięcie się po ławeczce. 8. Zamiana w czwarte zwierzę: TRZMIEL- dzieci biegają mając na głowie opaski z wizerunkiem trzmiela. W trakcie trwania utworu „Lot Trzmiela”- dzieci biegają po całej Sali, na przerwę w muzyce, szukają wolnego kwiatka i siadają na nim w siadzie skrzyżnym pamiętając o wyprostowaniu pleców. 9. Zamiana w piąte zwierzę: RAK- dzieci naśladują chód raka. 10. Zamiana w szóste zwierzę: PSZCZÓŁKI- dzieci siadają na dywanie w rozsypce w siadzie skulnym podpartym. Stopy trzymają na papierowym kwiatku i stopami próbują je raz przybliżyć do siebie a raz odsunąć 11. „Wiosenna łąka”- zabawa ruchowa z elementami biegu- próba biegania bez potrącania innych dzieci. Bieg do muzyki A. Vivaldiego „Wiosna”- na przerwę w muzyce dzieci zatrzymują się. Część końcowa: 12. Zamiana w kolejne zwierzę: LENIWIEC- dzieci po zabawach odpoczywają. Wygrzewają się na słoneczku i zastanawiają się w co chcą się w następnej kolejności zamienić. 13. Dzieci siadają w kole, zamykają oczy. W tle leci utwór z płyty: „Podróż do źródeł piękna i natury”. Każde dziecko otrzymuje dużą pszczołę, którą dzień wcześniej same wykonały. Na odwrocie znajdują się ich fotografie, co oznacza, że dzieci wróciły do swoich postaci. 14. Podziękowanie dzieciom za wspólną udaną zabawę.