TEMAT: ZDROWO SIĘ ODŻYWIAM Jadłospis zdrowego

Transkrypt

TEMAT: ZDROWO SIĘ ODŻYWIAM Jadłospis zdrowego
TEMAT: ZDROWO SIĘ ODŻYWIAM
Jadłospis zdrowego przedszkolaka.
Scenariusz zajęć dla dzieci 3,4 letnich.
Opracowała: Monika Puchacz
Cele główne:
- poznanie zasad zdrowego żywienia;
- zachęcanie do wybierania zdrowych potraw;
- uświadomienie dzieciom wpływu zdrowego odżywiania się na ich zdrowie;
- kształtowanie nawyków higienicznych;
- wesoła zabawa.
Cele szczegółowe- dziecko:
- dziecko wie, które artykuły spożywcze są wartościowe ze względu na zdrowie;
- wie, że ma wpływ na stan swojego zdrowia poprzez wybór odpowiednich
potraw;
- samo wybiera potrawy, które będą korzystne dla jego stanu zdrowia- układa
jadłospis;
-wesoło bawi się z kolegami.
Metody pracy:
- słowne: wiersz, wyjaśnienia, rozmowa;
-oglądowe: prezentacja piramidy zdrowego żywienia oraz ilustracji różnych
produktów spożywczych;
- czynne: zadania do wykonania, zabawy.
Formy pracy
- praca z całą grupą, zadania zespołowe.
Środki dydaktyczne:
- wiersz „ zdrowy przedszkolak”;
-plansza: Piramida Zdrowego Żywienia;
- pomoce do pracy plastycznej- „ jadłospis zdrowego przedszkolaka”: obrazki
różnych produktów: owoce, warzywa, potrawy z mąki, nabiał, mięso, ryby,
oliwa, masło, 5 talerzyków tekturowych, 5dużych kartek brystolu, nazwy dni
tygodnia wydrukowane na kartkach;
- płyta CD z piosenką „ sałatka jarzynowa”
- emblematy: ogórek, cebula, pomidor, sól, pieprz.
Przebieg zajęć:
1. POWITANIE
Dzieci stoją w kole. Nauczyciel kolejno podchodzi do każdego dziecka, podaje
rękę i mówi: dzień dobry. Każde dziecko odpowiada i wymienia swoją ulubioną
potrawę.
2. SŁUCHANIE WIERSZA „ ZDROWY PRZEDSZKOLAK”wprowadzenie do zajęć.
Jestem zdrowym przedszkolakiem,
Bo warzywa jem ze smakiem,
Marcheweczkę chętnie schrupię,
Lubię też jarzynki w zupie.
Mniam, mniam, mniam,
Zdrowy brzuszek mam.
Owocowy zawrót głowy,
I przedszkolak będzie zdrowy,
Jabłka, gruszki, mandaryny,
To są pyszne witaminy.
Mniam, mniam, mniam,
Zdrowy brzuszek mam.
Ciemny chlebek, trochę masła,
Mały kawałeczek ciasta,
Nie za dużo makaronu,
I najzdrowszy jestem w domu,
Mniam, mniam, mniam,
Zdrowy brzuszek mam.
Gdy jem mięso, smaczne rybki,
Do nauki jestem szybki,
Całą wiedzę mam w paluszku,
A pyszności w moim brzuszku.
Mniam, mniam, mniam,
Zdrowy brzuszek mam.
Rozmowa na temat wiersza:
- co powinniśmy jeść, abyśmy byli zdrowi?
- co oznacza zdrowe jedzenie?
- dlaczego trzeba jeść dużo owoców i warzyw?
- jakie znasz owoce i warzywa?
- jakie inne produkty wpływają korzystnie na nasze zdrowie?
- jakich produktów należy unikać?
3. PREZENTACJA PIRAMIDY ŻYWIENIOWEJ: omówienie.
Na tablicy nauczyciel umieszcza plakat z Piramidą Zdrowego Żywienia.
- Produkty, które powinny być przez was spożywane zostały podzielone na kilka
grup. Pamiętajcie, że Piramidę Zdrowego Żywienia zawsze omawiamy od dołu
ku górze.
Ruch
Ruch korzystnie wpływa na nasze ciało, pomaga nam utrzymać zdrowie,
prawidłową sylwetkę i dodaje nam energii.
- jakie sporty są Wam znane i jakie uprawiacie?
Grupa produktów zbożowych
Jak widzicie, produkty zbożowe znajdują się u dołu piramidy. Tak samo
powinny stanowić podstawę waszego codziennego jadłospisu. W produktach
zbożowych występują witaminy oznaczone literką B, np. witamina B1.
- Czy wiecie, jaką rolę odgrywa ta witamina w organizmie? To właśnie dzięki
niej możecie dobrze się uczyć i macie siłę.
- Jakie znacie produkty zbożowe?
- Które z nich jadacie najczęściej?
- Jakie potrawy można przygotować z produktów zbożowych?
Dzieci odpowiadają, a nauczyciel uzupełnia (musli, owsiankę, kaszę np. z sosem
grzybowym czy warzywami i in.).
Warzywa – są źródłem witamin i minerałów
Owoce – podobnie jak warzywa dostarczają nam wielu witamin i minerałów
Owoce i warzywa są głównym źródłem witamin i składników mineralnych w
naszej diecie, a warzywa strączkowe również wartościowego białka. Warzywa i
owoce to też najładniejsze produkty w naszej diecie. Dlaczego? Są najbardziej
kolorowe. Dzięki temu dostarczają także innych niezwykle cennych,
chroniących przed chorobami, substancji.
Aby dostarczyć organizmowi jak największej ilości potrzebnych składników,
pożywienie powinno być jak najbardziej urozmaicone. Dlatego należy jadać
wszystkie warzywa (te, które można, najlepiej na surowo).
Grupa mleka i produktów mlecznych
Następna grupa produktów, których również nie powinno zabraknąć w
codziennej diecie dziecka, to mleko i przetwory mleczne, czyli: kefir, maślanka,
jogurt i sery.
- Jakie składniki są odpowiedzialne za to, że rośniecie? białko, wapń , które
znajdziecie właśnie w tych, mlecznych produktach. Wzmacniają one Wasze
zęby i kości.
Grupa produktów białkowych
Mówiliśmy już, że dzieci, aby mogły rosnąć i rozwijać się powinny codziennie
otrzymywać z pożywieniem białko. Źródłem białka jest mięso.
- zobaczcie, że ta grupa znajduje się prawie na samym szczycie piramidy
- oznacza to, że mięso i wędliny zaleca się jeść raczej rzadko.
Najlepiej jeść ryby i w niewielkich ilościach pieczony w domu drób (np.
kurczaka czy indyka
Grupa tłuszczów i cukrów
Na samym szczycie piramidy znajduje się grupa tłuszczów i cukrów. A zatem w
naszej codziennej diecie powinno ich być niewiele. Najlepiej jest, jeśli te
tłuszcze to oleje roślinne.
Słodycze, gazowane napoje, chipsy
Dziwicie się zapewne, że ulubione przez większość dzieci słodycze, gazowane
napoje, chipsy znalazły się na szczycie Piramidy Zdrowia. A to, dlatego, że
najlepiej spożywać je w jak najmniejszych ilościach.
- Czym można zastąpić słodycze?
Owocami, suszonymi owocami, orzechami i pestkami dyni czy słonecznika.
4. Zabawa dydaktyczna: ,,Jak żyć zdrowo – prawda czy fałsz”.
Nauczyciel czyta hasła, jeśli dzieci się z tym zgadzają – klaszczą w ręce i
mówią: ,,tak, to prawda!”; jeśli się nie zgadzają – tupią nogami mówiąc: ,,nie,
to nieprawda!”.
- należy jeść dużo owoców i warzyw;
- myjemy owoce i warzywa przed jedzeniem;
- spożywamy posiłki brudnymi rękami;
- brak witamin sprzyja zdrowiu;
- myjemy ręce przed jedzeniem;
- posiłki należy jeść powoli i dokładnie rozgryzać spożywane potrawy;
- słodycze należy jeść w małych ilościach;
- warzywa i owoce nie zawierają żadnych witamin;
- myjemy zęby raz w roku;
- pożywienie należy połykać w całości;
- wystarczy jeden posiłek dziennie;
- owoce i warzywa to bogate źródło witamin;
- należy codziennie pić mleko i jeść nabiał;
- słodycze dbają o ładny i zdrowy wygląd naszych zębów;
- warzywa, owoce i produkty mleczne niszczą nasze zdrowie;
- hamburgery są bardzo zdrowe;
5. ZABAWA ZPIOSENKĄ „ SAŁATKA JARZYNOWA”
1. Dzieci stoją w dużym kole, w środku tańczą dzieci z emblematami ogórków i
pomidorów.
Gdy ogórek wesoło śmieje się.
A pomidor wciąż patrzy na mnie tak,
To do głowy przychodzi jedna myśl,
Że sałatkę zrobię sam.
Ref; Sałatka, sałatka jarzynowa,
bardzo smaczna, tak smaczna jest i zdrowa.
A jeśli kolego o tym nie wiesz, to możesz kłopoty mieć!
(wszystkie dzieci tańczą w dwóch kołach)
2. I cebuli troszeczkę jeszcze, (cebulki dołączają do ogórków i pomidorów)
Choć zgryźliwie, zgryźliwie szczypie w nos.
No, bo o tym, to chyba każdy wie, że cebule zdrowe są!
Ref; Sałatka, sałatka jarzynowa….
3. Teraz wszystko wymieszam mocno tak,
Trochę pieprzu i soli jeszcze dam.
I spróbować ją teraz szybko chcę,
Bo wygląda pysznie tak!
( wszystkie dzieci wesoło skaczą po sali, zamieniają się miejscami.)
6. TWORZENIE OBRAZKOWEGO JADŁOSPISU
Dzielimy grupę na pięć zespołów. Każdy zespół tworzy jadłospis na jeden dzień
tygodnia(pobytu w przedszkolu), a więc pierwsza grupa utworzy jadłospis na
poniedziałek, druga na wtorek itd..
Każda grupa otrzymuje duży arkusz brystolu, 5 małych talerzyków tekturowych,
nożyczki, klej, obrazki różnych produktów spożywczych.
Na każdym z talerzyków dzieci przedstawiają swoją propozycję posiłków
( przyklejają wycięte produkty), talerzyk przyklejają na dużym brystolu i
przyczepiają kartkę z dniem tygodnia. Gotowe jadłospisy na 5 dni wieszamy na
ścianie w sali.
Możemy zaprosić do sali panią kucharkę, która sprawdzi poprawność
jadłospisów.
7. Zabawa ruchowa: ,,Zanieś śniadanie”.
Dzielimy dzieci na dwie grupy: pierwsza to ,,kelnerzy”, którzy trzymają ,,tace
ze śniadaniem” (tacka z obrazkiem śniadania ) i stoją obok siebie w szeregu.
Po przeciwnej stronie każdego ,,kelnera” siedzi po turecku drugie dziecko „ gość”. Na sygnał ,,kelnerzy” idą w stronę ,,gości” i wręczają im ,,tacę ze
śniadaniem”, po czym wracają na swoje miejsca i siadają.

Podobne dokumenty