Scenariusz zajęć terapii surdopedagogicznej z elementami terapii

Transkrypt

Scenariusz zajęć terapii surdopedagogicznej z elementami terapii
Scenariusz zajęć surdopedagogicznych z elementami terapii integracji sensorycznej
dla dziecka z niedosłuchem w ramach wczesnego wspomagania rozwoju
Miejsce: OSW w Mławie
Data: 1. 03. 2012
Terapeuta: K. Grzywińska
Dziecko: Chłopiec; wiek 3,10
Diagnoza lek.: umiarkowany obustronny niedosłuch przewodzeni owy
Diagnoza logop.: ORM na tle niedosłuchu
Cele ogólne:
- stymulacja przedsionkowa, także kanałów półkolistych
- poprawa i wydłużenie czasu utrzymywania równowagi ciała
- werbalizacja podczas wykonywanych ćwiczeń
- kształtowanie lateralności
- doskonalenie pracy ręki
Cele szczegółowe:
- dziecko trafia do celu będąc w ruchu,
- dziecko planuje poprawnie ruch
- dziecko ćwiczy przekraczanie linii środkowej ciała dla oczu i słuchu,
- dziecko potrafi skoncentrować się na wykonywanej czynności, wyhamować swoją aktywność w
razie potrzeby
- dziecko jest aktywne werbalnie, utrwala (czynnie i biernie) nazwy kolorów
- dziecko kształtuje koordynację obustronną, wzrokowo-ruchową, góra-dół
- dziecko pracuje nad poprawą fiksacji wzrokowej i widzeniem obuocznym
- dziecko wykonuje ćwiczenia rozmachowe i manualne
Przebieg zajęć
1. Przywitanie Piosenka „Głowa, ramiona…”, rozmowa o tym, jakie będą zabawy na
zajęciach
2. „Traf to kosza”
Potrzebne materiały: podwieszana platforma, dwa kosze, pojemnik na piłeczki, 10 plastikowych
piłeczek
Opis ćwiczenia:
a. dziecko znajduje sie w siadzie skrzyżnym na nisko podwieszonej platformie twarzą
zwrócone do dwóch koszy. Kosze ustawione na ziemi z lewej i prawej strony dziecka w
odległości około metra od platformy. Pojemnik z piłkami leży na platformie nieco z przodu w linii
środkowej dziecka. Terapeuta wprowadza platformę w ruch do przodu i tyłu. Dziecko stara sie
trafić piłeczka rzucając prawa ręka do lewego kosza, następnie odwrotnie – lewa ręka do prawego
kosza głośno i wyraźnie wymawiając kolor piłeczki. Wykonuje 5 powtórzeń na każda stronę
utrzymując jednocześnie równowagę.
b. Rozumienie mowy dziecko wrzuca na polecenie określony kolor piłeczki
Uwagi: ważniejsze wykonywanie ruchu niż na celność rzutów, pomoc manualna, asekuracja
3. „Słoń”
Potrzebne materiały: woreczek, marker, gąbka, szmatka, lustro
Opis ćwiczenia: dziecko kładzie lewe ucho na lewym ramieniu (trzyma woreczek), następnie
prostuje lewa rękę niczym trąbę słonia. Przy rozluźnionych kolanach ręka wodzi w polu
środkowym po wzorze leniwej ósemki (zgodnie z zasadami) z oczami śledzącymi ruch końców
palców. Ćwiczenie należy wykonać powoli 3 do 5 razy, następnie z prawym uchem na prawym
ramieniu.
a. Wzór napisany mazakiem sucho ścieralnym – Kuba wodzi dłonią
b. Wzór napisany mazakiem sucho ścieralnym, Kuba ściera go gąbką
c. Wzór napisany pianką do golenia – Kuba ściera dłonią (lub szmatką)
d. Rysowanie kolejnych ósemek wspólnie z terapeutą – terapeuta za plecami dziecka
Uwagi: ścierają obie ręce, naprzemiennie, kreśląca lub ścierająca ręka wyprostowana w łokciu,
wykonuje największy możliwy dla dziecka zakres ruchu
4. Pamięć dźwiękowa
Potrzebne materiały: klocki z gry „Pamięć dźwiękowa”
Opis ćwiczenia: Stymulacja słuchowa, w połączeniu ze stymulacją przedsionkową w ruchu
liniowym (prawo-lewo). Dziecko siedzi twarzą w twarz z terapeutą w siadzie skrzyżnym na nisko
podwieszonej dużej platformie. Terapeuta demonstruje dźwięki – kolejne klocki z gry, dziecko
odnajduje tak samo brzmiące klocki, wspólne sprawdzanie spodów – jednakowe kolory,
nazywanie sparowanych kolorów.
Uwagi: liczba klocków uzależniona od męczliwości dziecka, zamiana ról z terapeutą
5. Muzyczne obręcze
Potrzebne materiały: hula-hop (kilka), CD, płyta z piosenkami
Opis ćwiczenia: Ułożenie hula-hop na podłodze w linii prostej, kiedy zacznie muzyka dziecko
przechodzi z hula-hop do hula-hop. Kiedy muzyka stanie dziecko zastyga w bezruchu.
Wariant: Skoki żabki z koła do koła, na wymyślony wspólnie sygnał
Uwagi: zamiana ról z terapeutą
6. Skoki na trampolinie
Potrzebne materiały: trampolina, bębenek
Opis ćwiczenia: dziecko skacze na trampolinie, odzwierciedlając cechy fizyczne prezentowane przez
terapeutę: Ilość dźwięków, tempo
Uwagi: początkowo dziecko skacze jak chce, naśladuje skaczącego na podłodze terapeutę, dopiero w
następnej kolejności odzwierciedla skokami dźwięki
7. Relaksacja – masażyk „Rzeczka” z wyboru M. Bogdanowicz, na życzenie dziecka inne przy
cichej, spokojnej muzyce.
8. Podziękowanie dziecku za wspólną zabawę, pożegnanie, rozmowa z rodzicem o
przebiegu zajęć