Scenariusz_zaj_profil_cybersksting

Transkrypt

Scenariusz_zaj_profil_cybersksting
Rządowy program wspomagania w latach
2015-2018 organów prowadzących szkoły
w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki,
wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH
Z ZAKRESU PROFILAKTYKI CYBERZAGROŻEŃ
opracowany przez Radę Pedagogiczną ZST im. T. Kościuszki w Bełżycach
w ramach warsztatów dla nauczycieli
realizowanych w ramach projektu BEZPIECZNA+
Temat: Seksting - nie daj się uwieść!
Grupa docelowa:
Zajęcia kierowane są do ludzi młodych, którzy w coraz większym stopniu ulegają tendencji
przesyłania za pomocą urządzeń elektronicznych swojego intymnego wizerunku. Niedojrzałość
relacji w jakiej następuje przekazanie materiałów wrażliwych jest często powodem czynności
przestępczych jednej ze stron. Często sytuacja taka dla ofiary grozi stanem depresyjnym lub próbą
samobójczą.
Czas trwania zajęć:
45 minut
Cel główny:
kształtowanie postawy właściwego reagowania na stan zagrożenia cyber sekstingiem
Cele szczegółowe:
 poznanie zjawisko definiowanego jako seksting
 określenie przyczyn jakie prowadzą do podejmowania działań związanych z przemocą
 określenie sposobów zdobywania materiałów oraz możliwości jakie daje sprawcy technologia
i sieć
 kształtowanie postawy asertywnej wobec nacisków ze strony osoby bliskiej
Metody:
- mini wykład
- analiza treści filmu
- rozmowa na forum
- praca w grupach
- plan działań profilaktycznych
Środki:
tablica, kolorowa kreda, zestaw multimedialny
karty flipchart lub szary papier, mazaki
Film opracowany w ramach działań Fundacji Dzieci Niczyje Myślę więc nie ślę
https://youtu.be/nHlXteIClWo
Rządowy program wspomagania w latach
2015-2018 organów prowadzących szkoły
w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki,
wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Określenie tematyki - aktywizacja.
Zajęcia rozpoczynamy od prezentacji filmu przygotowanego w kampanii Fundacji Dzieci Niczyje, a
następnie prowadzimy z uczniami rozmowę dotyczącą określenia tematu zajęć. (Uczniowie
prawdopodobnie opiszą temat nie będą znali terminu seksting, jeśli tak będzie nauczyciel podaje i
wyjaśnia ten termin, jeśli uczniowie go znają powinni go zdefiniować sami).
II. Seksting - z jakich powodów jest nadal niebezpieczny.
Dzielimy uczniów na małe 3-4 osobowe grupy (2 lub 3 grupy powinny pracować nad tym samym
pytaniem). Zadaniem uczniów jest przygotowanie plakatu na jeden z trzech tematów:
- z jakiego powodu młodzi ludzie padają ofiarą sekstingu?
- co kieruje sprawcami i co sprzyja takiej formie agresji?
- co robić aby nie stać się ofiarą sekstingu?
- jak reagować w przypadku przestępstwa?
Na wykonanie zadania uczniowie mają około 15 minut. Uczniowie otrzymują pytania zapisane na
kartkach. Wszystkie grupy słyszą tylko polecenie dotyczące wykonania plakatów. Po zakończeniu
pracy nad grupy kolejno przedstawiają efekty swojej pracy. Gdy omówiony zostanie jeden temat
pracy w grupie wspólnie na forum przygotowujemy rekomendacje pozwalające wyeliminować dane
zachowanie (np. szczera rozmowa, wspólnie spędzony czas, zdjęcia z ładnym uśmiechem zamiast
"odważnej" fotki). Ten punkt nie dotyczy ostatniego pytania gdyż jest ono rekomendacją.
III. Cyberprzemoc - Ty możesz to przerwać.
Podczas poprzedniego etapu wygenerowaliśmy wiele rekomendacji. Nie wszystkie są możliwe do
wdrożenia. Wspólnie zastanówmy się jakie działania na rzecz przeciwdziałania cyberprzemocy
możemy podjąć w naszej szkole. Pracujemy nad wypracowaniem jednego maksymalnie dwóch
rozwiązań, które klasa wdroży w szkole. Planujemy konkretne działania (np. przygotowanie
plakatów ostrzegawczych lub profilaktycznych) osoby za nie odpowiedzialne, kogo chcemy włączyć
do naszej akcji, kto może być naszym sprzymierzeńcem, dokładnie określamy czas realizacji akcji
oraz sposoby jakie pozwolą nam stwierdzić, że akcja była skuteczna. Planujemy też podsumowanie
akcji w klasie.