Scenariusz_zaj_profil_kreator_wizeruku

Transkrypt

Scenariusz_zaj_profil_kreator_wizeruku
Rządowy program wspomagania w latach
2015-2018 organów prowadzących szkoły
w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki,
wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH
Z ZAKRESU PROFILAKTYKI CYBERZAGROŻEŃ
opracowany przez Radę Pedagogiczną ZS im. M. Kopernika w Bełżycach
w ramach warsztatów dla nauczycieli
realizowanych w ramach projektu BEZPIECZNA+
Temat: Internet - kreator wizerunku.
Grupa docelowa:
Zajęcia kierowane są do ludzi młodych, którzy czują się anonimowi w sieci. Uważają, iż pozwala
im to na swobodniejsze zachowanie. Nie zdają sobie sprawy, iż każde ich zachowanie w sieci jest
elementem kreującym ich wizerunek oraz może mieć skutki w momencie poszukiwania swojego
miejsca na rynku pracy.
Czas trwania zajęć:
45 minut
Cel główny:
kształtowanie postawy oddzielania sfery prywatnej od wizerunku publicznego
Cele szczegółowe:
 uświadomienie możliwych konsekwencji związanych z upublicznieniem prywatnych zdjęć
 określenie zasad publikowania zdjęć oraz zawierania znajomości na portalach
Metody:
- prezentacja filmu
- rozmowa na forum
Środki:
film opracowany w ramach programu KURSOR: "Znajomy nieznajomy, czyli 007 zaloguj się"
Rządowy program wspomagania w latach
2015-2018 organów prowadzących szkoły
w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki,
wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Określenie tematyki.
Rozmowa z uczniami na temat ich funkcjonowania w serwisach społecznościowych.
III. Wielkie grono znajomych w sieci.
- prezentacja kreskówki i analiza jej treści za pomocą pytań pomocniczych
- O czym jest film i czego dotyczy?
- Dlaczego Wilkowi udało się oszukać Krasnoludki i Czerwonego Kapturka?
- Czy zawarcie znajomości z Wilkiem było zorganizowane w rozsądny sposób?
- Czy podanie trasy wyprawy dziewczynki do babci na forum internetowym było mądre?
- Kogo można bezpiecznie zaprosić do znajomych na swoim profilu?
- Dlaczego Babcia otworzyła drzwi Wilkowi?
- Jaki błąd popełniły Krasnoludki, narażając siebie i Czerwonego Kapturka na niebezpieczne
kontakty?
- W jaki sposób uratowano Kapturka i Babcię?
- Jakie wnioski na przyszłość mogli wysnuć z tej sytuacji bohaterowie?
III. Podsumowanie zajęć
Rozmowa z uczniami na temat tego czym należy się kierować podając informacje na w serwisach
społecznościowych..

Podobne dokumenty