Scenariusz nr 1 Temat: Nie taki egzamin straszny.
Transkrypt
Scenariusz nr 1 Temat: Nie taki egzamin straszny.
Scenariusz nr 1 Temat: Nie taki egzamin straszny. Czas: 1 godz. Lekcyjna Cel ogólny: uczeń używa prostych, dobrze znanych obiektów matematycznych i nimi operuje Cele szczegółowe: uczeń - korzysta z własności kątów i przekątnych w prostokątach, równoległobokach, rombach i trapezach, - oblicza pola powierzchni oraz obwody trójkątów i czworokątów, - zamienia jednostki pola powierzchni, - rozpoznaje wielokąty foremne i korzysta z ich podstawowych własności. Formy/metody pracy: - praca indywidualna, - ćwiczenia w parach, - dyskusja dydaktyczna, - burza mózgów. Materiały i środki dydaktyczne: - karta pracy nr 1 (zał. nr 1) dla każdego ucznia, - karta pracy nr 2 (zał. nr 2) z zestawem własności – jedna na parę, - karta pracy nr 3 (zał. nr 3) dla każdego ucznia. Przebieg lekcji: 1. Sprawdzenie obecności, podanie tematu i celów zajęć. 2. Samodzielna praca uczniów z kartą pracy nr 1(zał. nr 1). Nauczyciel wskazuje nazwę wielokąta, a uczniowie metodą burzy mózgów wskazują odpowiadające mu numery narysowanych wielokątów. 3. Praca w parach z kartą pracy nr 2 (zał. nr 2). Każda para prezentuje własności innego wielokąta. Po każdym zaprezentowanym rozwiązaniu następuje dyskusja dydaktyczna z nauczycielem. 4. Praca w parach z zadaniem nr 1 na karcie pracy nr 3 (zał. nr 3). Uczniowie rozwiązują zadanie dotyczące zastosowania obliczeń w wybranych sytuacjach praktycznych. Jeżeli wystarczy czasu, prezentują rozwiązanie, jeśli nie, nauczyciel na tablicy przedstawia jeden z możliwych sposobów rozwiązania. 5. Zadanie domowe: zad. 2 karta pracy nr 3 (zał. nr 3). 6. Podsumowanie lekcji. Zdania do dokończenia: - Dzisiaj na lekcji dowiedziałem/am się: ……………………….. - Dzisiaj na lekcji przypomniałem/am sobie o: ………………... ZAŁĄCZNIK nr 1 KARTA PRACY NR 1 5 ZADANIE 1. Określ, który z narysowanych wielokątów jest: 6 • kwadratem ………………………………………………… • prostokątem ……………………………………………….. • równoległobokiem ………………………………………… 8 • rombem ……………………………………………………. • trapezem …………………………………………………… 7 • trójkątem równobocznym …………………………………. 10 • trójkątem prostokątnym …………………………………… 1 2 9 3 4 11 ZAŁĄCZNIK nr 2 WŁASNOŚCI KARTA PRACY NR 2 Zad. Dobierz własności i wzory do właściwego wielokąta. Wielokąt Własności Pole 1. Mam równe boki 2. Mam dokładnie dwa kąty ostre 3. Mam prostopadłe przekątne KWADRAT 4. Mam równe kąty PROSTOKĄT 5. Mam dokładnie dwa boki równej długości 6. Mam tylko jedną parę boków równoległych ROMB 7. Suma moich kątów wynosi 180 o RÓWNOLEGŁOBOK 8. Moje przekątne dzielą się na połowy TRAPEZ 9. Suma moich kątów przy jednym ramieniu jest równa 180 o DELTOID TRÓJKĄT 10. Moje przekątne są równej długości 11. Moje boki są parami równe 12. Mam co najmniej jedną parę boków równoległych TRÓJKĄT RÓWNOBOCZNY 13. P = (a + b ) ⋅ h 2 TRÓJKĄT PROSTOKĄTNY a2 3 4 16. P = 17. P = a ⋅b 2 18. P = a 2 19. P = a⋅h 2 20. P = SZEŚCIOKĄT FOREMNY d1 ⋅ d 2 2 15. P = TRÓJKĄT RÓWNORAMIENNY 14. P = a ⋅ b 21. P = a ⋅ h 3a 2 3 2 ZAŁĄCZNIK nr 3 KARTA PRACY NR 3 Zadanie 1 Na rysunku przedstawiony jest plan nowo otwartego salonu samochodowego narysowany w skali 1:100. Ile samochodów można w tym salonie umieścić, jeśli na dobrą ekspozycję jednego samochodu potrzeba 30m 2 ? Zadanie 2 Przed nową edycją programu TOP MODEL producent postanowił wyłożyć na wybiegu nową wykładzinę. Plan wybiegu w skali 1:8 jest przedstawiony na rysunku. Jaki będzie koszt położenia nowej wykładziny, jeżeli 1m 2 kosztuje 78,60zł, a na straty przewiduje się 15% zapasu? Autorzy scenariusza: Chylińska Katarzyna – Gimnazjum w Skwierzynie Pożyczka Agnieszka – Gimnazjum nr 2 w Kostrzynie nad Odrą Gładysz Alina – Gimnazjum nr 13 w Gorzowie Wlkp.