Planujemy wspólne działania

Transkrypt

Planujemy wspólne działania
Autor: Renata Goł biowska
XCIV LO w Warszawie
Konspekt lekcji wychowawczej w klasie I LO
„Planujemy wspólne działania”
(Opracowano na podstawie „Poradnik dydaktyczny godziny z wychowawc ”
red. B.Bleja-Sosna, Toru 2002)
Czas: 1 godzina lekcyjna
Cele lekcji:
• Kształcenie wiadomo ci na temat warunków sprzyjaj cych i hamuj cych rozwój
grupy
• U wiadomienie własnego wkładu w rozwój i funkcjonowanie klasy
• Integracja klasy
Metody:
• praca w grupach
• praca indywidualna
• burza mózgów
Pomoce dydaktyczne:
• małe karteczki samoprzylepne (po 2 dla ka dego ucznia)
• 5 arkuszy papieru
• markery do pisania
Tok lekcji:
Temat lekcji dzielimy na 5 cz ci.
1. Wi zi
• Nauczyciel dzieli klas na 4 grupy. Dwie grupy opracowuj niezale nie od siebie
zagadnienie „Co buduje wi zi mi dzy lud mi?” Dwie kolejne odpowiadaj na pytanie
„Co niszczy wi zi mi dzy lud mi?”
Liderzy grup prezentuj wyniki swoich prac na forum klasy, pisz c swoje spostrze enia
na przygotowanych arkuszach papieru (lub na tablicy)
Np.:
Co buduje
Co niszczy
wi zi mi dzy lud mi?
- szczero
- zło liwo
- tolerancja
- kłótliwo
- ....
- ...
• Nast pnie ka dy z uczniów wypisuje na małej karteczce co mo e zrobi , eby
poprawi atmosfer i zacie ni wi zi w całej klasie. Karteczki przykleja na kolejnej
planszy pt.: „Mój udział w umacnianiu wi zi w klasie”. Wszyscy uczniowie zapoznaj
si z ich tre ci (np. pomog w nauce francuskiego, nie b d dokuczał Oli)
2. Co potrafimy – budujemy dom
• Uczniowie zastanawiaj si nad udzieleniem odpowiedzi na pytanie „Co mógłbym
wnie w organizowanie wspólnych imprez i zada ”. Ka dy na oddzielnej kartce –
cegiełce zapisuje czynno , któr mógłby wykona , (np. grafika komputerowa, pieczenie
ciasta, poczucie humoru, strona internetowa). Uczniowie przyklejaj (na kolejnym
arkuszu) kartki obok siebie tworz c kształt domu. Wszyscy zapoznaj si z ich tre ci .
1
Autor: Renata Goł biowska
XCIV LO w Warszawie
3. Oferty – plan pracy klasy
• Wychowawca prosi uczniów o podsumowanie poprzedniego wiczenia pytaj c – jakie
s mocne, a jakie słabe strony ofert uczniów umieszczonych na domu.
• Nauczyciel poleca uczniom sformułowanie listy klasowych inicjatyw, które uczniowie
mogliby i chcieliby zrealizowa . W formie „burzy mózgów” powstaje ten zestaw (np.
wystrój klasy, wyj cia klasowe pozalekcyjne, wigilia ...). Propozycje uczniów s
zapisywane na kolejnym arkuszu papieru lub na tablicy.
• Nauczyciel prosi uczniów, aby wpisali swoje imiona przy ofercie, któr chcieliby
realizowa . W ten sposób tworz si grupy uczniów do poszczególnych zada .
• Wychowawca poleca grupom zorganizowanie kilkuminutowego zebrania roboczego,
na którym zostan wybrani liderzy i ustalone harmonogramy działa . (Materiały z tego
spotkania nale y umie ci w kronice klasowej. Efekty prac maj wpływ na ocen z
zachowania w kategorii działalno społeczna.)
4. Sezamie otwórz si
• Nauczyciel prosi uczniów, aby wyobrazili sobie, e wchodz do bajkowego „Sezamu”
i mog zabra ze sob 1 rzecz materialn i 1 rzecz niematerialn .
• Poleca by uczniowie kolejno wymienili to, co wzi liby do swojej klasy. ( W
podsumowaniu zabawy mo na zastanowi si czy te marzenia uczniowie mogliby
wspólnie zrealizowa i w jaki sposób.
5. Podsumowanie
• Nauczyciel prosi o odpowied na pytanie: „Co osi gn li my na dzisiejszych
zaj ciach?” (Odp.: U wiadomili my sobie, e razem tworzymy fajny zespół i mo emy
zrealizowa ró ne ciekawe przedsi wzi cia)
2