Zestawienie bibliograficzne na podstawie bazy Katalog PROLIB

Transkrypt

Zestawienie bibliograficzne na podstawie bazy Katalog PROLIB
Zestawienie bibliograficzne na podstawie bazy Katalog PROLIB OPAC
Scenariusz warsztatów doskonalących
Czas trwania: 2 godz.
Uczestnicy: studenci pierwszych lat różnych kierunków
Cele ogólne:
- zapoznanie studentów z metodyką tworzenia zestawień bibliograficznych
z wykorzystaniem bazy Prolib OPAC PBW w Bielsku-Białej
- wykształcenie umiejętności samodzielnego tworzenia zestawień bibliograficznych
z wykorzystaniem bazy Prolib OPAC
Cele operacyjne:
Student zna: zakres treściowy i chronologiczny bazy Prolib OPAC i metodykę tworzenia
na jej podstawie zestawień bibliograficznych.
Student potrafi: sprawnie wygenerować bibliografię, efektywnie przeszukiwać cały zasób
bazy, eksportować dane na dowolny nośnik (druk, płyta CD, pendrive, wysyłanie pocztą
elektroniczną).
Metody pracy: pokaz, ćwiczenia, instruktaż
Formy pracy: praca indywidualna studenta
Środki dydaktyczne: baza Prolib OPAC, zestawy ćwiczeń
Przebieg zajęć:
1. Wstęp
1.1. Powitanie uczestników.
1.2. Przedstawienie zasadniczego tematu oraz celu zajęć: poznanie metodyki tworzenia
zestawień bibliograficznych z wykorzystaniem bazy Prolib OPAC oraz wykształcenie
umiejętności samodzielnego tworzenia zestawień bibliograficznych na jej podstawie.
1.3. Krótka charakterystyka bazy w zakresie możliwości jej wykorzystania do generowania
zestawień bibliograficznych.
2. Część zasadnicza
2.1. Ogólne informacje o bazie Prolib OPAC: dostęp, zawartość.
Prowadzący podaje studentom adres strony internetowej PBW [email protected]
i prosi jej otwarcie. Wskazuje hiperłącze „Katalog on-line”. Następnie charakteryzuje
zawartość bazy.
Znajdują się w niej wydawnictwa zwarte, a także filmy, dokumenty dźwiękowe, dokumenty
elektroniczne.
Baza zawiera opisy bibliograficzne książek (m.in. autora, tytuł, miejsce wydania,
wydawnictwo, rok wydania) wraz z ich charakterystyką rzeczową dokonywaną za pomocą
języka haseł przedmiotowych Biblioteki Narodowej.
Przeszukiwanie bazy jest możliwe zarówno w opcji Anonim, jak i po zalogowaniu się na
konkretnego użytkownika, zarejestrowanego w bazie czytelników. Anonimowy użytkownik
1
może przeglądać zawartość bazy, zalogowany czytelnik ma dodatkowe możliwości
(sprawdzanie stanu swojego konta w module Informacje, przedłużanie terminu zwrotu
wypożyczonych pozycji książkowych w module Informacje opcja Prolongata, zamawianie
książek o statusie Dostępna w module Szukaj wg…)
2.2. Sposoby wyszukiwania informacji w bazie Prolib OPAC.
Prowadzący demonstruje sposoby wyszukiwania informacji poprzez moduły:
- Szukaj wg… (Tytuł, Osoba, Hasło przedmiotowe)
- Strategia poszukiwania – daje możliwość połączenia zapamiętanych informacji
z nowymi- wyszukiwanie zaawansowane
- Nowości -wyszukiwanie w bazie danych rekordów zarejestrowanych w ostatnich dniach,
w pustym polu należy wpisać interesującą poszukującego liczbę dni.
2.3. Sposoby tworzenia zestawień bibliograficznych w bazie Prolib OPAC.
Zestawienie tematyczne to:” metainformacja podająca co najmniej dane bibliograficzne
dokumentów zawierających informacje na określony przez użytkownika temat.”1
Prowadzący tworzy przykładowe zestawienia bibliograficzne:
- z wykorzystaniem modułu Szukaj wg...
- z wykorzystaniem Strategii poszukiwania
- z wykorzystaniem modułu Nowości
2.4. Sposoby eksportowania zestawień bibliograficznych na dowolny nośnik (druk, płyta CD,
pendrive, wysyłanie pocztą elektroniczną).
Prowadzący demonstruje sposoby przenoszenia wygenerowanych zestawień
bibliograficznych na różne nośniki.
2.5. Ćwiczenia w zakresie wyszukiwania informacji, tworzenia zestawień bibliograficznych,
eksportowania zestawień bibliograficznych na różne nośniki.
Studenci otrzymują zestawy ćwiczeń, odszukują konkretne informacje w bazie, tworzą
zestawienia bibliograficzne i eksportują je na różnorodne nośniki. Prowadzący na bieżąco
kontroluje poprawność wykonywanych ćwiczeń dokonując instruktażu wyszukiwania.
3. Zakończenie zajęć
Prowadzący prosi studentów o pytania dotyczące zajęć i odpowiada na nie, następnie
podsumowuje zajęcia zachęcając uczestników do korzystania z bazy Prolib OPAC
Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. Rozdaje ankiety ewaluacyjne,
prosi o wypełnienie. Po zebraniu wypełnionych ankiet żegna studentów, zaprasza ich także
do uczestnictwa w kolejnych warsztatach.
1
Słownik encyklopedyczny informacji, języków i systemów informacyjno- wyszukiwawczych.
Oprac. Bożenna Bojar. Warszawa : Wydaw. SBP, 2002, s. 309
2
Ewaluacja zajęć: Wypełnione ankiety będą poddane analizie, która pozwoli udoskonalić
warsztaty przeprowadzane dla kolejnych grup. Wnioski z analizy, podjęte działania i ich
efekty, będą stanowiły istotną część dokumentacji realizacji programu „Przysposobienie
do korzystania ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej
i bibliotecznych baz danych: PROLIB OPAC i BAZY EDUKACYJNEJ”.
Opracowała: Halina Szpak
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
3
Zestawy ćwiczeń do zajęć: Zestawienie bibliograficzne na podstawie bazy Katalog
PROLIB OPAC
I ZESTAW
1. Proszę odszukać książkę pod tytułem: „Małżeństwo i rodzina w ponowoczesności:
szanse, zagrożenia, patologie”.
2. Proszę odszukać książki autorstwa Bronisława Urbana.
3. Proszę odszukać książki wprowadzone do bazy w ostatnich 10 dniach.
4. Proszę wygenerować zestawienie bibliograficzne na temat wychowania dziecka
trudnego używając modułu Strategia poszukiwania.
5. Proszę przenieść wygenerowane zestawienie na Pulpit, na pendrive’a oraz przesłać
na swój adres mailowy.
II ZESTAW
1. Proszę odszukać książkę pod tytułem: „Dziecko z zespołem Downa : jaka to musi być
2.
3.
4.
5.
miłość”.
Proszę odszukać książki autorstwa Tadeusza Pilcha.
Proszę odszukać książki wprowadzone do bazy w ostatnich 15 dniach.
Proszę wygenerować zestawienie bibliograficzne na temat metod wychowania
w rodzinie używając modułu Strategia poszukiwania.
Proszę przenieść wygenerowane zestawienie na Pulpit, na pendrive’a oraz przesłać
na swój adres mailowy.
III ZESTAW
1.
2.
3.
4.
Proszę odszukać książkę pod tytułem: „Profilaktyka i resocjalizacja młodzieży”.
Proszę odszukać książki autorstwa Marii Ossowskiej.
Proszę odszukać książki wprowadzone do bazy w ostatnich 6 dniach.
Proszę wygenerować zestawienie bibliograficzne na temat zapobiegania i zwalczania
nałogów używając modułu Strategia poszukiwania.
5. Proszę przenieść wygenerowane zestawienie na Pulpit, na pendrive’a oraz przesłać
na swój adres mailowy.
IV ZESTAW
1. Proszę odszukać książkę pod tytułem: „Dysfunkcjonalność rodziny a resocjalizacja:
2.
3.
4.
5.
(wybrane teksty z socjologii rodziny i resocjalizacji)”.
Proszę odszukać książki autorstwa Piotra Sztompki.
Proszę odszukać książki wprowadzone do bazy w ostatnich 11 dniach.
Proszę wygenerować zestawienie bibliograficzne na temat oświaty dorosłych w Polsce
używając modułu Strategia poszukiwania.
Proszę przenieść wygenerowane zestawienie na Pulpit, na pendrive’a oraz przesłać
na swój adres mailowy.
4
V ZESTAW
1.
2.
3.
4.
Proszę odszukać książkę pod tytułem: „Socjologia codzienności”.
Proszę odszukać książki autorstwa Krzysztofa Kruszewskiego.
Proszę odszukać książki wprowadzone do bazy w ostatnich 9 dniach.
Proszę wygenerować zestawienie bibliograficzne na temat zapobiegania i zwalczania
agresywności używając modułu Strategia poszukiwania.
5. Proszę przenieść wygenerowane zestawienie na Pulpit, na pendrive’a oraz przesłać
na swój adres mailowy.
VI ZESTAW
1. Proszę odszukać książkę pod tytułem: „Trudności wychowawcze : analiza interakcji
matka-dziecko w sytuacjach konfliktowych”.
2. Proszę odszukać książki autorstwa Jana Galarowicza.
3. Proszę odszukać książki wprowadzone do bazy w ostatnich 7 dniach.
4. Proszę wygenerować zestawienie bibliograficzne na temat opieki społecznej w Polsce
używając modułu Strategia poszukiwania.
5. Proszę przenieść wygenerowane zestawienie na Pulpit, na pendrive’a oraz przesłać
na swój adres mailowy.
5