SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH Temat : Przyjaciel to ja

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH Temat : Przyjaciel to ja
Y
F T ra n sf o
A B B Y Y.c
bu
to
re
he
C
lic
k
he
k
lic
C
w.
om
w
w
w
w
rm
y
ABB
PD
re
to
Y
2.0
2.0
bu
y
rm
er
Y
F T ra n sf o
ABB
PD
er
Y
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Temat : Przyjaciel to ja.
Adresaci: uczniowie klas I – III gimnazjum.
Cele główne:
1. Kształtowanie empatii w kontaktach społecznych.
2. Kształtowanie pozytywnych cech charakteru , które sprzyjają przyjaźni.
Cele szczegółowe:
1. Rozbudzanie wrażliwości poznawczej i emocjonalnej na drugiego człowieka.
2. Zaspakajanie potrzeby komunikowania się.
3. Kształcenie zgodnego współżycia w grupie.
Cele operacyjne.
Po zajęciach uczeń:
1. Zna pojęcie przyjaźni.
1. Wie, które cechy charakteru sprzyjają być przyjacielem.
2. Zna rolę przyjaźni w życiu.
Metody: burza mózgów, rysunek, dyskusja.
Środki dydaktyczne: arkusze papieru, kredki i przybory do pisania.
Forma pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa:
Czas trwania : 1 godz.
Miejsce : świetlica szkolna.
Przebieg zajęć:
Ustalenie definicji przyjaźni
Przyjaźń – uczniowie grupach wypisują na kartkach słowa, które kojarzą się z przyjaźnią i odczytują je
głośno. Na podstawie tych słów uczniowie tworzą definicję przyjaźni.
Reklama siebie jako przyjaciela.
Każdy otrzymuje kartkę, na której wykonuje swoją reklamę jako przyjaciela. Przedstawienie prac
pozostałym członkom grupy.
Nauczyciel zwraca uwagę na to, że każdy przy swojej reklamie określił również cechy dobrego
przyjaciela.
w.
A B B Y Y.c
om
Y
F T ra n sf o
A B B Y Y.c
bu
to
re
he
C
lic
k
he
k
lic
C
w.
om
w
w
w
w
rm
y
ABB
PD
re
to
Y
2.0
2.0
bu
y
rm
er
Y
F T ra n sf o
ABB
PD
er
Y
Interpretacja przysłów.
Nauczyciel mówi przysłowia i prosi wychowanków o ich interpretację:
1.
2.
3.
4.
5.
Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.
Kto przestaje być przyjacielem, ten nigdy nim nie był.
Bez pomocy bliźnich sami nie dojdziemy do niczego.
Przyjaciel to ktoś przed kim można głośno myśleć.
Cenniejszy niż wszystkie dobra jest niezawodny i uczciwy przyjaciel.
Sytuacja przyjaźni w rysunku – komiksie.
Każdy uczeń wymyśla sytuację dotyczącą przyjaźni i do narysowanych sytuacji dołącza „chmurkę”
w której wpisuje tekst . Uczniowie prezentują swoją pracę.
Pomocna dłoń- wychowawca mówi o rówieśniku, który ma problem i potrzebuje pomocy( np.:
w domu jest bity, kolega namawia go do kradzieży, nie chce chodzić do szkoły bo i tak osiąga ciągle
słabe wyniki w nauce) Grupa mówi co robią przyjaciele, w jaki sposób pomagają tym kolegom.
Dokończenie zdania : Przyjaciel to …
Podsumowanie zajęć i ewaluacja.
Literatura:
G. Gajewska, A. Szczęsna, A Doliński „Teoretyczno- metodyczne aspekty wychowania młodzieży
a warsztat pedagoga”, PEKW „GAJA” Zielona Góra 2002.
Opracowała:
Bogusława Kucharzewska
Wychowawca świetlicy
Zespół Szkół Małomicach.
w.
A B B Y Y.c
om