Budowanie piramid wieloosobowych

Transkrypt

Budowanie piramid wieloosobowych
Lekcje wychowania fizycznego w budynku
A1
Konspekty lekcji
Budowanie piramid wieloosobowych
Zofia Cichalewska
1
A.1.6.indd 2
6
Przed zajęciami przygotuj:
plansze z rysunkami piramid trójkowych (załącznik 1, s. 4–6), nazwy
konkurencji akrobatyki sportowej (załącznik 2, s. 7)
Miejsce:
sala gimnastyczna lub inne pomieszczenie przystosowane do prowadzenia
zajęć wychowania fizycznego
Przybory:
ławeczki
Czas trwania zajęć:
45 min
Sugerowany wiek i płeć
ucznia:
12–16 lat, grupy jednorodne dziewcząt i chłopców
Liczba uczestników:
26
Cele zajęć:
Wiadomości:
– uczeń zna konkurencje jednej z dyscyplin gimnastycznych – akrobatyki
sportowej; wie, w jaki sposób ćwiczenia zespołowe wpływają na utrzymanie prawidłowej sylwetki.
Umiejętności:
– uczeń wykonuje proste piramidy trójkowe.
Postawy:
– uczeń współpracuje ze współćwiczącymi; bierze odpowiedzialność za ich
bezpieczeństwo.
Metody i formy pracy:
problemowa, zabawowa, programowanego uczenia się
Zapis podstawy
programowej:
W szkole podstawowej
2. Trening zdrowotny. Uczeń: 3) demonstruje po jednym ćwiczeniu kształtującym wybrane zdolności motoryczne oraz ułatwiające utrzymywanie
prawidłowej postawy ciała.
W gimnazjum
2. Trening zdrowotny. Uczeń: 5) opracowuje i demonstruje zestaw ćwiczeń
kształtujących wybrane zdolności motoryczne, w tym wzmacniające mięśnie
brzucha, grzbietu oraz kończyn górnych i dolnych, rozwijające gibkość,
zwiększające wytrzymałość, a także ułatwiające utrzymywanie prawidłowej
postawy ciała.
Szczegółowe opisy ćwiczeń:
rozgrzewka A.2.6, ćwiczenia, gry i zabawy A.3.6
Wychowanie fizyczne w praktyce
13-02-13 10:01
A1
6
• Zbiórka w dowolnym siadzie korekcyjnym.
• Objaśnienie tematu lekcji: przedstawienie zadań w kontekście celów zajęć.
2
Czynności organizacyjno-porządkowe
mi
n
12
Część wstępna
• ZABAWA „SUPEŁ”
Uczniowie rozplątują supeł, który sami tworzą, trzymając się za ręce.
1
2
mi
n
• ĆWICZENIE „PAŃSKIE SIODEŁKO”
Dwoje uczniów splata ręce w siodełko,
trzecia osoba na nim siada, a czwarta ją
asekuruje.
2
mi
n
• ĆWICZENIE „GWIAZDA”
Uczniowie wykonują przysiad, trzymając
wyprostowane ręce.
Wychowanie fizyczne w praktyce
A.1.6.indd 3
mi
n
2
mi
n
• ĆWICZENIE „WAHADEŁKO”
Uczniowie dobrani w zespoły 4-osobowe
uruchamiają „wahadełko” – ucznia
stojącego w środku między dwoma
współćwiczącymi. Czwarty uczeń
asekuruje środkowego.
1
• ĆWICZENIE „WSTAWANIE”
Uczniowie wstają z siadu skrzyżnego bez pomocy rąk.
mi
n
• ZABAWA „FALA”
Uczniowie siedzący w kręgu twarzami do siebie wykonują „falę”, przechodząc
do leżenia tyłem i wracając do pozycji wyjściowej.
2
A2.6
mi
n
Rozgrzewka
Lekcje wychowania fizycznego w budynku
mi
n
Konspekty lekcji
2
13-02-13 10:01
6
Konspekty lekcji
A3.6
Część główna
25
mi
n
Lekcje wychowania fizycznego w budynku
A1
Czynności organizacyjno-porządkowe
• Zbiórka.
• Podsumowanie realizacji zadań lekcji.
• Pożegnanie.
mi
n
6
mi
n
Uczniowie krótko dyskutują na temat znaczenia ćwiczeń zespołowych w utrzymaniu prawidłowej postawy.
2
Część końcowa
8
mi
n
• BUDOWANIE PIRAMID
Uczniowie dobrani w 3-osobowe zespoły wykonują proste piramidy.
Praca domowa
Rozdaj uczniom karteczki z nazwami konkurencji akrobatyki sportowej (załącznik 2,
s. 7) i poproś o przyniesienie wyszukanych i wydrukowanych zajęć tych konkurencji.
3
A.1.6.indd 4
Wychowanie fizyczne w praktyce
13-02-13 10:01
Konspekty lekcji
A1
6
Lekcje wychowania fizycznego w budynku
Załącznik 1. Piramidy wieloosobowe
Piramida 1
Piramida 2
Wychowanie fizyczne w praktyce
A.1.6.indd 5
4
13-02-13 10:01
Lekcje wychowania fizycznego w budynku
A1
6
Konspekty lekcji
Piramida 3
Piramida 4
5
A.1.6.indd 6
Wychowanie fizyczne w praktyce
13-02-13 10:02
Konspekty lekcji
A1
6
Lekcje wychowania fizycznego w budynku
Piramida 5
Piramida 6
Wychowanie fizyczne w praktyce
A.1.6.indd 7
6
13-02-13 10:02
Lekcje wychowania fizycznego w budynku
A1
6
Konspekty lekcji
Załącznik 2. Konkurencje akrobatyki sportowej
dwójki żeńskie
dwójki męskie
dwójki mieszane
piramidy trójkowe żeńskie
piramidy czwórkowe męskie
skoki na ścieżce
skoki na trampolinie (batucie)
7
A.1.6.indd 8
Wychowanie fizyczne w praktyce
13-02-13 10:02

Podobne dokumenty