Konspekt gimnastyka korekcyjna klasa 2

Transkrypt

Konspekt gimnastyka korekcyjna klasa 2
KONSPEKT ZAJĘĆ Z GIMNASTYKI
KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNEJ
Data : 04.12. 2013 r.
Prowadzący: Agnieszka Borowska
Wada: wady mieszane
Czas: 45 min.
Wiek: 9-10 lat
Liczba ćwiczących: 12 osób
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Temat : Ćwiczenia rozciągające mięśnie klatki piersiowej. Zabawy i gry korekcyjne.
Cele:
- rozciąganie mięśni przykurczonych ( mm piersiowych),
- zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni rozciągniętych,
- auto-korekcja w różnych pozycjach,
- zwiększenie wydolności fizycznej i oddechowej.
Przyrządy i przybory: szarfy, kocyki, wata, laski gimnastyczne, balony, piłki lekarskie 1 kg, ringo.
TOK LEKCJI
TREŚĆ I PRZEBIEG ĆWICZEŃ
DOZOWANIE
UWAGI
CZĘŚĆ I
Zbiórka w szeregu. Wzrokowe sprawdzenie
obecności, przegląd strojów.
Podanie głównych zadań lekcji.
„ Berek z obroną – znana.
2 min.
3. Ćwiczenia
ogólnorozwojowe
Trucht po obwodzie sali , na sygnał uczniowie
przyjmują określoną pozycję, korygując własne
ustawienie głowy, barków, tułowia, nóg i rąk
w pozycjach wyjściowych:
- siad prosty
- siad skrzyżny
- podpór przodem
- podpór tyłem
- leżenie tyłem
- siad klęczny.
4-5 min
4. Ćw.
oddechowe
Pw. Siad klęczny
Ruch- wznos RR w górę – wdech nosem
opust RR w dół – wydech ustami
4x
1. Organizacja
zajęć.
2. Zabawa
bieżna.
2 min.
dzieci ćwiczą
boso
auto-korekcja
postawy.
przy wydech
syczymy
CZĘŚĆ II
5. Ćw. obręczy
barkowej
rozciągnięcie
mm piersiowych.
„Spacer raków”
Pw- podpór tyłem o nogach ugiętych
Ruch- marsz w podporze tyłem z krążkiem ringo
na brzuchu.
Dzieci maszerują do ławki, zostawiają krążek ,
powrót. Druga zmiana przynosi krążek.
4x
ringo 12 szt.
ustawienie
w 2 rzędach
6. Ćw.
elongacyjne.
Pw – siad skrzyżny, RR na kolanach , krążek na
głowie
Ruch- wypychanie krążka w górę
3 x 10 s.
ustawienie j.w.
korekcja ustawienia
głowy
7. Ćw. mm
grzbietu.
„ Piłka z koła”
Pw- leżenie przodem, RR w bok, głowami
do środka koła w odstępach 1 kroku od siebie
Ruch-wypychanie piłki w przód, tocząc ją
podłodze dzieci starają się skierować piłkę
tak, aby wydostała się z koła.
3 min.
8. Ćw. mm
pośladkowych
i NN
„Torpeda”
Pw- leżenie tyłem, stopy oparte o ścianę, RR
wzdłuż tułowia
Ruch- odpychanie się nogami od ściany,
wykonując ślizg.
Pk- leżenie tyłem, kolana przy klatce piersiowej
6x
9. Ćw.
oddechowe.
Pw – pozycja niska Kllappa
Ruch- dmuchanie kulki z waty w powyższej
pozycji po wyznaczonym torze.
2x
10. Ćw. mm
Pw- leżenie tyłem, NN zgięte w kolanach
po
2 piłki lekarskie
2 grupy na obwodzie koła
błędy: oderwanie
klatki piersiowej
od podłogi ,
odepchnięcie piłki
jedną ręką
2 x po 30s.
2x
brzucha
Ruch- „rowerek”- RR w skurczu pionowym
11. Ćw.
oddechowe
Jak ćw. 9.
2 rzędy, laski
gimnastyczne do
wyznaczenia toru
kocyki
12. Ćw. mm
„ Sztafeta z przekazaniem laski”
obręczy
Pw- siad skrzyżny
barkowej
Ruch- przenoszenie laski do tyłu na
rozciąganie mm
2x
siad klęczny –
dzieci z kolanami
szpotawymi
klatki
piersiowej.
13. Ćw.
oddechowe.
Wyprostowanych RR i przekazanie
kolejnemu zawodnikowi z drużyny.
Pw- stanie na „trawce”
Ruch- nadmuchiwanie balonów
po nadmuchaniu balonów, na sygnał dzieci
puszczają swoje balony, aby ja najszybciej
złapać uciekający balon.
3x
3-4 min.
„ Myszki w pułapce”
14. Wzmacnia- Pw- I grupa – klęk podparty na kocyku
nie obręczy
Ruch- ślizg na kocyku odpychając się ramionami
barkowej.
od podłogi
Pw- II grupa – siad klęczny na obwodzie koła,
trzymając się za ręce.
Myszki ślizgają się na kocykach, przez koło grupy I
na sygnał dzieci „pułapki” popuszczają ręce
Zamykając pułapkę. Złapana mysz otrzymuje 1 pkt.
Karny.
CZĘŚĆ III
kocyki, podział
na 2 grupy
Pw- pozycja skorygowana w staniu
Ruch- luźny trucht po sali, na sygnał przyjęcie p. p.
15. Utrwalenie
p.p. w staniu.
6x
Pw- siad prosty podparty
Ruch- suplimacja stóp
16. Ćw. stóp
17. Ćw. stóp
18. Ćw.
uspokajające.
19. Zakończenie zajęć.
4x
Pw- leżenie tyłem, nogi zgięte w kolanach, oparte
o ścianę
Ruch- „chód gąsienicy”
1 min.
„Minutka”
Pw- leżenie tyłem, oczy zamknięte
Ruch- po upływie 1 min. Dzieci otwierają oczy.
1 min.
Pochwała najlepiej ćwiczących. Praca domowa
- ćw. 16 Pożegnanie.
1 min.
Opracowała: Agnieszka Borowska