Konspekt lekcji

Transkrypt

Konspekt lekcji
Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Temat lekcji: Nauka układu ćwiczeń ze wstążką
Prowadzący:
Klasa:
Cele główne lekcji:
Katarzyna Lewandowska
IIIb,IIId dziewczęta
Umiejętności:
1. Wykorzystanie kroków tanecznych do ćwiczeń ze wstążką.
2. Łączenie poszczególnych ćwiczeń w układ ćwiczeń.
Kształtowanie koordynacji, zwinności i estetyki ruchu.
Dostosowanie współczesnej muzyki do ćwiczeń
gimnastycznych
Uwrażliwienie muzyczno-ruchowe
Sala gimnastyczna.
45min.
11
magnetofon ,płyta Cd, wstążki
Psychomotoryka:
Wiadomości:
Wychowawcze:
Miejsce ćwiczeń:
Czas:
Liczba ćwiczących:
Pomoce:
TOK LEKCJI
I.CZĘŚĆ
WSTĘPNA
1.Czynności
organizacyjne
2.Zabawa
orientacyjna
3.Ćwiczenia
kształtujące i
TREŚĆ I PRZEBIEG
ĆWICZEŃ
DOZO
WANIE
UWAGI
ORGANIZACYJNOPORZĄDKOWE
15’
Zbiórka ,powitanie ,sprawdzenie
obecności ,zapoznanie ćwiczących
z zadaniami lekcji.
„Słuchaj muzyki”
Ćwiczące poruszają się w rytm
muzyki ,np. krokiem walca, po
pewnym czasie muzyka zmienia
się np. w polkę ,polka w tango itd.
Każda z ćwiczących musi
zareagować zmianą kroku
tanecznego i jego tempa na
zmianę muzyki .Kto po zmianie
muzyki wykona więcej niż dwa
kroki w poprzednim tempie
odpada z zabawy .Zabawa trwa do
momentu ,gdy pozostanie 3
najbardziej uważne ćwiczące.
Marsz we wspięciu na palce
przodem i tyłem( co 4 kroki pół
2’
Ustawienie w dwuszeregu
3’
Ustawienie na obwodzie
koła N daje sygnał do
rozpoczęcia zabawy ,po
wcześniejszym włączeniu
magnetofonu z
przygotowaną muzyką.
Muzyka w metrum 4/4 w
tempie umiarkowanym
utaneczniające
obrotu i marsz w tym samym
kierunku sali)
8T
*Marsz ze wznoszeniem i
opuszczaniem RR przodem i
bokiem.
8T
*Marsz z prowadzeniem RR do
poszczególnych pozycji
baletowych ustawienia RR
(pozycje I – V)
16 T
,ćwiczące poruszają się po
obwodzie koła
*Bieg wężykiem po obwodzie koła 16 T
,RR w bok ,z lekkim wychyleniem
głowy i TT
Muzyka w metrum 3/4
* W klęku podpartym
uwypuklanie klatki piersiowej w
górę i w dół.
8T
Zatrzymując się ćwiczące
wykonują zwrot do środka
Sali.
*W siadzie klęcznym fala TT
8T
* W klęku prostym obunóż ,RR w
górę –wyprost nogi w bok ze
skłonem TT do nogi rozkrocznej i
powrót. Powtórzyć w drugą stronę.
32 T
8T
* Krok walca przodem ,RR w bok.
Krok walca tyłem RR w przód.
Ćwiczące wstają przez klęk
jednonóż ze zwrotem w
prawo.
8T
*Marsz z kolejnymi wymachami
nóg przodem w górę, RR w bok.
8T
*Co 3 krok w marszu wzlot ze
wznosem nogi w tył i wymachem
RR przodem w górę.
16 T
* Podskoki ,RR na biodrach
16 T
II CZĘŚĆ
GŁÓWNA
1.Ćwiczenia
ze wstążką w
miejscu
(przenosy,
przedmachy i
krążenia)
25’
1.Stojąc w lekkim rozkroku,
przedmachy wstążki prawą ręką w
płaszczyźnie strzałkowej przodem
w górę i przodem w dół.
32 T
Rozdanie wstążek
ćwiczącym.
Pokaz i omówienie
prawidłowego sposobu
trzymania wstążki
Ustawienie w rozsypce na
całej Sali.
2.Stojąć w m-cu, LRw przód,
wstążka w prawej ręce. Ósemki w
płaszczyżnie strzałkowej
j.w tylko przenosimy ciężar ciała z
nogi prawej na lewą,obciążając
biodro
3.Stojąc w rozkroku, spirala
pionowa do wewnątrz przed sobą i
przy prawym biodrze
.
Muzyka w metrum ¾ w
8T
tempie umiarkowanym.
8T
16T
16 T
4.W marszu przodem ósemki w
płaszczyżnie strzałkowej w przód
prawą ręką.
5. W marszu po kole spirala
pozioma do wew lewą ręką
16 T
N cały czas kontroluje
precyzję wykonywanych
ćwiczeń ,koryguje błędy na
bieżąco.
16 T
6.W biegu przodem wężyk
poziomy z tyłu w górze
2.Połączenie
ćwiczeń
7.Nauka połaczenia
ćwiczeń(powtórzyć 4 razy)
*z wyskoku PN, LR w bok,
wstążka w PR uniesionej w górę.
8T
*bieg przodem na palcach, LR w
bok, .PR wężyk poziomy z tyłu w
górze
*Wypad LN w przód z
przedmachem wstążki łukiem
górnym w przód i ze zwrotem w
tył,wypad PNw przód z
przemachem wstążki łukiem
górnym w przód.
*Zwrot w lewo, 4 kroki marszu w
przód i 4 duże ósemki w
płaszczyżnie strzałkowej w przód
*Bieg przodem na palcach, RR
wtył w skos, wstążka w PR-wężyk
poziomy z tyłu nad podłoża
*Wyrzut wstąki PR w górę i
chwyt(powtórzyć 2 razy)
*obrót wokół własnej osi ,wstążka
w PR spirala nad podłożem,przy
prawym biodrze
.
8T
8T
8T
8T
8T
8T
Muzyka w metrum 2/4 w
tempie umiarkowanym.
III.CZĘŚĆ
KOŃCOWA
1.Ćwiczące przedstawiają własną
improwizację ruchową do utworu
muzycznego (tempo wolne0
2.Zbiórka, omówienie
ćwiczeń,pożegnanie
5”
Ustawienie w dwuszeregu

Podobne dokumenty