KONSPEKT LEKCJI KOLEŻEŃSKIEJ - "Proste obliczenia w arkuszu

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI KOLEŻEŃSKIEJ - "Proste obliczenia w arkuszu
Marek Miller
Konspekt
1.)
2.)
3.)
4.)
5.)
6.)
Przedmiot: informatyka
Klasa: V
Data: 13.03.2013
Godzina: 1245
Temat zajęć: Wykonujemy proste obliczenia przy pomocy arkusza kalkulacyjnego.
Cele:
a) Główny:
- wykonywanie prostych obliczeń przy pomocy arkusza
kalkulacyjnego,
b) Operacyjne:
- uczeń wie czym jest i do czego służy arkusz kalkulacyjny,
- uczeń zdefiniuje i określi podstawowe elementy arkusza
kalkulacyjnego (kolumny, wiersze, komórki, adresy komórek, pasek
formuły),
- uczeń wie jakie rodzaje podstawowych obliczeń może wykonać w
arkuszu kalkulacyjnym,
- potrafi wprowadzić dane do arkusza kalkulacyjnego,
- uczeń umie stworzyć odpowiednią formułę do danego działania,
- uczeń potrafi wykonać obliczenia przy pomocy arkusza
kalkulacyjnego,
- uczeń zna podstawowe rodzaje adresowania komórek (względne,
bezwzględne),
7.) Formy pracy:
- uczestnictwo całej klasy w zajęciach,
- indywidualna praca uczniów (uczniowie rozwiązują zadania zadane
przez nauczyciela za pomocą arkusza kalkulacyjnego Microsoft
Excel 2003),
8.) Metody:
-
-
pogadanka (nauczyciel rozmawia z uczniami na temat arkusza
kalkulacyjnego, sposobów wykonywania obliczeń w arkuszu
kalkulacyjnym),
ćwiczeniowa (uczniowie rozwiązują zadania zadane przez
nauczyciela za pomocą arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel
2003),
9.) Strategia dydaktyczna – operacyjna (uczenie się przez działania praktyczne),
10.)
Środki dydaktyczne:
- pracownia komputerowa,
- arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel 2003,
- zadania przygotowane przez nauczyciela,
- komputer nauczyciela podłączony do projektora multimedialnego,
- projektor multimedialny,
TOK LEKCJI.
I.) Część wstępna.
1.)
Przygotowanie klasy – przewietrzenie, przygotowanie tablicy.
2.)
Przywitanie klasy. Sprawdzenie obecności. Podanie tematu lekcji.
3.)
Nauczyciel prowadzi z uczniami pogadankę na temat podstawowych zagadnień
związanych z arkuszem kalkulacyjnym (do czego służy, z czego jest zbudowany, z jakich
podstawowych elementów się składa, jakie rodzaje działań można w nim wykonywać, jakie
są podstawowe symbole działań, jak i gdzie zapisujemy wzory i formuły, jak wprowadzamy
dane do arkusza kalkulacyjnego).
II.) Część główna.
1.) Nauczyciel poleca uczniom aby otworzyli folder „Arkusz zadania” i uruchomili zadanie
numer 1. Wspólnie z uczniami dokonuje przypomnienia zasad rozwiązywania zadania,
poleca wskazanym uczniom aby zapisali na tablicy odpowiednie formuły mające
rozwiązać działania zawarte w arkuszu. Następnie uczniowie samodzielnie
wprowadzają formuły do arkusza i sprawdzają poprawność uzyskanym wyników.
Nauczyciel pomaga uczniom mającym problemy z rozwiązaniem zadania. Uczniowie
zapisują efekty swojej pracy.
2.) Nauczyciel poleca uczniom aby uruchomili zadanie numer 2. Nauczyciel tłumaczy
uczniom treść zadania – mając dane boki kwadratu a i b należy obliczyć jego pole
powierzchni i obwód. Uczniowie próbują rozwiązać zadanie, nauczyciel pomaga
uczniom mającym problemy. Uczniowie zapisują efekty swojej pracy.
3.) Nauczyciel poleca uczniom aby otworzyli zadanie numer 3. Tłumaczy uczniom
polecenie zadania oraz podsuwa propozycję jego rozwiązania z wykorzystaniem
adresowania bezwzględnego – znak dolara ($). Wskazany przez nauczyciela uczeń
zapisuje na tablicy formułę potrzebną do rozwiązania zadania. Uczniowie rozwiązują
zadane zadanie na komputerach. Zapisują wyniki swojej pracy.
III.) Część podsumowująca.
1.) Nauczyciel poleca uczniom, aby na podsumowanie zajęć samodzielnie spróbowali
rozwiązać zadanie numer 4, 5, 6.